Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Αυτό που λες ισχύει στην περίπτωση που έχουμε τώρα, που μόνο το 10%-15% πρέπει να είναι μέσω κάρτας για να χτίσεις το αφορολόγητο. Όταν η κουλτούρα μας αλλάξει και το ποσοστό χρήσης καρτών φτάσει το 60%-70% της συνολικής κατανάλωσης, τότε να δεις τι καλά κατεβαίνει το ΦΠΑ και η φορολογία. Αυτό τον σκοπό έχει και η "ταμπέλα" στο μαγαζί που ενημερώνει για τη δυνατότητα πληρωμής με κάρτα καθώς και το χτίσιμο του αφορολόγητου.

 

Γιατί κάποια στιγμή πρέπει να γίνουμε κι εμείς Ευρωπαίοι αν θέλουμε να λέμε ότι ανήκουμε στην ΕΕ. Αλλιώς ας πάμε πιο ανατολικά, με αυτούς έχουμε περισσότερα κοινά άλλωστε.

H φορολογία θα κατέβει όταν πέσουν οι δαπάνες του κράτους. Δεν είναι δυνατόν να αυξάνεις την φορολογία με την δικαιολογία της φοροδιαφυγής και να γαμάς κι αυτούς που δεν φοροδιέφευγαν επειδή τα χλωρά καίγονται και με τα ξερά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φορολογία θα κατέβει όταν πέσουν οι δαπάνες του κράτους. Δεν είναι δυνατόν να αυξάνεις την φορολογία με την δικαιολογία της φοροδιαφυγής και να γαμάς κι αυτούς που δεν φοροδιέφευγαν επειδή τα χλωρά καίγονται και με τα ξερά...

Σωστά. Αλλά θεωρώ ότι η καραμέλα πλέον έχει λιώσει. Για πες, από που να μειωθούν κι άλλο οι δαπάνες; Να μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις; Να απολυθούν κι άλλοι δημόσιοι υπάλληλοι; Να γίνουν κι άλλες περικοπές στην υγεία και στην εκπαίδευση; Από τις δαπάνες στην άμυνα;

 

Οι φόροι μειώνονται όταν αυξάνεται η εισπραξιμότητα (εκτός από τη μείωση της ανεργίας φυσικά). Για να αυξηθεί, πρέπει να μειωθεί η φοροδιαφυγή σε κάθε επίπεδο. Δεν πρόκειται ποτέ να φτάσει στο 100%, πουθενά στον κόσμο δεν υπάρχει αυτό. Αλλά να μειωθεί ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ στο μέσο όρο της κεντρικής και βόρειας Ευρώπης. Και εφόσον δεν μπορεί να γίνει άμεσα με αλλαγή της φορολογικής παιδείας μας, πρεπει να γίνει με το ζόρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Για πες, από που να μειωθούν κι άλλο οι δαπάνες; Να μειωθούν κι άλλο οι συντάξεις;

Οι ετήσιες δαπάνες για το συνταξιοδοτικό είναι πάνω κάτω 30 δις και από αυτά τα 17-18 είναι κρατική ενίσχυση, δλδ φόροι μας. Δεν είναι δυνατόν να τσοντάρουμε όλοι τέτοιο ποσοστό συντάξεων καθε χρόνο με την δικιά μας μελλοντική προοπτική να πάρουμε ψίχουλα σε σχέση με τώρα ή τα @@ μας. Δεν θα θυσιάζονται τα παιδιά/εγγόνια για τους γονείς παππούδες, αλλά το αντίθετο.

 

Το ασφαλιστικό που έχουμε είναι ένα τεράστιο ponzi scheme.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H φορολογία θα κατέβει όταν πέσουν οι δαπάνες του κράτους. Δεν είναι δυνατόν να αυξάνεις την φορολογία με την δικαιολογία της φοροδιαφυγής και να γαμάς κι αυτούς που δεν φοροδιέφευγαν επειδή τα χλωρά καίγονται και με τα ξερά...

 

Είναι εύκολο όμως. Η φορολογία δεν θα πέσει πριν πάμε σε ηλικία που θα θέλουμε πάνες, ότι μέτρα και αν ληφθούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι QuitLife, δεν με κάλυψες. Κράτα την γνώμη σου και νομίζω θα κρατήσω το δικαίωμα για να "τολμάω" να μιλάω. Τα POS όμως ήρθαν για να μείνουν.

 

Ολα για να μεινουν ερχονται. Οι ταμειακες (που τις πληρωσαμε τοτε το 1990 ΧΡΥΣΕΣ και απο 1-2 εταιριες), οι φορολογικες σημανσεις πριν χρονια (παλι τις πληρωσαμε), τα POS. Ολα μενουν βεβαια. Με την γνωστη καραμελα της φοροδιαφυγης του περιπτερα.

 

Για την αλλη φοροδιαφυγη κουβεντα ομως. Την φοροδιαφυγη σε αλλα επιπεδα και με αλλους τροπους. Οπως και για την ΤΡΕΛΗ φοροδιαφυγη στο Δημοσιο (φακελακια κλπ κλπ). 7 χρονια κρισαρα, και δεν εχω δει να φυλακιζουν ΕΝΑΝ χειρουργο για φακελακι. ΟΥΤΕ ΕΝΑΝ. ΤΡΕΛΗ ΚΟΝΟΜΑ. Αλλα ο περιπτερας ειναι το προβλημα. Ετσι ειναι και στην Βορεια (=Ταρανδοβοσκοι) Ευρωπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ταμειακές δεν ήρθαν για να μείνουν. Πρέπει να αλλάξουν, να τις ξαναπληρώσετε και να συνδεθούν με το taxis.

 

Εγω φιλε τελειωσα με ολα αυτα, εδω και 3 χρονια. ΟΛΕΣ μου οι δραστηριοτητες ειναι στο Βελγιο, δεν εχω καμια σχεση επαγγελματικα με την Ελλαδα, μονο ενα σπιτι εδω εχω και επισης ζω εδω λογω οικογ. υποχρεωσεων. Δεν πουλαω τιποτα στην Ελλαδα. Ουτε να εχω καμια σχεση οσο μπορω με αυτο το κρατος. Φορο βεβαια πληρωνω εδω εν μερει δυστυχως.

 

Οποτε δεν παει να συνδεσουν και τις ταμειακες με τους εξωγηινους, δεν με αφορα. Βοηθωντας αυτο το κρατος, το μονο που κανεις ειναι να πληρωνεις μισθους / συνταξεις και εφαπαξ των αλλων. Τιποτα αλλο.

 

Να πω επισης οτι η φοροδιαφυγη στο Βελγιο ειναι μια χαρα, και οι ελεγχοι φορολογικοι ειναι εξαιρετικα χαλαροι εως και μηδεν. Επισης πας σε ΟΠΟΙΟ γιατρο θελεις (κορυφαιο η οτι θελεις), πληρωνεις 20 ευρω και τα παιρνεις πισω απο το ταμειο σε ενα μηνα max. Απλα μην σου τυχει θεμα με δοντια. Δοντια στην Ελλαδα. Επισης πληρωνα ΤΕΒΕ το 2012 κοντα 1000 ευρω το διμηνο και εδω και ενα χρονο πληρωνω στο Βελγιο 220 ευρω τον μηνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ετήσιες δαπάνες για το συνταξιοδοτικό είναι πάνω κάτω 30 δις και από αυτά τα 17-18 είναι κρατική ενίσχυση, δλδ φόροι μας. Δεν είναι δυνατόν να τσοντάρουμε όλοι τέτοιο ποσοστό συντάξεων καθε χρόνο με την δικιά μας μελλοντική προοπτική να πάρουμε ψίχουλα σε σχέση με τώρα ή τα @@ μας. Δεν θα θυσιάζονται τα παιδιά/εγγόνια για τους γονείς παππούδες, αλλά το αντίθετο.

 

Το ασφαλιστικό που έχουμε είναι ένα τεράστιο ponzi scheme.

 

Φαντάζομαι είσαι υπέρ της ιδιωτικής ασφάλισης. Καλώς ή κακώς, το ασφαλιστικό ήταν πάντα έτσι και πάντα πλήρωνες για τους τωρινούς συνταξιούχους καθώς και την κάλυψη υγείας σου. Βέβαια, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αν δεν είχαμε ανεργία 24% αλλά 4%. Στη Σουηδία μαλ@κες δεν είναι να πληρώνουν το 60% του εισοδήματός τους σε φόρους και ασφάλιση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

Συμφωνώ ότι έπρεπε ΚΑΠΟΙΕΣ συντάξεις να μειωθούν και να μαζευτεί το κόστος σε λογικά πλαίσια. Αλλά αυτό που έγινε εδώ είναι άνευ προηγουμένου σε ανεπτυγμένη χώρα. Δαπάνες να κόψεις υπάρχουν αλλού. Βλέπε ΚΕΕΛΠΝΟ, Ερρίκος Ντυνάν, Novartis, εξοπλιστικά κλπ.

 

Εδώ μπαίνει και ο παράγοντας του πολίτη. Όταν αγαπητέ πολίτη δέχεσαι να δουλεύεις μαύρα ή να αγοράζεις/πουλάς μαύρα, μην βγαίνεις μετά να διαμαρτύρεσαι επειδή ανεβαίνει το ΦΠΑ, επειδή θα πάρεις 500€ σύνταξη και επειδή η περίθαλψη είναι σε μαύρα χάλια. Γίνε πρώτα άνθρωπος, άσε πίσω τα οθωμανικά και κατοχικά κόμπλεξ που έχεις και μετά εχεις δικαίωμα να μιλάς. Μέχρι να γίνει αυτό, θα τρως υποχρεωτικά και POS και capital control και απ' όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

meanwhile στα παιδια που ειναι υπευθυνα για τον κυριο ογκο της φοροδιαφυγης δεν ανοιξε ρουθουνι

 

γιατι μας τα ριχνουν 

 

γιατι ειναι δικοι μας

 

γιατι ειναι καναλαρχες

 

εκει η φοροδιαφυγη δεν γινεται με μετρητα η ταμειακη αλλα με ηλεκτρονικες μεταφορες με εξαγορες ,συγχωνευσεις η κ με νομιμους διαγωνισμους η απευθειας αναθεσεις κλπ

 

εγω κ εσυ σε λιγο ελεγχο κ ποσο αερα αναπνεουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι είσαι υπέρ της ιδιωτικής ασφάλισης. Καλώς ή κακώς, το ασφαλιστικό ήταν πάντα έτσι και πάντα πλήρωνες για τους τωρινούς συνταξιούχους καθώς και την κάλυψη υγείας σου. Βέβαια, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αν δεν είχαμε ανεργία 24% αλλά 4%. Στη Σουηδία μαλ@κες δεν είναι να πληρώνουν το 60% του εισοδήματός τους σε φόρους και ασφάλιση και να είναι όλοι ευχαριστημένοι.

 

 

 

 

Βεβαια στο 60% ειναι ΟΛΑ. ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Δεν εχει ΚΑΙ ΑΛΛΑ. Φορος, ασφαλιστικο, ΟΛΑ.

 

Εδω εχεις υπολογισει ποσα ειναι ; Πανω απο 60%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Φαντάζομαι είσαι υπέρ της ιδιωτικής ασφάλισης. Καλώς ή κακώς, το ασφαλιστικό ήταν πάντα έτσι και πάντα πλήρωνες για τους τωρινούς συνταξιούχους καθώς και την κάλυψη υγείας σου. Βέβαια, αυτό δεν θα ήταν πρόβλημα αν δεν είχαμε ανεργία 24% αλλά 4%.

Είμαι υπέρ ενός δίκαιου/λογικού δημόσιου ασφαλιστικού συστήματος. Ότι βάζει από εισφορές + συντηρητικές αποδόσεις μετά από Χ χρόνια, άντε κι ένα μικρό συμπλήρωμα από το κράτος στη χειρότερη.

 

Το ότι ήταν πάντα έτσι δεν σημαίνει ότι ήταν σωστό ή ότι είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω με την λογική του να πληρώνουν οι υπόλοιποι 50+% μιας σύνταξης ή ότι πρέπει να βγαίνουν στην σύνταξη πρόωρα κάποιοι.

 

Πλέον οι συνταξιούχοι έχουν φτάσει τέτοιο νούμερο που ακόμα και 0% ανεργία να είχαμε, θα έπρεπε πάλι να τσοντάρουμε για συντάξεις, δεν φτάνει ο πληθυσμός της χώρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι υπέρ ενός δίκαιου/λογικού δημόσιου ασφαλιστικού συστήματος. Ότι βάζει από εισφορές + συντηρητικές αποδόσεις μετά από Χ χρόνια, άντε κι ένα μικρό συμπλήρωμα από το κράτος στη χειρότερη.

 

Το ότι ήταν πάντα έτσι δεν σημαίνει ότι ήταν σωστό ή ότι είμαι υποχρεωμένος να συμφωνήσω με την λογική του να πληρώνουν οι υπόλοιποι 50+% μιας σύνταξης.

 

Πλέον οι συνταξιούχοι έχουν φτάσει τέτοιο νούμερο που ακόμα και 0% ανεργία να είχαμε, θα έπρεπε πάλι να τσοντάρουμε για συντάξεις.

 

Το ασφαλιστικο εχει δυο μερη. Ιατρικη/Φαρμακευτικη/Νοσοκομειακη καλυψη και Συνταξη. Διαχωρισμος στα δυο και τα "ταμεια" να ασχολουνται ΜΟΝΟ με την Συνταξη.

 

Η ιατρο-φαρμακευτικη καλυψη επρεπε να ειναι δωρεαν για ολους το 2017, ελπιζω να μην εχει κανεις αντιρηση σε αυτο, καλυπτομενη απο τον προυπολογισμο. ΟΧΙ ανεξελεγκτη, αλλα δωρεαν.

 

Η συνταξη ειναι ενα αλλο θεμα, OT.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια στο 60% ειναι ΟΛΑ. ΟΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ. Δεν εχει ΚΑΙ ΑΛΛΑ. Φορος, ασφαλιστικο, ΟΛΑ.

 

Εδω εχεις υπολογισει ποσα ειναι ; Πανω απο 60%.

Εγώ έχω υπολογίσει, για σένα δεν είμαι τόσο βέβαιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν επιτρέπω δώσεις, δεν έχω ντελίβερι, δεν στέλνω εμπόρευμα γενικά και ναι έχω wifi (για την πάρτη μου), πουλάω κάτι που δυσκολεύεσαι να βρεις και αν το θέλεις έρχεσαι σε εμένα, αν δεν σου αρέσει ο τρόπος λειτουργίας μου πας αλλού και λαμβάνεις κάτι διαφορετικό κατά την άποψη των πελατών μου χειρότερο, την δουλειά την φέρνει η ποιότητα και όχι τα POS

Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά, δεν ξέρω αν κατάλαβες όμως ποιό είναι το point μου. Μπορεί να κάνω μια λίστα με 1500 πράγματα που κάνουν οι επιχειρήσεις με "δικό τους" κόστος (παπαριές εφόσον τελικά χρεώνεις όσο θες αλλά λέμε τώρα) και εσένα προσωπικά να μη σε πιάνει ούτε ένα από αυτά. So fucking what? Για σένα προσωπικά θα κάνει το υπουργείο πολιτική (λέμε τώρα);

 

Για πάρα πολλούς αυτά και άλλα τα πράγματα μετράνε. Αν δε μετράνε για σένα προσωπικά, μη τα κάνεις και μη βάλεις και POS και μπράβο σου. Αλλά ακόμα και τότε το να λες "όχι εγώ (προσωπικά έτσι, αφού το αφήσαμε το γενικό) δεν πληρώνω την ευκολία σου" -- ε σόρι κιόλας αλλά χεστήκαμε, προσωπικά και γω δεν είμαι πελάτης σου οπότε τι με νοιάζει;

 

το πρόβλημα εδώ "έξυπνε" κοσμογυρισμένε δεν είναι ο πελάτης

Το πρόβλημα είναι ότι είτε δε διαβάζεις τι γράφω, δηλαδή πράγματα που ισχύουν για τη συντριπτική πλειοψηφία των επιχειρήσεων στην Ελλάδα. Είμαι σίγουρος πως και για σένα θα ισχύουν κάποια γιατί τελικά όποιος γράφει τον πελάτη στα τέτοια του μένει χωρίς πελάτη εκτός κι αν έχει μονοπώλιο, οπότε σίγουρα δεν τους γράφεις και τους εξυπηρετείς και ενίοτε το κάνεις αυτό με προσωπικό κόστος, αν όχι σε χρήμα τότε σίγουρα σε χρόνο που είναι το ίδιο πράγμα.

 

το πρόβλημα είναι το κράτος και οι τράπεζες, πληρώνω το ακριβότερο φπα της Ευρώπης, οι πελάτες μου λαμβάνουν μισθούς πείνας, καλούμε να πληρώνω προκαταβολικά φόρους και τώρα θα πρέπει να κάνω και την τράπεζα συνέταιρο.

Τα θερμά μου συλληπητήρια, αλλά αυτό που γράφεις λυπάμαι που θα σου πω ότι δε στέκει. Δεν ξέρω αν "ΠΡΕΠΕΙ" να κάνεις την τράπεζα συναίτερο αλλά ο,τι ισχύει για σένα ισχύει και για όλους τους υπόλοιπους. Αν πρέπει να το κάνουν όλοι λοιπόν τότε είστε όλοι στην ίδια βάρκα, αυξήστε τις τιμές 1% και πολύ λέω γιατί δε θα πληρώνουν όλοι με POS και όλα καλά. Αν τώρα κάποιος θέλει να μην αυξήσει τις τιμές και σου πάρει με κάποιο μαγικό τρόπο όλη την πελατεία, και πάλι σόρι αλλά αυτό λέγεται ελεύθερη αγορά.

 

Καταλαβαίνω γιατί να γκρινιάζει κάποιος στη θέση σου (και γω είχα μπλοκάκι παλιότερα και απλά έκλεισα τα βιβλία μου όταν γαμήθηκε το θέμα) αλλά εφόσον το ίδιο ισχύει για όλους είμαστε στην κλασική περίπτωση γκρινιάζω γιατί μου έκοψαν τη σύνταξη κλπ κλπ.

 

Και by the way, αν η βιωσιμότητα της επιχείρησής σου εξαρτώταν από κάποιο 1% (της προμήθειας) τότε ξέρεις πολύ καλύτερα από μένα πως θα την είχες κλείσει ήδη.

 

Όχι, ευχαριστώ δεν θα πάρω, μπορείς να συνεχίσεις να ψωνίζεις από τα ζάρα, να πίνεις καφέ στα φλοκαφέ και να εργάζεσαι για αυτούς με 450 ευρώ, αν δεν μπορείς να καταλάβεις την αξία του  1% του εθνικού τζίρου τότε πρόβλημα σου.

Πολύ butthurt έτσι;

 

Δε λέω φυσικά ότι αυτό το μέτρο είναι το σωστότερο όλων κλπ κλπ κλπ. Αλλά και συ αν δε μπορείς να καταλάβεις το σκοπό του... well, πρόβλημά σου εφόσον άλλοι κάνουν τους νόμους.

 

Δεν έχω ιδέα για τα τραπεζικά συστήματα στο εξωτερικό αλλά αφού εσύ είσαι ο κοσμογυρισμένος για πες μας, τι ποσοστό παίρνει η τράπεζα από συναλλαγή κάρτας στην Ολλανδία; πόσο είναι το μέσο ποσοστό κέρδους του προιόντος στις χώρες που αναφέρεις και πόσο εδώ; με τι επιτόκια στήνει την επιχείρηση του ο ξένος και με τι επιτόκια την έστησα εγώ;

 

Φρόντισε όταν συγκρίνεις το εξωτερικό με την Ελλάδα να λαμβάνεις όλες τις παραμέτρους και όχι αυτές που σε συμφέρει.

Butthurt συνέχειας έτσι;

 

Λοιπόν βασικά αυτό που είχα στο μυαλό μου όταν έλεγα ότι θα βγάλω τα μάτια μου ήταν ο τύπος που έγραψε πόσο μαλάκας είναι ο πελάτης που πάει να πληρώσει τη μία μπύρα με κάρτα (επειδή "θα καθυστερήσει τους υπόλοιπους" αν θυμάμαι καλά, ή μια παρόμοιου επιπέδου βλακεία anyway) βασικά επειδή δεν τον συμφέρει. Τον πελάτη που "είναι μαλάκας" τον συμφέρει; Ναι αλλά τι σημασία έχουν όλα αυτά όταν θέλεις να γκρινιάξεις θα μου πεις.

 

Και θα πάω όντως πάσο, όπως πάω και σε σένα που νομίζεις πως ο,τι έγραψα αναφερόταν σε σένα προσωπικά. Νομίζω πως είναι τελείως ξεκάθαρο ότι στο πρώτο μισό του post που σχολίασες (που ΔΕΝ αναφέρεται σε σένα) λέω κάτι γενικό ενώ στο δεύτερο μισό (που όντως αναφέρεται σε σένα) λέω κάτι πολύ συγκεκριμένο: ότι το "δε θα πληρώσω εγώ για τον πελάτη" δεν ισχύει. Και αυτό το λέω χωρίς κανένα δράμα και με επιχειρήματα. Καλό βράδυ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...