Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, t-shock είπε

Εγω πάντως έβαλα μια πιστωτική του πατέρα μου στην curve και την έχω χρησιμοποιήσει κανα 2 φορές για έξοδα σπιτιού σε supermarket χωρις κανένα θέμα (βέβαια εκεί που είχε το ονομα, εβαλα το πατέρα μου και οχι το δικο μου) 

Το ιδιο λεμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχουμε κάποια ενημέρωση για τα POS της Εθνικής αν τελικά περνάει η CURVE ή αν υπάρχει κάποια χρονική εκτίμηση πότε θα υποστηριχθεί;

Έχει παρατηρηθεί σε κάποιο άλλο POS να μην υποστηρίζεται; Για να ρωτάμε πριν πληρώσουμε τον πωλητή τι POS έχει ώστε να ξέρουμε τι κάρτα να βγάλουμε . Βέβαια ο σκοπός της CURVE είναι να έχουμε μόνο μια κάρτα πάνω μας ή μόνο το κινητό/smartwatch και να γλιτώνουμε να έχουμε δύο φουσκωμένες τσέπες η μία από το κινητό (αναπόφευκτο) και η άλλη με το καρτοπορτοφόλι.

Επίσης έχει δοκιμάσει κάποιος να βάλει Cosmote prepaid (αυτή που δίνει MB με κάθε αγορά); Δοκίμασα προσθήκη στην εφαρμογή CURVE και δεν μου πέρναγε. Το περίεργο είναι ότι στο σφάλμα προσθήκης με παρότρυνε να βάλω prepaid ενώ αυτή η κάρτα είναι ξεκάθαρη prepaid (με την ανάλογη προμήθειά της για τη φόρτιση).

Επεξ/σία από emanager
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/6/2020 στις 4:30 ΜΜ, tigreos είπε

Τελικά παιδιά η Curve μπαίνει στο google pay για ανέπαφες συναλλαγές με nfc η όχι;; Για χρήσει στην Ελλάδα.

 

Μπορεί κατά την προσθήκη της CURVE CARD στο G PAY να συναντήσεις ένα πρόβλημα όπου δεν έρχεται το σχετικό SMS επιβεβαίωσης από την CURVE κατά την προσθήκη

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να στείλεις ένα σχετικό email στο [email protected] και θα το φτιάξουν να έρθει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/5/2020 στις 8:06 ΜΜ, t-shock είπε

την 4.0.0 έχω 

Και τελικά χθες έκανε μόνο του update 2 εφαρμογές (s pay uk και s pay framework) και τώρα δουλεύει κανονικά πάλι. Τώρα είμαι στην 4.0.27 και λογικά θα συνεχιστούν οι αναβαθμίσεις από Galaxy store. 

Είδα ότι για να αλλάξω csc στο ρολόι θέλει μια διαδικασία (όχι δύσκολη, αλλά βαρετή). Θα δω μήπως σήμερα ασχοληθώ.

6 ώρες πριν, Nikos4000 είπε

Μπορεί κατά την προσθήκη της CURVE CARD στο G PAY να συναντήσεις ένα πρόβλημα όπου δεν έρχεται το σχετικό SMS επιβεβαίωσης από την CURVE κατά την προσθήκη

Σε αυτήν την περίπτωση μπορείς να στείλεις ένα σχετικό email στο [email protected] και θα το φτιάξουν να έρθει 

Οταν κάνεις register στο curve θέλει τον αριθμό σε μορφή +30χχχχχχχχχχ ώστε να στείλει μήνυμα μετά το gpay. Αν υπάρχει εύκαιρο 2ο νούμερο, το αλλάζετε σε εκείνο προσωρινά, και ξανά βάζετε το δικό σας στην παραπάνω μορφή για να δουλέψει. Εγώ έτσι το έλυσα χωρίς το support

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

1c5d5e3f-ebcb-483b-ace2-98c4079c88d4.png
 

WIRECARD LICENCE SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.

Dear Curve Customers,

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.

This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.

We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  

We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.

For now, please carry a backup card.

We’ll be back,
Team Curve
 
1- Curve currently relies on Wirecard Card Solutions Limited for all its financial transactions.  Until we fully migrate, we are impacted by this suspension (as are all Wirecard’s other clients to whom they provide financial transaction services).
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Nikos4000 είπε
1c5d5e3f-ebcb-483b-ace2-98c4079c88d4.png
 

WIRECARD LICENCE SUSPENDED - PLEASE CARRY A BACK-UP CARD.

Dear Curve Customers,

Your Curve card and all associated Curve transaction and money transfer services will be temporarily suspended with immediate effect. Please be assured, we expect to be up and running again shortly but it may take a few days. Your money and card details held at Curve are safe and secure.

This has happened because the Financial Conduct Authority1 has this morning suspended its permission for Wirecard Card Solutions Limited (the company who currently issues Curve Cards) to operate, without prior notice. This action is not related to Curve - but Curve currently depends on Wirecard for operation of the Curve card.

We are already well on the way to migrating away from Wirecard but have not fully completed this process. We are now working round the clock to achieve the migration as quickly as possible and therefore expect this disruption to last for only a limited period of time.  

We will continue to communicate the details of what this means for you during this interim period.

For now, please carry a backup card.

We’ll be back,
Team Curve
 
1- Curve currently relies on Wirecard Card Solutions Limited for all its financial transactions.  Until we fully migrate, we are impacted by this suspension (as are all Wirecard’s other clients to whom they provide financial transaction services).

τι παιχτηκέ πάλι ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να μην δημιουργηθεί παρανόηση έκλεισε η Wirecard που ήταν ο issuer, ευτυχώς η κερβ είχε ξεκινήσει την διαδικασία migration καιρό τώρα (28/4 το παρακάτω)

 

2B300B26-2B25-42ED-AA1C-E5E46DF64F4D.png

Επεξ/σία από stratos_21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
20 minutes ago, vassar said:

Επομένως οι κάρτες μας δε θα λειτουργούν προσωρινά; 

Θα πρέπει να μας στείλουν καινούργιες; 

Δεν θα χρειαστεί λογικά κάτι τέτοιο. Θα αλλάξει απλά ο φορέας που μεσολαβεί ανάμεσα στην curve και τις κάρτες που έχουμε συνδεδεμενες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, billdanos είπε

Δεν θα χρειαστεί λογικά κάτι τέτοιο. Θα αλλάξει απλά ο φορέας που μεσολαβεί ανάμεσα στην curve και τις κάρτες που έχουμε συνδεδεμενες. 

Ακριβώς, το έχουν απατνήσει στο forum τους ότι η κάρτα θα λειτουργεί κανονικά

Ελπίζω μέσα στο έτος να έχουμε και Samsung Pay με Curve, αυτό έτσι κ αλλιώς θέλουν να επεκταθούν και είναι η κατάλληλη ευκαιρία.

Επίσης η Alpha στο σημερινό dbf20 έκανε νύξη για νέες εφαρμογές 

https://banks.com.gr/politis-alphabank-30-000-pelates-mas-chrisimopoioun-idi-apple-pay/

Υπάρχουν σημαντικά περιθώρια ανάπτυξης στην Ελλάδα για αύξηση αυτών των συναλλαγών, ενώ θα διαθέσουμε και νέες εφαρμογές, όταν είναι έτοιμες για διάθεση. Ο ανταγωνισμός θα ενταθεί, αλλά υπάρχει χώρος για όλους.

Επεξ/σία από vagstef
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πήρα ένα Galaxy Watch Active πρόσφατα για χρήση του Samsung Pay με την Curve. Είχα ρωτήσει στο support αν η κάρτα μου το υποστηρίζει και είχα θετική απάντηση. Μόλις λοιπόν παρέλαβα το ρολόι, άλλαξα το CSC σε αυτό της Αυστραλίας, έγιναν τα απαραίτητα reset και εμφανίστηκε το Samsung Pay στο ρολόι. (Long story short: Downgrade με NETODIN, αλλαγή CSC, Upgrade με NETODIN).

Μετά πρόσθεσα κανονικά την κάρτα Curve μέσω της εφαρμογής Galaxy Wearable. 

Μέχρι τώρα δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα με τη χρήση του, και θεωρώ ότι είναι πιο καλός ο NFC πομπός του ρολογιού από ένα Wear OS ρολόι με Google Pay που είχα. Εκείνο ήθελε να το κρατάω στο κατάλληλο σημείο του POS για 1-2 δευτερόλεπτα. Στο Galaxy Watch Active ένα γρήγορο πέρασμα αρκεί. Θα έλεγα ότι είναι πιο γρήγορο ακόμα και από το Google Pay στο κινητό μου! Για να ανοίξει όμως η εφαρμογή στο ρολόι, χρειάζεται λίγο παραπάνω χρόνο απο το Wear os, λόγο του ότι την πρώτη φορά της μέρας ζητάει και το PIN.

Εχθές, δυστυχώς έτυχε να βρίσκομαι σε ταμείο και να θέλω να πληρώσω 10 λεπτά πριν έρθει το email που έλεγε για το suspension της υπηρεσίας. Οπότε έφαγα decline και στις 2 προσπάθειες μου, με την ταμία και εμένα να αναρωτιόμαστε τι σημαίνει error 50.

Έχω δει ότι το CSC αλλάζει και στα νέα μοντέλα των Galaxy watch Active, απλά με διαφορετικό τρόπο (dump και push). Όποιος αναρωτιέται αν αξίζει να το κάνετε, θα έλεγα πως ναι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Delas.46 είπε

Έχω δει ότι το CSC αλλάζει και στα νέα μοντέλα των Galaxy watch Active, απλά με διαφορετικό τρόπο (dump και push). Όποιος αναρωτιέται αν αξίζει να το κάνετε, θα έλεγα πως ναι.

Ενδιαφέρομαι για κάποιο λινκ να δω μήπως δουλεύει και για gear s3. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...