Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Relocation packages μέχρι 8000 λίρες δεν χρειάζεται να δηλωθούν και δεν φορολογούνται:

 

https://www.gov.uk/expenses-and-benefits-relocation/whats-exempt

Άρα τελικά θα πληρώσω μόνο για το National Insurance. 

Κάθε μήνα θα μου παίρνουν και φόρο κανονικά αφού φαίνεται ο μισθός/έτος>11.5κ αλλά δικαιούμαι tax return(https://www.gov.uk/claim-tax-refund) μιας και δεν θα πάρω πάνω από 11.5κ στους τρεις μήνες οπότε στο τέλος θα μου επιστραφούν οι φόροι.

Το έχω καταλάβει σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι αρκετά μεγάλος για πρακτική, δεν έχω την υπομονή. Αφου δεν το έκανα όταν έπρεπε τωρα δεν έχω το κουράγιο.

Έχω πετύχει σε έναν για τις πιο "χαμηλές" θέσεις ast-sc απλά η επιτυχία δε σου εγγυάται 100% πρόσληψη. Μπαίνεις σε μια reserve list και από εκεί είναι πολύ πιθανόν να σε προσλάβουν. Εγώ επειδή είμαι λίγο σνομπ αφενός, τρόμπας αφετέρου δεν το έχω κυνηγήσει όσο πρέπει. Το καλοκαίρι αυτό, μετα από 2.5 χρόνια λήγει το validity του reserve list οπότε θα στείλω μερικά βιογραφικά εκεί που δικαιούμαι και θα δω πως θα πάει.

Παράλληλα κυνηγάω και τυς πιο high profile διαγωνισμούς καθώς και τις ενδιαφέρουσες "προσωρινές" θέσεις εκτός Βρυξελλών.

Α δηλαδή πρώτα μπαίνεις στη reserve list και μετά ξεκινάς νέο γύρο ψαξίματος στέλνοντας CV? (Aν κατάλαβα καλά). Αν ναι, κυνήγα το και για θέσεις γραμματέα γιατί και πάλι τα λεφτά είναι πολύ καλά απ' ότι έχω δει.

Πάντως κάποια sample test που έχω δει για θέσεις AD5 είναι αρκετά απαιτητικά (κυρίως είναι πολύ λίγος ο χρόνος).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει διαφοροποίηση στον τρόπο που γίνονται οι κρατήσεις αν δεν ξεπερνάς το αφορολόγητο όριο. Αν υπάρχει, δεδομένης 3μηνης σύμβασης και ότι δεν έχεις άλλα εισοδήματα από μισθωτή εργασία μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος, παίζει και να μην έχεις καν κρατήσεις για φορολογία εισοδήματος.

 

Κάνε ερώτημα στην εταιρεία για σιγουριά. Θα ξέρουν, γιατί αυτοί είναι που θα πρέπει να υπολογίσουν και να αποδώσουν τις κρατήσεις που θα κάνουν κατά τη μισθοδοσία σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος αν υπάρχει διαφοροποίηση στον τρόπο που γίνονται οι κρατήσεις αν δεν ξεπερνάς το αφορολόγητο όριο. Αν υπάρχει, δεδομένης 3μηνης σύμβασης και ότι δεν έχεις άλλα εισοδήματα από μισθωτή εργασία μέσα στο ίδιο φορολογικό έτος, παίζει και να μην έχεις καν κρατήσεις για φορολογία εισοδήματος.

 

Κάνε ερώτημα στην εταιρεία για σιγουριά. Θα ξέρουν, γιατί αυτοί είναι που θα πρέπει να υπολογίσουν και να αποδώσουν τις κρατήσεις που θα κάνουν κατά τη μισθοδοσία σου.

καμια κράτηση δεν υπολογίζουν αυτοί. Οτι τους πει η εφορία θα κάνουν ακομα κ αν είναι λάθος.

Οι κρατήσεις γίνονται με πρόβλεψη χρονιου μισθού κ αλλάζουν καθε μήνα (αν πχ δεν έχεις σταθερό εισόδημα) κτλπ. Δεν υπάρχει φορολογικος κωδικός για 3 μηνες συμβάσεις. Περισσότερα εδω:https://www.gov.uk/tax-codes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bilya, είναι λίγο πιο περίπλοκο:

https://www.gov.uk/paye-forms-p45-p60-p11d

 

You won’t have a P45 if you’re starting your first job or you’re taking on a second job. Your employer will need to work out how much tax you should be paying on your salary.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bilya, είναι λίγο πιο περίπλοκο:

https://www.gov.uk/paye-forms-p45-p60-p11d

 

 

μια χαρα απλα ειναι εσυ δεν ξέρεις τι κανει το καθε χαρτί. Στην θεωρία αν αλλαξεις δουλειά δίνεις το p45 στον νεο εργοδότη. Εχω αλλάξει καμια 10ρια σε κανέναν δεν εδωσα το P45. Αυτο γίνεται για να σου δωθεί σωστός φορ κωδικός.

Δλδ να μην φανεί οτι κανεις 2 δουλειές οποτε η δεύτερη ( η καινούρια δλδ) να εχει αφορολογιτο, αλλιως ειναι 20% απο την πρωτη λίρα. Διαβασε την αμέσως επομενη παράγραφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ από εμένα. Μια ερωτηση για οποιον ξερει ρε παιδια μιας και ήρθα προσφατα στην Γερμανία. Γνωρίζει κανείς αν το γερμανικό κράτος σε βοηθάει να βρεις σπίτι με χαμηλότερο ενοίκιο αν δεν εχεις υψηλό μισθό ή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο; γιατί ακούω πάρα πολλά Όσο καιρό είμαι εδώ (Μόναχο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα κ από εμένα. Μια ερωτηση για οποιον ξερει ρε παιδια μιας και ήρθα προσφατα στην Γερμανία. Γνωρίζει κανείς αν το γερμανικό κράτος σε βοηθάει να βρεις σπίτι με χαμηλότερο ενοίκιο αν δεν εχεις υψηλό μισθό ή δεν υπάρχει κάτι τέτοιο; γιατί ακούω πάρα πολλά Όσο καιρό είμαι εδώ (Μόναχο).

Υπάρχει επίδομα ενοικίου (αν εννοείς αυτό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει επίδομα ενοικίου (αν εννοείς αυτό).

Ναι κάτι τέτοιο εννοώ. Μέσω ποιας υπηρεσίας γίνεται αυτο;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, δηλαδή βρίσκεις εύκολα πρακτική με 1160€ στις Βρυξέλλες; (Αν και δεν είναι όλες οι θέσεις στις Βρυξέλλες.)

https://ec.europa.eu/stages/home_en

Εγω εδω και εναν χρονο εχω κανει απειρες αιτησεις για πρακτικη στην ΕΕ, αλλα εχω εισπραξει μονο ξερα ακυρα. Θεωρητικα πιστευα οτι θα εχω πολλες ελπιδες, αλλα ουτε reserve δε με βαζουνε.

 

Μαλιστα πριν λιγο καιρο ειχαν βγαλει 2 θεσεις για Ελληνοφωνους, σε αντικειμενο που ειχα δυνατη προυπηρεσια και μεταπτυχιακο, σε φορεα ψιλοαγνωστο με <100 αιτησεις μ.ο. ανα θεση, στο Λουξ με μολις 1050 ευρω, που μπαινεις μεσα στανταρ. Λεω εδω ειμεθα, αρχισα να σχεδιαζω το ταξιδι στην κυριολεξια. Που θα βρεθουν 2 Ελληνες να κανουν την ταρζανια και να με φανε κιολας. Και εγω στην καβατζα που εχω υπολογιζα δηλαδη. Και παλι δυο ξερα ακυρα. Απο τοτε απογοητευτηκα τελειως, αλλα συνεχιζω. Να μαζευω ακυρα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιος θεσμούς κάνεις αίτηση;; πχ στην επιτροπή και στο κοινοβούλιο γίνεται χαμός, δοκίμασε σε πιο μικρά όργανα πχ επιτροπή των περιφερειών (μπορεί να δοκίμασς ήδη απλά υποθέτω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Έχω πετύχει σε έναν για τις πιο "χαμηλές" θέσεις ast-sc απλά η επιτυχία δε σου εγγυάται 100% πρόσληψη. Μπαίνεις σε μια reserve list και από εκεί είναι πολύ πιθανόν ακόμα αρκετά δύσκολο να σε προσλάβουν. 

 

Διόρθωση το ποστ για περισσότερη αληθοφάνεια :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...