Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
Just now, Malthador said:

Να δώσω κι εδώ ένα feedback σχετικά με το Xbox app. Ενώ η κονσόλα με κουμπωμένο Android θα μπορούσε να είναι το απόλυτο streaming machine, στο Xbox app τα κάνει μαντάρα. Έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω και στο κινητό μου, επιμένουν να εμφανίζονται notification και navigation bars, με αποτέλεσμα να μην τρέχει σε full screen το app. Συναντώ αυτό το αίσχος (με μαύρες μπάρες αριστερά, δεξιά και κάτω, και με την notification bar μες στη μέση):

IMG_20210113_191818.jpg

Επικοινώνησα με την MS, μάλλον είναι bug του app, οπότε αναγκαστικά αναμονή για επόμενη version. Πόσα ν' αντέξω πια. :(

Κατά τ' άλλα Steam Link και Moonlight δουλεύουν άψογα (προτείνω το Steam Link, γιατί γίνονται εύκολα remap τα κουμπάκια των joycons μέσα από το app, ενώ για PS4 Remote Play προτείνω το Repl4y (γιατί το official app θέλει μανούρα για να παίξει με magisk και xposed, δεν αξίζει).

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! :o 
Και emulators δοκίμασε! Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Τεράστιες βελτιώσεις φέρνει το Android 10, από το ότι τα joycons δουλεύουν wired, μέχρι την μπαταρία που δεν τελειώνει με τίποτα. Τρομερή δουλειά τα παιδιά, ευτυχώς γιατί ξέμεινα από games στο Switch και βρήκα κάτι να παίζω:

 

 

IMG_20210113_152127.jpg

Ερωτήσεις και απο εμένα, είμαι με SX OS με emunand, θεωρώ θέλει άλλη δικιά του κάρτα το installation, ποιο ειναι το ελάχιστο για να παίξει σωστά?

Θεωρώ κάνω load to hekate apo to tegrarcmgui και ακολουθω τα βήματα.

Το nvidia gamestream παίζει οκ? Το xbox streaming εαν εξαιρεσεις το πρόβλημα που έχεις παίζει κομπλέ απο θέμα απόκρισης/ποιότητας?

 

Επεξ/σία από Material_Defender_1032
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
43 minutes ago, GeorgeMan said:

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ! :o 
Και emulators δοκίμασε! Κάθε πληροφορία καλοδεχούμενη.

Δεν υπάρχει κάτι να πούμε για emulators, όλοι μα όλοι παίζουν κομπλέ στο Switch, μέχρι και ο Dolphin παίζει μπόμπα.

12 minutes ago, Material_Defender_1032 said:

Ερώτησες και απο εμένα, είμαι με SX OS με emunand, θεωρώ θέλει άλλη δικιά του κάρτα το installation, ποιο ειναι το ελάχιστο για να παίξει σωστά?

Θεωρώ κάνω load to hekate apo to tegrarcmgui και ακολουθω τα βήματα.

Το nvidia gamestream παίζει οκ? Το xbox streaming εαν εξαιρεσεις το πρόβλημα που έχεις παίζει κομπλέ απο θέμα απόκρισης/ποιότητας?

Χρειάζεσαι μία 16άρα κάρτα τουλάχιστον. Εγώ μια 32άρα έχω βάλει. Να είναι καλή όμως, Samsung Evo κλπ, όχι κινεζιά γιατί δεν θα παίξει σωστά. Τα πάντα γίνονται στην SD, εκεί περνάς το LineageOS και από εκεί τρέχει, επομένως μετά αν bootάρεις στο κανονικό OS δεν έχεις και κίνδυνο για ban, δεν γράφεται τίποτα στην sysNAND.

Ακολουθείς ευλαβικά τις οδηγίες που δίνει ο τύπος στο λινκ που έδωσα και θα το καταφέρεις. Θέλει λίγο υπομονή γιατί μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη. Βάζεις τα αρχεία στην κάρτα, μπαίνεις με hekate, φορμάρεις την κάρτα, flashάρεις το image του Android και τα υπόλοιπα είναι εύκολα αν ξέρεις από root (flashάρισμα GAPPS κλπ). Γενικά δεν είναι δύσκολο, προσοχή θέλει, αν δοκιμάσεις και σκαλώσεις κάπου πες μου.

Όλα τα streaming apps παίζουν μπόμπα. Και στην 8.1 έπαιζαν μπόμπα από άποψη performance, αλλά εκεί υπήρχαν άλλα θέματα, που πλέον λύθηκαν (π.χ. τα joycons έπαιζαν μόνο με bluetooth, δεν έπαιζαν σωστά τα analogues, διάφορα τέτοια). Το Gamestream δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής, αλλά όπως είπα είναι προτιμότερο το Steam Link app για να κάνεις remap τα κουμπάκια. Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστείς 5 GHz router για να παίξεις σαν άνθρωπος.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Malthador είπε

Δεν υπάρχει κάτι να πούμε για emulators, όλοι μα όλοι παίζουν κομπλέ στο Switch, μέχρι και ο Dolphin παίζει μπόμπα.

Χρειάζεσαι μία 16άρα κάρτα τουλάχιστον. Εγώ μια 32άρα έχω βάλει. Να είναι καλή όμως, Samsung Evo κλπ, όχι κινεζιά γιατί δεν θα παίξει σωστά. Τα πάντα γίνονται στην SD, εκεί περνάς το LineageOS και από εκεί τρέχει, επομένως μετά αν bootάρεις στο κανονικό OS δεν έχεις και κίνδυνο για ban, δεν γράφεται τίποτα στην sysNAND.

Ακολουθείς ευλαβικά τις οδηγίες που δίνει ο τύπος στο λινκ που έδωσα και θα το καταφέρεις. Θέλει λίγο υπομονή γιατί μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη. Βάζεις τα αρχεία στην κάρτα, μπαίνεις με hekate, φορμάρεις την κάρτα, flashάρεις το image του Android και τα υπόλοιπα είναι εύκολα αν ξέρεις από root (flashάρισμα GAPPS κλπ). Γενικά δεν είναι δύσκολο, προσοχή θέλει, αν δοκιμάσεις και σκαλώσεις κάπου πες μου.

Όλα τα streaming apps παίζουν μπόμπα. Και στην 8.1 έπαιζαν μπόμπα από άποψη performance, αλλά εκεί υπήρχαν άλλα θέματα, που πλέον λύθηκαν (π.χ. τα joycons έπαιζαν μόνο με bluetooth, δεν έπαιζαν σωστά τα analogues, διάφορα τέτοια). Το Gamestream δεν το δοκίμασα για να είμαι ειλικρινής, αλλά όπως είπα είναι προτιμότερο το Steam Link app για να κάνεις remap τα κουμπάκια. Σε κάθε περίπτωση, θα χρειαστείς 5 GHz router για να παίξεις σαν άνθρωπος.

Για το GApps τι έβαλες απο τα 2 που προτείνει? Magisk χρειάζεται?

Για 5GHz router έχω το RT-AX82U, θεωρώ με καλύπτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 minutes ago, Material_Defender_1032 said:

Για το GApps τι έβαλες απο τα 2 που προτείνει? Magisk χρειάζεται?

Για 5GHz router έχω το RT-AX82U, θεωρώ με καλύπτει.

Το magisk δεν μου δούλεψε και το έβγαλα, δεν το χρειάζομαι ούτως ή άλλως. Gapps έβαλα το κανονικό, το nano. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 hours ago, Material_Defender_1032 said:

Επίσης έχω το Auto RCM μέσα από το SXOS, παίζει ρόλο? Χρειάζεται να γίνει disable?

Δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Γενικά πάντως, είμαι κατά του AutoRCM, αγόρασε ένα jigάκι από την Κίνα καλύτερα, €10 κάνει μαζί με injector.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Malthador είπε

Δεν θα έχεις πρόβλημα, δεν παίζει κάποιο ρόλο.

Γενικά πάντως, είμαι κατά του AutoRCM, αγόρασε ένα jigάκι από την Κίνα καλύτερα, €10 κάνει μαζί με injector.

Eγω δεν ειμαι κατα του autorcm, καθαρά για να μην καψεις efuses.

To δικο μου Switchaki παραμένει σε e-fuse για εκδοση 5.00 οποτε μπορώ να επιστρέψω η να ξαναχτίσω τη Nand αν πάει κάτι πολύ στραβά (που ειχε πάει μια φορά οταν κόλλησε ενα firm update με choi)

Γενικά σου επιτρέπει να κάνεις απροβλημάτιστα downgrade.

Επεξ/σία από Vagosman
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια κάρτα που έχω sx os δεν μπορώ να περάσω android ; 

Εχω και rmc loader 

Δεν πιστεύω να έχω θέμα να φαω ban όταν το συνδέσω με Android στο ίντερνετ ; 

Από περιέργεια θέλω να το δοκιμάσω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια καλη χρονια  μηπως γνωριζετε καποιο καταστημα η γενικα καποιον που να κανει εγκατασταση το sx lite σε switch lite απο θεσσαλονικη?

Ευχαριστω για τον χρονια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 12/01/2021 at 21:13, Malthador said:

Είπα να ξαναπιάσω λίγο το Android να δω που βρισκόμαστε, μιας και απ' ότι είπαν στο discord τους οι Switchroot μάλλον θα ελεήσουν μέσα στο μήνα και θα βγάλουν το Q (που δεν το πιστεύω, το έχουν πει καμιά δεκαπενταριά φορές ως τώρα αυτό).

Για την ώρα υπάρχει αυτό εδώ για όποιον θέλει να πειραματιστεί. Το περνάω τώρα και θα ενημερώσω αν αξίζει.

Tο δοκιμάζω σε μία 32GB. Κινώ το slider και δίνω 20τόσα GB στο Android, μου αφήνει 2,5GB "usable" στην microSD. Φλασάρω Android, reboot σε TWRP και εκεί μου βγάζει Failed to mount /vendor, /cache, /data. Ούτε από το μενού mount μπορώ να τα διαλέξω. Τι κάνω λάθος? 😊

Κάνω copy-paste το .zip του lineageos και τους φακέλους bootloader και switchroot στην SD. Τους κρατάει κατά το repartition και προχωράει την εγκατάσταση του lineageos, ωστόσο όταν τελειώνει εμφανίζει και πάλι μήνυμα λάθους για αυτά τα partition. Βέβαια μετά bootάρει στο LineageOS, με μήνυμα λάθους ότι υπάρχει Internal problem with your device.

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 minutes ago, GeorgeMan said:

Tο δοκιμάζω σε μία 32GB. Κινώ το slider και δίνω 20τόσα GB στο Android, μου αφήνει 2,5GB "usable" στην microSD. Φλασάρω Android, reboot σε TWRP και εκεί μου βγάζει Failed to mount /vendor, /cache, /data. Ούτε από το μενού mount μπορώ να τα διαλέξω. Τι κάνω λάθος? 😊

Κάνω copy-paste το .zip του lineageos και τους φακέλους bootloader και switchroot στην SD. Τους κρατάει κατά το repartition και προχωράει την εγκατάσταση του lineageos, ωστόσο όταν τελειώνει εμφανίζει και πάλι μήνυμα λάθους για αυτά τα partition. Βέβαια μετά bootάρει στο LineageOS, με μήνυμα λάθους ότι υπάρχει Internal problem with your device.

Πριν flashάρεις το image στο TWRP πρέπει να έχεις κάνει mount τα system, vendor, cache και data. Για όσα δεν μπορείς να τα επιλέξεις, θα πας στο Wipe και θα πατήσεις Change FS. Για κάποιο λόγο ενώ είναι σε ext4 (που έτσι πρέπει να είναι) δεν τα διαβάζει ως τέτοια, οπότε θα πηγαίνεις σε ένα ένα θα αλλάζεις FS σε ext2 και μόλις κάνει format, θα το ξαναφορμάρεις σε ext4.

Μετά από αυτό θα μπορείς να τα κάνεις mount κανονικά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 minutes ago, Malthador said:

Πριν flashάρεις το image στο TWRP πρέπει να έχεις κάνει mount τα system, vendor, cache και data. Για όσα δεν μπορείς να τα επιλέξεις, θα πας στο Wipe και θα πατήσεις Change FS. Για κάποιο λόγο ενώ είναι σε ext4 (που έτσι πρέπει να είναι) δεν τα διαβάζει ως τέτοια, οπότε θα πηγαίνεις σε ένα ένα θα αλλάζεις FS σε ext2 και μόλις κάνει format, θα το ξαναφορμάρεις σε ext4.

Μετά από αυτό θα μπορείς να τα κάνεις mount κανονικά.

Thanks, τώρα κατάλαβα...

Όμως δεν υπάρχει vendor partition να διαλέξω για change fs, με τα υπόλοιπα οκ!

 

IMG_20210116_165800.jpg

Επεξ/σία από GeorgeMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, GeorgeMan said:

Thanks, τώρα κατάλαβα...

Όμως δεν υπάρχει vendor partition να διαλέξω για change fs, με τα υπόλοιπα οκ!

Άστο το vendor, τα υπόλοιπα κάνε.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 hours ago, Malthador said:

Άστο το vendor, τα υπόλοιπα κάνε.

Είναι τέλειο, μου έχεις "καταστρέψει" το Σαββατοκύριακο :D Μια τελευταία ερώτηση: αν κάνουμε turn off το switch πως bootαρουμε ξανά στο android?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...