Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 ώρες πριν, alexpag80 είπε

Επιβεβαιώνω και εγώ ότι σε pos της εθνικής σήμερα δούλεψε κανονικά contactless η curve χωρίς κάποιο πρόβλημα.

με την φυσική κάρτα ή wallet?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινές προσπάθειες:

Apple Pay σε iPhone με Curve σε POS της Εθνικής, έβγαλε επιλογή μετατροπής συναλλάγματος και στη συνέχεια απορρίφθηκε.

Google Pay σε smartwatch με Curve σε POS της Εθνικής, η συναλλαγή πραγματοποιήθηκε κανονικά.

Δεν ξέρω τι γίνεται με το Apple Pay και την Curve. Όντως έχει καταφέρει κάποιος να κάνει συναλλαγή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σήμερα είχα ένα decline χωρίς να εμπλακεί το DCC καθόλου. Μου ήρθε ειδοποίηση στην εφαρμογή ότι απορρίφθηκε και να χρησιμοποιήσω άλλη κάρτα. Μιλάω με Alpha που ήταν η κάρτα που είχα από πίσω, και μου λένε ότι από αυτούς η συναλλαγή ήταν καθαρή και εγκεκριμένη. Μιλάω με Curve στο chat και μου λένε ότι έγινε timeout κάπου ενδιάμεσα σε όλη την διαδικασία, και ότι συμβαίνει πολύ σπάνια. Πολύ κρίμα τόσες αποτυχίες, την μία τα POS της εθνικής, την άλλη timeouts. Ακόμα και με DiPocket λιγότερες είχα. Για Revolut δεν το συζητάω, σε έναν χρόνο ζήτημα 5 φορές να απέτυχε. Αν είχα άλλη επιλογή για Samsung Pay θα την έπαιρνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχει κάποιος κάνει πληρωμή με την curve έχοντας από πίσω πιστωτική κάρτα; Τονίζω πιστωτική και όχι χρεωστική. Ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν καιρό που μας είχε έρθει ένα email και έλεγε για προμήθεια 1.5% ανά συναλλαγή αν δεν κάνω λάθος. Απλά τότε δεν χρησιμοποιούσα χρεωστική οπότε δεν είχα μπει σε διαδικασία να το τσεκαρω. Τώρα θέλω να περάσω μία πιστωτική της Eurobank και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αυτή η προμήθεια από κάποιον που χρησιμοποιεί την κάρτα έχοντας πιστωτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, agdalov είπε

Καλησπέρα. Έχει κάποιος κάνει πληρωμή με την curve έχοντας από πίσω πιστωτική κάρτα; Τονίζω πιστωτική και όχι χρεωστική. Ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν καιρό που μας είχε έρθει ένα email και έλεγε για προμήθεια 1.5% ανά συναλλαγή αν δεν κάνω λάθος. Απλά τότε δεν χρησιμοποιούσα χρεωστική οπότε δεν είχα μπει σε διαδικασία να το τσεκαρω. Τώρα θέλω να περάσω μία πιστωτική της Eurobank και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αυτή η προμήθεια από κάποιον που χρησιμοποιεί την κάρτα έχοντας πιστωτική.

Δεν υπάρχει τέτοια προμηθεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, agdalov είπε

Καλησπέρα. Έχει κάποιος κάνει πληρωμή με την curve έχοντας από πίσω πιστωτική κάρτα; Τονίζω πιστωτική και όχι χρεωστική. Ρωτάω γιατί θυμάμαι πριν καιρό που μας είχε έρθει ένα email και έλεγε για προμήθεια 1.5% ανά συναλλαγή αν δεν κάνω λάθος. Απλά τότε δεν χρησιμοποιούσα χρεωστική οπότε δεν είχα μπει σε διαδικασία να το τσεκαρω. Τώρα θέλω να περάσω μία πιστωτική της Eurobank και θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει αυτή η προμήθεια από κάποιον που χρησιμοποιεί την κάρτα έχοντας πιστωτική.

Αυτή η προμήθεια υπάρχει στο UK στην περίπτωση που θέλεις να πληρώσεις με πιστωτική σε κατάστημα που δε δέχεται πιστωτικές. Το δοκίμασα σε κατάστημα ΟΠΑΠ (που τα POS δε δέχονται πιστωτικές), αλλά ακυρώθηκε η συναλλαγή. Άρα θεωρώ ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα.

Επεξ/σία από Sakis_Spooky
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Sakis_Spooky είπε

Αυτή η προμήθεια υπάρχει στο UK στην περίπτωση που θέλεις να πληρώσεις με πιστωτική σε κατάστημα που δε δέχεται πιστωτικές. Το δοκίμασα σε κατάστημα ΟΠΑΠ (που τα POS δε δέχονται πιστωτικές), αλλά ακυρώθηκε η συναλλαγή. Άρα θεωρώ ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα.

Εχω κανει αορες απο super market αρκετες με Curve και πισω πιστωτική της AlphaBank και της Eurobank. Δεν υπαρχει extra χρεωση (στην Ελλαδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@alfeios και @Sakis_Spooky ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Εγώ απ' ότι φαίνεται δεν είχα καταλάβει καλά την ερμηνεία εκείνης της ειδοποίησης με την προμήθεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα.Έχω κάνει την παραγγελία από τις 12 του Ιούλη και ακόμα δεν έχω νεότερα.Υπάρχει τρόπος  να μάθω που βρίσκεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...