Προς το περιεχόμενο

Κοινωνικο εισοδημα αλληλεγγυης


iordanis77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Το ΚΕΑ αντλει στοιχεια απο την τελευταια φορολογικη δηλωση, του 2017 δηλαδη. Ο φιλος το '17 ειχε δηλωσει οτι εμενε 9 μηνες στο πατρικο και 3 στο παραχωρημενο, οποτε το συστημα εβαλε ως κατοικια το πατρικο.

 

Nαι παιδιά, πήγα τελικά στο δήμο και μου είπαν να βάλω στον πωπό μου την προηγούμενη αίτηση και μου έδωσαν μια λίστα δικαιολογητικών να κάνω νέα από την αρχή σε αυτούς. Επίσης, μου είπαν ότι χρειάζεται απαραιτήτως κάρτα ανεργίας στους κάτω των 25, αλλιώς θεωρούνται από το σύστημα προστατευόμενα μέλη.

Θα τα ξεκινήσω όλα από βδομάδα που θα γυρίσω Αθήνα και θα ενημερώσω για την πρόοδο!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, sonikk είπε

ΠΑΙΔΙΑ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ. ΘΕΛΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΟ ΚΕΑ  ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ ΟΠΩΣ ΤΗΛ,MAIL ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΔΕΝ ΙΣΧΥΟΥΝ ΠΙΑ. TOTE TON ΑΠΡΙΛΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΙΤΗΣΗ-ΑΝΑΝΕΩΣΗ ΕΙΧΑ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΤΕΓΙΑΣ ΚΑΙ Ε1 ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ ΟΤΙ Η ΑΙΤΗΣΗ ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ.ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ ΑΠΟ ΝΟΕΜΒΡΗ ΘΑ ΙΣΧΥΟΥΝ ΑΛΛΑ.ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΙΠΑ. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΝΕΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΣΤΕΓΙΑΣ? ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΡΔΕΨΕΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΩΝ ΔΗΜΩΝ.ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

καποια βοηθεια γι΄αυτο που ρωτησα παρακαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα να δεις, εγώ πριν κάνα μήνα που έκανα ανανέωση την αίτηση διόρθωσα τηλέφωνο και email και την νέα φορολογική δήλωση. Πήγα σε φίλο λογιστή και δεν χρειάζεται χαρτιά. Σε κεπ ζητάνε ότι θέλει ο καθένας. Αν έχεις κάποιο φίλο λογιστή μπορεί να σε βοηθήσει. Αλλιώς δοκίμασε σε κάποιον υπάλληλο μέχρι να βρεις κάποιον καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μέχρι ποια είναι η ημερομηνία που πρέπει να κάνουν όλοι ανανέωση; 
Εγώ παίρνω από τον Απρίλιο ΚΕΑ
Είχα πάει όταν έκανα φορολογική και μου είπαν θα βγει ημερομηνία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kenny McCormick είπε

Παιδιά μέχρι ποια είναι η ημερομηνία που πρέπει να κάνουν όλοι ανανέωση; 
Εγώ παίρνω από τον Απρίλιο ΚΕΑ
Είχα πάει όταν έκανα φορολογική και μου είπαν θα βγει ημερομηνία

Μετά το χρόνο δηλαδή για σένα Μάρτιο τού 19

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Μετά το χρόνο δηλαδή για σένα Μάρτιο τού 19

Ευχαριστώ μου είχε πει κάτι για αλλαγή νομοθεσίας και ότι πρέπει όλοι να επικαιροποιήσουν την αίτηση τους Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο  έφαγα φλασιά σήμερα για αυτό ρωτάω μη το χάσω για μια μέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Kenny McCormick είπε

Ευχαριστώ μου είχε πει κάτι για αλλαγή νομοθεσίας και ότι πρέπει όλοι να επικαιροποιήσουν την αίτηση τους Σεπτέμβριο ή Οκτώβριο  έφαγα φλασιά σήμερα για αυτό ρωτάω μη το χάσω για μια μέρα.

δεν ξερω κατι τετοιο μονο για τους ανεργους που δεν εχουν καρτα ειχαν πει οτι πρεπει να βγαλουν αμεσα

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kenny McCormick είπε

Παιδιά μέχρι ποια είναι η ημερομηνία που πρέπει να κάνουν όλοι ανανέωση; 
Εγώ παίρνω από τον Απρίλιο ΚΕΑ
Είχα πάει όταν έκανα φορολογική και μου είπαν θα βγει ημερομηνία

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι εχουν πανω απο εξι μηνες μεχρι πρωτη νοεμβρη πρεπει να κανουν ολοι νεα αιτηση. εσυ πχ πρεπει να πας απο πρωτη νοεμβρη για νεα αιτηση με ολα τα δικαιολογητικα.και εγω απριλιο ειχα κανει το κεα και μου ειπαν να παω απο νοεμβρη ενω κανονικα επρεπε να παω μαρτιο. τωρα τι να πω...εχω μπερδευτει με την απαντηση του φιλου πιο πανω που σου λεει οτι ισχυει μεχρι μαρτιο.εμενα μου ειπαν να παω νοεμβριο παντως παλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι οσοι εχουν πανω απο εξι μηνες μεχρι πρωτη νοεμβρη πρεπει να κανουν ολοι νεα αιτηση. εσυ πχ πρεπει να πας απο πρωτη νοεμβρη για νεα αιτηση με ολα τα δικαιολογητικα.και εγω απριλιο ειχα κανει το κεα και μου ειπαν να παω απο νοεμβρη ενω κανονικα επρεπε να παω μαρτιο. τωρα τι να πω...εχω μπερδευτει με την απαντηση του φιλου πιο πανω που σου λεει οτι ισχυει μεχρι μαρτιο.εμενα μου ειπαν να παω νοεμβριο παντως παλι.

Είχαν πει ότι θα γίνεται κάθε εξάμηνο αλλά από ότι ξέρω δεν έχει περάσει ακόμα η νομοθεσία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Exodia The Forbidden One είπε

Είχαν πει ότι θα γίνεται κάθε εξάμηνο αλλά από ότι ξέρω δεν έχει περάσει ακόμα η νομοθεσία

αφου εχει ηδη βγει ΚΥΑ-KOINH ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ γι΄αυτο.και φεκ βγηκε μαλιστα. τωρα το πως το ερμηνευουν αυτοι για το τι θα γινει ειναι αλλο θεμα.αλλα εχει περαστει σαν νομοθεσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sonikk είπε

αφου εχει ηδη βγει ΚΥΑ-KOINH ΥΠΟΥΡΓΙΚΗ ΑΠΟΦΑΣΗ γι΄αυτο.και φεκ βγηκε μαλιστα. τωρα το πως το ερμηνευουν αυτοι για το τι θα γινει ειναι αλλο θεμα.αλλα εχει περαστει σαν νομοθεσια.

απο οτι ειδα ξεκιναει απο 1 νοεμβριου οποτε απο τοτε θα θελει νεα αιτηση μαλλον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω εγκεκριμένη αίτηση από Ιανουάριο 2018 και πρέπει να κάνω αίτηση ξανά την 1η Νοεμβρίου. Όλα καλά μέχρι εδώ. Με τις νέες αντικειμενικές αξίες ακινήτων η ακίνητη περιουσία μου από 85.000 περίπου ως τώρα, με το νέο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πήγε στις 92.500. Με όριο περιουσιακό για άγαμο στις 90.000 θα κοπώ σίγουρα. Τό μόνο που μας σώζει (λέω "μας" γιατί πρέπει να είναι χιλιάδες οι ομοιοπαθείς που για λίγο ξεπερνάνε το όριο του περιουσιακού κριτηρίου και θα πεταχτούν εκτός)  είναι είτε να ανεβάσουν τα περιουσιακά κριτήρια είτε να μην περάσουν τα νέα περιουσιακά στοιχεία στην έτοιμη αίτηση για ΚΕΑ λόγω προεκλογικής περιόδου. Ο Θεός βοηθός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, alieus είπε

Έχω εγκεκριμένη αίτηση από Ιανουάριο 2018 και πρέπει να κάνω αίτηση ξανά την 1η Νοεμβρίου. Όλα καλά μέχρι εδώ. Με τις νέες αντικειμενικές αξίες ακινήτων η ακίνητη περιουσία μου από 85.000 περίπου ως τώρα, με το νέο εκκαθαριστικό του ΕΝΦΙΑ πήγε στις 92.500. Με όριο περιουσιακό για άγαμο στις 90.000 θα κοπώ σίγουρα. Τό μόνο που μας σώζει (λέω "μας" γιατί πρέπει να είναι χιλιάδες οι ομοιοπαθείς που για λίγο ξεπερνάνε το όριο του περιουσιακού κριτηρίου και θα πεταχτούν εκτός)  είναι είτε να ανεβάσουν τα περιουσιακά κριτήρια είτε να μην περάσουν τα νέα περιουσιακά στοιχεία στην έτοιμη αίτηση για ΚΕΑ λόγω προεκλογικής περιόδου. Ο Θεός βοηθός...

Αν κανεις αιτηση μεχρι το τελους του χρονου θα εγκριθει γιατι η νεα περουσιαση κατασταση θα φανει απο 1/19 γιατι τοτε αλλαζουν οι αντικειμενικες και τοτε θα φανουν ηλεκτρονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Dannie είπε

Αν κανεις αιτηση μεχρι το τελους του χρονου θα εγκριθει γιατι η νεα περουσιαση κατασταση θα φανει απο 1/19 γιατι τοτε αλλαζουν οι αντικειμενικες και τοτε θα φανουν ηλεκτρονικα.

 Σ' ευχαριστώ πολύ, είχα αγχωθεί...Στα ΚΕΠ είπαν δεν ξέρουν για νέα αίτηση 1η Νοε, αλλά στην λήξη του έτους από την τελευταία αίτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Που λέτε της γυναίκας όταν προσλήφθηκε (τέλη 2016) της είπαν να ανοίξει λογαριασμό στη Eurobank και να κλείσει εκείνον που είχε στην Εθνική (ακόμα απορώ με αυτό αλλά τέλος πάντων).

Αυτές τις μέρες λόγω παιδιού έκανε χαρτιά για συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ, όπου της είπαν να ανοίξει λογαριασμό στην Εθνική γιατί μόνο με αυτή συνεργάζονται.

Πήγε να ανοίξει λοιπόν λογαριασμό, και της είπαν ότι είδαν στο σύστημα κάτι για Αλληλεγγύης, κάτι για Prepaid, στην οποία έχει ένα ποσό ~1.300€, μάλλον απ' το 2015.

Δε θυμάται ούτε να έκανε αίτηση για το ΚΕΑ, ούτε να παρέλαβε ποτέ κάρτα Prepaid.

Εν τω μεταξύ προσπάθησαν να κάνουν κάτι με την κάρτα (ίσως να τη δηλώσουν ως χαμένη ή ότι δεν την παρέλαβε ή να βγάλουν άλλη, μόνο εκείνοι ξέρουν), αλλά δεν τους άφηνε το σύστημα, και της είπαν να απευθυνθεί στα ΚΕΠ.

Σας φαίνεται λογικό κάτι από τα παραπάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...