Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την curve card


alfeios
Μετάβαση στην απάντηση Απαντήθηκε από Bourdoulas,

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, dartmed είπε

Προσπάθησα να εισάγω την Curve στην εφαρμογή E-food και σε πολλαπλές προσπάθειες μου έβγαλε μήνυμα λάθους. Έχει κάποιος εμπειρία με το E-Food ?

Μου περνάει κανονικά απο στην σελίδα τους για πληρωμή 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά, μόλις έκανα τη διαδικασία και άνοιξα λογαριασμό και εκδόθηκε η virtual card. Πρώτον. Μου ζητάει 5.50 να έρθει η φυσική κάρτα στην κατοχή μου. Επίσης συνέδεσα κατευθείαν την χρεωστική μου της Πειραιώς χωρίς να μου τραξηξει πόσο η να στείλει κωδικό. Τη βλέπω δλδ κανονικά μέσα στο app. Τέλος , μιας και έχω nfc στο κινητο, πως μπορώ να πληρώσω ανέπαφα? Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την προσθέσω? Και σαν διαδικασία πως γίνεται, δλδ στις ρυθμίσεις του nfc πως μπορώ να συνδέσω το app δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα. Mi note 10 lite έχω συσκευή.

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλησπέρα παιδιά, μόλις έκανα τη διαδικασία και άνοιξα λογαριασμό και εκδόθηκε η virtual card. Πρώτον. Μου ζητάει 5.50 να έρθει η φυσική κάρτα στην κατοχή μου. Επίσης συνέδεσα κατευθείαν την χρεωστική μου της Πειραιώς χωρίς να μου τραξηξει πόσο η να στείλει κωδικό. Τη βλέπω δλδ κανονικά μέσα στο app. Τέλος , μιας και έχω nfc στο κινητο, πως μπορώ να πληρώσω ανέπαφα? Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την προσθέσω? Και σαν διαδικασία πως γίνεται, δλδ στις ρυθμίσεις του nfc πως μπορώ να συνδέσω το app δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα. Mi note 10 lite έχω συσκευή.

Η curve σαν app δεν διαθέτει nfc πληρωμές. Και προς το παρόν υποστηρίζει apple pay σε όλη την EEA, google pay σε κάποιες χώρες της EEA και samsung pay στο UK. Αν έχεις android κατέβασε το gogole pay και κατα πάσα πιθανότητα θα μπορείς να περάσεις την κάρτα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλησπέρα παιδιά, μόλις έκανα τη διαδικασία και άνοιξα λογαριασμό και εκδόθηκε η virtual card. Πρώτον. Μου ζητάει 5.50 να έρθει η φυσική κάρτα στην κατοχή μου. Επίσης συνέδεσα κατευθείαν την χρεωστική μου της Πειραιώς χωρίς να μου τραξηξει πόσο η να στείλει κωδικό. Τη βλέπω δλδ κανονικά μέσα στο app. Τέλος , μιας και έχω nfc στο κινητο, πως μπορώ να πληρώσω ανέπαφα? Πρέπει να έρθει η φυσική κάρτα να την προσθέσω? Και σαν διαδικασία πως γίνεται, δλδ στις ρυθμίσεις του nfc πως μπορώ να συνδέσω το app δεν το βρίσκω. Ευχαριστώ και συγνώμη αν κούρασα. Mi note 10 lite έχω συσκευή.

Τι bin σου έδωσε στην νέα virtual? 53759000 ???

10 ώρες πριν, vagstef είπε

Η curve σαν app δεν διαθέτει nfc πληρωμές. Και προς το παρόν υποστηρίζει apple pay σε όλη την EEA, google pay σε κάποιες χώρες της EEA και samsung pay στο UK. Αν έχεις android κατέβασε το gogole pay και κατα πάσα πιθανότητα θα μπορείς να περάσεις την κάρτα 

Πλέον υποστηρίζει Google Pay και στην Ελλάδα.  Το ανακοίνωσε στο community https://community.curve.app/t/weve-launched-google-pay/14683

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, forisp2004 είπε

Τι bin σου έδωσε στην νέα virtual? 53759000 ???

Πλέον υποστηρίζει Google Pay και στην Ελλάδα.  Το ανακοίνωσε στο community https://community.curve.app/t/weve-launched-google-pay/14683

5375 9100 μου έδωσε. Kατέβασα το google pay και την περνάει κανονικά, πλην όμως στο τέλος ενώ μου λέει οκ για αγορές στο playstore μου λέει όχι για αγορές στα φυσικά καταστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dr_papas είπε

5375 9100 μου έδωσε. Kατέβασα το google pay και την περνάει κανονικά, πλην όμως στο τέλος ενώ μου λέει οκ για αγορές στο playstore μου λέει όχι για αγορές στα φυσικά καταστήματα.

Επικοινώνησε με το support. Το bin είναι σε αυτά που περνάνε google pay για αγορές σε φυσικά καταστήματα. Και έχει ενεργοποιηθεί και σαν χώρα η Ελλάδα από την Curve για Google Pay.  Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η κάρτα που έχεις μέσα στην Curve έχει υπόλοιπο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, forisp2004 είπε

Τι bin σου έδωσε στην νέα virtual? 53759000 ???

Πλέον υποστηρίζει Google Pay και στην Ελλάδα.  Το ανακοίνωσε στο community https://community.curve.app/t/weve-launched-google-pay/14683

Το post εγινε edited 6 Αυγούστου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Eννοείται πως έχει υπόλοιπο. Μιλάω με support ήδη τι να τους ρωτήσω ακριβώς για το bin που λες?

Και bin που υποστηρίζει Google Pay έχεις και η χώρα πλέον υποστηρίζει σύμφωνα με την Curve.  Άρα απλά πες τους να ενεργοποιήσουν την κάρτα σου για Google Pay.

50 λεπτά πριν, vagstef είπε

Το post εγινε edited 6 Αυγούστου!

Ναι, από τις 6 Αυγούστου η Curve έχει ενεργοποιήσει το Google Pay για την Ελλάδα επίσημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 10/8/2020 στις 10:05 ΠΜ, forisp2004 είπε

Επικοινώνησε με το support. Το bin είναι σε αυτά που περνάνε google pay για αγορές σε φυσικά καταστήματα. Και έχει ενεργοποιηθεί και σαν χώρα η Ελλάδα από την Curve για Google Pay.  Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά η κάρτα που έχεις μέσα στην Curve έχει υπόλοιπο ;

Eντάξει πέρασε κανονικά η κάρτα, ίσως ήταν κάποια. προσωρινή δυσλειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/8/2020 στις 9:42 ΜΜ, Sakis_Spooky είπε

Αυτή η προμήθεια υπάρχει στο UK στην περίπτωση που θέλεις να πληρώσεις με πιστωτική σε κατάστημα που δε δέχεται πιστωτικές. Το δοκίμασα σε κατάστημα ΟΠΑΠ (που τα POS δε δέχονται πιστωτικές), αλλά ακυρώθηκε η συναλλαγή. Άρα θεωρώ ότι δεν ισχύει στην Ελλάδα.

Εδώ να αναφέρω ότι σε πληρωμή σε οπαπ με το κινητό και επιλογή χρεωστική της Πειραιώς η συναλλαγή ακυρώθηκε. Νομίζω ότι ή δεν περνάνε συναλλαγές από κινητά στον οπαπ, ή της curve. 

 

Πάντως πριν 2 εβδομάδες σε πληρωμή σε pos εθνικής με ρώτησε για νόμισμα και η συναλλαγή πέρασε κανονικά. Στο ίδιο κατάστημα είχα ξανά προσπαθήσει και πιο παλιά χωρίς να μπορέσω να πληρώσω με κινητό. 

Στις 30/7/2020 στις 8:01 ΜΜ, trelos13 είπε

Λοιπόν δοκίμασα να βάλω μεγαλύτερο ποσό όπως είπες. Επέλεξα να χρεωθώ 2€ και στο επόμενο βήμα επέλεξα να χρεωθώ σε λίρες. (Η κάρτα μ είναι σε ευρώ το έχω τσεκάρει) το αποτέλεσμα ήταν να χρεωθώ 0,09 λεπτά παραπάνω. Τουλάχιστον τώρα γνωρίζουμε τι παίζει. 

99FEBD91-72A6-404C-A009-EA73289C33A8.jpeg

Επειδή καταλαβαίνω ότι το κατάστημα που το δοκιμάζεις σου ανήκει/δουλεύεις, μπορείς να δοκίμασες πληρωμή σε λίρες με επιλογή μέσα στην εφαρμογή η κάρτα να χρεώνεται σε ευρώ? 

Επεξ/σία από SabotazNic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, σήμερα πραγματοποίησα την πρώτη συναλλαγή μου με το goole pay και συνδεδεμένη χρεωστική της πειραιώς. Είμαι και εν αναμονή της φυσικής κάρτας βέβαια. Να ρωτήσω, γενικότερα έχετε βάλει πιστωτική πάνω στην curve? Από θέμα ασφάλειας κτλ εννοώ. Και αν χρεαστεί να ψωνίσω με δόσεις θα περάσουν ή δεν έχει σχέση το θέμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dr_papas είπε

Καλημέρα, σήμερα πραγματοποίησα την πρώτη συναλλαγή μου με το goole pay και συνδεδεμένη χρεωστική της πειραιώς. Είμαι και εν αναμονή της φυσικής κάρτας βέβαια. Να ρωτήσω, γενικότερα έχετε βάλει πιστωτική πάνω στην curve? Από θέμα ασφάλειας κτλ εννοώ. Και αν χρεαστεί να ψωνίσω με δόσεις θα περάσουν ή δεν έχει σχέση το θέμα?

Πληρώνεις κανονικα με την πιστωτική. Απλα δεν παίρνεις μπονους απο μεγαλους συνεργάτες. Όχι δεν μπορεις να βάλεις δόσεις μεσω της Curve με πισω την πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...