Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει κανας συμφορουμιτης Άμστερνταμ? Έχω βρει μια εξαμηνη πρακτική εκεί και σκέφτομαι να έρθω. Απλά με προβληματιζει πολύ το θεμα του σπιτιού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/25/2018 στις 7:05 ΜΜ, TheOneGandalf είπε

Υπάρχει κανας συμφορουμιτης Άμστερνταμ? Έχω βρει μια εξαμηνη πρακτική εκεί και σκέφτομαι να έρθω. Απλά με προβληματιζει πολύ το θεμα του σπιτιού..

Δες για Amsterdam2Stay.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Παρακολουθώ πολλά χρόνια το φόρουμ και νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω..

Σκέφτομαι να μεταναστεύσω στην Δανία για να κάνω μεταπτυχιακό και μετ'έπειτα διδακτορικό (αν πάνε όλα καλά).

Όπως καταλαβαίνετε έχω κάποιες απορίες. Αλλιώς δεν θα έγραφα καθόλου.

Εαν υπάρχει κάποιος με σχετική εμπειρία θα του ήμουν ευγνώμων.

Τα κύρια ερωτήματα αφορούν το οικονομικό κομμάτι και συνοψίζονται στα εξής:

-Έχω διαβάσει ότι κάθε φοιτητής δικαιούται ένα επίδομα διαβίωσης με την προυπόθεση να εργάζεται 10-12 ώρες την εβδομάδα. Με δεδομένο ότι εγώ δεν θα γνωρίζω καθόλου την γλώσσα είναι εφικτό να βρώ μία φοιτητοδουλειά στα αγγλικά, προκειμένου να βγάζω πρός τα ζήν και να εξασφαλίσω και το επίδομα;

-Γενικότερα, αν δεν βρίσκω κάποια δουλειά part-time για σ/κ υπάρχει περίπτωση να βοηθήσει το ίδιο το Πανεπιστήμιο;

Μέχρι στιγμής έχω βρεί ένα ΠΜΣ που με ενδιαφέρει και βρίσκεται στο SDU Odense, έχει κανείς σχετική εμπειρία;

Επίσης, τι γίνεται με την γλώσσα; Αν κάποιος θέλει να μείνει πρέπει να μάθει την γλώσσα παράλληλα; Στα Αγγλικά υπάρχει περίπτωση να βρεί μία σοβαρή δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η δανια μετραει ασχημα, εχω παει αρκετες φορες να μεινω σε φιλο συμφοιτητη, εγω σπουδαζω σουηδια δε μπορω να σε βοηθησω περι σχολης, αλλα γενικοτερα η δανια ειναι πανεμορφη, καθαρα τα παντα, πανακριβα εννοειται νομιζω πιο ακριβα απο εδω, αν κανεις μεταπτυχιακο δε ξερω αν εχεις χρονο να κανεις και δουλεια, εγω πχ δε προλαβαινω να κανω τιποτα

η γλωσσα παει αναλογα με το τι σπουδαζεις, αν εχεις επαφη με κοσμο ζητανε σιγουρα να ξερεις τη γλωσσα τους αν και δεν ειναι παντα προ-απαιτουμενο, τουλαχιστον οχι στη σουηδια

Επεξ/σία από najinblue3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα και παλι, ,με τις μεταφρασεις πτυχειων(εγω εχω διπλωμα απο ιεκ) τι γινεται ; πρεπει να ειναι απο το υπουργειο 100% ή τα γραφεια που βρισκονται γυρω απο τη μεταφραστικη υπηρεσια μου κανουν επισης; Ποια η διαφορά;

Επεξ/σία από Thulogur
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά. 

Τον ερχόμενο Νοέμβριο σκέφτομαι να μετακομίσω μόνιμα στην αγγλια και αυτό το καιρό ψάχνω λίγο το θέμα. Θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με τα έγραφα που χρειάζομαι για να δουλέψω στο ΗΒ και για να νοικιάσω ένα σπίτι. Σχετικά με τα έγγραφα για εργασία ξέρω ότι χρειάζομαι το National Insurance number και ξέρω ότι για να το πάρω χρειάζομαι έγραφα που να αποδεικνύουν ποιος είμαι τα οποία έχω αλλά θέλει και μόνιμη κατοικία την οποία δεν έχω στην αγγλια αυτή τη στιγμή. Μπορεί να μου πει κάποιος τι μπορώ να κάνω με αυτό το θέμα αν είναι απολύτως απαραίτητο να έχω σπίτι στην αγγλια η αν μπορώ να έχω τα υπόλοιπα έγραφα μόνο και να βγάλω ΝΙ. Επίσης δεν ξέρω καθόλου με το σπίτι τι έγραφα χρειάζομαι και δεν μπορώ να βρω κάπου που να μου εξηγεί ξεκάθαρα. Διάβασα ότι σε ξένους επειδή ίσως αρχικά να μην έχουν εργασία η τραπεζικό λογαριασμό δεν νοικιάζουν εύκολα σπίτι οπότε ποια είναι η λύση για αυτό ; Γενικά οπούς έχει συμβουλές για το ποια είναι τα πρώτα βήματα που πρέπει να κάνω από εδώ για να είμαι έτοιμος όταν πάω εκεί και μερικά TIPS θα του ήμουν ευγνώμων. 

Ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλος μου που πήγε στην Αγγλία , σε προάστιο όμως , έβαλε έναν γνωστό του σαν εγγυητή για να βρει σπίτι , βρήκε τελικά με πολύ δυσκολία ( φαντάσου πως δεν τον έβαζαν στο σπίτι και είχε και παιδιά ο άνθρωπος ) γιατί οι Άγγλοι είναι μυστήριοι , δεν εμπιστεύονται εύκολα , δηλαδή μας βλέπουν σαν Αλβανούς με λίγα λόγια ( μάλλον στο Λονδίνο πρέπει να είναι διαφορετικά τα πράγματα νομίζω ) , ακόμα μου είπε ο φίλος μου πως θέλει 6.000 ευρώ για αρχή για τα πρώτα έξοδα περίπου ,  βασικά μου λέει πως θέλει 10.000 ευρώ για αρχή , για να είσαι άνετος , να καλύψεις τα πρώτα χοντρά έξοδα ( ενοίκια σπιτιού κλπ ) αν μάθω κάτι άλλο θα ενημερώσω  B)

Επεξ/σία από ss13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Για το nino δεν χρειάζεται αποδεικτικό για το που μένεις απλα στην διεύθυνση που δηλώνεις σου έρχεται το χαρτί.

Για σπίτι: χοστελ---> δωμάτιο---> σπίτι. Η πιο οικονομική κ εύκολη διαδρομή.

Δεν παίζει ρόλο που εισαι ξένος συστατικές , εγγυήσεις κτλπ ζητούν απ όλους. Απο κει κ πέρα τι αλλο θα χρειαστούν πχ έλεγχο μισθοδοσίας κτλπ αλλάζει απο σπιτι σε σπιτι. Γενικότερα να ξέρεις διαλέγουν ποιους βάζουν.

Tips: ενα ξεκαθάρισε που θα πας γιατι: Λονδίνο, Μάντσεστερ, Γλασκώβη είναι 3 εντελώς διαφορετικές πόλεις με διαφορετικό κόστος ζωής κ διαφορετική αγορά εργασίας.

Γενικά οσο πιο επαρχία πολύ πιο φθηνή ζωή.

Επεξ/σία από bilya
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ss13 είπε

Φίλος μου που πήγε στην Αγγλία , σε προάστιο όμως , έβαλε έναν γνωστό του σαν εγγυητή για να βρει σπίτι , βρήκε τελικά με πολύ δυσκολία ( φαντάσου πως δεν τον έβαζαν στο σπίτι και είχε και παιδιά ο άνθρωπος ) γιατί οι Άγγλοι είναι μυστήριοι , δεν εμπιστεύονται εύκολα , δηλαδή μας βλέπουν σαν Αλβανούς με λίγα λόγια ( μάλλον στο Λονδίνο πρέπει να είναι διαφορετικά τα πράγματα νομίζω ) , ακόμα μου είπε ο φίλος μου πως θέλει 6.000 ευρώ για αρχή για τα πρώτα έξοδα περίπου ,  βασικά μου λέει πως θέλει 10.000 ευρώ για αρχή , για να είσαι άνετος , να καλύψεις τα πρώτα χοντρά έξοδα ( ενοίκια σπιτιού κλπ ) αν μάθω κάτι άλλο θα ενημερώσω  B)

6000 και 10000?!  Ο φίλος στο Hilton νοικιάζει? :P Αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πουθενά " για τα πρώτα χοντρά έξοδα΄".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Mesu_dil είπε

6000 και 10000?!  Ο φίλος στο Hilton νοικιάζει? :P Αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πουθενά " για τα πρώτα χοντρά έξοδα΄".

Με παιδιά κλπ , αφού σου ζητάνε εγγύηση και νοίκια μπροστά δεν είναι νομίζω πολλά τα χρήματα , πάντως εμένα έτσι μου είπε B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Mesu_dil είπε

6000 και 10000?!  Ο φίλος στο Hilton νοικιάζει? :P Αυτά τα νούμερα δεν παίζουν πουθενά " για τα πρώτα χοντρά έξοδα΄".

 

4 λεπτά πριν, ss13 είπε

Με παιδιά κλπ , αφού σου ζητάνε εγγύηση και νοίκια μπροστά δεν είναι νομίζω πολλά τα χρήματα , πάντως εμένα έτσι μου είπε B)

Λογικά ποσά μιας κ μιλαμε για σπίτι κ έξοδα οικογένειας ουσιαστικά. Τωρα γιατι να πας Λονδίνο κ οχι άλλου οπου θα δίνεις μεχρι κ το 1/5 σε ενοίκιο απορίας άξιο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, bilya είπε

Λογικά ποσά μιας κ μιλαμε για σπίτι κ έξοδα οικογένειας ουσιαστικά. Τωρα γιατι να πας Λονδίνο κ οχι άλλου οπου θα δίνεις μεχρι κ το 1/5 σε ενοίκιο απορίας άξιο. 

Αν έχεις φράγκα ή κερδίζεις πολλά χρήματα από τη δουλειά σου γιατί να μην είσαι στο Λονδίνο ;  Έχω γνωστός μου που κερδίζει πολλά χρήματα από την δουλειά του ( δουλεύει σε μεγάλη χρηματιστηριακή εταιρεία του Λονδίνου ) και μένει Λονδίνο B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα ....ειμαι 24 χρονων και ειμαι ζαχαροπλαστης......Αφου ανα διαστηματα εχουν συζητηθει θεματα διαμονης σε πολλες χωρες ειπα να ανοιξω αυτο το θεμα σχετικα με την Ιταλια.

Αν υποθεταμε πως καποιος θελει να φυγει απο την Ελλαδα και να παει σε καποια πολη της Ιταλιας (ιδανικοτερα Μιλανο, Ρωμη αλλα οχι μονο) και να εβρισκε μια δουλεια εχοντας ως εφοδια γνωση ιταλικων και προυπηρεσια σε ζαχαροπλαστεια 5 χρονια Τι μισθο θα επρεπε να περιμενει με βαση τα εκει δεδομενα και ποσο εφικτο ειναι να βρω δουλεια πανω σε αυτο που αγαπαω την ζαχαροπλαστικη? Επισης τα εξοδα για ενοικιο ενος μικρου διαμερισματος σε καποια νορμαλ περιοχη των παραπανω πολεων σε τι επιπεδο κυμαινεται και ποσο ευκολο ειναι να βρεθει?

Γενικα, τι παιζει οσον αφορα το κοστος ζωης εκει και την ποιοτητα?

θα με βοηθεισετε πολυ!!!!!!  ευχαριστω


 

 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, ss13 είπε

Αν έχεις φράγκα ή κερδίζεις πολλά χρήματα από τη δουλειά σου γιατί να μην είσαι στο Λονδίνο ;  Έχω γνωστός μου που κερδίζει πολλά χρήματα από την δουλειά του ( δουλεύει σε μεγάλη χρηματιστηριακή εταιρεία του Λονδίνου ) και μένει Λονδίνο B)

Κοιτα όπως λέω κ παραπάνω παίζει ρόλο τι δουλειά θες να κάνεις. η αγορά εργασίας αλλάζει απο πόλη σε πόλη κ σε πολλά επαγγέλματα (πχ μηχανικοί, προγραμματιστές) προσωπικά πιστεύω δεν αξίζει να πας λονδινο ακομα κ αν παίρνεις 4-5 χιλιάρικα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...