Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

23 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Για πρωτάρηδες ή ανειδίκευτους εργάτες, δεν αξίζει, γιατί θα προτιμήσουν κάποιον που μιλάει άπταιστα τη γλώσσα.

Διαφωνώ σε αυτό, δεκάδες χιλιάδες κυρίως Πολωνοί και Ρουμάνοι δουλεύουν από ταμίες και λάντζα σε πιτσαρίες μέχρι πλυντήρια αυτοκινήτων χωρίς να γνωρίζουν άπταιστα τη γλώσσα. Το θέμα είναι αν με τον βασικό συν όποια επιδόματα μπορέσεις να δικαιολογήσεις όχι μόνο αν θα μπορείς να  ζήσεις μακροπρόθεσμα αλλά στο ότι θα είναι δύσκολο να βρεις σπίτι να νοικιάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Έχω γνώσεις από υπολογιστή αλλά δεν έχω κάποιο πτυχίο.Αγγλικά μιλάω καλά κι έχω ένα πτυχίο.Αμα πάω με το σταυρό στο χέρι λετε να βρω τίποτα;Υπάρχει καποιο site με αγγελίες;

Άλλες χώρες που κοιτάω επίσης είναι νέα ζηλανδια,Αμερική και Κύπρος.

Έχω σκοπό να δουλέψω λίγο καιρό να μάθω πως κινούνται ο κόσμος και τι κάνει και μετά να ανοίξω κάτι δικό μου.

Την Ελλάδα την σιχαθικα πια.Δεν κάνει για τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Έχω γνώσεις από υπολογιστή αλλά δεν έχω κάποιο πτυχίο.Αγγλικά μιλάω καλά κι έχω ένα πτυχίο.Αμα πάω με το σταυρό στο χέρι λετε να βρω τίποτα;Υπάρχει καποιο site με αγγελίες;

Άλλες χώρες που κοιτάω επίσης είναι νέα ζηλανδια,Αμερική και Κύπρος.

Έχω σκοπό να δουλέψω λίγο καιρό να μάθω πως κινούνται ο κόσμος και τι κάνει και μετά να ανοίξω κάτι δικό μου.

Την Ελλάδα την σιχαθικα πια.Δεν κάνει για τίποτα.

Πιστοποίηση αγγλικών σε αγγλόφωνη χώρα αχρηστο μιας κ απο την συνέντευξη καταλαβαίνουν άμεσα το επίπεδο (εξαίρεση τα πανεπιστήμια).  

Οσο για να κάνεις κατι δικό σου τι εννοείς ακριβώς κ τι εννοείς λίγο καιρό. Σκέφτεσαι υπερβολικά ελληνικά θεωρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, bilya είπε

Πιστοποίηση αγγλικών σε αγγλόφωνη χώρα αχρηστο μιας κ απο την συνέντευξη καταλαβαίνουν άμεσα το επίπεδο (εξαίρεση τα πανεπιστήμια).  

Οσο για να κάνεις κατι δικό σου τι εννοείς ακριβώς κ τι εννοείς λίγο καιρό. Σκέφτεσαι υπερβολικά ελληνικά θεωρώ.

Εννοώ να κάτσω όσο χρειαστεί να δω ποιες είναι οι ανάγκες της αγοράς της εκάστοτε χωρας και να κινηθώ ανάλογα.

Για υπάλληλος δεν έχω καμία τύχη καθώς είμαι ανειδίκευτος.Ασε που για χρόνια έχω μάθει να δουλεύω μόνος μου.

1 λεπτό πριν, ProponitisTouKanape είπε

Νεα Ζηλανδια, Αμερικη, Κυπρος και Κορκ; 

Όλα λόγω γλώσσας.Κορκ και Κύπρος επειδή είναι κοντά και δεν χρειάζεσαι βίζα και μετά Νέα Ζηλανδία η Αμερική.Με αυτή την σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Speculoos said:

Διαφωνώ σε αυτό, δεκάδες χιλιάδες κυρίως Πολωνοί και Ρουμάνοι δουλεύουν από ταμίες και λάντζα σε πιτσαρίες μέχρι πλυντήρια αυτοκινήτων χωρίς να γνωρίζουν άπταιστα τη γλώσσα. Το θέμα είναι αν με τον βασικό συν όποια επιδόματα μπορέσεις να δικαιολογήσεις όχι μόνο αν θα μπορείς να  ζήσεις μακροπρόθεσμα αλλά στο ότι θα είναι δύσκολο να βρεις σπίτι να νοικιάσεις.

Μένεις Ιρλανδία και γνωρίζεις καλύτερα;

5 minutes ago, parlapipas25 said:

Όλα λόγω γλώσσας.Κορκ και Κύπρος επειδή είναι κοντά και δεν χρειάζεσαι βίζα και μετά Νέα Ζηλανδία η Αμερική.Με αυτή την σειρά.

Λόγω γλώσσας κοίτα γενικότερα Ιρλανδία. Κόρκ & Δουβλίνο είναι ακριβά. Galway είναι ένα σκαλί πιό κάτω. Αν είσαι διατεθειμένος να κάνεις οτιδήποτε, μπορείς να βρεις και πιό επαρχία που είναι σαφώς φθηνότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 minutes ago, Speculoos said:

Για να απαντάω 

Μπορεί να έμενες... Δεν το γνωρίζω :)

Μένω αρκετά χρόνια, ισχύει ότι εργάζονται πολλοί Πολωνοί (Ρουμάνους γνωρίζω δύο και δεν έχω δει άλλον), αλλά, οι περισσότεροι εργάζονται σε Lidl και συναφή, όπου κάποιος δικός τους ήταν διευθυντής καταστήματος κι έχει γεμίσει το κατάστημα με "δικούς του". Σε γενικές γραμμές, σε θέσεις ανειδίκευτου εργάτη, είναι πολύ μικρό το ποσοστό. Επίσης θα δεις πολλούς σε συνεργεία καθαρισμού εταιριών, ή, έχουν ανοίξει δικά τους μίνι μάρκετ για να πουλάνε τα προϊόντα τους.

Πάντως, με την εδώ κρίση, έφυγε ένα μεγάλο ποσοστό, κάπου 40%, αλλά παρόλα αυτά, παραμένει η 1η μη Ιρλανδική κοινότητα, νομίζω με δεύτερους τους Άγγλους και μετά τους Λιθουανούς. Οι Ρουμάνοι πάντως, είχαν τη δεύτερη μεγαλύτερη αύξηση σε σχέση με τους άλλους, 68%, μετά τους Έλληνες (!!!), με 100%, κοινώς διπλασιαστήκαμε.

Πηγή: http://www.cso.ie/en/media/csoie/releasespublications/documents/population/2017/Chapter_5_Diversity.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Zaytsev δηλαδή προτείνεις την Ιρλανδία μόνο για κάποιον που έχει μια εμπειρία από πληροφορική. Αλλά όχι γενικά σαν μια χώρα στην οποία κάποιος θα παλέψει να κάνει μια νέα σρχή; Με βάση την εμπειρία σου εκεί πάντα.

Speculoos  Επειδή απ ' ότι έχεις πει μένεις ή έμενες στο Βέλγιο μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για τις Βρυξέλλες όσον αφορά κάποιον που ναι μεν στην Ελλάδα δεν είναι ανειδίκευτος αλλά έκανε ένα επάγγελμα που δεν μπορεί να το αξιοποιήσει στο Βέλγιο πχ φιλόλογος ελληνικής ή ψυχολόγος. Και ας υποθέσουμε ένα επίπεδο γαλλικών Β1. Σχετικά με αυτά θα πρότεινες τις Βρυξέλλες;;  Έχουν δουλειές που δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη εξειδίκευση; (Μιλάμε πάντα για συγκατοίκηση ώστε να βγαίνει το οικονομικό πακέτο). Τι θα πρότεινες;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Nikos Chatzoglou said:

Zaytsev δηλαδή προτείνεις την Ιρλανδία μόνο για κάποιον που έχει μια εμπειρία από πληροφορική. Αλλά όχι γενικά σαν μια χώρα στην οποία κάποιος θα παλέψει να κάνει μια νέα σρχή; Με βάση την εμπειρία σου εκεί πάντα.

Δε γνωρίζω να σου πω ακριβώς τι γίνεται με τους ανειδίκευτους. Όμως, από προσωπική εμπειρία, μέσω φίλων/γνωστών που προσπάθησαν, μόνο άτομα με εμπειρία 5+ ετών, κατάφεραν να βρουν δουλειά. Δε λέω ότι δε θα βρει, αλλά επειδή αυτές οι δουλειές δεν κλείνονται εύκολα απομακρυνσμένα, είναι μεγάλο το ρίσκο να έρθει κάποιος για να πάρει βασικό μισθό.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
21 ώρες πριν, parlapipas25 είπε

Έχω γνώσεις από υπολογιστή αλλά δεν έχω κάποιο πτυχίο.Αγγλικά μιλάω καλά κι έχω ένα πτυχίο.Αμα πάω με το σταυρό στο χέρι λετε να βρω τίποτα;Υπάρχει καποιο site με αγγελίες;

https://www.reddit.com/r/ITCareerQuestions/wiki/index

Διάβασε το όλο.

Αν από την άλλη, κάνω λάθος και δεν ψάχνεσαι για ΙΤ, τότε τα χιλιάδες πολυκαταστήματα πολυεθνικών από εστίασης και φαγητού μέχρι σουπερ μαρκετς και είδη ρούχων είναι πραγματικά άπειρα που άνεργος μένεις από επιλογή ή λόγω μεγάλης απόστασης. Δεν είναι dream job αλλά αν τον μεθεπόμενο χρόνο σου καυλώσει να κάνεις αίτηση σε πολυεθνική Ιρλανδίας για την κατώτατη θέση (επειδή πληρώνει καλύτερα και ενδεχομένως σε ενδιαφέρει περισσότερο από το να πουλάς σαμπουάν) τότε η άσχετη προϋπηρεσία σου θα είναι σε θέση να δείξει χειροπιαστά ότι "εργαζόμουν και επικοινωνούσα εντατικά στην αγγλική γλώσσα, παρότι δεν είναι η μητρική μου".

Καλύτερα ξέχνα εντελώς NZ/USA αλλά πρόσθεσε όλες τις χώρες της σενγκεν. Μπορεί μεν εκεί να μιλάνε αγγλικά αλλά η βίζα είναι πολλαπλός μπελάς για κάποιον που δεν έχει υψηλά credentials και σοβαρή επαγγελματική εμπειρία. Άσε που αν αλλάξεις γνώμη και πρέπει (ή αποφασίσεις) να γυρίσεις από down under κτλ, τότε είναι πιο εύκολο από άποψη κόστους και διαδρομής. Ευτυχώς στην Ευρώπη υπάρχουν πολλές διεθνείς εταιρίες ή επιχειρήσεις (σε συγκεκριμένους τομείς) που λειτουργούν στα αγγλικά και δεν είναι απαραίτητο (τουλάχιστον στην αρχή) να μιλάς άπταιστα την τοπική ευρωπαϊκή γλώσσα.


Γενικά ξεκολλάτε (μιλάω γενικά) με το που είναι εύκολο να κάνει κάποιος μια "νέα αρχή". Ο 45χρονος Αμερικάνος που δούλευε δεκαετίες σε μεγάλη πολυεθνική στη χώρα του αλλά έφυγε για να εργαστεί σήμερα σε μεγάλη επιχείρηση στην Ευρώπη, "νέα αρχή" κάνει και αυτός.
Όπως είπε κι ένας συμφορουμιτης, "ο εχθρός του καλύτερου είναι το καλό". Οπότε αν έχετε φτάσει 28-35-40 ετών και συνεχώς αναζητάτε "μια νέα αρχή" (= "σε ποια χώρα θα βολευτώ με τη χαμηλότερη δουλειά που τυγχαίνει να πληρώνει καλύτερα από τη δική μου χώρα") αδιαφορώντας δεκαετίες για το πως θα αναπτύξετε το επαγγελματικό σας προφιλ, τότε ....................... καλή τύχη στη νέα σας αρχή τι να πω. Ξαναλέω μιλάω γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να διαλέξουμε μια χώρα που έχει προοπτικές μεσο και μακροπρόθεσμα; και όχι σε μια χώρα που απλώς δίνει καλύτερες συνθήκες από την Ελλάδα αλλά όχι μακροπρόθεσμη εξέλιξη

(Αν κατάλαβα καλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
1 ώρα πριν, Nikos Chatzoglou είπε

Δηλαδή αυτό που προτείνεις είναι να διαλέξουμε μια χώρα που έχει προοπτικές μεσο και μακροπρόθεσμα; και όχι σε μια χώρα που απλώς δίνει καλύτερες συνθήκες από την Ελλάδα αλλά όχι μακροπρόθεσμη εξέλιξη

(Αν κατάλαβα καλά)

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε εμένα ή στον άλλον. Αν είναι σε εμένα, τότε όχι δεν εννοώ αυτό.

Επίσης, η απάντηση μου απευθυνόταν (το μεγαλύτερο κομμάτι) στον parlapipas25 και σε όποιον είναι σε παρόμοια φάση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, triapoulakiakathontan είπε

Δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε εμένα ή στον άλλον. Αν είναι σε εμένα, τότε όχι δεν εννοώ αυτό.

Επίσης, η απάντηση μου απευθυνόταν (το μεγαλύτερο κομμάτι) στον parlapipas25 και σε όποιον είναι σε παρόμοια φάση.

Ναι σε εσένα αναφερόμουν. Απλά επειδή πολλοί είναι σε παρόμοια φάση, πεςμας τι εννοείς με το παραπάνω σχόλιο γιατί έτσι όπως το γράφεις δεν είναι ξεκάθαρο.

Speculoos, πες μας κι εσύ για το Βέλγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρια μου με την Ιρλανδια ειναι πολυ μικρη, μολις γυρισα απο ταξιδι εκει τριων ημερων. Ομως αυτο που παρατηρησα στο Δουβλινο ειναι το κοστος ζωης. Το σουπερμαρκετ ειναι πανακριβο κι απο οσο διαβαζα σε ενα αρθρο του economist, τα ενοικια ειναι εξωφρενικα πλεον. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη επιλογη για καποιον να ξεκινησει σε μια δουλεια του ποδαριου στη συγκεκριμενη χωρα καθως ο κατωτατος μισθος δεν ειναι τοσο μεγαλος, ωστε να καλυπτεται η διαφορα, για την ακριβεια ειναι στα ιδια επιπεδα με τις υπολοιπες χωρες της Δυτικης Ευρωπης. 

Εδω ειναι μια συγκριση του Δουβλινου με το Μοναχο που ειναι η πιο ακριβη πολη της Γερμανιας

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Ireland&country2=Germany&city1=Dublin&city2=Munich

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...