Προς το περιεχόμενο

Nintendo Switch Hacking


Mazinga
Μήνυμα προστέθηκε από Praetorian

Βασικοί κανόνες για τη χρήση των νημάτων που αφορούν Hacking κονσόλας:

Επιτρέπονται:

  • Συζήτηση πάνω σε ειδήσεις για το hacking μιας κονσόλας
  •  Συζήτηση για εγκατάσταση Homebrew apps και δημιουργία/ εγκατάσταση αντιγράφων δικών σας νόμιμα αποκτηθέντων παιχνιδιών.

Δεν είναι ανεκτά τα παρακάτω:

  • Χρήση του νήματος για να αναζητήσετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών
  • Χρήση του νήματος για να ζητήσετε υποστήριξη για το πώς θα τρέξετε πειρατικές εκδόσεις παιχνιδιών που βρήκατε/κατεβάσατε.
  • Απαντήσεις του στυλ "τα  υπόλοιπα σε pm (γιατί δεν επιτρέπονται τέτοιες συζητήσεις στο forum)"

Στην περίπτωση που εντοπιστούν τέτοια μηνύματα στο νήμα και δεν έχει υποβληθεί ούτε μία αναφορά για αυτά, το νήμα θα κλειδωθεί.

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 ώρες πριν, Lanc3r είπε

Μπορεί κάποιος που ασχολείται/έχει γνώσεις από το atmosphere να μου λύσει κάποιες απορίες;
Έχω CFW Κοsmos 10.0.2|AMS 0.12.0|E (ναι δουλεύω ακόμα σε emulation). Το HOS είναι σε 4.0.1.

Σκέφτομαι να ακολουθήσω τον οδηγό του Μπιρντ ώστε να κανω fresh install το atmosphere σε emuMMC.

Για το άνοιγμα της συσκευής χρησιμοποιώ jig + rekado + Hekαte

A) Μπαίνω με fuse και jig σε stock atmoshpere, πρώτα κάνω update το atmosphere, μετά update το emulated firmware σε 11.0.0 με το ChoiDujourNX και μετά χρησιμοποιώ την συσκευή ως έχει (μήπως είναι καλύτερα να πάω σε 11.0.1); Μπορώ να κάνω την όλη διαδικασία μέσω Hekαte;

Β) Αν κάνω όλα αυτά θα υπάρξει πρόβλημα με το slot των παιχνιδιών (gamecard slot) ή/και μπορεί να καούν κάποια fuses; Το ρωτάω από την άποψη οτι έχω το HOS σε 4.0.1 και κάνω emulation σε 11.0.0.

Γ) Όλα τα game saves πρέπει να τα κάνω backup πριν από όλα αυτά ή δεν θα υπάρξει πρόβλημα αφού το kοsmos χρησιμοποιεί ήδη το atmosphere.

Δ) Τελευταίο και κυριότερο, πως πρέπει να κάνω εκκίνηση της συσκευής πριν και μετά την αλλαγή του CFW? Mε παραδοσιακό jig και Hekαte ή με jig και fusee (ώστε να χρησιμοποιώ πάντα το emulation);

 

Αν κάποιος απαντήσει τον ευχαριστώ εκ τον προτέρων και μόνο που διάβασε όλες τις απορίες.

Για πιο λογο να το κανεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, sils είπε

Για πιο λογο να το κανεις αυτο?

Πως με πετσόκοψες έτσι πάνω που νόμιζα ότι είχα διαβάσει επαρκώς πάνω στο συγκεκριμένο θέμα μετά από απουσία ενασχόληση αρκετών μηνών!!!

Ποιο από όλα?  🤣

Βασικά update το emulated firmware θέλω να κάνω και να έχω την αντίστοιχη υποστήριξη από το cfw. 

Επίσης από οτι ξέρω το kosmos έχει μια διαφορετική λειτουργία από την στιγμή που ξεκινάει. fss0 κάτι τέτοιο οπότε αν δεν γίνει clean install νομίζω θα έχω ασυμβατότητες. 

Αν μπορώ να ακολουθήσω άλλο ευκολότερο τρόπο, φυσικά και είμαι διατεθειμένος εφόσον μου τον υποδείξει κάποιος εδώ στην κοινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@sils όχι απεναντίας, θέλω να αλλάξω το Kοsmos και να παω σε Stock Αtmosphere (εννοείται πάντα στην emuMMC, την sysMMC δεν την έχω πειράξει ποτέ. Πάντα το δουλεύω σε airplane mode και από την πρώτη μέρα που άνοιξε αφού έγινε πρώτα το καθαρό backup, περάστηκε CFW Kosmοs).

Νόμιζα οτι το ξεκαθάρισα πως θέλω να κάνω update στην emuMMC σχεδόν σε όλο το κείμενο.

Στις 3/1/2021 στις 7:43 ΜΜ, Lanc3r είπε

... ώστε να κανω fresh install το atmosphere σε emuMMC.

Για το άνοιγμα της συσκευής χρησιμοποιώ jig + rekado + Hekαte

....

Δ) Τελευταίο και κυριότερο, πως πρέπει να κάνω εκκίνηση της συσκευής πριν και μετά την αλλαγή του CFW? Mε παραδοσιακό jig και Hekαte ή με jig και fusee (ώστε να χρησιμοποιώ πάντα το emulation);

Ωστόσο ίσως να μπέρδεψα με όλα τα παραπάνω αντί να σας δώσω να καταλάβετε τι πραγματικά θέλω να κάνω. 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα , μηπως γνωριζεται αν υπαρχει καποιο καταστημα στην θεσσαλονικη που να περναει σε switch lite το sx lite?

Ευχαριστω για τον χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και χρόνια πολλα παιδες

πηρα στην  κορη μου ενα switch  και δυο παιχνιδια το mario cart deluxe και το animal crossing αλλα για να τα παιξει και online πρεπει να πληρωσω συνδρομη !!!!!!!!!!!!!!!  για αυτα τα δυο παιχνιδια που τα παιζει αραια και που δεν αξιζει να πληρώνω 4€/μηνα υπαρχει τροπος να παιξει online χωρις χρεωση ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@george kesoglu από ότι διάβασα δεν γίνεται. Μόνο μέσω πληρωμής για το kart online ή δωρεάν εφόσον βρίσκεστε στο ίδιο σπίτι. Το animal θέλει σίγουρα paid subscription. Αν νομίζεις ότι θα ασχοληθεί βάλε για ένα ή τρεις μήνες ή δώσε τα λεφτά μαζί με κάποια παραπάνω για κάποιο καινούργιο game. Πάντως μαζί με την συνδρομή παίρνεις και κάποια Classic NES και SNES παιχνίδια που μπορείς να τα κατεβάσεις και να παίξεις. Για τελείως χωρίς χρέωση δεν έχω ακούσει κάτι (πως θα συνδεθείς ανεπίσημα σε επίσημο server), αλλά περίμενε να το επιβεβαιώσει και κάποιος άλλος, που έχει συνεχή ενασχόληση με το θέμα.

Κάποια βοήθεια από την κοινότητα στις ερωτήσεις που έθεσα για μετάβαση CFW από Kοsmos σε atmοsphere? 🤔

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 hours ago, george kesoglu said:

για αυτα τα δυο παιχνιδια που τα παιζει αραια και που δεν αξιζει να πληρώνω 4€/μηνα υπαρχει τροπος να παιξει online χωρις χρεωση ???

Όχι, δεν υπάρχει τρόπος να παίζει online χωρίς συνδρομή.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είπα να ξαναπιάσω λίγο το Android να δω που βρισκόμαστε, μιας και απ' ότι είπαν στο discord τους οι Switchroot μάλλον θα ελεήσουν μέσα στο μήνα και θα βγάλουν το Q (που δεν το πιστεύω, το έχουν πει καμιά δεκαπενταριά φορές ως τώρα αυτό).

Για την ώρα υπάρχει αυτό εδώ για όποιον θέλει να πειραματιστεί. Το περνάω τώρα και θα ενημερώσω αν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τεράστιες βελτιώσεις φέρνει το Android 10, από το ότι τα joycons δουλεύουν wired, μέχρι την μπαταρία που δεν τελειώνει με τίποτα. Τρομερή δουλειά τα παιδιά, ευτυχώς γιατί ξέμεινα από games στο Switch και βρήκα κάτι να παίζω:

IMG_20210113_152127.jpg

  • Like 4
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Να δώσω κι εδώ ένα feedback σχετικά με το Xbox app. Ενώ η κονσόλα με κουμπωμένο Android θα μπορούσε να είναι το απόλυτο streaming machine, στο Xbox app τα κάνει μαντάρα. Συναντώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα που έχω και στο κινητό μου, επιμένουν να εμφανίζονται notification και navigation bars, με αποτέλεσμα να μην τρέχει σε full screen το app. Συναντώ αυτό το αίσχος (με μαύρες μπάρες αριστερά, δεξιά και κάτω, και με την notification bar μες στη μέση):

IMG_20210113_191818.jpg

Επικοινώνησα με την MS, μάλλον είναι bug του app, οπότε αναγκαστικά αναμονή για επόμενη version. Πόσα ν' αντέξω πια. :(

Κατά τ' άλλα Steam Link και Moonlight δουλεύουν άψογα (προτείνω το Steam Link, γιατί γίνονται εύκολα remap τα κουμπάκια των joycons μέσα από το app, ενώ για PS4 Remote Play προτείνω το Repl4y (γιατί το official app θέλει μανούρα για να παίξει με magisk και xposed, δεν αξίζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...