Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα προσπάθησα να κάνω δυο συναλλαγές με curve - εθνική και της δύο φορές οι συναλλαγές απορρίφθηκαν  contactless με την φυσική καρτα curve σε pos και μετά προσπάθησα και με chip and pin τα ίδια. Έχει αρχίσει και γίνεται εκνευριστικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα σε μηχανάκια POS της Εθνικής μου ζητάει PIN ακόμα και για μικρές συναλλαγές. (ανέπαφη με τη φυσική κάρτα)

Μέχρι τώρα με GPay - Curve - ελληνική κάρτα, όλα ρολόι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

λιγο να μου εξηγησει καποιος. εχω curve. επιλεγμενο ειναι το ευρω σαν νομισμα. πισω εχω ελληνικη τραπεζα...

βρισκομαι ελλαδα. προφανως αν ζητησει POS νομισμα θα επιλεξω ευρω.

αν ειμαι αγγλια παλι ευρω με συμφερει να επιλεξω η λιρα?

αν ειμαι τουρκια? παλι ευρω η τουρκικη λιρα?

 

γιατι απο οτι καταλαβα. αν επιλεξω ευρω ενω ειμαι στο εξωτερικο τοτε την ισοτιμια την κανει η curve με πλεονεκτικη χρεωση πχ πραγματικη ισοτιμια αν ειμαι στην αγγλια η χρεωση 1% αν ειμαι τουρκια. σωστα? αν επιλεξω το τοπικο νομισμα (στερλινα στην αγγλια και TL στην τουρκια) τοτε το συναλλαγμα θα γινει απο την τραπεζα μου και θα χρεωθω την ταριφα τους? (νομιζω ενα στανταρ ποσο + 2% του ποσου?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, SelfDestriction said:

λιγο να μου εξηγησει καποιος. εχω curve. επιλεγμενο ειναι το ευρω σαν νομισμα. πισω εχω ελληνικη τραπεζα...

βρισκομαι ελλαδα. προφανως αν ζητησει POS νομισμα θα επιλεξω ευρω.

αν ειμαι αγγλια παλι ευρω με συμφερει να επιλεξω η λιρα?

αν ειμαι τουρκια? παλι ευρω η τουρκικη λιρα?

 

γιατι απο οτι καταλαβα. αν επιλεξω ευρω ενω ειμαι στο εξωτερικο τοτε την ισοτιμια την κανει η curve με πλεονεκτικη χρεωση πχ πραγματικη ισοτιμια αν ειμαι στην αγγλια η χρεωση 1% αν ειμαι τουρκια. σωστα? αν επιλεξω το τοπικο νομισμα (στερλινα στην αγγλια και TL στην τουρκια) τοτε το συναλλαγμα θα γινει απο την τραπεζα μου και θα χρεωθω την ταριφα τους? (νομιζω ενα στανταρ ποσο + 2% του ποσου?)

Η curve μέχρι ένα ποσό δίνει δωρεάν συνάλλαγμα, νομίζω μέχρι 500 ευρώ το μήνα. 

Εάν έχεις άλλη κάρτα που δεν χρεώνει προμήθεια πχ revolut κτλ, τότε συμφέρει να κάνεις αγορές στο τοπικό νόμισμα. Οπότε μέσω curve πηγαίνεις στην κάρτα που θες και αλλάζεις το νόμισμα ανάλογα την χώρα.

Τώρα εάν έχεις ελληνική κάρτα το αφήνεις στο ευρώ μίας και οι δικές μας τράπεζες χρεώνουν 2% όπως λες.

Συναλλαγές με POS εάν γίνει ερώτηση επιλέγεις πάντα χρέωση στο τοπικό νόμισμα.

Επεξ/σία από Hapatingo
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Hapatingo είπε

Η curve μέχρι ένα ποσό δίνει δωρεάν συνάλλαγμα, νομίζω μέχρι 500 ευρώ το μήνα. 

Εάν έχεις άλλη κάρτα που δεν χρεώνει προμήθεια πχ revolut κτλ, τότε συμφέρει να κάνεις αγορές στο τοπικό νόμισμα. Οπότε μέσω curve πηγαίνεις στην κάρτα που θες και αλλάζεις το νόμισμα ανάλογα την χώρα.

Τώρα εάν έχεις ελληνική κάρτα το αφήνεις στο ευρώ μίας και οι δικές μας τράπεζες χρεώνουν 2% όπως λες.

Συναλλαγές με POS εάν γίνει ερώτηση επιλέγεις πάντα χρέωση στο τοπικό νόμισμα.

αυτο ηθελα να καταλαβω το τελευταιο. δε ρωταω για αγορες μεσω ιντερνετ. λεω οτι ταξιδευω. τουρκια, τσεχια. αγγλια και παω σε καταστημα. εκει ο ταμιας λογικα θα δει στο POS να επιλεξει ευρω η το  εκαστοτε νομισμα...  εκει τι με συμφερει? το εκαστοτε νομισμα? αυτο ειναι που δεν εχω καταλαβει. και σε αυτη την περιπτωση μεσολαβει η curve? παιρνει αυτη τα ευρω μου απο την τραπεζα και πληρωνει αυτη στο συναλλαγμα τον πωλητη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, SelfDestriction said:

αυτο ηθελα να καταλαβω το τελευταιο. δε ρωταω για αγορες μεσω ιντερνετ. λεω οτι ταξιδευω. τουρκια, τσεχια. αγγλια και παω σε καταστημα. εκει ο ταμιας λογικα θα δει στο POS να επιλεξει ευρω η το  εκαστοτε νομισμα...  εκει τι με συμφερει? το εκαστοτε νομισμα? αυτο ειναι που δεν εχω καταλαβει. και σε αυτη την περιπτωση μεσολαβει η curve? παιρνει αυτη τα ευρω μου απο την τραπεζα και πληρωνει αυτη στο συναλλαγμα τον πωλητη? 

Ναι, πάντα στο τοπικό νόμισμα. Βέβαια, εάν ξεπεράσεις το όριο τότε και η curve θα χρεώνει συνάλλαγμα ή εάν κάνεις συναλλαγές Σαββατοκύριακο επίσης χρεώνει ένα μικρο fee στο συνάλλαγμα. Συνήθως για ταξίδια καλύτερη είναι η revolut ή συνδυασμός curve/ revolut.

Η Συναλλαγή γίνεται, χρέωση σε πχ GBP και η curve μετατρέπει το συνάλλαγμα σε EUR χωρίς έξοδα συναλλάγματος. Στην εφαρμογή θα σου δείξει την χρέωση που έγινε σε GBP και από κάτω το ποσό χρέωσης σε EUR που έγινε στην επιλεγμένη κάρτα σου και φυσικά την τρέχουσα ισοτιμία gbp/eur.

Γενικά εάν θες το συνάλλαγμα να το κάνει η curve, τότε επιλέγεις στο POS πάντα τοπικό νόμισμα και στην εφαρμογή της curve επιλέγεις ευρώ ως νόμισμα από την επιλεγμένη κάρτα. 

Εάν θες το συνάλλαγμα να γίνει από την τράπεζα τότε αλλάζεις το νόμισμα στο τοπικό μέσα από την εφαρμογή της curve στην επιλεγμένη κάρτα.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία ερώτηση θα ήθελα να κάνω. όταν πάω να πληρώσω σε POS ανέπαφα με την curve κάρτα, μου ζητάει να βάλω το pin στο τέλος για να γίνει η συναλλαγή. Ποιο pin βάζω? Της curve κάρτας που μου ήρθε ταχυδρομικώς  ή της κάρτας της τράπεζας μου που έχω συνδέσει? Αν βάζω της curve κάρτας που το έχει το pin? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω εάν έχει καταφέρει κανείς να βάλει Diners στην Curve, που υποτίθεται ότι την δέχονται; 
Με Άλφα δεν βγάζω άκρη.
Θα έχει μεγάλο νόημα να μπορείς να χρησιμοποιείς τη Diners παντού πλέον μέσω της Curve.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, stathis125 είπε

Θα έχει μεγάλο νόημα να μπορείς να χρησιμοποιείς τη Diners παντού πλέον μέσω της Curve.

Έχει κάποια προνόμια/cashback?

Δεν έχω γι'αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι το 1€ / 2 πόντοι στην άλφα αντί για 1€ / 1 πόντο που έχουν οι υπόλοιπες της κάρτες και τις δέχονται οι μη συνεργάτες του bonus προγράμματος.

+ προστασία αγορών + διπλασιασμός εγγύησης προϊόντων   αλλά αυτό πρέπει να το δω στους ορους αν θα το δίνει μέσω της curve.

Επεξ/σία από stathis125
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...