Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πάντως δοκίμασα να χρησιμοποιήσω στο ίντερνετ σε 2 διαφορετικές συναλλαγές την curve και έγινε decline με 2 διαφορετικές κάρτες που στην εφαρμογή της curve φαίνονται σαν να είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Το πρόβλημα με τα POS της Εθνικής το αντιμετωπίζετε μόνο ανέπαφα ή και με την φυσική κάρτα Curve?

Απλά μου είχαν αναφέρει κάποια στιγμή σε ένα κατάστημα ότι το POS τους (εθνικής) ξέρουν ότι έχει default προστασία για τις κάρτες από χώρες του εξωτερικού και δεν επιτρέπει τις ανέπαφες συναλλαγές. Μου φάνηκε λίγο άκυρο αλλά φαντάζομαι έχει εμπειρία ανάλογη γιατί είναι σε καλοκαιρινό σποτ άρα έχει επαφή και με τουρίστες.

Καμία σχέση με προστασία έχει το πρόβλημα που εμφανίζεται με της κάρτες της Curve και άλλων τραπεζών εξωτερικού .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, alex-gate-7-1925 είπε

Το πρόβλημα με τα POS της Εθνικής το αντιμετωπίζετε μόνο ανέπαφα ή και με την φυσική κάρτα Curve?

Ανέπαφη συναλλαγή με την κάρτα Curve απορρίπτεται, με chip & pin περνάει κανονικά.

Στα POS άλλων τραπεζών δεν συμβαίνει αυτό, οπότε είναι θέμα του POS και όχι της κάρτας. Άρα δε μπορεί και να λυθεί από πλευράς Curve με οποιαδήποτε αλλαγή. Π.χ. wirecard σε paparicard.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, moul1995 είπε

Καλησπέρα μπορεί να μου πει κάποιος που βρίσκω το CVR CODE για να κάνω επιβεβαίωση της χρεωστικής μου κάρτας?

στην χρέωση του 1,ΧΧ ευρώ που έγινε στην κάρτα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε με την curve δεν υπάρχει λόγος για χρήση Ν26 ή Revolut στο εξωτερικό όσον αφορα την μετατροπη συναλλαγματος και ανάληψη απο ΑΤΜ μέχρι όσες φορές επιτρέπεται κτλ, σωστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα. Ρώτησα κια σε άλλο thread αλλά αυτό φαίνεται πολύ πιο ενεργό.κάποτε μπορούσαμε να στείλουμε χρήματα σε άλλον χρήστη Curve. Πλέον από εμένα έχει φύγει αυτή η επιλογή. Έχετε κι άλλοι το ίδιο θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, spy_vlsi said:

Καλημέρα. Ρώτησα κια σε άλλο thread αλλά αυτό φαίνεται πολύ πιο ενεργό.κάποτε μπορούσαμε να στείλουμε χρήματα σε άλλον χρήστη Curve. Πλέον από εμένα έχει φύγει αυτή η επιλογή. Έχετε κι άλλοι το ίδιο θέμα;

Το έβγαλαν λόγο wirecard. 
Ίσως μετά από 2-3 εβδομάδες το δούμε πάλι.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες.

Ενώ εδώ και μήνες είχα απροβλημάτιστα την κάρτα της Εθνικής μέσω της Curve και έκανα αγορές κλπ μέσω Apple pay, τώρα δεν μου την δέχεται καν όταν πάω να την προσθέσω.

"You can't add this card to Curve" μπλα μπλα μπλα. 

Το κάνει και σε άλλους; 

Δυστυχώς δεν προλαβαίνω να διαβάσω πολλά ποστ λόγω δουλειάς και ελάχιστου χρόνου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...