Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

31 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Η εμπειρια μου με την Ιρλανδια ειναι πολυ μικρη, μολις γυρισα απο ταξιδι εκει τριων ημερων. Ομως αυτο που παρατηρησα στο Δουβλινο ειναι το κοστος ζωης. Το σουπερμαρκετ ειναι πανακριβο κι απο οσο διαβαζα σε ενα αρθρο του economist, τα ενοικια ειναι εξωφρενικα πλεον. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι καλη επιλογη για καποιον να ξεκινησει σε μια δουλεια του ποδαριου στη συγκεκριμενη χωρα καθως ο κατωτατος μισθος δεν ειναι τοσο μεγαλος, ωστε να καλυπτεται η διαφορα, για την ακριβεια ειναι στα ιδια επιπεδα με τις υπολοιπες χωρες της Δυτικης Ευρωπης. 

Εδω ειναι μια συγκριση του Δουβλινου με το Μοναχο που ειναι η πιο ακριβη πολη της Γερμανιας

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Ireland&country2=Germany&city1=Dublin&city2=Munich

Εγώ έχω να παραθέσω εμπειρία από την άλλη πλευρά που είναι το Μπέλφαστ.  Ενοίκια νορμάλ (συγκριτικά με το υπόλοιπό UK) αλλά το super market ήταν πολύ νορμάλ ακόμα και για εμάς..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Εγώ έχω να παραθέσω εμπειρία από την άλλη πλευρά που είναι το Μπέλφαστ.  Ενοίκια νορμάλ (συγκριτικά με το υπόλοιπό UK) αλλά το super market ήταν πολύ νορμάλ ακόμα και για εμάς..... 

Το Numbeο δινει οτι με τον μεσο μισθο στο Μπελφαστ εχεις μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο οτι με το μεσο μισθο στο Δουβλινο (τα στοιχεια ειναι των χρηστων)

Επισης μου φανηκε αρκετα συμπαθητικη πολη για ζωη. Μικρο αλλα ομορφο μερος, μαζεμενη αγορα, ψιλονορμαλ τιμες σε φαγητα-καφεδες, πχ μεγαλος καπουτσινο στα Starbucks ειχε £3,25, στην Ιρλανδια ο μικρος ειχε €3,30

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το Numbeο δινει οτι με τον μεσο μισθο στο Μπελφαστ εχεις μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο οτι με το μεσο μισθο στο Δουβλινο (τα στοιχεια ειναι των χρηστων)

Επισης μου φανηκε αρκετα συμπαθητικη πολη για ζωη. Μικρο αλλα ομορφο μερος, μαζεμενη αγορα, ψιλονορμαλ τιμες σε φαγητα-καφεδες, πχ μεγαλος καπουτσινο στα Starbucks ειχε £3,25, στην Ιρλανδια ο μικρος ειχε €3,30

Άλλο Ιρλανδία, άλλο Β. Ιρλανδία... Σε λίγο καιρό θα είναι εκτός Ε.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, mobile_32 είπε

Εγώ έχω να παραθέσω εμπειρία από την άλλη πλευρά που είναι το Μπέλφαστ.  Ενοίκια νορμάλ (συγκριτικά με το υπόλοιπό UK) αλλά το super market ήταν πολύ νορμάλ ακόμα και για εμάς..... 

 

4 ώρες πριν, ProponitisTouKanape είπε

Το Numbeο δινει οτι με τον μεσο μισθο στο Μπελφαστ εχεις μεγαλυτερη αγοραστικη δυναμη απο οτι με το μεσο μισθο στο Δουβλινο (τα στοιχεια ειναι των χρηστων)

Επισης μου φανηκε αρκετα συμπαθητικη πολη για ζωη. Μικρο αλλα ομορφο μερος, μαζεμενη αγορα, ψιλονορμαλ τιμες σε φαγητα-καφεδες, πχ μεγαλος καπουτσινο στα Starbucks ειχε £3,25, στην Ιρλανδια ο μικρος ειχε €3,30

Είναι μικρή πόλη. Σε άλλους αρέσει αυτό, σε άλλους όχι. Εγώ που ήρθα από Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ καταστάσεις Αθήνας, μου άρεσε πολύ.

Βέβαια δεν πρόκειται να βρεις τίποτα ελληνικό εδώ, ούτε εστιατόριο ούτε μπουζούκια όπως Λονδίνο. Περιμένουμε πως και πως την ελληνική βδομάδα του Lidl για να πάρουμε κατεψυγμένες τυροπιτες και μπουγατσες. Ομως, ο κόσμος είναι φιλόξενος και συζητήσιμος, οι τιμές στο σ/μ ίδιες με Ελλάδα, στα είδη ένδυσης και υπόδησης έχουν συνέχεια προσφορές και πολύ καλές τιμές.

Οι λογαριασμοί για ένα διαμέρισμα 2 δωματίων είναι ~100£ το μήνα και τα ενοίκια πάρα πάρα πολύ φυσιολογικά για το μισθό, ακόμα και στο κέντρο της πόλης. Βέβαια σε σύγκριση με Λονδίνο οι μισθοί είναι πιο κάτω αλλά πάει πάντα ανάλογα με τα υπόλοιπα, δλδ νοίκια, έξοδα μετακίνησης κλπ. Χαρακτηριστικά, με 1200£ καθαρά 1 άτομο εδώ βγαίνει άνετα και μόνος του σε διαμέρισμα 1 δωματίων.

 

Επεξ/σία από mary
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, djcat είπε

Άλλο Ιρλανδία, άλλο Β. Ιρλανδία... Σε λίγο καιρό θα είναι εκτός Ε.Ε.

Το ξερω οτι ειναι αλλες χωρες. Το ανεφερα και στο μηνυμα μου. "Στην Ιρλανδια ειχε Χ".

Το οτι θα ειναι εκτος ΕΕ δεν ειναι αναγκαστικα αρνητικο, εξαρταται απο τη σχεση της επομενης μερας...

27 λεπτά πριν, mary είπε

Είναι μικρή πόλη. Σε άλλους αρέσει αυτό, σε άλλους όχι. Εγώ που ήρθα από Θεσσαλονίκη και δεν μπορώ καταστάσεις Αθήνας, μου άρεσε πολύ.

Βέβαια δεν πρόκειται να βρεις τίποτα ελληνικό εδώ, ούτε εστιατόριο ούτε μπουζούκια όπως Λονδίνο. Περιμένουμε πως και πως την ελληνική βδομάδα του Lidl για να πάρουμε κατεψυγμένες τυροπιτες και μπουγατσες. Ομως, ο κόσμος είναι φιλόξενος και συζητήσιμος, οι τιμές στο σ/μ ίδιες με Ελλάδα, στα είδη ένδυσης και υπόδησης έχουν συνέχεια προσφορές και πολύ καλές τιμές.

Οι λογαριασμοί για ένα διαμέρισμα 2 δωματίων είναι ~100£ το μήνα και τα ενοίκια πάρα πάρα πολύ φυσιολογικά για το μισθό, ακόμα και στο κέντρο της πόλης. Βέβαια σε σύγκριση με Λονδίνο οι μισθοί είναι πιο κάτω αλλά πάει πάντα ανάλογα με τα υπόλοιπα, δλδ νοίκια, έξοδα μετακίνησης κλπ. Χαρακτηριστικά, με 1200£ καθαρά 1 άτομο εδώ βγαίνει άνετα και μόνος του σε διαμέρισμα 1 δωματίων.

Κοιτα εχοντας ζησει σε πολη του εξωτερικου με εντονη ελληνικη παρουσια, η απουσια Ελληνων δε με χαλαει. :P

Πολυ νορμαλ ακουγονται οι τιμες. Απο Δουβλινο κατεβαινετε Ελλαδα ή απο τα αεροδρομια του Μπελφαστ; Γιατι νομιζω πως δεν πετανε οι περισσοτερες ευρωπαϊκες για να κλεινεις με ανταποκριση...

Επεξ/σία από ProponitisTouKanape
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκρίνετε το Μπέλφαστ που μαζί με κάτι Ουαλίες και τα μίζερα Midlands είναι για την Βόρεια Ευρώπη ότι ακριβώς είναι για την Ελλάδα η Ήπειρος και η Ροδόπη. 

Στις 13/03/2018 στις 1:23 ΜΜ, Nikos Chatzoglou είπε

Speculoos  Επειδή απ ' ότι έχεις πει μένεις ή έμενες στο Βέλγιο μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για τις Βρυξέλλες όσον αφορά κάποιον που ναι μεν στην Ελλάδα δεν είναι ανειδίκευτος αλλά έκανε ένα επάγγελμα που δεν μπορεί να το αξιοποιήσει στο Βέλγιο πχ φιλόλογος ελληνικής ή ψυχολόγος. Και ας υποθέσουμε ένα επίπεδο γαλλικών Β1. Σχετικά με αυτά θα πρότεινες τις Βρυξέλλες;;  Έχουν δουλειές που δεν χρειάζονται και ιδιαίτερη εξειδίκευση; (Μιλάμε πάντα για συγκατοίκηση ώστε να βγαίνει το οικονομικό πακέτο). Τι θα πρότεινες;;

Υπάρχουν Έλληνες ψυχολόγοι στις Βρυξέλλες αλλά φυσικά το επίπεδο των γαλλικών είναι πολύ καλύτερο. Στο παραπάνω σενάριο χωρίς κάποια επένδυση σε γλώσσα ή άλλες ικανότητες μακροπρόθεσμες λύσεις είναι δύσκολο να βρεθούν. Μπορεί κάποιος να έρθει να βρει μια δουλειά του ποδαριού και παράλληλα να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα σε Έλληνες μαθητές. Ή ανάλογα το επαγγελματικό background του ως ψυχολόγος να βρει κάποια δουλειά σε κάποια μκο, λόμπυ κτλ. Και να σχεδιάζει τα επόμενα βήματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

 

Κοιτα εχοντας ζησει σε πολη του εξωτερικου με εντονη ελληνικη παρουσια, η απουσια Ελληνων δε με χαλαει. :P

Πολυ νορμαλ ακουγονται οι τιμες. Απο Δουβλινο κατεβαινετε Ελλαδα ή απο τα αεροδρομια του Μπελφαστ; Γιατι νομιζω πως δεν πετανε οι περισσοτερες ευρωπαϊκες για να κλεινεις με ανταποκριση...

Απευθείας Αθήνα δεν έχει. Πας πρώτα Manchester ή Gatwick και μετά Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Έχει όμως απευθείας (είτε από το International είτε από το City) για Ισπανία, Άμστερνταμ, Παρίσι, Πολωνία  Ισλανδία και ανά διαστήματα αλλάζουν και προσθέτουν ή αφαιρούν δρομολόγια.

Από Δουβλίνο έχει απευθείας για Αθήνα αλλά το καλοκαίρι κυρίως με Aegean.

Διαδρομή Δουβλίνο - Μπέλφαστ 2 ώρες και 10 λεπτά με λεωφορείο και κόστος 8£.

Από τη στιγμή που δεν έχει απευθείας για Θεσσαλονίκη, για μας είναι το ίδιο, δεν γλυτώνουμε την ενδιάμεση στάση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, mary είπε

Απευθείας Αθήνα δεν έχει. Πας πρώτα Manchester ή Gatwick και μετά Αθήνα ή Θεσσαλονίκη. Έχει όμως απευθείας (είτε από το International είτε από το City) για Ισπανία, Άμστερνταμ, Παρίσι, Πολωνία  Ισλανδία και ανά διαστήματα αλλάζουν και προσθέτουν ή αφαιρούν δρομολόγια.

Από Δουβλίνο έχει απευθείας για Αθήνα αλλά το καλοκαίρι κυρίως με Aegean.

Διαδρομή Δουβλίνο - Μπέλφαστ 2 ώρες και 10 λεπτά με λεωφορείο και κόστος 8£.

Από τη στιγμή που δεν έχει απευθείας για Θεσσαλονίκη, για μας είναι το ίδιο, δεν γλυτώνουμε την ενδιάμεση στάση.

Ναι το ξερω κι εγω με ανταποκριση πηγα τωρα Δουβλινο (Lufthansa). Εμεις δωσαμε 20€ με το dublincoach απο Δουβλινο για Μπελφαστ με επιστροφη . Καλο ηταν (και αδειο), αλλα το WIFI δεν ελεγε να δουλεψει :P 

1 ώρα πριν, Speculoos είπε

Συγκρίνετε το Μπέλφαστ που μαζί με κάτι Ουαλίες και τα μίζερα Midlands είναι για την Βόρεια Ευρώπη ότι ακριβώς είναι για την Ελλάδα η Ήπειρος και η Ροδόπη. 

Υπάρχουν Έλληνες ψυχολόγοι στις Βρυξέλλες αλλά φυσικά το επίπεδο των γαλλικών είναι πολύ καλύτερο. Στο παραπάνω σενάριο χωρίς κάποια επένδυση σε γλώσσα ή άλλες ικανότητες μακροπρόθεσμες λύσεις είναι δύσκολο να βρεθούν. Μπορεί κάποιος να έρθει να βρει μια δουλειά του ποδαριού και παράλληλα να κάνει ιδιαίτερα μαθήματα σε Έλληνες μαθητές. Ή ανάλογα το επαγγελματικό background του ως ψυχολόγος να βρει κάποια δουλειά σε κάποια μκο, λόμπυ κτλ. Και να σχεδιάζει τα επόμενα βήματά του.

Οντως αλλα για καποιον που δεν εχει δυνατοτητα να βρει δουλεια στη Google και να τσεπωνει 4Κ το μηνα, το να ζει στο "κουλ" Δουβλινο με τον κατωτατο ειναι χειροτερη επιλογη απο το "μπας κλας" Μπελφαστ. Εξ΄ου και η συγκριση. Αν βγαζεις τα ιδια λεφτα στις δυο πολεις, στο Μπελφαστ εχεις καλυτερο επιπεδο ζωης. Και το Δουβλινο ειναι 2ω μακρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Speculoos είπε

Συγκρίνετε το Μπέλφαστ που μαζί με κάτι Ουαλίες και τα μίζερα Midlands είναι για την Βόρεια Ευρώπη ότι ακριβώς είναι για την Ελλάδα η Ήπειρος και η Ροδόπη.

Αν κάθε μήνα βάζεις στην άκρη ενα λογικο ποσό και έχεις φυσιολογικά ωράρια, ανθρώπους να σε σέβονται και να εκτιμούν τις προσπάθειες σου, δυνατότητες εξέλιξης και συνεχούς εκπαίδευσης, πολυεθνικές που έχουν στήσει γραφεία στο χωριό και για να πας στη δουλειά θες 10 λεπτά με τα πόδια, τότε συγκρινε την και με την κάτω κωλοπετινιτσα.:lol:

Ούτε για πλάκα δεν σκεφτόμαστε να αλλάξουμε χωριό.:P

Επεξ/σία από mary
  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, mary είπε

Αν κάθε μήνα βάζεις στην άκρη 500£ και έχεις φυσιολογικά ωράρια, ανθρώπους να σε σέβονται και να εκτιμούν τις προσπάθειες σου, δυνατότητες εξέλιξης και συνεχούς εκπαίδευσης, πολυεθνικές που έχουν στήσει γραφεία στο χωριό και για να πας στη δουλειά θες 10 λεπτά με τα πόδια, τότε συγκρινε την και με την κάτω κωλοπετινιτσα.

Ούτε για πλάκα δεν σκεφτόμαστε να αλλάξουμε χωριό.

Σε τι κλαδο εργαζεσαι; Αν επιτρεπεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ProponitisTouKanape είπε

Σε τι κλαδο εργαζεσαι; Αν επιτρεπεται...

Digital Marketing. Μόνο για το IT ψάχνουν άτομα απέξω.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, σε τρεις βδομάδες φεύγω για Ολλανδία.

Δουλεύω για 2 χρόνια περίπου ως Ενεργειακός Επιθεωρητής σε μικρο (3 άτομα) τεχνικό γραφείο.

Ο εργοδότης μου είπε αν θέλω συστατική επιστολή, (btw εγώ θα την γράψω). Πιστεύετε οτι θα έχει κάποια χρησιμότητα?

Από αυτά που έχω διαβάσει γενικά, τις περισσότερες φορές επικοινωνούν με τον πρώην εργοδότη (με email ή τηλέφωνο), οπότε μου φαίνεται άσκοπη η συστατική επιστολή.

Επεξ/σία από jakegate7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Η εμπειρια μου με την Ιρλανδια ειναι πολυ μικρη, μολις γυρισα απο ταξιδι εκει τριων ημερων. Ομως αυτο που παρατηρησα στο Δουβλινο ειναι το κοστος ζωης. Το σουπερμαρκετ ειναι πανακριβο κι απο οσο διαβαζα σε ενα αρθρο του economist, τα ενοικια ειναι εξωφρενικα πλεον.

Εξωφρενικά δεν τα λες, αλλά είναι δύσκολο να βρεις κάτι που αξίζει, λόγω ζήτησης. Είναι όμως πιό φθηνό να αγοράσεις σπίτι. Σε σχέση με το Λονδίνο πάντως, είναι σημαντικά φθηνότερα. Επίσης, τα ενοίκια είναι ανάλογα των μισθών και της ζήτησης. Το ότι είναι υψηλά, δείχνει πόσο πολύς κόσμος θέλει να είναι εδώ.

Για το ΣΜ τώρα, είναι ανάλογα τι ψωνίζεις κι από που. Αν πήγες Tesco ή ακόμα χειρότερα Spar & SuperValu, είναι ακριβά. Εμείς πάμε Dunnes, σα να λέμε Σκλαβενίτη και είναι αρκετά φθηνότερα. Το μοσχάρι, το γάλα, πχ είναι στις ίδιες τιμές με Ελλάδα. Το αρνί επίσης. Χοιρινό και κοτόπουλα, ακριβότερα. Ζυμαρικά ένα κλικ πιό πάνω. Τα βιολόγικά δε, είναι πιό φθηνά από την Ελλάδα. Αλλά ξεχνάς να βάλεις κι άλλα έξοδα, όπως ρεύμα, κινητό, internet, βενζίνες, τέλη κυκλοφορίας. ΟΛΑ αυτά είναι φθηνότερα από Ελλάδα και είναι σημαντικό μέρος της οικονομίας του κάθε νοικοκυριού.

Και το σημαντικότερα. Καταναλωτικά... Όσα δίνεις εσύ Ελλάδα για τηλεόραση, επεξεργαστή, εργαλεία, ρούχα, παπούτσια, ΙΚΕΑ, κλπ, δίνω κι εγώ εδώ, με τη διαφορά ότι παίρνω πολλαπλάσιο μισθό. Αυτό είναι σημαντικό μέρος της "αγοραστικής δύναμης".

Για το Μόναχο που ανέφερες, είναι ανάλογη περίπτωση, αλλά θέλει Γερμανικά, γιατί ναι μεν θα βρεις δουλειά στο ΙΤ με Αγγλικά, αλλά θα πας στο φούρνο και θα σε κοιτάνε σα χάνοι αν δε μιλάς. Το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες, θέλει να γνωρίζεις έστω τα βασικά της γλώσσας τους.

 

7 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Μικρο αλλα ομορφο μερος, μαζεμενη αγορα, ψιλονορμαλ τιμες σε φαγητα-καφεδες, πχ μεγαλος καπουτσινο στα Starbucks ειχε £3,25, στην Ιρλανδια ο μικρος ειχε €3,30

Ποιός μικρός καφές είχει 3.30€ ;
https://www.zomato.com/dublin/starbucks-1-blanchardstown/menu

 

2 hours ago, ProponitisTouKanape said:

Το οτι θα ειναι εκτος ΕΕ δεν ειναι αναγκαστικα αρνητικο, εξαρταται απο τη σχεση της επομενης μερας...

Ναι, αλλά δεν παύει να είναι ρίσκο. Διαβατήρια, έλεγχοι, visa για να εργαστείς. Αυτά έχουν οι χώρες εκτός ΕΕ. Αν το ΗΒ καταφέρει να κλείσει άλλη συμφωνία, θα δείξει.

 

2 hours ago, mary said:

Από Δουβλίνο έχει απευθείας για Αθήνα αλλά το καλοκαίρι κυρίως με Aegean.

Σχεδόν όλο το χρόνο με διακοπή Νοέμβριο ως μέσα Δεκέμβρη και μετά Ιαν-Φεβ.

 

1 hour ago, ProponitisTouKanape said:

Οντως αλλα για καποιον που δεν εχει δυνατοτητα να βρει δουλεια στη Google και να τσεπωνει 4Κ το μηνα, το να ζει στο "κουλ" Δουβλινο με τον κατωτατο ειναι χειροτερη επιλογη απο το "μπας κλας" Μπελφαστ. Εξ΄ου και η συγκριση. Αν βγαζεις τα ιδια λεφτα στις δυο πολεις, στο Μπελφαστ εχεις καλυτερο επιπεδο ζωης. Και το Δουβλινο ειναι 2ω μακρια...

Ήμουν Galway. Όμορφο, πιό ήσυχο, με ανάλογα υψηλά εισοδήματα, αλλά δεν παίρνεις τα ίδια με το Δουβλίνο, για τις ίδιες θέσεις, αντίθετα είναι μέχρι και 20% κάτω κι επίσης, έχεις πάει σχεδόν παντού σε 6-7 μήνες. Μετά, βαριέσαι. Στο Δουβλίνο, που είμαστε χρόνια και είναι το μισό από την Αθήνα, ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.

Επεξ/σία από Zaytsev
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρώ το Μπέλφαστ "μπας κλας" ούτε το Δουβλίνο κάτι μεταξύ Γενεύης και Μονακό, κάθε άλλο. Εξάλλου και έξω από τα Γιάννενα η ποιότητα ζωής μπορεί να είναι καλύτερη από το x χωριό της Γαλλίας. Απλά η σύγκριση δε γίνεται στις ίδιες βάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14.3.2018 στις 9:41 ΜΜ, Zaytsev είπε

Εξωφρενικά δεν τα λες, αλλά είναι δύσκολο να βρεις κάτι που αξίζει, λόγω ζήτησης. Είναι όμως πιό φθηνό να αγοράσεις σπίτι. Σε σχέση με το Λονδίνο πάντως, είναι σημαντικά φθηνότερα. Επίσης, τα ενοίκια είναι ανάλογα των μισθών και της ζήτησης. Το ότι είναι υψηλά, δείχνει πόσο πολύς κόσμος θέλει να είναι εδώ.

Η αυξηση των τιμων επηρεαζεται πολυ κι απο την κατασκευη νεων σπιτιων και το αν αυτη καλυπτει τη ζητηση. Επισης οταν υπαρχουν καλοπληρωμενοι του ΙΤ που μπορουν να τα σκασουν για ενα σπιτι που μπορει και να μην τα αξιζει, οι τιμες παιρνουν την ανηφορα. Το κατα ποσο ομως αντεχει καποιος χωρις μισθο στο ΙΤ να νοικιασει σπιτι, ειναι αλλη συζητηση. Επισης μιας που εισαι εκει θα ηθελα να σε ρωτησω. Υπαρχουν μεγαλες περιοχες εκτος Δουβλινου οπου μπορεις να βρεις φθηνοτερο σπιτι και να κανεις ενα ανεκτο commuting καθημερινα; 

Εδω ειναι και το αρθρο του Economist

https://www.economist.com/news/europe/21731833-market-failure-has-many-causes-roots-irelands-property-crisis

Αναφορά σε κείμενο

Για το ΣΜ τώρα, είναι ανάλογα τι ψωνίζεις κι από που. Αν πήγες Tesco ή ακόμα χειρότερα Spar & SuperValu, είναι ακριβά. Εμείς πάμε Dunnes, σα να λέμε Σκλαβενίτη και είναι αρκετά φθηνότερα. Το μοσχάρι, το γάλα, πχ είναι στις ίδιες τιμές με Ελλάδα. Το αρνί επίσης. Χοιρινό και κοτόπουλα, ακριβότερα. Ζυμαρικά ένα κλικ πιό πάνω. Τα βιολόγικά δε, είναι πιό φθηνά από την Ελλάδα. Αλλά ξεχνάς να βάλεις κι άλλα έξοδα, όπως ρεύμα, κινητό, internet, βενζίνες, τέλη κυκλοφορίας. ΟΛΑ αυτά είναι φθηνότερα από Ελλάδα και είναι σημαντικό μέρος της οικονομίας του κάθε νοικοκυριού.

Και το σημαντικότερα. Καταναλωτικά... Όσα δίνεις εσύ Ελλάδα για τηλεόραση, επεξεργαστή, εργαλεία, ρούχα, παπούτσια, ΙΚΕΑ, κλπ, δίνω κι εγώ εδώ, με τη διαφορά ότι παίρνω πολλαπλάσιο μισθό. Αυτό είναι σημαντικό μέρος της "αγοραστικής δύναμης".

Να σου πω την αληθεια συγκριση στο μυαλο μου εκανα με Γερμανια, οπου εχω σημαντικη εμπειρια κι οχι με Ελλαδα. Με Ελλαδα ασ'το. Τιμες Δυτικης Ευρωπης με μισθους Ανατολικης. Κατορθωμα

Αναφορά σε κείμενο

Για το Μόναχο που ανέφερες, είναι ανάλογη περίπτωση, αλλά θέλει Γερμανικά, γιατί ναι μεν θα βρεις δουλειά στο ΙΤ με Αγγλικά, αλλά θα πας στο φούρνο και θα σε κοιτάνε σα χάνοι αν δε μιλάς. Το ίδιο ισχύει για όλες τις χώρες, θέλει να γνωρίζεις έστω τα βασικά της γλώσσας τους.

Στη Γερμανια, αν βρεις δουλεια με Αγγλικα (που τα τελευταια δεκα χρονια αυξανονται πολυ οι αγγλοφωνες δουλεις), την παλευεις πολυ ευκολα ακομα και να μη γνωριζεις Γερμανικα. Πρωτον μαθαινεις ευκολα, εστω για να την καθημερινοτητα σου και δευτερον κουτσομιλανε οι Γερμανοι αγγλικα, δεν ειναι Ισπανια πχ. Στο Βερολινο δε, που γινεται start-up hub στην Ευρωπη, ειναι πλεον συνηθες σε μαγαζια να μιλανε μονο αγγλικα. Εγινε και θεμα απο πολιτικο του CDU.

Αναφορά σε κείμενο

Ήμουν Galway. Όμορφο, πιό ήσυχο, με ανάλογα υψηλά εισοδήματα, αλλά δεν παίρνεις τα ίδια με το Δουβλίνο, για τις ίδιες θέσεις, αντίθετα είναι μέχρι και 20% κάτω κι επίσης, έχεις πάει σχεδόν παντού σε 6-7 μήνες. Μετά, βαριέσαι. Στο Δουβλίνο, που είμαστε χρόνια και είναι το μισό από την Αθήνα, ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα.

Κόστος ζωης; 20% κατω απο Δουβλινο; 

Αναφορά σε κείμενο

Ναι, αλλά δεν παύει να είναι ρίσκο. Διαβατήρια, έλεγχοι, visa για να εργαστείς. Αυτά έχουν οι χώρες εκτός ΕΕ. Αν το ΗΒ καταφέρει να κλείσει άλλη συμφωνία, θα δείξει.

Για αυτο περιμενουμε να δουμε τι θα παιξει. 

Στις 14.3.2018 στις 10:17 ΜΜ, Speculoos είπε

Δεν θεωρώ το Μπέλφαστ "μπας κλας" ούτε το Δουβλίνο κάτι μεταξύ Γενεύης και Μονακό, κάθε άλλο. Εξάλλου και έξω από τα Γιάννενα η ποιότητα ζωής μπορεί να είναι καλύτερη από το x χωριό της Γαλλίας. Απλά η σύγκριση δε γίνεται στις ίδιες βάσεις.

Οταν συγκρινεις την αγοραστικη σου δυναμη σε δυο πολεις οταν παιρνεις τα ιδια χρηματα, τοτε γινεται στην ιδια βαση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...