Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
5 minutes ago, xpac said:

PC streaming εννοείς να είναι το παιχνίδι ανοιχτό στο pc και να παίζεις από το switch; 

Κάτι σαν cast / mirroring ένα πράγμα; 

Ναι. Αυτά είναι τα πιο common apps:

Steam Link

Moonlight

Gamestream

Και φυσικά το Remote Play του PS4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
2 hours ago, Malthador said:

Πο ρε φίλε αυτό το Oreo, σκατά το έχουν κάνει στο Switch. Το θέλω σχεδόν αποκλειστικά για PC Streaming.

Στο Moonlight δεν δουλεύουν τα R3/L3, ούτε τα touch μου δουλεύουν.

Στο Steam Link δουλεύουν τα R3/L3, αλλά συνεχίζει να διαβάζει τα joycons σαν joycons, όχι σαν X1/X360 gamepad με αποτέλεσμα να είναι αναποδογυρισμένα τα X-Y και A-B. Όταν πάω να τα κάνω remap από το app, τρώει κόμπλα στον αριστερό μοχλό και δεν τον διαβάζει σωστά.

Στο Shield app δουλεύουν τα R3/L3 και διαβάζει σωστά τα ABXY, αλλά το streaming quality είναι γτπκ.

Απόγνωση μιλάμε.

Άστο μην το ψάχνεις. Καλύτερα να πάρουμε ένα tablet και να του κολλήσουμε κουμπιά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, spirosasp είπε

παιδια μια βοηθεια μετα απο αναβαθμιση σε 9.2 cfm atmospaire δεν διαβαζει τα cartridge.

το nogg ειναι on  .

υπαρχει καποια λυση?

Kαλημερα ναι υπαρχει λυση πας στον φακελο atmosphere , config , bct.ini ανοιγεις το bct.ini σε text και επεξεργαζεσαι την τελευταια σειρα . 

οι οδηγιες σε αυτο το βντεο..

https://www.youtube.com/watch?v=0n1u9xL7nus

 

Επεξ/σία από gastonegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, gastonegr είπε

Kαλημερα ναι υπαρχει λυση πας στον φακελο atmosphere , config , bct.ini ανοιγεις το bct.ini σε text και επεξεργαζεσαι την τελευταια σειρα . 

οι οδηγιες σε αυτο το βντεο..

https://www.youtube.com/watch?v=0n1u9xL7nus

σε ευχαριστώ πολύ με έσωσες ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Στις 15/2/2020 στις 1:39 ΜΜ, Carrey είπε

Καλησπέρα παίδες,

Μπαίνω απευθείας στο ψητό: Switch με ReiNX 2.4 στην 8.1.0.
Μιας και είναι άγνωστο το πότε/αν θα κάνει officially support το ReiNX την 9.1.0 (υπάρχει μόνο ένα nightly build για την 9.0.0), σκέφτομαι να μεταβώ στο Kosmos CFW.

Η ανησυχία μου έγκειται στην διαδικασία. Βρήκα μία αντίστοιχη περίπτωση στο gbatemp αλλά δεν μιλάει για OFW upgrade παρά μόνο για μετάβαση από ReiNX σε Kosmos. 

Εν ολίγης αυτό που αναρωτιέμαι είναι πως ανεβαίνω OFW version χωρίς να έχω θέματα (από fuse burning μέχρι δεν ξέρω τι) και ταυτόχρονα μετάβαση στο Kosmos?

Στο παρελθόν έχω χρησιμοποιήσει το ChoiDujourNX για ν΄ ανέβω manually OFW και έπειτα με replace τα αρχεία του ReiNX στην microSD πήγαν όλα οκ.

Τώρα που πρέπει να πάω στην 9.1.0 και να μεταβώ στο Kosmos, κάνω το ίδιο και αντικαθιστώ τα αρχεία του ReiNX με του Kosmos? Ή πρώτα πάω σε latest Kosmos και έπειτα ανεβαίνω στην 9.1.0 ενώ ήδη τρέχω Kosmos (btw if this is the case, πάλι με ChoiDujourNX ανεβαίνω)?


Φαντάζομαι ότι υπάρχει και η λύση του επίσημου upgrade boot-αρoντας se stock OFW και τσιμπώντας το update από τη μαμά Ninty (και έπειτα όλο το flow με το Kosmos) αλλά αυτό απ' όσο έχω διαβάσει σου κλείνει το downgrading λόγω του fuse burning.


Ευχαριστώ προκαταβολικά και σόρρυ αν έχει ήδη απαντηθεί ακριβώς το ίδιο. Σ' αυτή την περίπτωση μια παραπομπή στο αντίστοιχο post θα βοηθούσε πολύ 🙏

Υπάρχουν κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα για να βάλει κάποιος Kosmos αντί του ReiNX ? 

και από την εμπειρία, τελικά άξιζε τον κόπο όλη αυτή η διαδικασία? 

Επεξ/σία από thdelig
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, thdelig είπε

Υπάρχουν κάποια σημαντικά πλεονεκτήματα για να βάλει κάποιος Kosmos αντί του ReiNX ? 

και από την εμπειρία, τελικά άξιζε τον κόπο όλη αυτή η διαδικασία? 

Εγώ έκανα την μετάβαση από Reinx σε Kosmos, απλά για την εμπειρία. Όταν το έκανα το μόνο πλεονέκτημα ήταν η emummc. Πλέον όμως το Reinx θεωρείται παρωχημένο. Δεν υποστηρίζει τα τελευταία firmware. 

Οπότε αν έχεις σκοπό να παίξεις τα τελευταία παιχνίδια θα αναγκαστείς να κάνεις τη  αλλαγή. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Bourdoulas είπε

Εγώ έκανα την μετάβαση από Reinx σε Kosmos, απλά για την εμπειρία. Όταν το έκανα το μόνο πλεονέκτημα ήταν η emummc. Πλέον όμως το Reinx θεωρείται παρωχημένο. Δεν υποστηρίζει τα τελευταία firmware. 

Οπότε αν έχεις σκοπό να παίξεις τα τελευταία παιχνίδια θα αναγκαστείς να κάνεις τη  αλλαγή. 

Δυστυχώς εμένα το ReiNX μου βγάζει πρόβλημα λόγω firmware και σε παλιά παιχνίδια που θα έπρεπε κανονικά να τα εγκαθιστά κανονικά. Συμβαίνει και σε άλλους αυτό ή κάτι πάει στραβά με τη μέθοδο που κάνω εγώ για εγκατάσταση. 

Το cfw το βρήκα περασμένο μέσα όταν αγόρασα την κονσόλα. Χρησιμοποιώ gold leaf για την εγκατάσταση αρχείων .nsp , και δεν έχω άλλες γνώσεις.

Υπάρχει οδηγός για dummies κάπου για την αλλαγή σε Kosmos?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Είμαι με Reinx 8.1.0 και είπα να δοκιμάσω animal crossing.

Βλέπω οτι χρειάζεται 9.x.x. Ξεκίνησα να κάνω update με choidujour αλλα πριν το κάνω συνειδητοποίησα οτι το reinx δεν έχει πάρει update εδώ και μήνες και δεν υποστηρίζει 9.x.x.

Κάποιος που να είναι στην ίδια κατάσταση; Ποιό είναι το next best thing και ποιος ο πιο efficient τρόπος να κάνεις switch απο reinx σε οτιδήποτε άλλο; Κάνας οδηγός της προκοπής; 

Ευχαριστώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες!! Είμαι και εγώ παθών! Αρχάριος Φουλ, είμαι Reinx 8.10 και θέλω να το ανεβάσω και να περάσω kosmos.

κατι βρήκα αλλά υπάρχουν μέσα όροι και ορολογίες που δε καταλαβαίνω! Το είχα πάρει το switch σε 6.20 και σταδιακά το ανέβαζα με choidujour και αντιγραφή του νέου update reinx στην κάρτα και όλα καλά! Αν κάποιος δε βαριέται ας με βοηθήσει!! Ευχαριστώ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, mahattos είπε

Καλησπέρα παίδες!! Είμαι και εγώ παθών! Αρχάριος Φουλ, είμαι Reinx 8.10 και θέλω να το ανεβάσω και να περάσω kosmos.

κατι βρήκα αλλά υπάρχουν μέσα όροι και ορολογίες που δε καταλαβαίνω! Το είχα πάρει το switch σε 6.20 και σταδιακά το ανέβαζα με choidujour και αντιγραφή του νέου update reinx στην κάρτα και όλα καλά! Αν κάποιος δε βαριέται ας με βοηθήσει!! Ευχαριστώ 

Εγω με ReiNX 2.4 δε μου κάνει εγκατάσταση σε βασικά παιχνίδια. Όπως  Mario kart 8 μου βγαζει μνμ ότι χρειάζεται ανώτερο firmware. Σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, thdelig είπε

Εγω με ReiNX 2.4 δε μου κάνει εγκατάσταση σε βασικά παιχνίδια. Όπως  Mario kart 8 μου βγαζει μνμ ότι χρειάζεται ανώτερο firmware. Σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο?

Όχι φίλε μου δεν έχω τέτοια προβλήματα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mahattos είπε

Όχι φίλε μου δεν έχω τέτοια προβλήματα 

Υπάρχουν κάπου εξηγησεις για λέξεις όπως payload, DLC, emmunand κτλ για τους αρχάριους? Σε κάποια ποστ στο ινσόμνια είναι σαν να διαβάζω κινεζικα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Προς όλους:

Εγκατάσταση του Kosmos. Υπάρχουν ένα σωρό video tutorials στο YouTube. Είναι εύκολο. 

Μπορείς απο την εμπειρία σου να δωσεις εναν συνδεσμο βίντεο,  γτ το δικο σου μάτι κόβεικ καταλαβαινει σε 2 λεπτά όσα εμεις θα φάμε σε 2 ώρες για να καταλήξουμε στο πιο κατάλληλο για αρχάριους? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, thdelig είπε

Μπορείς απο την εμπειρία σου να δωσεις εναν συνδεσμο βίντεο,  γτ το δικο σου μάτι κόβεικ καταλαβαινει σε 2 λεπτά όσα εμεις θα φάμε σε 2 ώρες για να καταλήξουμε στο πιο κατάλληλο για αρχάριους? 

Ψάξε τον SUPERGAME4EVER στο YouTube 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...