Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο ηλιος.

Η δουλεια 9.30 με 3.

Η μεσημεριανή σιεστα.

Ο φραπες μετα τη δουλειά.

Ξενυχτι Παρασκευή/Σαββατο βράδυ.

Μαγαζια ανοιχτά για έξοδο Κυριακή βράδυ.

Η άνεση της γλωσσας σου. (Ανεκτίμητη)

Τα δικά σου άτομα / ο κύκλος σου που μενουν πίσω.

Θάλασσα.

Συμφωνώ και διαφωνώ.

 

Δε βρίσκω όμως το λόγο να το συζητήσω.

Μένω εξωτερικό εδώ και μερικά χρόνια και δε σκέφτηκα ούτε μια στιγμή να επιστρέψω. Ερχόμαστε μόνο για διακοπές κι αυτό "υποχρεωτικά", για να βλέπουν τα παπούδια λίγο το εγγόνι τους. Μου λείπει ο ήλιος, η θάλασσα, το καλό φαγητό και οι φίλοι μου. Όμως μου έλλειπαν και πριν φύγω, γιατί αν και είχα καλή δουλειά, τα χρήματα δεν έφταναν και κανείς δεν είχε διάθεση για βόλτες και διασκέδαση.

Εδώ, έχουμε ποιότητα ζωής και σεβασμό από τον συνάνθρωπό μας. Δε θα παρκάρουν στη ράμπα, δε θα πετάξουν σκουπίδια, δε θα σου φερθεί σα να είσαι ο τελευταίος το αφεντικό σου, γνωρίζοντας ότι δε μπορείς να παραιτηθείς γιατί δε θα βρεις αλλού, κλπ.

Έχουμε Παιδεία και δημοκρατία.

Για παράδειγμα, στην εταιρία που εργάζομαι είμαστε 2.500 άτομα. Είχαμε καφέ της Java Republic. Πριν 1 μήνα, σέρβιραν διαφορετικό καφέ κάθε μερα για μιά εβδομάδα. 5 στο σύνολο. Στο τέλος, ψηφίσαμε ποιός μας άρεσε καλύτερα. Από Δευτέρα, θα έχουν πλέον αυτόν που επιλέξαμε. Και ο διπλός εσπρέσσο που παίρνω, 1.90€, όχι 4.00€...

Απλά πράγματα.

 

Όμως, αυτό είμαι εγώ. Δε ζυγίζει ο καθένας τα πράγματα με τον ίδιο τρόπο. Έχω φίλη που μένει Φιλοθέη και όταν χρειάστηκε να μετακομίσει, κόντεψε να μείνει στο δρόμο, γιατί δεν έψαχνε για σπίτι ούτε στη Νέα Ιωνία, ή το Ψυχικό. Το να της πεις να πάει σε άλλη χώρα, το θεωρεί κακόγουστο αστείο.

Ο καθένα αποφασίζει τι θέλει από τη ζωή του και ποιός είναι οι προτεραιότητές του.

Εμάς μας ένοιζε η ψυχική μας υγεία, να φτάνω στη δουλειά χωρίς να έχω γαμοσταυρίσει 10 φορές και να μην πρέπει να παρακολουθώ ειδήσεις ώστε να ξέρω αν θα μπει κι άλλος φόρος αύριο και δε θα μου φτάσουν τα χρήματα για το μήνα.

Αν οι προτεραιότητες κάποιου είναι η παρέα του και το καφεδάκι στη θάλασσα κι ας είναι κωλόδρομος με δολοφόνους η διαδρομή, εμένα δε μου πέφτει λόγος.

 

Υπάρχουν περισσότερες από 200 χώρες, με διαφορετικές κουλτούρες, καιρό, εισοδήματα, ώστε ο καθένας να πάει όπου θεωρεί καλύτερα. Δεν υπάρχει λόγος ανάδειξης της καλύτερης, γιατί δεν υπάρχει μία για όλους.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ξεχασαμε και τη συνταξη του πατερα μας. Γιατι αν δουλευεις 9.30-3 και σου φτανουν για ολα τα παρακατω, η μονη περιπτωση ειναι να εισαι στη Δημοσιαρα.

 

 

Μπα, με το μαχαίρι που έχει μπει και εκεί τσίμα τσίμα τα βγάζεις, Καμία σχέση με το πως ήταν το δημόσιο τη δεκαετία του 2000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, με το μαχαίρι που έχει μπει και εκεί τσίμα τσίμα τα βγάζεις, Καμία σχέση με το πως ήταν το δημόσιο τη δεκαετία του 2000.

 

Πιο πολυ στο ωραριο ανεφερομουν. Αλλα και στο θεμα των μισθων, σε σχεση με τον ιδιωτικο τομεα, ο δημοσιος ακομα πληρωνει πολυ καλα. Ο εισαγωγικος μισθος για Πανεπιστημιακης Εκπαιδευσης ειναι 1,092€, σαφως ανωτερος απο τα 580 του ιδιωτικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου απορία για όσους μένουν εξωτερικό είναι το τί κάνουν ή τί σκοπεύουν να κάνουν σχετικά με τη δημιουργία οικογένειας.

Όταν ήμουν νεότερος ήθελα να φύγω έξω, τώρα όμως που ξέρω ότι στα επόμενα χρόνια θα θέλω να ξεκινήσω οικογένεια μου φαίνεται πολύ δύσκολο και μάλιστα δυσάρεστο, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση το παιδί μου να μεγαλώσει μετανάστης δεύτερης γενιάς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου απορία για όσους μένουν εξωτερικό είναι το τί κάνουν ή τί σκοπεύουν να κάνουν σχετικά με τη δημιουργία οικογένειας.

Όταν ήμουν νεότερος ήθελα να φύγω έξω, τώρα όμως που ξέρω ότι στα επόμενα χρόνια θα θέλω να ξεκινήσω οικογένεια μου φαίνεται πολύ δύσκολο και μάλιστα δυσάρεστο, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση το παιδί μου να μεγαλώσει μετανάστης δεύτερης γενιάς.

Ότι θα έκαναν αν δεν ήμασταν εξωτερικό, απλά εδώ είναι καλύτερα για τα παιδιά. Προσωπικά τα παιδιά ήταν ο πιο σημαντικός λόγος να πάω έξω, οπότε καταλαβαίνεις έρχομαι από τελείως άλλη οπτική.

 

Δεν καταλαβαίνω γιατί (τι ακριβώς δηλαδή) σου φαίνεται δύσκολο και δυσάρεστο. Το γούστο βέβαια καθενός είναι διαφορετικό, αλλά αντικειμενικά οι πιθανότητες μια κοπέλα που θα γνωρίσεις να είναι αξιόλογη είναι με το μέρος σου έξω παρά στην Ελλάδα -- είναι θέμα νοοτροπίας και έκθεσης σε διαφορετικές κουλτούρες. Εκτός αν είσαι ανατολίτης, που είναι αυτόματο άκυρο από αρκετές.

 

Ούτε και καταλαβαίνω τι βλέπεις αρνητικό στο μετανάστη δεύτερης γενιάς. Η γυναίκα μου είναι τέτοια, τα παιδιά μου είναι τέτοια, αν μου έδινες μαγικό ραβδί και έλεγες μπορείς να το κάνεις όπως θες πάλι το ίδιο θα διάλεγα. Με κλειστά μάτια.

 

Νομίζω λοιπόν ότι πρέπει να εξετάσεις τους λόγους που λες δε θα ήθελα, και το τι να κάνεις θα προκύψει μόνο του.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...απλά εδώ είναι καλύτερα για τα παιδιά. Προσωπικά τα παιδιά ήταν ο πιο σημαντικός λόγος να πάω έξω, οπότε καταλαβαίνεις έρχομαι από τελείως άλλη οπτική.

Αυτό ακριβώς.

 

Τώρα που γράφω, το παιδάκι μου είναι έξω και παίζει με τα υπόλοιπα της γειτονιάς. Ούτε που βλέπω τι κάνει και είναι 3ων. Δεν υπάρχει εδώ ιδιαίτερη ανησυχία, γιατί είναι οικισμοί και δεν έχουν λεωφόρους, αυτοκίνητα, κλπ. Δεν έχει καταστήματα, μόνο σπίτια κι έτσι όποιος κυκλοφορεί είναι ή κάτοικος ή επισκέπτης άντε και κανένας ταχυδρόμος. Οι δρόμοι δε, είναι λαβυρινθοειδείς, οπότε δε μπορείς να τρέξεις και ο οικισμός έχει 1 ή 2 εισόδους για αμάξια.

Πάρκα; Παιδότοπους; Άπειρα.

Για Παιδεία, δε συζητάω, η Ελλάδα είναι πολύ πίσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό ακριβώς.

 

Τώρα που γράφω, το παιδάκι μου είναι έξω και παίζει με τα υπόλοιπα της γειτονιάς. Ούτε που βλέπω τι κάνει και είναι 3ων. Δεν υπάρχει εδώ ιδιαίτερη ανησυχία, γιατί είναι οικισμοί και δεν έχουν λεωφόρους, αυτοκίνητα, κλπ. Δεν έχει καταστήματα, μόνο σπίτια κι έτσι όποιος κυκλοφορεί είναι ή κάτοικος ή επισκέπτης άντε και κανένας ταχυδρόμος. Οι δρόμοι δε, είναι λαβυρινθοειδείς, οπότε δε μπορείς να τρέξεις και ο οικισμός έχει 1 ή 2 εισόδους για αμάξια.

Πάρκα; Παιδότοπους; Άπειρα.

Για Παιδεία, δε συζητάω, η Ελλάδα είναι πολύ πίσω.

 

για τι πόλη/χώρα μιλάμε αν επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου απορία για όσους μένουν εξωτερικό είναι το τί κάνουν ή τί σκοπεύουν να κάνουν σχετικά με τη δημιουργία οικογένειας.

Όταν ήμουν νεότερος ήθελα να φύγω έξω, τώρα όμως που ξέρω ότι στα επόμενα χρόνια θα θέλω να ξεκινήσω οικογένεια μου φαίνεται πολύ δύσκολο και μάλιστα δυσάρεστο, δεν θα ήθελα σε καμία περίπτωση το παιδί μου να μεγαλώσει μετανάστης δεύτερης γενιάς.

 

Γιατι ακριβως; Οι συνθηκες που θα μεγαλωσει ενα παιδι ειναι καλυτερες. Απ'οσους γνωρισα εγω, γκετοποιημενοι ηταν μονο οσοι ηθελαν να ειναι γκετοποιημενοι, παιδια δηλαδη που κανανε παρεα μονο με αλλους Ελληνες. Αλλιως δεν ειχαν κανενα προβλημα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τι πόλη/χώρα μιλάμε αν επιτρέπεται;

Στο μεγαλύτερο μέρος της βόρειας Ευρώπης. Λόγω της μαζικής μετανάστευσης τα τελευταία χρόνια έχω φίλους σε Αγγλία, Σκωτία, Νορβηγία, Σουηδία, Ολλανδία, Βέλγιο, Γαλλία, Ιρλανδία, Δανία και ο αδερφός μου μένει Φιλανδία. Με εξαίρεση τα Παρίσι και Λονδίνο, όλες οι υπόλοιπες παίζουν στο ίδιο μοτίβο. Παρίσι και Λονδίνο πρέπει να βγεις αρκετά έξω ή σε πολύ ακριβές περιοχές για να έχεις κάτι ανάλογο. Στις άλλες και πρωτεύουσα να είσαι, έτσι είναι και η κάθε μία έχει κάτι ξεχωριστό να δώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια οποιος μπορει να βοηθησει για ΑΓΓΛΙΑ, εχει παει προσφατα ο πατερας μου, και θα ηθελα να μαθω με ποιον τροπο μπορω να μεταφερω χρηματα απο ελλαδα προς αγγλια και το αντιστροφο, με Western Union ειναι πολλα τα εξοδα! να ανοιξει τραπεζικο λογαριασμο μπορει? τι χρειαζεται? ή αν εχετε αλλο τροπο καλοδεχουμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας σου τι κάνει στην Αγγλία; Αν δουλεύει, εννοείται πως θα ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό, αλλά μην περιμένεις ότι μπορείς να στείλεις πολλά λεφτά μέσω τραπέζης, λόγω capital controls. Μπορεί όμως να χρησιμοποιεί την ελληνική πιστωτική/χρεωστική στην Αγγλία. Επίσης, επιτρέπεται να κουβαλάει ως 2000 ευρώ κάθε φορά που πηγαίνει την Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο πατέρας σου τι κάνει στην Αγγλία; Αν δουλεύει, εννοείται πως θα ανοίξει τραπεζικό λογαριασμό, αλλά μην περιμένεις ότι μπορείς να στείλεις πολλά λεφτά μέσω τραπέζης, λόγω capital controls. Μπορεί όμως να χρησιμοποιεί την ελληνική πιστωτική/χρεωστική στην Αγγλία. Επίσης, επιτρέπεται να κουβαλάει ως 2000 ευρώ κάθε φορά που πηγαίνει την Αγγλία.

ειναι οικοδομος και μενει σε ενοικιασμενο σπιτι, προς το παρον δεν εργαζετε. μπορει να ανοιξει? το οριο με τα capital των 1000€/μηνα μας καλυπτει. δεν πηρε μαζι του χρεωστικες καρτες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι οικοδομος και μενει σε ενοικιασμενο σπιτι, προς το παρον δεν εργαζετε. μπορει να ανοιξει? το οριο με τα capital των 1000€/μηνα μας καλυπτει. δεν πηρε μαζι του χρεωστικες καρτες. 

κάποιες τράπεζες θέλουν απλά διαβατήριο. Πριν κανα χρόνο άνοιξε φίλος με ελληνική χειρόγραφη ταυτότητα με αγγλικούς χαρακτήρες. 

 

tip χωρίς CSCS κάρτα δεν πρόκειται να βρει δουλειά εύκολα σε οικοδομή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...