Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, Zaytsev είπε

Κάπου 1600€ βγαίνει. Αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις διαδρομές με μηχανή, θα βρεις φθηνότερα, αλλά και πάλι ώρες αιχμής, θέλεις 1+1 ώρα για εκτός.

Μένεις με 1-2 συγκατοίκους, δίνεις κάπου 500-700€ και σου μαθαίνουν και τα κατατόπια. Για ανειδίκευτος μόνος σου, δε θα στο συνιστούσα με τίποτα.

Μισό λεπτό,εννοείς ότι είναι 1600 ευρώ καθαρά ο βασικός;;;

 

Κάποιος φίλος πιο πίσω ανέφερε το belfast στη βόρεια Ιρλανδία.Ειδα ότι εκεί τα νοικια είναι σημαντικά φθηνότερα και μάλλον το κόστος ζωής.Αλλα εκεί ειναι Αγγλια,ξέρει κανείς τι παίζει τώρα με το brexit;Χρειάζεται βίζα κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Βιετνάμ; Γνωρίζει κάποιος κάτι για εκεί;

Για Χο Τσι Μιν (πρώην Σαϊγκόν) ή Hanoi.

https://www.geekyexplorer.com/hanoi-vs-ho-chi-minh-vietnam/

Ξέρω απλά ότι το φαγητό (έχουν εξαιρετική κουζίνα) και το ενοίκιο κοστίζουν πάρα πολύ λίγα σε ευρώ.

Θα με έψηνε να μετακομίσω έχοντας remote job, ώστε να ζω υπεράνετα και να αποταμιεύω, αν και για παραμονή εκεί θα πρέπει φαντάζομαι να βρω δουλειά και εκεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, aris1986 είπε

Τρολια και έτσι?

Όχι, το εννοώ. Αν σκεφτείς πλήρες γεύμα με λιγότερο από 1 ευρώ και αν δεις πόσο μοντέρνα πόλη είναι η Σαϊγκόν, τότε παύει να φαίνεται αστείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, randomcat είπε

Όχι, το εννοώ. Αν σκεφτείς πλήρες γεύμα με λιγότερο από 1 ευρώ και αν δεις πόσο μοντέρνα πόλη είναι η Σαϊγκόν, τότε παύει να φαίνεται αστείο...

Πρέπει να βρεις free Lance δουλειά από το "σπίτι" με Internet αλλιώς...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, aris1986 είπε

Πρέπει να βρεις free Lance δουλειά από το "σπίτι" με Internet αλλιώς...

Αυτό μου είναι εύκολο. Ας πούμε ότι έχω μια καλή remote job ή/και ιντερνετικά εισοδήματα.

Το πρόβλημα είναι το πως θα μείνω εκεί μόνιμα μιας και μιλάμε για εκτός ΕΕ.

Θα πρέπει να βρω δουλειά και εκεί υποθέτω... και αν την βρω, να προσπαθήσω να μην τη χάσω αλλιώς - υποθέτω πάλι - θα πρέπει να ξαναβρώ κατ' ευθείαν μια άλλη ή αλλιώς να την κάνω από τη χώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να ανανεώνεις εργασιακή βίζα αλλιώς είναι περιορισμένος ο χρόνος που μπορείς να μείνεις.

Τώρα που να βρεις δουλειά εκεί (2η)σε κάτι που έστω να σου ανανεώνει. Μια χειρονακτικη εργασία ας πούμε? Δύσκολο δεν ξέρω τι ανεργία και πως "φέρεται " το σύστημα εκεί στους ντόπιους και στους ξένους. Άμα σε πάρουν κιόλας που δεν ξέρεις και την γλώσσα. Αν παίζει καμία πολυεθνική αγγλοφωνη τότε ναι εύκολο.

Σε άλλα θέματα: Ταϊλάνδη πχ έχει περιορισμούς δεν μπορείς να αγοράσεις γη πχ εκεί (Ευρωπαίος, Αμερικανός) αν δεν είσαι ντοπιος μόνο να την νοικιασεις σε όνομα ντοπιου με συμβόλαιο 20 χρόνια κάτι τέτοιο. Τα έψαχνε ένας μπαρμπας πριν πολλά χρόνια και μου τα έλεγε. Μπορεί να έχουν αλλάξει όμως σε τέτοια θέματα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδωσε κανεις για γραμματεας στην ΕΕ να ανταλλαξουμε αποψεις και εμπειριες;

Εγω εδωσα σημερα. Τα numerical, verbal, abstract reasoning μου φανηκαν αστεια για το μεγεθος του διαγωνισμου. Πολυ πιο ευκολα απο το δειγμα τους. Το organisational skills επισης ηταν ευκολο. Σε αυτα τα 4 πρεπει να εγραψα πανω απο 90%, χωρις να αποκλειω και μια μικρη πιθανοτητα για το 100%.

Εκει που τον ηπια ηταν στο "computer literacy". Πραγματικα τωρα, τι ηταν αυτο το πραγμα. 30 ερωτησεις σε 12 λεπτα;;; Που το ολο θεμα δεν εχει καμια σχεση με γνωσεις word/excel, παρα μονο ποσο γρηγορα διαβαζεις το legend. Απαντησα σε 23 απο τις 30, με αναμενομενο το 20/30. Δεν ξερω τι καλυτερο μπορει να κανει καποιος, να μαθει ολο το legend απ` εξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, rg550 είπε

Εφόσον τα Γερμανικά σου είναι σε πολύ καλό επίπεδο, Γερμανία. 

Και Γερμανια ομως σαν ανειδικευτος απο το μηδεν, θα παιξει καπου στα 1500€ μεικτα, 1,200 καθαρα. Σε καποιες πολεις δεν ζει με αυτα τα λεφτα (χωρις συγκατοικηση), σε αλλες θα ζοριστει πολυ και θα μετραει και το τελευταιο ευρω. Κι εννοειται χωρις αυτοκινητο σε αυτα τα λεφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ProponitisTouKanape είπε

Και Γερμανια ομως σαν ανειδικευτος απο το μηδεν, θα παιξει καπου στα 1500€ μεικτα, 1,200 καθαρα. Σε καποιες πολεις δεν ζει με αυτα τα λεφτα (χωρις συγκατοικηση), σε αλλες θα ζοριστει πολυ και θα μετραει και το τελευταιο ευρω. Κι εννοειται χωρις αυτοκινητο σε αυτα τα λεφτα. 

Εχει όμως και πόλεις τύπου χωριά που ζεις σχετικά άνετα με αυτά τα λεφτά και μάλιστα μόνος σου. Το αν θα αντέξεις τη ζωή είναι εντελώς διαφορετικό κομμάτι. Φίλος δουλεύει σε εργοστάσιο παραγωγής και συσκευασίας καλωδίων στο Γούπερταλ και ζει υπέρ άνετα με τον μισθό του (γύρω στα 1300 καθαρά) μαζί με το αμάξι του ενώ μια φορά την εβδομάδα πλένει και πιάτα σε ένα εστιατόριο για για 4-6 ώρες με μεροκάματο τα 50-70 ευρώ. Προσοχή στο εστιατόριο δεν πάει γιατί το έχει ανάγκη, το κάνει καθαρά λόγου κοινωνικοποίησης και για να έχει έναν λόγο να βγει από το σπίτι το Σάββατο. 

Μέχρι στιγμής (3.5 χρόνια περίπου) δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος παρά τον πάρα πολύ δύσκολο πρώτο χρόνο που πέρασε. Στοχεύει τώρα με το καλό να καταφέρει σιγά σιγά να βρει κάτι άλλο όσο μαθαίνει και να αυξήσει και το μισθολόγιο του και να κοιτάξει κάτι πάνω στην ειδικότητα του και να σταματήσει από το εργοστάσιο.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Miracle Worker είπε

Εγω εδωσα για το AST-SC 1, στο οποιο ειναι απο 12/3 εως 13/4 τα computer-based tests.

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, πώς και έδωσες για SC1; Δεν έχεις κάποιο πτυχίο, έδωσες έτσι ή παίζει κάποιο μέσο σε περίπτωση που περάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Speculoos είπε

Χωρίς να θέλω να σε απογοητεύσω, πώς και έδωσες για SC1; Δεν έχεις κάποιο πτυχίο, έδωσες έτσι ή παίζει κάποιο μέσο σε περίπτωση που περάσεις;

Τι εννοεις; Οτι θελω μεσο αν περασω στην επομενη φαση ή οτι δεν αξιζει αν με παρουν;

Πτυχιο εχω, αλλα οι περισσοτερες θεσεις ζητανε 3-5 χρονια προυπηρεσια και πανω σε πολυ συγκεκριμενα αντικειμενα. Ενταξει, ετσι εκανα, δεν εχω επενδυσει και τιποτα στη θεση. Μια μερα πριν εκανα μονο μερικα τεστακια online.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ikaruga24 είπε

Εχει όμως και πόλεις τύπου χωριά που ζεις σχετικά άνετα με αυτά τα λεφτά και μάλιστα μόνος σου. Το αν θα αντέξεις τη ζωή είναι εντελώς διαφορετικό κομμάτι. Φίλος δουλεύει σε εργοστάσιο παραγωγής και συσκευασίας καλωδίων στο Γούπερταλ και ζει υπέρ άνετα με τον μισθό του (γύρω στα 1300 καθαρά) μαζί με το αμάξι του ενώ μια φορά την εβδομάδα πλένει και πιάτα σε ένα εστιατόριο για για 4-6 ώρες με μεροκάματο τα 50-70 ευρώ. Προσοχή στο εστιατόριο δεν πάει γιατί το έχει ανάγκη, το κάνει καθαρά λόγου κοινωνικοποίησης και για να έχει έναν λόγο να βγει από το σπίτι το Σάββατο. 

Μέχρι στιγμής (3.5 χρόνια περίπου) δηλώνει απόλυτα ικανοποιημένος παρά τον πάρα πολύ δύσκολο πρώτο χρόνο που πέρασε. Στοχεύει τώρα με το καλό να καταφέρει σιγά σιγά να βρει κάτι άλλο όσο μαθαίνει και να αυξήσει και το μισθολόγιο του και να κοιτάξει κάτι πάνω στην ειδικότητα του και να σταματήσει από το εργοστάσιο.  

Σχετικα ανετα, ναι, μπορει σε καποια πολη της π. Α. Γερμανιας ή της NRW να περνας, υπερ-ανετα οχι. Χωρις η Γερμανια να ειναι και πολυ ακριβη βεβαια. Ακομα και σε φθηνη πολη να μενεις, θελεις περιπου 600€ παγια εξοδα (νοικι και τηλεφωνα-ιντερνετ). Σου μενουν σχεδον αλλα τοσα για να πληρωνεις καυσιμα, ασφαλεια, τελη, σουπερμαρκετ, εξοδους, ψωνια και να βαζεις και κατι στην ακρη καθε μηνα για καποια αναποδια (πχ ζημια στο αυτοκινητο). Βγαινεις, αλλα δεν κανεις και ζωαρα. Αμα βεβαια εχεις προοπτικη για κατι καλυτερο, να πλησιασεις εστω τα 2Κ καθαρα, τοτε ναι, αξιζει σαν πρωτο βημα με δεδομενο βεβαια οτι αντεχεις τη ζωη σε μια επαρχιακη γερμανικη πολη. BTW το Βουπερταλ αν ηταν στην Ελλαδα θα ηταν 3η μεγαλυτερη πολη απλα στη Γερμανια εκτος μεγαλουπολεων δεν υπαρχει (εντονη) ζωη. Υπαρχει κοσμος που πηγε μακρια απο μεγαλα αστικα κεντρα λογω χρηματων και δεν την παλεψε μια, ειδικα οποιος δεν ηξερε τη γλωσσα σε σημειο να εχει ανεση να κοινωνικοποιηθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...