Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παίδες, θα περάσω από skype interview για δουλειά στην Ιταλία, όχι ότι θα πάω σίγουρα ακόμη κι αν περάσω όλα τα interviews αλλά θα ήθελα να μου δώσετε αν έχετε πληροφορίες για τις περιοχές γύρω από Osnago αλλά και γενικότερα για την Ιταλία, μισθοδοσία κλπ. Σας ευχαριστώ και καλή χρονιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/29/2017 στις 3:42 ΠΜ, Chrisxxx είπε

BTW την έκανα και εγώ για Τσεχία. 

Καλη τυχη man!! την καλυτερη δουλεια εκανες!!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/31/2017 στις 9:51 ΜΜ, Ola150 είπε

Παίδες, θα περάσω από skype interview για δουλειά στην Ιταλία, όχι ότι θα πάω σίγουρα ακόμη κι αν περάσω όλα τα interviews αλλά θα ήθελα να μου δώσετε αν έχετε πληροφορίες για τις περιοχές γύρω από Osnago αλλά και γενικότερα για την Ιταλία, μισθοδοσία κλπ. Σας ευχαριστώ και καλή χρονιά!

Εχοντας ζήσει 2 χρόνια στην Ρώμη , το μόνο που με δυσκόλεψε  ήταν 

1. Να μάθω Ιταλικά (οταν πήγα δεν ήξερα τίποτα)

2. Να αντέξω το τεράστιο κυκλοφοριακό πρόβλημα που εχει η πόλη (δυστυχώς χρησιμοποιούσα αυτοκίνητο)

Ο Βορράς ειναι νομίζω αρκετά καλύτερα σε επίπεδο ευκαιριών και εργασίας σε σχέση με την Κεντρική και Νότια Ιταλία  αλλά όλα θα εξαρτηθούν από τον σντιμειμενο εργασίας σου.

Bonus 

1. Φαγητό

2. Κρασί

3. Υπέροχο Landscape για βόλτες. Ολη σχεδόν  η κεντρική και βόρεια Ιταλία ειναι σαν να έχει βγεί από παραμύθι

4. Ιταλίδες

 

Εύχομαι καλή επιτυχία και να πάνε όλα καλά!

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, James Bon είπε

Σκέφτομαι να μεταναστεύσω από την Αθήνα στο Manchester.

 

Πότε ήταν η τελευταία φορά που διάβασες για το brexit; 

Οπουδήποτε αλλού εκτός από Αγγλία πλέον. Ακόμα και εμείς που είμαστε εδώ 15+ χρόνια φεύγουμε. 
Ούτε δεύτερης κατηγορίας πολίτες δεχόμαστε να γίνουμε, ούτε να φορτωθούμε τον ρατσισμό και τους υψηλούς φόρους για μερικά ζώα. 
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/12/2017 στις 6:41 ΜΜ, Chrisxxx είπε

AT&T

Πάνω σε  τι Χρίστο - τι εχεις σπουδάσει? Κάποιες πληροφοριες θα βοηθουσαν και για μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, oneiricocelot είπε

Πάνω σε  τι Χρίστο - τι εχεις σπουδάσει? Κάποιες πληροφοριες θα βοηθουσαν και για μας

ΤΕΙ πληροφορικής κ μεταπτυχιακό σε επικοινωνίες κ δίκτυα. Αυτό που τους ενδιαφέρει πάντως είναι  η οποία εργασιακή εμπειρία και τα certifications, εγώ έχω ccnp. 

Το να ξεκινήσεις στην ΑΤΤ είναι εύκολο, έχουν θέσεις για όλους. Συνήθως όμως δεν σε προσλαμβάνει η ίδια απευθείας, σε προσλαμβάνει ένας contractor ο οποίος και σε πληρώνει αλλά από εκεί και πέρα έχεις επαφή μόνο με την ΑΤΤ, μετά από λίγους μήνες-χρόνο μπορείς να μεταπηδησεις στην ίδια.

Επεξ/σία από Chrisxxx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...