Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Επειδή το ReinX cfw δεν έχει ενημερωθεί και μάλλον ούτε πρόκειται, για να πάω σε official fw >9.0.0 θσ πρέπει να αλλάξω το cfw σε atmosphere. ;)

Αν και πιθανόν ξέρεις ήδη τα βήματα, ας υπάρχει αυτό για όποιον ενδιαφέρεται:

Πώς πάς απο reinx X.X.X firmware σε Kosmos/Atmosphere 15.3  9.2.0 firmware

 

Υποθέτω οτι έχετε ήδη autorcm enabled

  1. Κατεβάζεις το τελευταίο package του Kosmos (τικάρεις το default bundle και βάζεις μέσα και τα sigpatches):
  2. Κάνεις ένα backup την sd σου για να υπάρχει (τα πάντα εκτός απο το φάκελο nintendo που δε θα τον πειράξεις)
  3. Σβήνεις τα πάντα απο την sd - Εκτός απο το φάκελο Nintendo - και πετάς μέσα όλα τα περιεχόμενα του rar που κατέβασες απο το kosmos (αυτά που λένε sd)
  4. Αν θές να αποφύγεις τα βάλε βγάλε, κατέβασε και βάλε και το choidujour στο φάκελο switch. Επίσης βάλε extracted το fw 9.2.0 σε ένα φάκελο στο root.
  5. Ανοίγεις tegrarcm και συνδέεις το switch στο pc ή ότι άλλο χρησιμοποιείς για να κάνεις inject το τελευταίο hekate (το κατέβασες με το kosmos package - είναι στα payloads)
  6. Κάνεις inject payload το τελευταίο hekate.
  7. Launch το partition που θέλεις (Εγώ έκανα το cfw/sysnand)
  8. Έτοιμος. Τώρα τρέχεις atmosphere αντί για reinx σε 8.1.0

 

Για να κάνεις update se 9.2.0 το κάνεις μέσω choidujour με τον κλασσικό τρόπο. Δε χρειάζεται ενδιάμεσα firmware. Καρφί 9.2.0

Όλα πρέπει να τρέχουν κανονικά εφόσον δεν πείραξες τον φάκελο nintendo και έκανες τα παραπάνω.

Disclaimer: Δεν ευθύνομαι αν μπρικάρετε, κάψετε, διακτινίσετε την κονσόλα και αν σας ξεκληρίσουν οι γονείς σας. Γενικά δεν ευθύνομαι για τίποτα. Μεγάλα παιδιά είστε ψάχτε μόνοι σας.

Warning (και σχετικό με όσα λέτε για τα cartridge) - Το 9.χ.χ βγάζει error και δεν μπορεί να διαβάσει official cartrdiges. Για να το κάνει αυτό θα πρέπει να κάψει κάποια fuses τα οποία το atmosphere τα κρατάει safe ώστε να μπορείς να κάνεις rollback σε παλιότερη έκδοση αν χρειαστεί. Αν δε σε νοιάζει το rollback, υπάρχει τρόπος να πειράξεις το bin και να αλλάξεις ένα value ώστε να καούν τα fuses και το cartridge να δουλεύει κανονικά. Προσωπικά δε το έκανα προς το παρόν αλλα έχω μεγάλο library απο original οπότε θα δώ πώς θα γίνει μελλοντικά.

 

Ίσως αυτό σχετίζεται και με τον φίλο παραπάνω που δεν του τρέχουν τα cartridges μιας και τα fuses (αν καταλαβαίνω καλά) είναι universal για την κονσόλα;

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Να φας ban πάει στο καλό αλλά όχι και να μπορείς να κάνεις usage ένα cartridge. 

Για να τρεξεις τα cartridge πρεπει να βγαλεις το auto rcm και να μπεις στην official...

ομως και παλι αχρηστα ειναι γιατι τα περισσοτερα θα θελουν download update και δεν θα μπορουν να το κανουν γιατι η κονσολα ειναι ban.

οποτε γυρνας σε cfw και ησυχάζεις.

H nintendo ενα ειναι σιγουρο..

Οτι ολοι οσοι τρεχουμε cfw μας ξερει και αν θελει να μας κλειδωσει μας κλειδωνει..καπου καπως κραταει log.

Για εμενα παντως επρεπε να αφησει τα update των cartridge και την επαναφορα unlick της κονσολας στην ησυχια τους.. 

ας εκανο μπανιο μονο το online κομματι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες! Έκανα update από reinx 8.10 σε kosmos 9.20 , όλα καλά!! Αλλά.. έχω πρόβλημα  τα pfba.nro psnes.nro και πολλές εφαρμογές αυτού του τύπου .τους συγκεκριμένους emulators τους ανοίγει αλλά δε λειτουργούν τα joicons .. επίσης πρόβλημα με Edizon και πάλι δε λειτουργούν joicons και μόλις πατήσω με touchscreen το παιχνίδι που θέλω κολλάει !! Help!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα σας μιας κ βλέπω οτι είναι αρκετά επικίνδυνο να επιστρέψω από cfw σε ofw σκέφτομαι να πουλήσω την κονσόλα μου ως έχει, το θέμα είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω τα saves μου για την επόμενη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lysopaine είπε

καλησπέρα σας μιας κ βλέπω οτι είναι αρκετά επικίνδυνο να επιστρέψω από cfw σε ofw σκέφτομαι να πουλήσω την κονσόλα μου ως έχει, το θέμα είναι υπάρχει κάποιος τρόπος να σώσω τα saves μου για την επόμενη ?

Checkpoint και edizon και μόνο αν χακάρεις και την καινούργια. Διαφορετικά όχι. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, lysopaine είπε

πως θα βάλω σε κονσόλα χωρίς cfw checkpoint κ edizon ?

Ναι έχεις δίκιο. Δεν σε πρόλαβα όταν έκανα edit την απάντηση μου. Πρέπει να την χακάρεις. 

Διαφορετικά αφού θα πουλήσεις αυτή που έχεις και θες οπωσδήποτε τα saves, το διακινδυνεύεις και παίρνεις συνδρομή Nintendo Online, μπαίνεις με το Switch σου και αν δεν φας μπαν κάνεις backup τα saves σου και τα κατεβάζεις στο καινούργιο. Άλλη λύση δεν υπάρχει. 

Επεξ/σία από Bourdoulas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλά τώρα με το animal crossing μετάνιωσα που έβαλα cfw διότι δεν μπορώ να παίζω online και φοβάμαι να το γυρίσω σε ofw για αυτό σκέφτομαι την μετάβαση σε νέα κονσόλα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

είναι επικίνδυνο σίγουρα στο λέει παθών.. αλλά για ένα παιχνίδι και μόνο που υπάρχει και σε κινητό τηλέφωνο  να θυσιάσεις το cfw? 

δεν θα το έκανα. 

Επεξ/σία από spirosasp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, spirosasp είπε

είναι επικίνδυνο σίγουρα στο λέει παθών.. αλλά για ένα παιχνίδι και μόνο που υπάρχει και σε κινητό τηλέφωνο  να θυσιάσεις το cfw? 

δεν θα το έκανα. 

Υπάρχει το New Horizons στο κινητό? Δεν βρίσκω κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bad_freddy είπε

Υπάρχει το New Horizons στο κινητό? Δεν βρίσκω κάτι...

άλλο animal crossing λέει 

 

20 ώρες πριν, spirosasp είπε

είναι επικίνδυνο σίγουρα στο λέει παθών.. αλλά για ένα παιχνίδι και μόνο που υπάρχει και σε κινητό τηλέφωνο  να θυσιάσεις το cfw? 

δεν θα το έκανα. 

μιας και έχω παίξει animal crossing πιο πολλές ώρες από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι από όταν έβαλα cfw αν δεν υπήρχε ο κίνδυνος του ban θα το έβγαζα κατευθείαν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θυμήστε μου λίγο, θέλω να περάσω το τελευταίο Kosmos. Μπαίνω εδώ, επιλέγω ότι θέλω και τα πετάω στην SD με cp;

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 hours ago, Malthador said:

Θυμήστε μου λίγο, θέλω να περάσω το τελευταίο Kosmos. Μπαίνω εδώ, επιλέγω ότι θέλω και τα πετάω στην SD με cp;

Ναι, τελικά τόσο απλό ήταν όσο το θυμόμουν.

---------------------------------------

Ρε, σοβαρά τώρα, γιατί έχουν γίνει τόσο αχταρμάς τα πράγματα στην hacking scene του NSw; Ο dev του Tinfoil σταμάτησε να υποστηρίζει CFW που δεν γράφουν στην NAND, ο dev του Goldleaf βάζει κώδικα για να brickάρει τις κονσόλες που τρέχουν Reinx, φτιάχνουν fork στο Goldleaf για να υποστηρίζει NSZ και το κατεβάζουν.

Τι ακριβώς κάνουν, δεν καταλαβαίνω. Κανονικός πόλεμος.

Επεξ/σία από Malthador
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...