Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαθανε ολοι στο κερδος! Οι φουρνοι και τα ψιλικατζιδικα γινανε απο ανθρωποι του μεροκαματου, ανθρωποι του κερδους. Ξεχασε ο κοσμος να γουσταρει να ζει και ψαχνει πώς θα κανει τα 30€/μερα, 70€/μερα.

Δεν ειναι ολοι βεβαια στην ιδια μοιρα, αλλα εμεις εδω μεσα που μιλαμε κ αρα εχουμε smartphones, pc, internet κ χρονο για σχολια..ε δεν ειμαστε να γκρινιαζουμε.

 

Ε ναι, γιατί ως γνωστόν όλοι μας (και εσύ μαζί) πάμε για δουλειά για την ψυχή της φουκαριάρας της μάνας μας... 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 298
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θέμα της φοροδιαφυγής είναι τεράστιο. Θα σας πω μια περίπτωση από το σούπερ διάσημο (τοπικό όμως) κατάστημα με καφέδες.

 

Πάω προχθές, και είχε πινακίδα ότι ο καφές από 1.50 πάει 1.70 λόγω άυξησης του φόρου στον καφέ.

 

Έχω αγοράσει 1000 καφέδες, δεν έχει κόψει καμμία απόδειξη πλην όσες φορές μου του έχω ζητήσει και στραβώνει κιόλας

 

Δεν κόβει αποδείξεις, οπότε:

 

ΔΕΝ πληρώνει ΦΠΑ

ΔΕΝ πληρώνει φόρο καφέ

ΔΕΝ πληρώνει φόρο εισοδήματος

ΔΕΝ πληρώνει ασφαλιστικές εισφορές.

 

Αυτός όμως κυκλοφορεί με coupe των 50 χιλιάδων ευρώ, και εγώ ο μακάκας δεν μπορώ να αφοράσω ούτε autobiancci.

 

Πουλάει για πλάκα 2000 καφέδες τη μέρα, τους μισούς τουλάχιστον πακέτο. ΔΕΝ ΚΟΒΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ. Ξέρετε πόσο είναι το ΦΠΑ κάθε μέρα? 330 ευρώ. 

 

Ε... για πλάκα παίρνει και ferrari....

 

Τους έχουν μαμήσει στους φόρους, ΑΛΛΑ ΑΥΤΟΙ ΦΤΑΙΝΕ. Ποτέ δεν πλήρωσαν τίποτα... τώρα τους κακοφαίνεται....

 

Τελικά, πουθενά δεν υπάρχει μέτρο. Ή του ύψους ή του βάθους. Να είστε σίγουροι ότι η αγορά θα οδηγήσει τις εξελίξεις. Σίγουρα τα POS θα μειώσουν τη φοροδιαφυγή.

 

Αν υπήρχαν ΠΑΝΤΟΥ POS, και όλα ήταν ηλεκτρονικά, το ΦΠΑ σε 10% και 20% ΔΕ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΦΟΡΟΥΣ. ο ΦΠΑ θα έφτανε.... Αρκεί να είναι για όλους ΕΣΟΔΑ-ΕΞΟΔΑ. Μηδέν ΦΟΡΟΣ... το ΦΠΑ φτάνει....

 

Αλλά κανείς δεν τολμά να το κάνει για όλους έσοδα-έξοδα γιατί είναι το πολιτικό κόστος. Κανείς δεν έχει τα νεφρά...

 

Και μη νομίζετε... μόλις τελειώσουν τα μαύρα και όσα είναι κάτω από τα μαξιλάρια..... να δείτε πως θα σφίξουν οι πωποί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που δεν σου κανει καποια καλυτερη τιμη γιατι δεν ζητας ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ αποδειξη; Χωρις αποδειξη κερδιζει εκτος απο το νομιμο υπολογισμενο κερδος του, και ενα επιπλεον κερδος 24% και στο τελος του χρονου δηλωνει οτι δεν πουλαει τιποτα και περνει και επιδομα αλληλεγγυης.

 

Και μην πει κανεις "χεστηκα που περνει επιδομα αλληλεγγυης" γιατι τα λεφτα αυτα τα στερει απο την φουκαριαρα την μανα σου (και φουκαριαρα μανα μου) που οντως παλευει με συνταξη μνημονιακης ελλαδας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτο ηταν τωρα...να τους υποχρεωνουν να λεν οτι δεν δεχονται, αντι να τους υποχρεωσει να δεχονται!!!!!!! Ρε μνημονια μεχρι να ανατειλει απ τη δυση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση του POS πρέπει να είναι διαθεσιμη για οποιαδήποτε έγχρηματη συναλλαγή.

 

Σε σχέση με την προμήθεια, ας οργανωθούν οι επιχειρήσεις με το Επιμελητήριο να ζητήσει μηδενικές προμήθειες, προσφορές η οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει κίνητρο για τον επαγγελματία (όπως κάνουν για αρκετά θέματα και πολλές φορές κερδίζουν κάτι).

 

Η φοροδιαφυγή πρέπει να σταματήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φεύγει κράξιμο για εφορίες, τράπεζες, πληρωμές... Ο Έλληνας επιχειρηματίας πάλι... υπόδειγμα... υπόδειγμα όχι μόνο όσον αφορά τις υποχρεώσεις του αλλά πάνω απ' όλα το ήθος του και τον σεβασμό του προς τον πελάτη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΛΑ ΤΑ COMMENT Ε ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!

 

ΠΑΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ!

 

ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΜΟΝΟ ΚΑΡΤΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΓΙΝΕ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΗ!!!

 

1) ΕΛΕΓΧΟΣ ΤΩΝ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΜΟΥ ΜΕΣΩ WEB BANKING

 

2) ΟΤΑΝ ΔΙΝΩ ΚΑΡΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΠΟΝΤΟΥΣ Η ΚΑΙ ΕΥΡΩ ΠΙΣΩ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΦΑΣΟΥΛΙ ΤΟ ΦΑΣΟΥΛΙ

 

3) ΔΕΝ ΕΧΩ ΨΙΛΑ, ΡΕΣΤΑ, ΔΕΝ ΚΟΥΒΑΛΑΩ ΧΡΗΜΑΤΑ

 

4) ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΜΟΝΟ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΧΡΗΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΚΙΣΤΑΝΟΙ ΑΠΟ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (Ε ΔΕΝ ΘΑ ΣΚΑΝΕ ΜΕ POS!)

 

5) Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΜΕΡΤΗΤΟ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΟΣ ΣΤΟΧΟΣ!

 

6) ΓΙΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 25 ΕΥΡΩ ΤΗΝ ΠΕΡΝΑΣ ΚΑΙ ΑΝΕΠΑΦΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΟΥΤΕ PIN!

 

 

ΓΙΑΤΙ ΤΑ 2 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΦΤΑ? ΤΑ ΙΔΙΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Ο ΣΟΥΒΛΑΤΖΗΣ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΛΗΡΩΣΩ ΤΟ 1.5 ΕΥΡΩ ΜΕ ΚΑΡΤΑ! ΜΟΥ ΑΡΧΙΣΕ ΤΑ ΓΙΑ 1.5 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙ KΑΡΤΑ?

 

ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑΩ: ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 1.5 ΕΥΡΟΥΛΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΟ ΧΑΡΙΖΕΙΣ ΤΟ ΣΟΥΒΛΑΚΙ? ΝΑ ΔΕΙΣ ΓΙΑ ΠΟΤΕ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕ!

 

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ. ΤΟ POS ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ. ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΣΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ FORUM ΕΝ ΕΤΗ 2017 ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΣΤΟΝ ΠΕΛΑΤΗ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΥΚΟΛΙΑ.

 

ΤΕΛΟΣ Ο ΠΕΛΑΤΗΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ POS ΑΠΛΑ ΘΑ ΠΑΕΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ POS. EΓΩ ΑΛΛΑΞΑ ΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΜΕ ΚΑΡΤΑ. ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ 20 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΛΑΣΩ 3 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΣΟΥΒΛΑΚΙ ΠΧ. ΑΝ ΕΧΕΙΣ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΔΙΠΛΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΕΥΚΟΛΙΑ ΜΕ POS ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ

Αφού λοιπόν σου αρέσει η ευκολία του ηλεκτρονικού χρήματος τότε φρόντισε να πληρώνεις και την χασούρα, αν το χρέος του 1% - 1,8% πάει στον πελάτη και όχι στο κατάστημα τότε δεν έχω κανένα πρόβλημα να το βάλω στο μαγαζί μου. Μέχρι τότε με συγχωρείς αλλά δεν θα πληρώσω εγώ την ευκολία σου. Εγώ να πληρώσω στην τράπεζα το POS και ταρίφα σε κάθε αγορά απλά ΔΕΝ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως ακριβως θα το κανουν αυτο σε ενα μεζεδοπωλειο ας πουμε, οπου σε ενα τραπεζι εχεις παει 15 διαφορετικες παραγγελειες (εστω με 15 διαφορετικες αποδειξεις), και παραλληλα εχεις 20 τραπεζια οπου ενδιαμεσα κοβεις και για αυτα αποδειξεις; Και οταν στο τελος καποιο απο αυτα τα τραπεζια ζητηθει να πληρωθει με καρτα; Θα του κοψεις νεα ολοκληρωμενη αποδειξη; Η θα κατσεις να ανοιξεις τραπεζια ενα ενα στην ταμειακη και να εκτυπωνεις προτιμολογια για καθε τσιπουρο;

μια χαρά μπορεί (μάλιστα με την κατάργηση του χρήματος είναι ακομι ποιο εύκολο)

 

πχ χτύπησε το pos 50 κάρτες σήμερα με ταδε ποσο την κάθε συναλλαγή κοιτάνε και την ταμιακή τη έχει κανει

 

βεβαία τώρα που δεν έχει καταργηθεί το κανονικό χρήμα είναι δυσκολότερο αλλά με την κατάργηση του θα είναι παιχνιδάκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα σου βέβαια δεν είναι ο καταναλωτής αλλά η προμήθεια της τράπεζας. Οπότε την τράπεζα πρέπει να πιέσεις και όχι τον καταναλωτή. Σαφώς πιο δύσκολο, αλλά αυτό είναι το δίκαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μερικούς μερικούς εδώ. Όσοι είστε υπάλληλοι εγώ προτείνω να βάλετε pos και να σας πληρώνουν με κάρτα οι εργοδότες. Παίρνεις χίλια ευρώ; βγάλε 2 τα εκατό σε προμήθεια στην τράπεζα από το μισθό σου. Μόλις πάει η ώρα να φύγεις κοιτάς το ρολόι και σήμερα κουράστηκα είχε πολύ δουλειά. Και μη νομίζετε αυτά που έχετε πτυχίο και μεταπτυχιακό έχουμε και εμείς και όλη η Ελλάδα ή το μεγαλύτερο ποσοστό. Εάν είναι να κλείσει η επιχείρηση μου προτιμώ να την κλείσω εγώ και όχι να μου την κλείσει κάποιος άλλος. Το μαγαζί μου το άνοιξα Νοέμβριο του 10 μέσα στα κωλομνημονια. Κοιτάξτε κάποιους που πληρώνονταν πεντοχίλιαρα μπαμπάδες θείους ξαδέρφια και το χειμώνα Χριστούγεννα δεκαχίλιαρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μπορεί (μάλιστα με την κατάργηση του χρήματος είναι ακομι ποιο εύκολο)

 

πχ χτύπησε το pos 50 κάρτες σήμερα με ταδε ποσο την κάθε συναλλαγή κοιτάνε και την ταμιακή τη έχει κανει

 

βεβαία τώρα που δεν έχει καταργηθεί το κανονικό χρήμα είναι δυσκολότερο αλλά με την κατάργηση του θα είναι παιχνιδάκι

 

 

Και να ρωτησω που αλλου στο κοσμο γινεται αυτο ; Απαντηση: Πουθενα.

 

Γιατι ; Απαντηση: Γιατι δεν γινεται να γινει.

 

Ελεος, φτανει η προπαγανδα, υπαρχουν και πληροφορικαριοι εδω μεσα και καταλαβαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρά μπορεί (μάλιστα με την κατάργηση του χρήματος είναι ακομι ποιο εύκολο)

 

πχ χτύπησε το pos 50 κάρτες σήμερα με ταδε ποσο την κάθε συναλλαγή κοιτάνε και την ταμιακή τη έχει κανει

 

βεβαία τώρα που δεν έχει καταργηθεί το κανονικό χρήμα είναι δυσκολότερο αλλά με την κατάργηση του θα είναι παιχνιδάκι

Δεν μπορούν να διασταυρωθούν και να συμφωνούν οι ώρες όμως που έγραψες. Καλά αν καταργηθούν τα μετρητά χαθήκαμε, ελπίζω να μην έχουν καμιά τέτοια έμπνευση σύντομα! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μερικούς μερικούς εδώ. Όσοι είστε υπάλληλοι εγώ προτείνω να βάλετε pos και να σας πληρώνουν με κάρτα οι εργοδότες. Παίρνεις χίλια ευρώ; βγάλε 2 τα εκατό σε προμήθεια στην τράπεζα από το μισθό σου. Μόλις πάει η ώρα να φύγεις κοιτάς το ρολόι και σήμερα κουράστηκα είχε πολύ δουλειά. Και μη νομίζετε αυτά που έχετε πτυχίο και μεταπτυχιακό έχουμε και εμείς και όλη η Ελλάδα ή το μεγαλύτερο ποσοστό. Εάν είναι να κλείσει η επιχείρηση μου προτιμώ να την κλείσω εγώ και όχι να μου την κλείσει κάποιος άλλος. Το μαγαζί μου το άνοιξα Νοέμβριο του 10 μέσα στα κωλομνημονια. Κοιτάξτε κάποιους που πληρώνονταν πεντοχίλιαρα μπαμπάδες θείους ξαδέρφια και το χειμώνα Χριστούγεννα δεκαχίλιαρα.

Είναι ανούσιο αυτό το παιχνίδι. Πάντως του υπαλλήλου που παίρνει 1000 ευρώ του έχουν ήδη κρατήσει 600 ευρώ. Είναι επιλογή του καταστηματάρχη (ακόμα) αν θα βάλει ή όχι. Όποτε κάνε ότι θες και άσε τους πελάτες να κάνουν το ίδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...