Προς το περιεχόμενο

Σε πολύ χαμηλά επίπεδα η διείσδυση του VDSL στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 270
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το ""100αρι"" του ΟΤΕ προϋποθέτει υπαρξη 50αρας. και 4G καλυψη.. ΕΠΙΣΗΣ μετά από 25Gb=up+down μαζι, πεφτεις στα 50 (Πολιτική Ορθής Χρήσης της κινητης (κεραιών))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να συνυπολογίσουμε βέβαια ότι (ακόμα) στους περισσότερους καταναλωτές δεν χρειάζεται καν η VDSL. Ας μην κρίνουμε μόνο από τις δικές μας εμπειρίες που... λυσσάμε όταν ανεβαίνει το latency κατά 3ms και αρρωσταίνουμε όταν δεν παίρνουμε το μάξιμουμ του bandwidth λόγω seeding κάποιου ξεχασμένου αρχείου στον torrent client.

 

Συχνά για τον απλό χρήστη θα είχε πιθανώς μεγαλύτερο όφελος μια πολλαπλάσια τιμή στο upload ώστε να ανεβάσει φωτογραφίες από το κινητό στο cloud, παρά να πάει κάποιος πχ. από τα 12-15 στα 30Mbps.

 

Εγώ αναβάθμισα πριν λίγους μήνες από 10άρα γραμμή σε 50άρα και μέχρι στιγμής μου έχει κάνει μικρή διαφορά και σε λίγες περιπτώσεις. Περισσότερο είναι το ψυχολογικό. Εκεί που μέχρι πρότινος δεν μπορούσα να κατεβάζω ένα αρχείο λίγων GB και παράλληλα να στριμάρω και HD video από 2 μηχανήματα, ξέρω τώρα πως αν χρειαστεί να κατεβάσω κάτι, θα μπορώ να το κάνω πολύ γρήγορα, με ένα κόφτη στα 3-4MB/s και πρακτικά θα μου μένει κι άλλη μια απλή DSL για τις υπόλοιπες δουλειές μου.

 

Εφόσον πολλές υπηρεσίες (νόμιμες και μη) σταδιακά γυρίζουν σε streaming, τα μεγάλα και πολύωρα κατεβάσματα σιγά-σιγά μειώνονται δραματικά. Ακόμα και για τους... πατροπαράδοτους πειρατές, το κατέβασμα μιας ταινίας ή σειράς λογικά έχει ελαττωθεί σε μεγάλο βαθμό όταν υπάρχει η εναλλακτική του άμεσου στριμάρισματος.

 

Νομίζω πως η VDSL αυτή τη στιγμή αξιοποιείται κυρίως για τα digitally downloaded παιχνίδια πρώτης γραμμής (που λόγω των HD textures έχουν κυριολεκτικά ξεφύγει με κατεβάσματα των 40-60GB ακόμα και στις κονσόλες) ή αν υπάρχουν στο σπίτι πολλές συσκευές που δουλεύουν ταυτόχρονα (βλ. ακόμα και η πεθερά θέλει να χαζέψει HD video στο Youtube). Εννοείται και για όσους έχουν αργές συνδέσεις λόγω τεχνικών περιορισμών. Στο χωριό μου που μέχρι πολύ πρόσφατα περιοριζόμασταν στα 2Mbps και μόλις πέρσι ανεβήκαμε στα 4, προφανώς το επερχόμενο VDSL θα κάνει τεράστια διαφορά. Ομοίως και σε όσους έχουν αργές γραμμές σε τουριστικές επιχειρήσεις κλπ.

 

Όλα αυτά σε συνδυασμό με το υψηλότερο κόστος και την σχετικά περιορισμένη διαθεσιμότητα (αν και εδώ έχουμε δει άλματα τα τελευταία 2 χρόνια) μάλλον εξηγούν τα αποτελέσματα της έρευνας.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ανατολική Θεσσαλονίκη (Δήμος Θεσσαλονίκης) πήγα από ADSL Double Play σε VDSL Double Play (ΟΤΕ).Σύνδεση σε Αστικό κέτρο 830 μέτρα απόσταση.

Η διαφορά ήταν ότι το ρούτερ που συγρόγχρονιζε στα 15Mbps τώρα συγχρονιζει στα 22Mbps.

Παρά το γεγονός ότι αναβαθμίστηκε η καμπίνα στα 30 μέτρα από το σπίτι μου  ,εδώ και μήνες σε, ψηφιακή και έχουν σκάψει οπτική ίνα , δεν τις έχουν ενεργοποιήσει γιατί πλακώνεται ο ΟΤΕ με τους άλλους παρόχους που θέλουν μερίδιο στις ψηφιακές καμπίνες (δηλαδή ο ΟΤΕ επενδύει ας πούμε και οι άλλοι έρχονται μετά και ζητάνε μερίδιο...).

Αν ενεργοποιηθούν όλες αυτές οι νέες ψηφιακές καμπίνες θα έχουμε 30Mbps και 50 Mbps καθαρά.Το μόνο που με κρατάει ακόμα και δεν πάω σε Fiber To The Home λύση όπως η HCN είναι τα υπεραστικά σταθερά τηλέφωνα που χρειαζόμαστε που βγαίνει 20% ακριβότερα με HCN στην τελική τιμή.

Αν πάντως μέχρι τον Απρίλιο δεν ενεργοποιήσει τις καμπίνες ο ΟΤΕ, θα πάω HCN και θα φύγω από τον ΟΤΕ μετά από χρόνια, και ας μου βγαίνει με τα τηλέφωνα λίγο παραπάνω, γιατί η HCN δεν λέει έως 30 Mbps, λέει θα πιάνεις ακριβώς 30 Mbps με την οπτική ίνα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ειδηση ειναι οτι κατι κανει η ΕΕΤΤ εστω ερευνες, τοσα χρονια νομιζα οτι ειναι μονο τροχοπεδη στην αναπτυξη των τηλεπικοινωνιων.
Εχω 24 και πραγματικα την περισσοτερη ωρα >98% καθεται με χρηση 5-10%, ποσες ταινιες να κατεβασει καποιος; Ποσα update να ζητησει το Adobe Flash;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το μόνο που με κρατάει ακόμα και δεν πάω σε Fiber To The Home λύση όπως η HCN είναι τα υπεραστικά σταθερά τηλέφωνα που χρειαζόμαστε που βγαίνει 20% ακριβότερα με HCN στην τελική τιμή.

Cable παρέχει η HCN με υλοποίηση DOCSIS 3, όχι FTTH :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μένω Ζωγράφου,Αθήνα και έχω εδώ και 2 χρόνια VDSL WIND.Τον πρώτο χρόνο έδινα 25ευρώ(μαζί με τις απεριόριστες κλήσεις σε σταθερά/300' προς κινητά) και το δεύτερο χρόνο 30ευρώ το μήνα.Μέχρι στιγμής κανένα παράπονο,σε ένα μήνα που τελειώνει το συμβόλαιό μου θα το ανανεώσω.Στο utorrent στο κατέβασμα έχω 5,5Mbps upload δεν ξέρω γιατί δε με ένοιαζε και ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά πράματα κόστος, πρόσβαση ποιότητα...

σε πολλές μεγάλες πόλεις δεν υπάρχει πρόσβαση σε αρκετά σημεία

και σε αυτά που υπάρχει η μισή περιοχή έχει χαμηλής ποιότητας γραμμή 

Εγώ ας πούμε ειμαι 1χμ απο το αστικό κέντρο δεν έχει κασέτα για 50 για εμένα (είμαι σε μια απο της μεγαλύτερες πόλεις στην ελλάδα) έβαλα 30άρα και όταν έχει ντουζένια κατεβάζει λίγο πιο κάτω απο 24- 23 Mbps (σαν να είχα μια σωστή ADSL δηλαδή ενώ πληρώνω για VDSL)

Ενώ την ίδια στιγμή σε ενα χωριό λίγο πιο έξω υπάρχει πρόσβαση για 50άρι....και φαντάζομαι θα κατεβάζουν καρφωτά αλλά τι να το κάνεις εκεί; μόνο για τα νούμερα να λένε ότι παρέχουν 50... 

 

 

Βασικά άκυρο 50άρι VDSL υποτίθεται ότι έχω αυτό που είπα με το 30άρι και ότι δεν υπάρχει κασέτα ήταν όταν ήμουν στον οτε μετά πήγα σε άλλη εταιρία (wind) γιατί λέγανε ότι υπάρχει πρόσβαση για 50Mbps μούφες τουλάχιστον ειναι πιο γρήγορο για μερικά Mbps απο τον οτε που μαζί του κατέβαζα στα 20-22Μbps... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχουν 3+ άτομα στο σπίτι που να θέλουν να δουν ταυτόχρονα 1080p βίντεο στο yt,είναι προφανώς άχρηστο το vdsl.

Να κατεβάσεις τα x files πιο γρήγορα από ότι τα βλέπεις ,είναι λάθος διαμοιρασμός πόρων σε σχέση με τις ανάγκες σου,αλλά άλλη κουβέντα.

Πιο καλή έρευνα θα ήταν,αν οι εταιρείες δεν έδιναν με το "ζόρι" adsl ,πόσοι θα είχαν ίντερνετ,και όχι απλά ένα πακέτο για τηλέφωνα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν υπάρχουν 3+ άτομα στο σπίτι που να θέλουν να δουν ταυτόχρονα 1080p βίντεο στο yt,είναι προφανώς άχρηστο το vdsl.

Να κατεβάσεις τα x files πιο γρήγορα από ότι τα βλέπεις ,είναι λάθος διαμοιρασμός πόρων σε σχέση με τις ανάγκες σου,αλλά άλλη κουβέντα.

Πιο καλή έρευνα θα ήταν,αν οι εταιρείες δεν έδιναν με το ζόρι adsl ,πόσοι θα είχαν ίντερνετ,και όχι απλά ένα πακέτο για τηλέφωνα.

καλά όχι δεν ειναι έτσι δεν μπαίνουν όλοι στο internet για fb εμένα δεν μου φτάνουν τα 30 και ειμαι 1 άτομο στο σπιτι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...