Προς το περιεχόμενο

Μετανάστευση στο εξωτερικό: απορίες & συμβουλές


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι με 200-300€ όπως εδώ, έστω και παλιό; Μου κάνει εντύπωση αυτό, το μεγαλύτερο έξοδο είναι το σπίτι σχεδόν σε όλες τις χώρες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, zio10 είπε

Τόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι με 200-300€ όπως εδώ, έστω και παλιό; Μου κάνει εντύπωση αυτό, το μεγαλύτερο έξοδο είναι το σπίτι σχεδόν σε όλες τις χώρες!

200 όχι, 300 ναι αλλά μόνο εκτός μεγάλων αστικών κέντρων. Και ναι είναι δύσκολο. Είναι δύσκολο εξ'αρχής να βρεις σπίτι και αν θα βρεις θα πρέπει να κάνεις τον σταυρό σου για να είναι τουλάχιστον αξιοπρεπές. Το υποτιμούν κάποιοι το θέμα σπίτι στο εξωτερικό ενώ μπορεί να αποδειχτεί τρομερό εμπόδιο. 

Το φιλαράκι μου παράδειγμα μέχρι να βρει το σπίτι που μένει τώρα πέρασε τα πάνδεινα. Μιλάμε για τρελή ταλαιπωρία, όχι αστεία. Και τρελά έξοδα επίσης. Τώρα σε αυτό το σπίτι σταθεροποιήθηκε, είναι σχετικά μακριά από τη δουλειά του αλλά επειδή πλέον έχει το αμάξι του δεν τον απασχολεί. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, zio10 είπε

Τόσο δύσκολο είναι να βρεις σπίτι με 200-300€ όπως εδώ, έστω και παλιό; Μου κάνει εντύπωση αυτό, το μεγαλύτερο έξοδο είναι το σπίτι σχεδόν σε όλες τις χώρες!

γιατι στην ελλάδα είναι φθηνά τα σπίτια? ο βασικός μισθός ειναι κάτι λιγότερο απο 600Ε. Δλδ το 50% του μισθού κ στην ελλάδα φεύγει. Το αξιοπερίεργο όμως είναι οτι στην ελλάδα υπάρχουν χιλιάδες σπίτια ξενοίκιαστα κ τα ενοίκια δεν πέφτουν. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Τουρκία)

Καλησπέρα. 

Αν και οι περισσότεροι ενδιαφέρεστε για ευρωπαϊκές χώρες, εάν κάποιος χρειάζεται πληροφορίες για μετανάστευση στην Τουρκία μπορει να με ρωτήσει. Μένω δύο χρόνια στην Κωνσταντινούπολη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, bilya είπε

γιατι στην ελλάδα είναι φθηνά τα σπίτια? ο βασικός μισθός ειναι κάτι λιγότερο απο 600Ε. Δλδ το 50% του μισθού κ στην ελλάδα φεύγει. Το αξιοπερίεργο όμως είναι οτι στην ελλάδα υπάρχουν χιλιάδες σπίτια ξενοίκιαστα κ τα ενοίκια δεν πέφτουν. 

Στην Ελλάδα έχεις επιλογή και για φτηνό σπίτι, έστω με παραχωρήσεις. Έξω αν έχω καταλάβει σωστά δεν έχεις καν επιλογή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Miracle Worker είπε

Τι εννοεις; Οτι θελω μεσο αν περασω στην επομενη φαση ή οτι δεν αξιζει αν με παρουν;

Πτυχιο εχω, αλλα οι περισσοτερες θεσεις ζητανε 3-5 χρονια προυπηρεσια και πανω σε πολυ συγκεκριμενα αντικειμενα. Ενταξει, ετσι εκανα, δεν εχω επενδυσει και τιποτα στη θεση. Μια μερα πριν εκανα μονο μερικα τεστακια online.

Η θέση αυτή είναι μεν μόνιμη αλλά για θέση γραμματέα, χωρίς καμία απολύτως εξέλιξη. Κλείνεις ραντεβού, οργανώνεις την ατζέντα του προϊστάμενου, τακτοποιείς και αρχειοθετείς τους φακέλους, τέτοια πράματα. Όχι ότι δεν αξίζει τουλάχιστον σε επίπεδο παροχών, αλίμονο, αλλά είναι αυτό και μόνο. Τίποτα παραπάνω. Οι θέσεις που ζητάνε προϋπηρεσία σε συγκεκριμένα πράματα είναι για συγκεκριμένα πόστα και θέλουν συγκεκριμένους δικηγόρους, συγκεκριμένους επιστήμονες κτλ. Σε αυτές τις θέσεις γίνεται συνήθως πρώτα talent screening πριν σε καλέσουν να δώσεις το τεστ.

Πέρα από αυτά κάθε τόσο βγαίνουν γενικοί διαγωνισμοί είτε για συμβασιούχους είτε για μόνιμους. Παραδείγματα είναι το CAST FGIV που τρέχει τώρα και το AD5 που βγαίνει σε λίγο. Σε αυτούς η προϋπηρεσία που ζητάει είναι γενική, είτε πρακτική έχεις κάνει είτε εθελοντική εργασία, είτε στο παγωτατζίδικο της γειτονιάς εφόσον έχεις να το αποδείξεις τότε μετράει. Βέβαια σε αυτούς τους διαγωνισμούς γίνεται λαϊκό προσκύνημα. Δίνει και η κουτσή Μαρία.

Και πάμε στο μέσο. Long story short, αν δεν έχεις κάποιον να σε βολέψει ή να ξέρεις πώς κινούνται τα πράματα και να πράξεις ανάλογα, τότε έχεις περισσότερες πιθανότητες να κερδίσεις το τζόκερ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προς όσους γνωρίζουν και θεωρούν οτι μπορούν να απαντήσουν, το θέμα αφορα συνέντευξη για εργαςια στο Λονδίνο:

Θεωρείτε καλή ιδέα αφου περάσουν μερικές μερες απο μια συνέντευξη για δουλειά και ενώ σου εχουν πει πως θα σε ενημερώσουν την τάδε μερα πχ για το αν θα προχωρήσεις σε 2η συνέντευξη ή οχι, να στείλεις email στην recruiter και να την ενημερώσεις για το οτι εισαι άμεσα διαθέσιμος να ξεκινήσεις σε περίπτωση που τελικα επιλέγεις και γινει η πρόσληψη;

Θα κανει θετική εντύπωση δίνοντας σου επιπλέον πιθανότητες για να σε επιλέξουν ή θα λειτουργήσει αρνητικά, οτι και καλα ασκείς πίεση και "παρακαλάς"; 

Καλυτερα να μη στείλεις τιποτα και να περιμένεις; :P

 

Επεξ/σία από merkon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, merkon είπε

Προς όσους γνωρίζουν και θεωρούν οτι μπορούν να απαντήσουν, το θέμα αφορα συνέντευξη για εργαςια στο Λονδίνο:

Θεωρείτε καλή ιδέα αφου περάσουν μερικές μερες απο μια συνέντευξη για δουλειά και ενώ σου εχουν πει πως θα σε ενημερώσουν την τάδε μερα πχ για το αν θα προχωρήσεις σε 2η συνέντευξη ή οχι, να στείλεις email στην recruiter και να την ενημερώσεις για το οτι εισαι άμεσα διαθέσιμος να ξεκινήσεις σε περίπτωση που τελικα επιλέγεις και γινει η πρόσληψη;

Θα κανει θετική εντύπωση δίνοντας σου επιπλέον πιθανότητες για να σε επιλέξουν ή θα λειτουργήσει αρνητικά, οτι και καλα ασκείς πίεση και "παρακαλάς"; 

Καλυτερα να μη στείλεις τιποτα και να περιμένεις; :P

Από την στιγμή που σου έχουν πει συγκεκριμένα ημέρα περίμενε μέχρι τότε. Αν δεν σου στείλουν τότε μπορείς να στείλεις να δεις γιατί. 

 

Για τι δουλειά μιλάμε αν επιτρέπεται? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, merkon είπε

Προς όσους γνωρίζουν και θεωρούν οτι μπορούν να απαντήσουν, το θέμα αφορα συνέντευξη για εργαςια στο Λονδίνο:

Θεωρείτε καλή ιδέα αφου περάσουν μερικές μερες απο μια συνέντευξη για δουλειά και ενώ σου εχουν πει πως θα σε ενημερώσουν την τάδε μερα πχ για το αν θα προχωρήσεις σε 2η συνέντευξη ή οχι, να στείλεις email στην recruiter και να την ενημερώσεις για το οτι εισαι άμεσα διαθέσιμος να ξεκινήσεις σε περίπτωση που τελικα επιλέγεις και γινει η πρόσληψη;

Θα κανει θετική εντύπωση δίνοντας σου επιπλέον πιθανότητες για να σε επιλέξουν ή θα λειτουργήσει αρνητικά, οτι και καλα ασκείς πίεση και "παρακαλάς"; 

Καλυτερα να μη στείλεις τιποτα και να περιμένεις; :P

Το να στείλεις είτε follow up mail την επόμενη κιόλας της συνέντευξης είτε υπενθύμιση στον recruiter ή στον εργοδότη (ή και στους δύο) δεν είναι μόνο θεμιτό, επιβάλλεται.

Η αναφορά στη διαθεσιμότητα όμως καλό είναι να γίνει μόνο αν στην συνέντευξη είχε μείνει αυτό το σημείο ξεκρέμαστο. Αν δηλαδή υπήρχε αυτή η ερώτηση και είχες επιφυλαχθεί να απαντήσεις ή είχαν πει ότι στα επόμενα στάδια θα λάβουν υπόψη τη διαθεσιμότητα των υποψηφίων.

Επεξ/σία από Speculoos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, merkon είπε

Προς όσους γνωρίζουν και θεωρούν οτι μπορούν να απαντήσουν, το θέμα αφορα συνέντευξη για εργαςια στο Λονδίνο:

Θεωρείτε καλή ιδέα αφου περάσουν μερικές μερες απο μια συνέντευξη για δουλειά και ενώ σου εχουν πει πως θα σε ενημερώσουν την τάδε μερα πχ για το αν θα προχωρήσεις σε 2η συνέντευξη ή οχι, να στείλεις email στην recruiter και να την ενημερώσεις για το οτι εισαι άμεσα διαθέσιμος να ξεκινήσεις σε περίπτωση που τελικα επιλέγεις και γινει η πρόσληψη;

Θα κανει θετική εντύπωση δίνοντας σου επιπλέον πιθανότητες για να σε επιλέξουν ή θα λειτουργήσει αρνητικά, οτι και καλα ασκείς πίεση και "παρακαλάς"; 

Καλυτερα να μη στείλεις τιποτα και να περιμένεις; :P

Και ξαφνικά το θέμα του νήματος αλλάζει :)

@Speculoos Τι ακριβώς σημαίνει "follow up την επόμενη της συνέντευξης"; Να ευχαριστήσεις για το ενδιαφέρον, ας πούμε; Για τη δεύτερη παράγραφο, συμφωνώ απόλυτα. Αν έμεινε σε εκκρεμότητα το θέμα της διαθεσιμότητας, αποτελεί μία εξαιρετική αφορμή για να γίνει follow up.

Από τα συμφραζόμενα κατάλαβα ότι ο @merkon περιμένει απάντηση, αλλά η ημερομηνία που του έχουν δώσει δεν έχει παρέλθει ακόμα.

 

Θεωρώ ότι η ενόχληση του recruiter χωρίς λόγο δεν προσθέτει κάτι (παραθέτω παράδειγμα στην επόμενη παράγραφο), αν και όλα εξαρτώνται από τον χαρακτήρα του recruiter. Άλλοι είναι laid back και απαντούν ανθρώπινα, άλλοι είναι απόλυτα αυστηροί (ντίβες θα τους χαρακτήριζα, αλλά δεν τους γνωρίζω προσωπικά χοχοχοχοχο) και είτε αδιαφορούν ή το βλέπουν στραβά. Δεν έχω κάνει recruiter πάντως για να είμαι 100% σίγουρος :D

Γενικά, υπάρχουν δεκάδες λόγοι που κάποια εταιρεία μπορεί να αργήσει να απαντήσει. Από το να τράβηξε παραπάνω η διαδικασία επιλογής, να άλλαξε κάποιος "παίκτης-κλειδί" στην πορεία και να χρειάζεται ενημέρωση, μέχρι να είναι "ερασιτέχνες" και να μην απαντήσουν ποτέ. Μία εταιρεία το προηγούμενο καλοκαίρι μού απάντησε (αρνητικά) 3,5 μήνες μετά το interview και 3 μετά το test στο οποίο υποβλήθηκα. Και δεν είναι απλώς "μεγάλη", ήταν ΤΕΡΑΣΤΙΑ στο είδος της. Τουλάχιστον δέκα φορές μπήκα στον πειρασμό να στείλω mail στην recruiter, αλλά δεν το έκανα και δεν θα είχε και καμία διαφορά στην τελική (όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων).

Αν κάποιος έχει διαφορετική εμπειρία, μπορεί να την καταθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμένω απάντηση σήμερα για το εάν προχωράμε σε 2η συνέντευξη ή όχι.

Ειχε γινει αναφορά στην 1η συνεντευξη για το ποτε ειμαι διαθεσιμος στην περιπτωση που προχωρησουμε.

Απλά ήθελα να ρωτήσω εάν θα μετρήσει θετικά να επικοινωνήσω με email και να αναφέρω πως τελικά θα μπορώ να ξεκινήσω την τάδε ημερομηνία, εάν τελικά με επιλεξουν για την θέση. Στην ουσία μου δίνει παραπάνω πιθανότητες να ακούσω θετικά λόγια εάν κάνω μια τέτοια κίνηση ή καλύτερα να περιμένω σήμερα να δω τι θα μου πουν? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, zio10 είπε

Στην Ελλάδα έχεις επιλογή και για φτηνό σπίτι, έστω με παραχωρήσεις. Έξω αν έχω καταλάβει σωστά δεν έχεις καν επιλογή.

πάλι τι εννοείς φθηνό γιατί όλα πάνε συναρτηση του κατώτατου μισθού. πχ εδω στο uk τα σπίτια στις μεγάλες πόλεις εχουν "μεγαλα" ενοίκια γιατί υπάρχει τεράστια ζητήση κ ελέυθερα σπίτια μηδέν, στην ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο. Επίσης πάντα μα πάντα θα χεις την επιλογή να ζήσεις λίγο πιο έξω σε ένα χωριουδάκι. Συνάδελφός μου έχει σπίτι με 4 υπνοδωμάτια, γκαράζ, κήπο  κτλπ κτλπ κ δίνει 200 λίρες λιγότερες απο εμένα που μένω στον αστικό ιστό σε σπίτι με ένα υπνοδωμάτιο. 

Επεξ/σία από bilya
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, bilya είπε

γιατι στην ελλάδα είναι φθηνά τα σπίτια? ο βασικός μισθός ειναι κάτι λιγότερο απο 600Ε. Δλδ το 50% του μισθού κ στην ελλάδα φεύγει. Το αξιοπερίεργο όμως είναι οτι στην ελλάδα υπάρχουν χιλιάδες σπίτια ξενοίκιαστα κ τα ενοίκια δεν πέφτουν. 

 

12 ώρες πριν, gatokoritso είπε

ειδικά Αθήνα για να βρεις νορμάλ ενοίκιο η κανείς τρελό παζάρι η πας σε παλιά πολυκατοικία με όλα τα παρελκόμενα.

Από το Χολαργό και επάνω για να βρεις κανένα καλό δυάρι (50τ.μ. - και φυσικά δεν είναι και all bills included, όπως είναι στις περισσότερες πόλεις έξω) και με το καλό δυάρι εννοώ κατασκευή μετά το 1995 - 2000, θες πάνω από 400€/μήνα! Σε σύγκριση με το βασικό μισθό τότε τα πράγματα ζορίζουν. Σημαντικό στα έξοδα είναι να θα έχει φυσικό αέριο ή όχι.

 

(Επειδή όμως μπορεί κάποιος να υποθέσει ότι είναι Β.Π. και για αυτό είναι ακριβά θα ήθελα να προσθέσω οτι και στο περιστέρι νέα κατασκευή δεν έχει πολύ μεγάλη διαφορά.......)

Επεξ/σία από mobile_32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, merkon είπε

Περιμένω απάντηση σήμερα για το εάν προχωράμε σε 2η συνέντευξη ή όχι.

Ειχε γινει αναφορά στην 1η συνεντευξη για το ποτε ειμαι διαθεσιμος στην περιπτωση που προχωρησουμε.

Απλά ήθελα να ρωτήσω εάν θα μετρήσει θετικά να επικοινωνήσω με email και να αναφέρω πως τελικά θα μπορώ να ξεκινήσω την τάδε ημερομηνία, εάν τελικά με επιλεξουν για την θέση. Στην ουσία μου δίνει παραπάνω πιθανότητες να ακούσω θετικά λόγια εάν κάνω μια τέτοια κίνηση ή καλύτερα να περιμένω σήμερα να δω τι θα μου πουν? 

Όχι, με ποιον τρόπο να μετρήσει θετικά; Ότι είσαι ας πούμε στο αεροδρόμιο αυτή τη στιγμή;

Σήμερα θα σου απαντήσουν (εύχομαι θετικά) για να την ουσιαστικά δεύτερη συνέντευξη. Εκεί θα σε ξαναρωτήσουν για το availability. Πες του ότι "είμαι ήδη στο αεροπλάνο, πετάω" :D Mην αγχώνεσαι. Δεκαπέντε μέρες περιθώριο είναι μία χαρά. Αυτοί έχουν προγραμματίσει πότε θέλουν να καλύψουν τη θέση, δεν ψάχνουν κάποιον που να είναι με τις βαλίτσες στο χέρι  :)

Καλή επιτυχία, αυτό είναι το κυριότερο! B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...