Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Νομίζω ότι είμαι στο 8,1,0 official firmware με το ReinX cfw. Αν θέλω στο μέλλον να αναβαθμίσω, ας πούμε στο 10,0,0, θα πρέπει να το κάνω βήμα-βήμα; Δηλαδή, απ'το 8,1,0 στο 9,1,0, μετά στο 9,2,0 κλπ ή γίνεται να πάω κατευθείαν στο τελευταίο (όποιο κι αν είναι αυτό), απλά αναβαθμίζοντας και το cfw (atmosphere) στην κάρτα μνήμης;

 

Τι θέλω να πω... τα cfw έχουν backward compatibility με όλα τα official firmware ή μόνο με το προηγούμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

35 λεπτά πριν, Mpiftekis είπε

Να ρωτήσω κάτι κι εγώ... Νομίζω ότι είμαι στο 8,1,0 official firmware με το ReinX cfw. Αν θέλω στο μέλλον να αναβαθμίσω, ας πούμε στο 10,0,0, θα πρέπει να το κάνω βήμα-βήμα; Δηλαδή, απ'το 8,1,0 στο 9,1,0, μετά στο 9,2,0 κλπ ή γίνεται να πάω κατευθείαν στο τελευταίο (όποιο κι αν είναι αυτό), απλά αναβαθμίζοντας και το cfw (atmosphere) στην κάρτα μνήμης;

Τι θέλω να πω... τα cfw έχουν backward compatibility με όλα τα official firmware ή μόνο με το προηγούμενο;

Στην αρχή αναφέρεις ότι έχεις 8.1.0 oficial με το ReiNX cfw , και μετά ρωτάς αν γίνεται να πας σταδιακά ή κατευθείαν στο τελευταίο official firmware απλά αναβαθμίζοντας και το atmosphere cfw της κάρτας. Δλδ ReiNX και atmosphere είναι το ίδιο cfw? Και γιατί έχουν διαφορετική ονομασία? Είναι τόσο άσχετη η ερώτησή μου που ενδέχεται να γελάει κανείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεί να μου πει κάποιος γιατί μου βγάζει error όταν πάω να συνδεθώ στο διαδίκτυο ενώ έχω αλλάξει την Primary DNS σε 163.172.141.219 και την Secondary DNSσε 207.246.121.77?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις

1) υπάρχει κάποιος ελληνικός οδηγός για το hack?

2 ) Όταν το χακαρουμε μπορούμε να μπαίνουμε στο κανονικό store της nintendo

3) rcm jig μπορώ να φτιάξω και με συνδετηρα η πρέπει αναγκαστικά να πάρω rcm ετοιμο?

4)Αν χακαρουμε το switch υπάρχει τρόπος να ξαναγυρίσει αν το θέλουμε σε εργοστασιακό ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
35 minutes ago, mikemilos said:

Παιδιά έχω κάποιες ερωτήσεις

1) υπάρχει κάποιος ελληνικός οδηγός για το hack?

2 ) Όταν το χακαρουμε μπορούμε να μπαίνουμε στο κανονικό store της nintendo?

3) rcm jig μπορώ να φτιάξω και με συνδετηρα η πρέπει αναγκαστικά να πάρω rcm ετοιμο?

4)Αν χακαρουμε το switch υπάρχει τρόπος να ξαναγυρίσει αν το θέλουμε σε εργοστασιακό ?

1) Όχι απ' όσο γνωρίζω.
2) Όταν το χακάρεις ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να μπεις σε οτιδήποτε Nintendo (γι΄αυτο βάζουμε και DNS που αποκλείουν τη  Nintendo ή ακόμα καλύτερα offline εντελώς). Αλλιώς είναι θέμα χρόνου το ban. Δε συζητάω για online play.
3) Μπορείς. Προσεκτικά, αν ακουμπήσουν μεταξύ τους τα μεσαία pins δημιουργείς πρόβλημα στην κονσόλα.
4) Ναι αλλά ουδείς γνωρίζει αν κρατάει κάπου κρυφά logs και ρίξει κάποτε ban. Όταν είσαι 100% προσεκτικός και δεν σου ξεφύγει κάτι δεν έχει αναφερθεί ban. Δε σημαίνει ότι θα εξακολουθήσει την ίδια πολιτική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετα απο 2 χρονια cfw στο switch μου κατεληξε και εμενα με ban...

το γυρισα official (format , επιστροφη την nand)

σαν να το εβγαλες τωρα απο το κουτι του τα παντα ολα μαμα ,

ο λογος ειναι  ηθελα να το πουλησω  . 

βαζω το cartdridge mario kart και μια που το διαβαζει και μια που μου πεταει το error (error code 2124-4517)

οποτε τωρα θα το ξαναγυρισω cfw και θα το κρατησω.

προσοχη σε ολους λοιπον ειναι αναμενομενο το ban..

Επεξ/σία από gastonegr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 31/3/2020 στις 12:50 ΜΜ, thdelig είπε

Στην αρχή αναφέρεις ότι έχεις 8.1.0 oficial με το ReiNX cfw , και μετά ρωτάς αν γίνεται να πας σταδιακά ή κατευθείαν στο τελευταίο official firmware απλά αναβαθμίζοντας και το atmosphere cfw της κάρτας. Δλδ ReiNX και atmosphere είναι το ίδιο cfw? Και γιατί έχουν διαφορετική ονομασία? Είναι τόσο άσχετη η ερώτησή μου που ενδέχεται να γελάει κανείς?

Επειδή το ReinX cfw δεν έχει ενημερωθεί και μάλλον ούτε πρόκειται, για να πάω σε official fw >9.0.0 θσ πρέπει να αλλάξω το cfw σε atmosphere. ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, gastonegr είπε

Μετα απο 2 χρονια cfw στο switch μου κατεληξε και εμενα με ban...

το γυρισα official (format , επιστροφη την nand)

σαν να το εβγαλες τωρα απο το κουτι του τα παντα ολα μαμα ,

ο λογος ειναι  ηθελα να το πουλησω  . 

βαζω το cartdridge mario kart και μια που το διαβαζει και μια που μου πεταει το error (error code 2124-4517)

οποτε τωρα θα το ξαναγυρισω cfw και θα το κρατησω.

προσοχη σε ολους λοιπον ειναι αναμενομενο το ban..

Ήσουν σε emunand με igognito 90ds?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mpiftekis είπε

Επειδή το ReinX cfw δεν έχει ενημερωθεί και μάλλον ούτε πρόκειται, για να πάω σε official fw >9.0.0 θσ πρέπει να αλλάξω το cfw σε atmosphere. ;)

Περιμένουμε να ακούσουμε καλά νέα σύντομα, γιατί κι εμείς όπως κ πολύς κόσμος με ReiNX έχουμε ξεμείνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, kourt71724 είπε

Ήσουν σε emunand με igognito 90ds?

ναι Emumcc Airplane mode και πάντα update σε  games με goldtree. 

Μέχρι την 8.1 Ολα ήταν  εντάξει με την 9.2 με καταλάβανε.

Όχι ότι με μενδιεφερει το online καθόλου θα έλεγα εχω άλλες κονσόλες για αυτό.. αλλά εντάξει κάποιος που θα ήθελε να το αγοράσει μπορεί να τον ενδιέφερε.

Οπότε και εγώ το γύρισα ξανά customia και θα το παντρευτώ ..

Επεξ/σία από gastonegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλά αυτό δεν λέει κάτι. Εμένα δεν έχει φάει ban ακόμα. Αν και έτσι όπως τα λες θα φάω σίγουρα αλλά αγόρασα μετ/μενο ξεκάθαρα μόνο για CFW. Ήξερα τι θα πάρω. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να το πουλήσεις. 

Επεξ/σία από kourt71724
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kourt71724 είπε

Καλά αυτό δεν λέει κάτι. Εμένα δεν έχει φάει ban ακόμα. Αν και έτσι όπως τα λες θα φάω σίγουρα αλλά αγόρασα μετ/μενο ξεκάθαρα μόνο για CFW. Ήξερα τι θα πάρω. Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα να το πουλήσεις. 

δηλώνω και εγώ Ban .. σε 9.2 προ λίγων ωρών .. 

Εγώ έχω και άλλο πρόβλημα δεν μου διαβάζει σε official ta cartridge.. ενώ όταν το γυρίζω σε custom atmosphere διαβάζει μια χαρά .. ξέρει κανείς να μου απαντήσει τι συμβαίνει είναι λόγο του Ban ? Η όχι?

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spirosasp είπε

δηλώνω και εγώ Ban .. σε 9.2 προ λίγων ωρών .. 

Εγώ έχω και άλλο πρόβλημα δεν μου διαβάζει σε official ta cartridge.. ενώ όταν το γυρίζω σε custom atmosphere διαβάζει μια χαρά .. ξέρει κανείς να μου απαντήσει τι συμβαίνει είναι λόγο του Ban ? Η όχι?

πιθανον να ειναι με software να κλεινουν το cartidge ωστε να το κανουν πρακτικα αχρηστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δηλαδή αν σταματήσει για κάποιο λόγο το hackable στο switch μετά το πετάμε? 

Εγώ έκανα update με τον γνωστό τρόπο από 8.1 σε 9.2 . Σταμάτησε να δουλεύει το cartridge και μετά ένας συμφορουμιτης με βοήθησε για την λύση η οποία ήταν σωστή.. όμως δεν το είχα δοκιμάσει σε official και όταν το γύρισα σε official από hakate τότε είδα ότι δεν διαβάζει τα cartridge Και τότε κατάλαβα και το Ban... μήπως αν το κάνω επαναφορά εργοστασιακών διορθωθεί ? Έχει συμβεί σε άλλον?

Πάντως μια λογική την έχει από την στιγμή που έφαγα Ban τότε πως θα ενημερώνω και τα cartridge.. αφού online και update υπηρεσίες δεν υφίσταται..

Επεξ/σία από spirosasp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...