Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω εδω και εναν χρονο εχω κανει απειρες αιτησεις για πρακτικη στην ΕΕ, αλλα εχω εισπραξει μονο ξερα ακυρα. Θεωρητικα πιστευα οτι θα εχω πολλες ελπιδες, αλλα ουτε reserve δε με βαζουνε.

 

Μαλιστα πριν λιγο καιρο ειχαν βγαλει 2 θεσεις για Ελληνοφωνους, σε αντικειμενο που ειχα δυνατη προυπηρεσια και μεταπτυχιακο, σε φορεα ψιλοαγνωστο με <100 αιτησεις μ.ο. ανα θεση, στο Λουξ με μολις 1050 ευρω, που μπαινεις μεσα στανταρ. Λεω εδω ειμεθα, αρχισα να σχεδιαζω το ταξιδι στην κυριολεξια. Που θα βρεθουν 2 Ελληνες να κανουν την ταρζανια και να με φανε κιολας. Και εγω στην καβατζα που εχω υπολογιζα δηλαδη. Και παλι δυο ξερα ακυρα. Απο τοτε απογοητευτηκα τελειως, αλλα συνεχιζω. Να μαζευω ακυρα. :)

 

Μήπως είσαι overqualified; Ή δε τους χαλάει απαραίτητα αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιος θεσμούς κάνεις αίτηση;; πχ στην επιτροπή και στο κοινοβούλιο γίνεται χαμός, δοκίμασε σε πιο μικρά όργανα πχ επιτροπή των περιφερειών (μπορεί να δοκίμασς ήδη απλά υποθέτω)

Ναι, εκανα και εκει. Γενικα παντου εχω κανει, εκτος απο Europol που δινει μονο 700€ και καποια που δεν εχουν ηλεκτρονικη πλατφορμα.

Μήπως είσαι overqualified; Ή δε τους χαλάει απαραίτητα αυτό;

Δεν ξερω πως σκεφτονται. Δεν με λες και overqualified παντως. Αλλα απο τη στιγμη που κανω αιτηση, γραφω motivation εκθεση και δηλωνω οτι δεν εχω ξανακανει πρακτικη, δεν θα επρεπε να τους ενδιαφερει κατι τετοιο.

 

Εικαζω οτι το βλεπουν οπως οι μεγαλες εταιριες με τις graduate θεσεις, να εισαι φρεσκος απο το πανεπιστημιο, να εχεις κανει κανα erasmus, να εισαι νεος και τα λοιπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το σε τι grade θα καταταγείς εξαρτάται από τι προυπηρεσια είχες από πριν ε; (Πχ για τις θέσεις που βγήκαν τώρα για ast/sc έχει για grade 1 & 2.

Επεξ/σία από Nikos Chatzoglou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Είναι εκπαίδευση, όχι κανονική δουλειά, οπότε δεν έχει και κανονικο μισθό.

Τώρα εξαρτάται από το τι level είναι η apprenticeship που κάνουν οι γνωστοί σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...