Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 minutes ago, ProponitisTouKanape said:

Η αυξηση των τιμων επηρεαζεται πολυ κι απο την κατασκευη νεων σπιτιων και το αν αυτη καλυπτει τη ζητηση. Επισης οταν υπαρχουν καλοπληρωμενοι του ΙΤ που μπορουν να τα σκασουν για ενα σπιτι που μπορει και να μην τα αξιζει, οι τιμες παιρνουν την ανηφορα. Το κατα ποσο ομως αντεχει καποιος χωρις μισθο στο ΙΤ να νοικιασει σπιτι, ειναι αλλη συζητηση. Επισης μιας που εισαι εκει θα ηθελα να σε ρωτησω. Υπαρχουν μεγαλες περιοχες εκτος Δουβλινου οπου μπορεις να βρεις φθηνοτερο σπιτι και να κανεις ενα ανεκτο commuting καθημερινα; 

Δε διαφωνώ, αλλά το ΙΤ είναι μεγάλο κομμάτι της επιχειρηματικότητας εδώ κι έτσι υπάρχει υψηλό ποσοστό ατόμων που εργάζονται σε αυτό. Από Έλληνες που γνωρίζω εδώ, είναι είτε ΙΤ, είτε Banking με μία εξαίρεση που είναι στον Ασφαλιστικό τομέα.

Εκτός Δουβλίνου είναι σαφώς φθηνότερα. Εμείς είμαστε οριακά έξω από τον Μ50, που είναι τα όρια της πόλης. Δίνουμε 1700€ για μονοκατοικία με 3 υπνοδωμάτια.

10 λεπτά πιό πέρα, φίλη πληρώνει 1300€ για ένα ανάλογο σπίτι. Εγώ κυκλοφορώ με μηχανή κι έτσι το commuting δε με χαλάει πολύ. Αν είσαι με λεωφορεία, είναι λίγο παίδεμα. Για αμάξι, μόνο αν παρκάρεις κοντά σε σταθμό Τραίνου ή Τραμ και πηγαίνεις κέντρο.

Όμως, αρκετές εταιρίες επιτρέπουν εργασία από το σπίτι. Εγώ δουλεύω 2 ή 3 φορές την εβδομάδα κι έτσι είναι ακόμα πιό άνετα.

 

Το Galway είναι περίπου 20% πιο κάτω στα ενοίκια, ίσως και παραπάνω. Τα υπόλοιπα, λίγο πολύ τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 minutes ago, Nikos Chatzoglou said:

Μηχανή σε μια χώρα που συνέχεια βρέχει;; Πώς την παλέυεις;;

1. Μύθος το ότι βρέχει συνέχεια. Κανονική βροχή, ρίχνει πιό σπάνια από την Ελλάδα, εδώ έχει αυτό το σπρέυ.

2. Εξοπλισμό

3. Η βρεγμένη άσφαλτος εδώ, κρατάει καλύτερα από τη στεγνή στην Ελλάδα

4. Οι οδηγοί είναι σαφώς πιό προσεκτικοί

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουβλινο και Κορκ συγκρινεται / μοιαζει σε κατι με το ΗΒ και Λονδινο;

Εχω βρεθει μονο ΗΒ στο Λονδινο, το Μπερμιγχαμ και το Λεστερ και καθολου Ιρλανδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, merkon said:

Δουβλινο και Κορκ συγκρινεται / μοιαζει σε κατι με το ΗΒ και Λονδινο;

Εχω βρεθει μονο ΗΒ στο Λονδινο, το Μπερμιγχαμ και το Λεστερ και καθολου Ιρλανδια.

Δεν καταλαβαίνω τι σύγκριση εννοείς. Οι Ιρλανδοί είναι δεν είναι τόσο στριφνοί όσο οι Άγγλοι. Πιό ευχάριστοι, ευγενικοί, ανοικτοί.

Σαν πόλεις, μοιάζουν αρκετά, αφού αρχιτεκτονικά και πολεοδομικά είναι της ίδιας φιλοσοφίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έκανα μία σύντομη αναζήτηση στο νήμα, δεν βρήκα κάτι σχετικό.

Υπάρχουν ινφο για Γιβραλτάρ; Φιλολογικά θέλω να ρωτήσω προς το παρόν, βρήκα τα βασικά (διαμονή κυρίως - στην Ισπανία φυσικά), αλλά με ενδιαφέρει περισσότερο το μηνιαίο κόστος ζωής (κατά προσέγγιση προφανώς) καθώς συνδυάζονται δύο χώρες στην καθημερινότητα: Γιβραλτάρ και Ισπανία.

Επεξ/σία από jonkyr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λονδινο με 1800 λιρες τον μηνα καθαρα υπαρχει περιπτωση να ζει καποιος αξιοπρεπως; Συγκεκριμενα μιλαω για North East London, καθε σχολιο ευπροσδεκτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, babble tribe είπε

merkon σε ενα δωματιο σχετικα καλο οχι box και με μια νορμαλ προς το ανετη ζωη (εξοδους κλπ) νομιζω ναι μπορεις απλα δυσκολα να κανεις savings

Μένεις Λονδίνο; Ελα πμ :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/03/2018 στις 5:03 ΜΜ, merkon είπε

Λονδινο με 1800 λιρες τον μηνα καθαρα υπαρχει περιπτωση να ζει καποιος αξιοπρεπως; Συγκεκριμενα μιλαω για North East London, καθε σχολιο ευπροσδεκτο!

Εξαρτάται από τις προσδοκίες σου και από το τι προοπτικές υπάρχουν για το μέλλον. Εννοείται ότι ξεχνάς να μείνεις μόνος σου, ξεχνάς και αυτοκίνητο. Για δωμάτιο συν λογαριασμούς (gas, council tax) υπολογίζεις κανένα χιλιάρικο. Αναλόγως και με τις συνθήκες σου, £100 για tube, £200-300 για supermarket. Υπολόγισε μια μικρή αποταμίευση για διακοπές/ταξίδια προς Ελλάδα, κάποια έκτακτα, ρούχα, κινητό, ψιψιψώνια, βγαίνεις τσίμα τσίμα νομίζω. Τώρα για εξόδους, εξαρτάται και τι εννοείς. Να βγαίνεις για 2 μπίρες είναι σχετικά φθηνό. Να πηγαίνεις θέατρο είναι ακριβό.

Αν υπάρχει προοπτική σημαντικής αύξησης του εισοδήματός σου τα επόμενα χρόνια, νομίζω μπορείς να κάνεις μια αρχή. Αλλιώς ή πας για 2-3 χρόνια για την εμπειρία ή το ξεχνάς. Αν σκέφτεσαι για μόνιμη εγκατάσταση, οικογένεια κτλ στο μέλλον, θέλεις ΠΟΛΥ περισσότερα χρήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, FilipposMD είπε

Εξαρτάται από τις προσδοκίες σου και από το τι προοπτικές υπάρχουν για το μέλλον. Εννοείται ότι ξεχνάς να μείνεις μόνος σου, ξεχνάς και αυτοκίνητο. Για δωμάτιο συν λογαριασμούς (gas, council tax) υπολογίζεις κανένα χιλιάρικο. Αναλόγως και με τις συνθήκες σου, £100 για tube, £200-300 για supermarket. Υπολόγισε μια μικρή αποταμίευση για διακοπές/ταξίδια προς Ελλάδα, κάποια έκτακτα, ρούχα, κινητό, ψιψιψώνια, βγαίνεις τσίμα τσίμα νομίζω. Τώρα για εξόδους, εξαρτάται και τι εννοείς. Να βγαίνεις για 2 μπίρες είναι σχετικά φθηνό. Να πηγαίνεις θέατρο είναι ακριβό.

Αν υπάρχει προοπτική σημαντικής αύξησης του εισοδήματός σου τα επόμενα χρόνια, νομίζω μπορείς να κάνεις μια αρχή. Αλλιώς ή πας για 2-3 χρόνια για την εμπειρία ή το ξεχνάς. Αν σκέφτεσαι για μόνιμη εγκατάσταση, οικογένεια κτλ στο μέλλον, θέλεις ΠΟΛΥ περισσότερα χρήματα.

Ο σκοπός είναι να δουλέψω πάνω στο αντικείμενο μου, ελπίζοντας να υπάρχει προοπτική για εξέλιξη στο (κοντινό) μέλλον. Σίγουρα θα ήταν καλό να υπάρχει έστω και λίγη αποταμίευση, ακριβώς για τους λόγους που αναφέρεις και εσύ.
Αυτοκίνητο θα υπάρχει (εταιρικό), διαμονή όπως τα υπολογίζω σε δωμάτιο. Η αλήθεια είναι πως δεν έχω παρόμοια εμπειρία όσον αφορά την διαμονή και σίγουρα θα μου φανεί κάπως στην αρχή, αλλά πιστεύω να προσαρμοστώ. Του θεάτρου δεν είμαι, αλλά σίγουρα δε μπορείς να μένεις μέσα στο σπίτι, θα χρειαστεί να βγεις να ξεσκάσεις για μπύρα - καφέ, ίσως και κάποιο πρόχειρο φαγητό.
Η αλήθεια είναι πως επειδή το αντικείμενο της εργασίας μου δεν έχει καμία προοπτική και άνθηση εδώ, αργά ή γρήγορα πιστεύω πως θα χρειαστεί να κάνω το βήμα να πάω σε άλλη χώρα και το Ηνωμένο Βασίλειο, λόγω γλώσσας, μεταπτυχιακών σπουδών και εξαιρετικής άνθησης του συγκεκριμένου αντικειμένου, φαντάζει να είναι η ιδανικότερη επιλογή.

Εάν μένεις Λονδίνο ή γενικά Αγγλία, στείλε μου ένα πμ σε παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ιρλανδία είναι εφικτό να δουλεύω και να νοικιάσω ένα μικρό σπίτι έξω από το κέντρο και να το πληρώνω μόνος μου;Είμαι διατεθειμένος να κινούμαι με μηχανή.

Πόσα είναι καθαρά ο κατώτατος μισθός;

Επεξ/σία από parlapipas25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου 1600€ βγαίνει. Αν είσαι διατεθιμένος να κάνεις διαδρομές με μηχανή, θα βρεις φθηνότερα, αλλά και πάλι ώρες αιχμής, θέλεις 1+1 ώρα για εκτός.

Μένεις με 1-2 συγκατοίκους, δίνεις κάπου 500-700€ και σου μαθαίνουν και τα κατατόπια. Για ανειδίκευτος μόνος σου, δε θα στο συνιστούσα με τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...