Προς το περιεχόμενο

Πρόστιμο 1.000 ευρώ σε επιχειρήσεις χωρίς πινακίδες για POS


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ούτε εμείς έχουμε και δεν πρόκειται να βάλουμε με αυτήν την κατάσταση. Η αμέσως επόμενη λύση σε περίπτωση που το απαιτήσουν να υπάρχει παντού θα είναι να κλείσω το μαγαζί. 

 

Μα αυτος ειναι και ο σκοπος. Να σε κλεισουν. Μεσω της φορολογιας. Σε μια χωρα με 2 εκατ. ανεργους και 6 -7 χρονια υφεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ κάνεις λάθος... στο τέλος του χρόνου ελέγχουν τι πόσο ποια ώρα χτυπήθηκε και την ίδια ώρα αν έχει αυτό το πόσο στο pos κλπ (κανουν διασταύρωση)

προσωπικά παθόν και μάλιστα για ένα μικρο ποσό τον 45 ευρώ έγινε ολόκληρη φασαρία

Μαλλον δεν το πιασες το post μου. Αν ο γιατρος (η οποιοσδηποτε αλλος) συμφωνησει με τον πεαλτη να μη κοψει αποδειξη, δεν θα τον εμποδισει το POS. Πολυ απλα ο πελατης θα πληρωσει μετρητα...

Nope, σήμερα πρωί πρωί δεχτήκαμε παρατήρηση για το θέμα από ΣΔΟΕ, είτε έχεις είτε δεν έχει POS πρέπει να υπάρχει σχετική πινακίδα έστω και χειρόγραφη. 

Ναι αλλα ο νομος σου ξαναματαλεω ΔΕΝ λεει αυτο..κανε τον κοπο και διαβασε τον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αυτος ειναι και ο σκοπος. Να σε κλεισουν. Μεσω της φορολογιας. Σε μια χωρα με 2 εκατ. ανεργους και 6 -7 χρονια υφεση.

 

Δεν υπάρχει πρόβλημα. Αλλωστε πήραν το ΟΚ από τον Ελληνικό λαό για να το πράξουν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλλον δεν το πιασες το post μου. Αν ο γιατρος (η οποιοσδηποτε αλλος) συμφωνησει με τον πεαλτη να μη κοψει αποδειξη, δεν θα τον εμποδισει το POS. Πολυ απλα ο πελατης θα πληρωσει μετρητα...

Ναι αλλα ο νομος σου ξαναματαλεω ΔΕΝ λεει αυτο..κανε τον κοπο και διαβασε τον

ε προφανώς απλά εμείς λέμε σε περίπτωση που θα καταργηθούν μετρητά (σύντομα δλδ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ κάνεις λάθος... στο τέλος του χρόνου ελέγχουν τι πόσο ποια ώρα χτυπήθηκε και την ίδια ώρα αν έχει αυτό το πόσο στο pos κλπ (κανουν διασταύρωση)

προσωπικά παθόν και μάλιστα για ένα μικρο ποσό τον 45 ευρώ έγινε ολόκληρη φασαρία

 

Πως ακριβως θα το κανουν αυτο σε ενα μεζεδοπωλειο ας πουμε, οπου σε ενα τραπεζι εχεις παει 15 διαφορετικες παραγγελειες (εστω με 15 διαφορετικες αποδειξεις), και παραλληλα εχεις 20 τραπεζια οπου ενδιαμεσα κοβεις και για αυτα αποδειξεις; Και οταν στο τελος καποιο απο αυτα τα τραπεζια ζητηθει να πληρωθει με καρτα; Θα του κοψεις νεα ολοκληρωμενη αποδειξη; Η θα κατσεις να ανοιξεις τραπεζια ενα ενα στην ταμειακη και να εκτυπωνεις προτιμολογια για καθε τσιπουρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φανταζομαι αν σου λεγανε αυριο οτι θα πρεπει να πληρωσεις 500+ ευρω στη τραπεζα δεν θα ησουν τοσο ανετος ε? 280 μηχανακι+ 140 σερβις και τεχνικη υποστηριξη+ προμηθεια.

πολυ θα γουσταρα να πουνε αφαιρουμε 500 ευρω απο τους δημοσιους για να προμηθευτουν pos τα καταστηματα και να ειναι ανετη η ζωη σας ποσοι απο δεν θα ειχατε προβλημα να κουβαλατε κερματα

Η το σωστοτερο, την προμηθεια να την χρεωνεται ο αγοραστης, να δουμε τους τσαμπα μαγκες δημοσιους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην σας παραμυθιαζουν οι Ελευθεροι Επ... το 80% δηλωνει κατω απο 15.000 . και βγαζουν τα διπλα Min. Απο το 2004 σε οσους εργαστηκα φοροδιεφευγαν πανω απο 80% ... ΟΥΤΕ ενας τιμιος... Καναμε ταμεια 850 ευρω και Ζ εκοβε 120 ΑΥΤΑ πληρωνουν τωρα. Γιατι η αληθεια ειναι οτι δεν ειναι δικαιο το συστημα ειδικα η προκαταβολη φορου αν και σε αλλα κρατη ισχυει κανονικα εδω και 10 ετια. 

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/90854/kato-apo-15-000-evro-dilosan-8-stous-10-eleytherous-epaggelmaties 

Aνοιξε και εσυ βρε φιλε μια επιχειρηση να δεις τι εστει βερυκοκο.Τι καθεσαι;Tσαμπα μαγκας.Υπαλληλος.Ακου εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Η υποχρεωση ειναι μονο στο 10% των εσοδων σου (για τις μικρες τουλαχιστον φορ. δηλωσεις). Αν πχ εχεις φορ. δηλωση με 10 χιλιαρικα, υποχρεουσαι να αποδειξεις συναλλαγες με καρτα, μονο τα 1000 ευρω. Αυτο και μονο, απο μονο του, δεν περιοριζει τη φοροδιαφυγη, απλα αναγκαζει τον καθε πολιτη, να ειναι πιο προσεκτικος.

Πχ. ελ. επαγγελματιας, ο οποιος εμφανιζει εσοδα 5000 αλλα βγαζει 25000. Υποχρεουται να περασει με καρτα τα 500 ευρω. Αν αρχισει και αγοραζει παραπανω με καρτα, και φτασει τα 3-4 χιλιαρικα, πρεπει να ειναι πολυ προσεκτικος τι θα αγορασει, και μεχρι που θα φτασει, γιατι αν δειξει πχ, 3 χιλιαρικα σε βενζινη, και αλλα 2 σε ποτα και εξοδους, αυτος δεν τρωει; δεν εχει νοικι, δεν εχει δεη κλπ; Αρα λοιπον, αν ειναι εξυπνος, θα υπολογισει, και θα πληρωσει με καρτα, πρωτα τα παγια εξοδα (δεη, οτε ενοικιο, σουπερ μαρκετ κλπ), και τα εξοδα απο τη διασκεδαση του, θα ζηταει απο μονος του να πληρωσει με μετρητα.

Αρκεί να μην έχει περιουσία με τεκμαρτό πάνω από τα 5000 όμως... :P

 

Βέβαια από την στιγμή που θα περνάνε και νερό/ρεύμα/τηλέφωνο γι' αυτό το ποσοστό, παίζει να ζητάει να πληρώνει με μετρητά και χωρίς απόδειξη (φτηνότερα) ότι μπορεί από όλα τα υπόλοιπα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φούρνο το μεσημέρι ένας ζήτησε να πάρει 2 ψωμιά.στο ταμείο βγάζει την κάρτα για πληρωμή ποσο μλκς μπορεί να ειναι

Όπως και σε εμένα στο μαγαζί μου για 2 ευρω μου δώσανε κάρτα φυσικα κάποιοι το κάνουν επίτηδες

Γιατι ρε παιδια?! Ναι οκ σκατα οικονομια, σκατα κοινωνια, σκατα το'να, σκατα τ'αλλο. Μηπως να αυτοκτονησουμε?

 

Οχι ρε φιλε. Το πραμα πρεπει να φτιαξει και ενας τροπος, ειναι η οικονομικη κ τεχνολογικη παιδεια.

 

Στην Αυστραλια μου λεει ο ξαδερφος, <<ερχεται λογαριασμος, παιρνω τηλ>>, κατι στοιχεια δινει <<κ πληρωνεται>>.

Στο περιπτερο λεει ακομα κ τσιχλα να θες να παρεις, θα τη παρεις με καρτα! 

 Δε γουσταρω να κουβαλαω μετρητα. Θελω να ειμαι ηρεμος, να πινω το καφεδακι μου μετα απο μια μερα δουλειας κ οταν εχω χαλαρωσει, να ερχεται το παιδι με το POS να χτυπαω καρτα. Να ειμαι στο δρομο, να χρειαζομαι προφυλακτικα (το εκοψα το ριμαδι το καπνισμα) αλλα να μη μ'αρεσει το συνηθειο αφηνω αμαξι με αλαρμ κλεινοντας λωριδα και μετα ααααντε να δωσεις 20αρι ή 50αρι κ να παρεις ρεστα. Καρτα παλι μπαμ μπαμ.

Βγαινω με παρεα και δεν εχουμε ακριβως τα λεφτα κ ψαχνομαστε. Τσακ μπαμ καρτα κ μετα μου τα στελνουν απο winbank.

Μου φερνει τη μπουκαλα στο κλαμπ ο μαφιοζος 3φορες τη τιμη της κ αποδειξη γιοκ. ΚΑΡΤΑ ΣΤΗ ΚΩΛΟΧΑΡΑΔΡΑ ΤΟΥ ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΩ!

 

Μαθανε ολοι στο κερδος! Οι φουρνοι και τα ψιλικατζιδικα γινανε απο ανθρωποι του μεροκαματου, ανθρωποι του κερδους. Ξεχασε ο κοσμος να γουσταρει να ζει και ψαχνει πώς θα κανει τα 30€/μερα, 70€/μερα.

Δεν ειναι ολοι βεβαια στην ιδια μοιρα, αλλα εμεις εδω μεσα που μιλαμε κ αρα εχουμε smartphones, pc, internet κ χρονο για σχολια..ε δεν ειμαστε να γκρινιαζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαστε τελικα ολοι υποκριτες.

 

Δηλαδη εχεις κανει τα τελευταια χρονια εργασιες στο Σπιτι σου και εχεις ΠΑΡΕΙ αποδειξη ;

 

Γιατι στα 1000 ευρω θα πρεπει να πληρωσεις και αλλα 240. Και επισης τα 1000 δεν θα ειναι προφανως 1000 αλλα 1300 οταν θα ζητησεις αποδειξη.

 

Και καλα ολα αυτα, αλλα ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΤΟ ΦΠΑ ΚΑΙ ΟΙ ΦΟΡΟΙ ΜΑΣ ; Σε εμας ; Οχι βεβαια.

 

Για να ξυπνησω θα πρεπει να κοιμαμαι πρωτα. Και δεν κοιμαμαι, σε αντιθεση με την πλειοφηφια.

Αλλο να μην πληρωνω τα 240 ευρω εξτρα, και άλλο να στα πληρωνω και εσυ να τα βαζεις στην τσέπη αντι να τα αποδόσεις στο κρατος..

Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

Οσο για τις συναλλαγες στο σπίτι, ναι εχψ ζητησει απόδειξη απο συντηρηση φυσικου αερίου, και απο υδραυλικο.

Και επίσης όταν ενα μαγαζι οπτικων δεν ηθελε να κόψει απόδειξη γιατι έλεγε ότι η προσφορα ήταν χωρις απόδειξη στο τέλος με παρακάλαγε να κόψει απόδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και επίσης όταν ενα μαγαζι οπτικων δεν ηθελε να κόψει απόδειξη γιατι έλεγε ότι η προσφορα ήταν χωρις απόδειξη στο τέλος με παρακάλαγε να κόψει απόδειξη.

Προσφορα μονο χωρις αποδειξη!!! Αμα ειναι αληθεια το απο πανω νταξει, ο τυπος ειναι υπερτραγικος. Μια αναφορα θελει να στρωσει. Ειπαμε να κλεψεις αλλα αυτος το κατουρησε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί να μην έχει περιουσία με τεκμαρτό πάνω από τα 5000 όμως... :P

 

Βέβαια από την στιγμή που θα περνάνε και νερό/ρεύμα/τηλέφωνο γι' αυτό το ποσοστό, παίζει να ζητάει να πληρώνει με μετρητά και χωρίς απόδειξη (φτηνότερα) ότι μπορεί από όλα τα υπόλοιπα...

Ακριβώς! Δεν έχει λογική αυτό που κάνανε! Αν θέλανε να χτυπήσουν τη φοροδιαφυγή θα εξαιρούσαν από τα έξοδα με κάρτα που «περνάνε» τους λογαριασμούς και τα σούπερ μάρκετ σίγουρα (δεν υπάρχει περίπτωση να μη κοπεί απόδειξη) και τα βενζινάδικα θα έλεγα αφού νομίζω ότι κόβουν όλα αυτόματα πλέον. Με αυτό που κάνουν θα έχουν ακόμα μια φορά τα αντίθετα αποτελέσματα, αυτά που έγραψες!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωμές με BitCoin και να νοσταλγούν οι τραπεζίτες παλιές καλές τους εποχές με προμήθειες.

Στην αλλαγή με ευρώ πάλι κάποιοι δεν θα πάρουν προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pos δεν έχουν μόνο οι τράπεζες. Μπορείς κάλλιστα να αγοράσεις και από άλλες εταιρίες

Απλά μετά κανείς μια έρευνα ποια τράπεζα σου χρεώνει μικρότερη προμήθεια και πας εκεί

Ανάλογα πάντα και τον όγκο των συναλλαγών

Ήδη οι τράπεζες έχουν ρίξει κοστολόγιο λόγω των άλλων εταιριών

Ακόμα και η μεγαλύτερη εταιρία κινητής θα πουλάει Pos

Έτσι αν υπάρχει ανταγωνισμός οι τράπεζες θα αναγκαστούν να ρίξουν την προμήθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...