Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν βαλεις και φραπεδια εξασφαλιζεις και εξτρα επιδομα.

το έκοψε ο σύριζα το επίδομα, μη χτυπήσεις φραπεδιά
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ποια ειναι ρε παιδια η ποιοτητα ζωης που θα χασεις αμα φυγεις στην Ελλαδα και μετακομισεις καπου στην Ευρωπη; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιος.

Η δουλεια 9.30 με 3.

Η μεσημεριανή σιεστα.

Ο φραπες μετα τη δουλειά.

Ξενυχτι Παρασκευή/Σαββατο βράδυ.

Μαγαζια ανοιχτά για έξοδο Κυριακή βράδυ.

Η άνεση της γλωσσας σου. (Ανεκτίμητη)

Τα δικά σου άτομα / ο κύκλος σου που μενουν πίσω.

Θάλασσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δουλεια 9.30 με 3.

 

 

Που? Γιατι το 8ωρο που γινεται 10ωρο χωρις υπερωριες ειναι το στανταρ πλεον.

 

Ξενυχτι Παρασκευή/Σαββατο βράδυ.

Μαγαζια ανοιχτά για έξοδο Κυριακή βράδυ.

 

 

Με τι λεφτα? Και αν πας οριακα ενα ποτο να πεις οτι βγηκες και καλα.

 

Τα δικά σου άτομα / ο κύκλος σου που μενουν πίσω.

 

 

Αργοσχολοι Ελληναραδες να συζητατε για γκομενες και την Παναθα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ;

Εσύ είπες εξυπνάδες και ειρωνεύτηκες άλλον, εγώ σου είπα καλή η προσπάθεια αν ήταν αληθοφανή, το έχασες με το τατουάζ της φάτσας του προφήτη.

 

Άλλος ένας με τεχνικό πρόβλημα στο πληκτρολόγιό του.

Είσαι συνταξιούχος η προκειτε να γίνεις σύντομα ; συγνώμη που θα στο πω αλλά έτσι είναι η κοινωνία μας πάλεψε για να τα κανείς δικά σου και την δουλειά κ τον υψηλό μισθό και την υγεία. Δεν μπορώ να καταλάβω πως ένα παιδί 20 χρόνων τα βλέπει όλα τόσο απαισιόδοξα και μαύρα αν συνεχίσουμε με αυτό το σκεπτικό μαύρο κ αράχνο θα είναι το μέλλον

 

Γράφεις πράγματα που είναι εντελώς αντι-ρεαλιστικά και ουτοπικά. Δεν υπάρχει να παλέψεις τίποτα. Το μπάχαλο η διάλυση η σήψη η δυσλειτουργία και η γραφειοκρατία του κράτους βρίσκονται σε τέτοια επίπεδα που τζάμπα θα χαλάσεις τον χρόνο τον κόπο και την ήδη άσχημη ψυχολογία σου για να τα διορθώσεις, που δεν θα τα διορθώσεις κιόλας. Οπότε όποιος μπορεί καλύτερα εξωτερικό να ξεμπερδεύει, όλοι οι υπόλοιποι, μέσα σ' αυτούς και εγώ, θα μείνουμε εδώ και θα δεινοπαθήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιος.

Η δουλεια 9.30 με 3.

Η μεσημεριανή σιεστα.

Ο φραπες μετα τη δουλειά.

Ξενυχτι Παρασκευή/Σαββατο βράδυ.

Μαγαζια ανοιχτά για έξοδο Κυριακή βράδυ.

Η άνεση της γλωσσας σου. (Ανεκτίμητη)

Τα δικά σου άτομα / ο κύκλος σου που μενουν πίσω.

Θάλασσα.

Απ ολα αυτα, μου λειπει μονο τα δικα μου ατομα, οικογενεια και πολυ καλους φιλους, τα υπολοιπα κλαιν δε τα σκεφτομαι καν, μου προσφερει τοσο καλη ποιοτητα ζωης που πραγματικα δε συγκρινεται με τιποτα απο τα παραπανω

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα πως θα διορθώσεις το δημόσιο αλλά μόνο την δίκη σου ζωή αν τώρα ζεις με το σκεπτικό ότι μια ζωή θα παίρνεις 600€ και θα είναι όλα μίζερα πίστεψε με έτσι θα είναι δν θα αλλάξει κάτι αν δεν αλλάξεις εσυ πρώτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 10.0000€ τον μήνα να παίρνεις το επίπεδο ζωής είναι χαμηλό, πως να το κάνουμε, η Ελλάδα είναι μια δυσλειτουρηική χώρα. Μόνο άτομα με ατσάλινα νεύρα ή παντελώς αδιάφορα μπορούν να επιβιώσουν το χάος που επικρατεί σε όλα τα επίπεδα.

Και στη ζωή σε κάποια πράγματα πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές, δεν είναι μιζέρια, η πραγματικότητα είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που? Γιατι το 8ωρο που γινεται 10ωρο χωρις υπερωριες ειναι το στανταρ πλεον.

 

 

Με τι λεφτα? Και αν πας οριακα ενα ποτο να πεις οτι βγηκες και καλα.

 

 

Αργοσχολοι Ελληναραδες να συζητατε για γκομενες και την Παναθα?

Ασε το γνωριζω πολυ καλά το Ελληνικό 10ωρο.

 

Εδω φτάνεις στη δουλειά και η μερα σου δεν ξεκινα χωρις τσιγαρο και καφέ.

 

Εξω φευγεις και ο κωλος σου εχει παρει φωτια. Η μαλλον λάθος, δε θα φύγεις αν η δουλειά δεν εχει γίνει.

 

Πραγματικά εδώ εχω σιχαθεί την αναποτελεσματικοτητα, το χάζεμα και το "κοίτα πως έφυγε η μέρα και δεν εκανα τίποτα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το γνωριζω πολυ καλά το Ελληνικό 10ωρο.

 

Εδω φτάνεις στη δουλειά και η μερα σου δεν ξεκινα χωρις τσιγαρο και καφέ.

 

Εξω φευγεις και ο κωλος σου εχει παρει φωτια. Η μαλλον λάθος, δε θα φύγεις αν η δουλειά δεν εχει γίνει.

 

Πραγματικά εδώ εχω σιχαθεί την αναποτελεσματικοτητα, το χάζεμα και το "κοίτα πως έφυγε η μέρα και δεν εκανα τίποτα".

 

 

ανάποδα τα λες... Στον ιδιωτικό τομέα στην Ελλάδα; Και 10ωρα θα βαρέσεις και Σάββατα και Κυριακές αν χρειαστεί. Στο εξωτερικό δουλέυω 10.00 - 18.00 και αν φύγει ο μάνατζερ μου πριν από μένα θα μου πεί "άντε αγόρι μ πήγαινε σπίτι σου και αύριο μέρα είναι".

 

Στα περί παραγωγικότητας, προφανώς και δεν μπορείς να είσαι παραγωγικός αν δουλεύεις 10ωρα και ειδικά αν το επάγγελμα σου απαιτεί συγκέντρωση, προσοχή κτλ το πολύ να μπορείς να είσαι αποτελεσματικός για ένα 6ωρο τη μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε το γνωριζω πολυ καλά το Ελληνικό 10ωρο.

Εδω φτάνεις στη δουλειά και η μερα σου δεν ξεκινα χωρις τσιγαρο και καφέ.

Εξω φευγεις και ο κωλος σου εχει παρει φωτια. Η μαλλον λάθος, δε θα φύγεις αν η δουλειά δεν εχει γίνει.

Πραγματικά εδώ εχω σιχαθεί την αναποτελεσματικοτητα, το χάζεμα και το "κοίτα πως έφυγε η μέρα και δεν εκανα τίποτα".

Συνεχίζεις να αφιερώνεις και να αποδεικνύεις ότι αν πράγματι έχεις κάνει εξωτερικό, από το σπίτι βγήκες μόνο για τις μετακομίσεις.

 

Από πού να το πιάσω, στα σούπερ πχ που εδώ σέρνονται, πιο αργοί από την καθυστέρηση;

Πας στο ελληνικό και παίρνει φωτιά ο κwλος του ταμία, εδώ σου χτυπά τα προϊόντα και περιμένει αγναντεύοντας να τα βάλεις μόνος στις σακούλες.

Να το πιάσω από ελεύθερους επαγγελματίες; Μία ανακαίνιση πας να κάνεις και σέρνονται, κάθε φορά που γίνεται μια στη γειτονιά μας σπάνε τα νεύρα να μην τελειώνουν.

Να το πάρω από διαλείμματα; Υποχρεωτική μία ώρα διάλειμμα, είτε συνεχόμενη, είτε σπασμένη σε δύο τέταρτα και ένα μισάωρο. Αν πχ είσαι πωλήτρια και δεν υπάρχει άτομο να σε αντικαταστήσει, κατεβάζεις ρολά, κλείνεις το μαγαζί και πας για διάλειμμα.

 

Ό,τι να'ναι, γελάν και οι κότες....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλιος.

Η δουλεια 9.30 με 3.

Η μεσημεριανή σιεστα.

Ο φραπες μετα τη δουλειά.

Ξενυχτι Παρασκευή/Σαββατο βράδυ.

Μαγαζια ανοιχτά για έξοδο Κυριακή βράδυ.

Η άνεση της γλωσσας σου. (Ανεκτίμητη)

Τα δικά σου άτομα / ο κύκλος σου που μενουν πίσω.

Θάλασσα.

 

Ξεχασαμε και τη συνταξη του πατερα μας. Γιατι αν δουλευεις 9.30-3 και σου φτανουν για ολα τα παρακατω, η μονη περιπτωση ειναι να εισαι στη Δημοσιαρα.

Και 10.0000€ τον μήνα να παίρνεις το επίπεδο ζωής είναι χαμηλό, πως να το κάνουμε, η Ελλάδα είναι μια δυσλειτουρηική χώρα. Μόνο άτομα με ατσάλινα νεύρα ή παντελώς αδιάφορα μπορούν να επιβιώσουν το χάος που επικρατεί σε όλα τα επίπεδα.

Και στη ζωή σε κάποια πράγματα πρέπει να είμαστε και ρεαλιστές, δεν είναι μιζέρια, η πραγματικότητα είναι.

 

Αν βγαζεις πολλα φραγκα, η Ελλαδα ακομα ειναι μια χαρα. Καποια κουσουρια "εξαγοραζονται" (πχ. υγεια, παιδεια)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υγείς και παιδεία μπορεί, με τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα και με την κοινωνία, τι μπορείς κάνεις; Τίποτα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...