Προς το περιεχόμενο

Τα πάντα περί Custom water cooling


alldaynews

Προτεινόμενες αναρτήσεις

20 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Εγώ όταν βλέπω οτι έχω φυσαλιδες το κουναω το κουτι οπως το βλεπω απο το πλαι μπρος πισω για 2-3 λεπτα και μετα ανοιξω την ταπα και τελος

Δεν είναι λογικό σε κλειστό κύκλωμα να δημιουργούνται φυσαλίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, mandragoraSCR είπε

κ όμως είναι! αν δεν εχει γίνει σωστη εξαέρωση. 

Και πως γίνετε η σωστή εξαέρωση? (γιατί στο τέλος θα σκάσω εγώ):P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο που σου ειπε ο alldaynews

επειδη εχεις και 3 ψυγεια ισως ειναι λιγο πιο δυσκολο να φυγει ο αερας. επισης γειρε και λιγο το κουτι προς ολες τις κατευθυνσεις απλα προσεχε μην ρουφηξει αερα το pump σου

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 8/11/2021 στις 6:12 ΜΜ, lsk1977 είπε

Έχω αρχίσει και κουράζομαι με το custom .... Τι και αν έκανα test με το ΕΚ-Leak Tester όλο το loop, τι και να έχω δοκιμάσει κομμάτι κομμάτι το πρόβλημα με τις φυσαλίδες παραμένει. Και μιλάω για φυσαλίδες που γεννιούνται μόνες τους! Το μηχάνημα τρέχει στις 2100 στροφές και αν δοκιμάσω μετά από 8 ώρες χαλαρής εργασίας ( δουλειά από το σπίτι ) να δυναμώσω τις στροφές στις 4800 ( 100% ) φτύνει φυσαλίδες στο reservoir.

Αφού δεν έχω διαρροή , πως γεννάει φυσαλίδες ρε παιδιά? Έχει κανεις σας απάντηση?

 

https://drive.google.com/file/d/1U8hGagiU2j-JhdE-5JoB0kYJtj5630CF/view?usp=sharing

στο video οι φυσαλίδες είναι μετά από 1 ώρα που είχα βάλει τις στροφές στο max και μετά τον έκανα τερματισμό.Στις 8 ώρες αν τρέξω την αντλία στο 100% νομίζεις ότι στο loop ζει ο Ζακ Υβ Κουστώ!!!

 

Αφησε το να δουλεψει με ανοιχτο το reservoir χωρις να ειναι γεματο ως απανω ζεστανε τη λουπα με καποιο stress test και παιξε με τις στροφες της αντλιας η απλα βαλτην να δουλευει τερμα. Αστο καποιες ωρες να τρεχει stress test

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα 12 ώρες full speed την αντλία και σε ultra το call of duty . Έφτασε τους 40 βάθους το νερό. Σήμερα το πρωί αναγκαστικά να κλείσω το παιχνίδι για να εργαστώ αλλά παραμένει σε full speed το pump. Να κατεβάσω στροφές γιατί μετά την αλλαγή υγρού σε full speed γεμίζει μικρές φυσαλίδες? Να κλείσω τη τάπα του pump?

https://drive.google.com/file/d/1UpuG9Yab1C6pUewsPXRkxU1wPz-UWHzo/view?usp=sharing

Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι δεν μου κολλάει στην περίπτωση σου. επίσης κατι μου λέει ότι είχες ακόμα αερα στο κύκλωμα, δεν ξερω τι άλλο να φανταστώ πραγματικά! εφόσον δεν το έχουμε από κοντά το μηχάνημα σου λίγο δύσκολο να σου δώσουμε μια απολυτη και ξεκάθαρη λύση 

πες μας και ποιο υγρο ακριβως εβαλες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σου δωσω μια συμβουλη. την αντλια θα τη βαλεις στο ελαχιστο δυνατο που κανει ροη μεσα στα μπλοκ. απο κει και πανω δεν εχεις οφελος, μονο φασαρια. στο τερμα και εμενα που κανω την εξαερωση και το τουμπαρισμα του αιωνα καθε φορα, παραγει φυσαλιδες η αντλια. κατα τη γνωμη μου δε προερχονται απο καπου, δημιουργουνται λογω υποπιεσης στο υγρο οπως προειπε και ενα μελος εδω.

εισαι οκ. βαλτο εκει που δε κανει φυσαλιδες, τουμπαρισε τα ολα καλα μεχρι εκει που δε τραβαει αερα απο την εισοδο, και μετα απο μερικες μερες ρυθμισε την αντλια στο 30% το πολυ. D5 einai?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
25 λεπτά πριν, mandragoraSCR είπε

κατι δεν μου κολλάει στην περίπτωση σου. επίσης κατι μου λέει ότι είχες ακόμα αερα στο κύκλωμα, δεν ξερω τι άλλο να φανταστώ πραγματικά! εφόσον δεν το έχουμε από κοντά το μηχάνημα σου λίγο δύσκολο να σου δώσουμε μια απολυτη και ξεκάθαρη λύση 

πες μας και ποιο υγρο ακριβως εβαλες

Ekwb EK-CryoFuel Mystic Fog

3 λεπτά πριν, fuz10n είπε

να σου δωσω μια συμβουλη. την αντλια θα τη βαλεις στο ελαχιστο δυνατο που κανει ροη μεσα στα μπλοκ. απο κει και πανω δεν εχεις οφελος, μονο φασαρια. στο τερμα και εμενα που κανω την εξαερωση και το τουμπαρισμα του αιωνα καθε φορα, παραγει φυσαλιδες η αντλια. κατα τη γνωμη μου δε προερχονται απο καπου, δημιουργουνται λογω υποπιεσης στο υγρο οπως προειπε και ενα μελος εδω.

εισαι οκ. βαλτο εκει που δε κανει φυσαλιδες, τουμπαρισε τα ολα καλα μεχρι εκει που δε τραβαει αερα απο την εισοδο, και μετα απο μερικες μερες ρυθμισε την αντλια στο 30% το πολυ. D5 einai?

D5 ειναι. 

Η corsair έχει profile στο Commander PRO που την έχω συνδεδεμένη με τις παρακάτω τιμές 😘Διαβάζει τη θερμοκρασία υγρού από το θερμόμετρο που έχει η συσκευασία του pump και έχω τοποθετήσει στη πίσω τρυπα του pump ( ακούστηκε πρόστυχο )

HydroX Series Pumps
Temp RPM
20 1800
30 2100
40 2200
45 2600
50 3300
55 4800
Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, fuz10n είπε

δεν εχω καταλαβει γιατι να συνδεεται η ταχυτητα ροης με τη θερμοκρασια του υγρου

συνδέεται με το υγρό και με άλλο προφίλ που είναι για τα fan speed. Θες να ρωτήσεις τη corsair να σου λύσει την απορία σου ? :P

 

Αν μειώσω τις στροφές να κλείσω τη τάπα του pump?

Επεξ/σία από lsk1977
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, fuz10n είπε

δεν εχω καταλαβει γιατι να συνδεεται η ταχυτητα ροης με τη θερμοκρασια του υγρου

οσο πιο γρηγορα γυριζει το υγρο τοσο πιο κατω μενει η θερμοκρασια του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ισχυει αυτο. η ταχυτητα ροης απο το ελαχιστο που δημιουργειται ροη μεχρι ενα σημειο πριν το πολυ γρηγορο δεν εχει καμια διαφορα στις θερμοκρασιες. εκει πρεπει να κυμαινεται. πιο αργα η πιο γρηγορα δε γινεται σωστη μεταφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fuz10n είπε

δεν ισχυει αυτο. η ταχυτητα ροης απο το ελαχιστο που δημιουργειται ροη μεχρι ενα σημειο πριν το πολυ γρηγορο δεν εχει καμια διαφορα στις θερμοκρασιες. εκει πρεπει να κυμαινεται. πιο αργα η πιο γρηγορα δε γινεται σωστη μεταφορα.

Θα συμφωνήσω με αυτό. Και σε δικά μου τεστ στη λούπα μου, όταν έβαλα την D5 από το 60% στο 100%, ίσα ίσα που μου ανέβασε τη θερμοκρασία του υγρού λόγω της επιπλέον θερμότητας της αντλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βαλτη οσο πιο αργα γινεται και μην ασχολεισαι με τις παραγομενες φυσαλιδες στο γρηγορο. θα καθαρισει μονο του συντομα

(εκτος αν εχεις καπου τρυπα?)

αλλο. γενικα εγω ειμαι υπερ του να μη σφραγισεις εντελως το συστημα χωρις λιγο αερα μεσα στην επιφανεια του ρεζερβουαρ. μπορει με τη διαφορα πιεσεων σε λειτουργια και εκτος να σου ζορισει καποιο σημειο και να χασει νερο η να βαλει αερα. ασε λιγο περιθωριο αερα, και ταπωσε το αλλα μη σφιξεις τελειως την ταπα, ισα να ακουμπησει το oring. ωστε να εκτονωσει απο κει αν χριεαστει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...