Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PS4]


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Fulgore είπε

Εγω παντως ποτε δεν καταλαβα γιατι σε post apocalyptic gaming τιτλους δεν βλεπουμε να δινεται βαση σε ζωτικης σημασιας πραγματα οπως η τροφη και το νερο .

Στο Days Gone για παραδειγμα δινεται βαση στην βενζινη της μηχανης που πρεπει να βρισκεις για να μπορεις να κινεισαι πραγμα παρα πολυ ωραιο και σαν ιδεα και σαν υλοποιηση.

Η πλακα ειναι οτι βρισκεις ποσα αυτοκινητα στον δρομο(που ψαχνεις για προμηθειες/σφαιρες)αλλα δεν μπορεις να οδηγησεις καποιο απο αυτα γιατι...ετσι.

Στο Walking Dead πχ μια χαρα θυμαμαι να οδηγουν ολων των ειδων τα οχηματα :P

Οσο για τις βαθμολογιες των χρηστων στο metacritic,το εχετε παρει χαμπαρι οτι βαζουν τελικες βαθμολογιες χωρις καν να εχουν τελειωσει το παιχνιδι?

Οι αντικειμενικοι βαζουν 7.8-8.5?Ποιοι αντικειμενικοι ακριβως?Αυτοι που μας συμφερουν?

Που το παιχνιδι υποτιθεται εχει story 30+ωρων?Το 80-90% των βαθμολογιων ουτε καν το παιχνιδι δεν εχουν τερματισει.Οι περισσοτεροι βλεπω να αναφερουν μονοψηφια νουμερα ωρων που εχουν παιξει(κατω απο 9ωρες).

Δεν εφερα το forum σαν σημειο αναφορας για το αν το παιχνιδι ειναι για Goty ή οχι.Εφερα το forum και το θεμα αυτο σαν σημειο αναφορας για να πω τα αυτονοητα.

Υπηρχαν ποσα ατομα που γραφανε πριν βγουν τα reviews οτι περιμεναν πως και πως να ερθει η Πεμπτη ή Παρασκευη να παρουν το παιχνιδι και αλλοι ανησυχουσαν κιολας για το ποτε θα τους ερθει.

Που εξαφανιστηκαν ξαφνικα ολοι αυτοι μετα τα reviews?Αυτο το λεω και πιο πισω,οτι αρκετοι σιγουρα θα ακυρωσαν τις day one αγορας γιαυτο και οι αγγελιες ζητησης ειναι περισσοτερες απο αυτες της πωλησης.

Μηπως θα παρω ποσοστα απο τα κερδη πωλησεων και δεν το ξερω και το ξερεις εσυ για μενα? γιατι δεν νομιζω να συμφερει κανεναν εδω μεσα αν ενα παιχνιδι θα εχει καλες βαθμολογιες η οχι.Αν η πλεοψηφια ψηφιζει ενα παιχνιδι για 7-8 κατι σημαινει και δεν χρειαζεται να δει ολο το στορυ για να καταλαβει κατι τετοιο η καλη μερα απο το πρωι φαινεται λενε.Δηλαδη εσυ ποσο του βαζεις απο το οσο εχεις παιξει θεωρεις οτι ειναι για 5 το παιχνιδι?Δηλαδη τι βαζεις στα γραφικα του?χειρισμος,ηχος,στορυ,mechanics κτλ..Απλα δεν μπορω να ακουω κριτικες που απαξιωνουν τελειως ενα παιχνιδι ενω αλλα βλεπουν τα ματια μου.Δεν ειπα πουθενα οτι ειναι goty ειπα οτι ειναι ενα καλο παιχνιδακι τουλαχιστον απο οσα εχω δει μεχρι τωρα και δεν βλεπω παραπερα γιατι δεν θελω αλλα spoilers.Τεσπα το ληγω εδω στην τελικη οπως ειπα κ πριν ο μονος λογος που τα αναφερα ολα αυτα ειναι επειδη βλεπω κριτικες που βασιζονται απο υψηλα στανταρ που ειχαν ορισμενοι και επειδη δεν καλυφθηκαν αυτα βλεπεις να χαντακωνεται το παιχνιδι χωρις λογο.Εγω που ηξερα πανω κατω τι να περιμενω θεωρω οτι ειναι ενα καλο παιχνιδι που αξιζει να ασχοληθεις.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, icenex είπε

Απλα δεν μπορω να ακουω κριτικες που απαξιωνουν τελειως ενα παιχνιδι ενω αλλα βλεπουν τα ματια μου.

Απο τα οσα εχω παιξει ως τωρα το παιχνιδι ειναι γυρω στο 6 με 6.5/10 και αυτο γιατι ενω εχει καποια πραγματα που μαρεσουν,εχει και αρκετα πραγματα που δεν μου καθονται καλα οπως τα ιδια τα τερατα ή η επαναληψη απο νωρις.

Ουτε καταλαβα βεβαια γιατι τετοιο κολλημα με την βαθμολογια συγκεκριμενα του Gamespot λες και ειναι πρωτη φορα που βλεπουμε κατι τετοιο.

Τα γραφικα του δεν  ειναι τιποτα το φοβερο(ομορφο συνολικα το παιχνιδι το λες,αλλα μεχρι εκει),ουτε το story του ειναι τιποτα το ιδιαιτερο(ειδικα ετσι οπως το παρουσιαζει κιολας)και απο μηχανισμους περαν της μηχανης που εχει δωθει το μεγαλο βαρος στα υπολοιπα περι οπλων ειναι ψιλο αντιγραφη του last of us.

Τα μονα ψηλα standar που εχει το παιχνιδι για μενα ειναι η αρχικη τιμη των 69.99. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο μου ''παραπονο''απο το παιχνιδι οπως αυτο ηταν και το μεγαλυτερο παραπονο μου απο το The Order.Αν δεν εισαι 100% σιγουρος για ενα παιχνιδι(ειδικα στα exclusives που βγαινουν μονο σε 1 πλατφορμα),μην το βγαζεις με αρχικη τιμη τα 70ευρω...

Τις γιορτες που θα πεσει αρκετα η τιμη του και θα βγουν και τα οποια dlc,εκει σιγουρα θα αλλαξει η αποψη των περισσοτερων προς το καλυτερο. 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο παιχνιδι και αρκετα διασκεδαστκο απ οσο εχω δει αλλα το σιγουρο ειναι οτι δε θα μιλαμε ουτε θα το νοσταλγουμε οπως ειμαι σιγουρος θα γινει με κατι bloodborne και κατι god of war στην επομενη γενια και οπως καναμε φυσικα και με κατι the last of us,guns of patriots,bioshock κλπ σε αυτη την γενια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι παιδιά, συνεχίστε 1-2 αναλυτές των πάντων εδώ μέσα να μας λέτε αν το παιχνίδι είναι του 6.5 ή του 7.24 σύμφωνα με την άποψη σας γιατί μας νοιάζει πάρα πολύ πόσο του βάζετε. 

Καταλαβαίνω ότι κάποιοι έχετε πολύ χρόνο, κάποιοι θέλετε να μας δείξετε ότι "ξέρετε πολλά", αλλά οκ αφήστε να μιλήσει κανείς για το παιχνίδι σαν παιχνίδι απλά. Έχετε κουράσει σε κάθε νήμα τα ίδια και τα ίδια. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, james9tito είπε

 αφήστε να μιλήσει κανείς για το παιχνίδι σαν παιχνίδι απλά.

Δεν νομιζω οτι απαγορεψε κανεις σε καποιο να μιλησει για το ιδιο το παιχνιδι,απλα μαλλον το ενδιαφερον αρκετων για το παιχνιδι μετα τα reviews επεσε αρκετα γιατι αλλο περιμεναν τελικα και αλλο ειδαν.

Και εγω οσο συνεχιζω να παιζω το παιχνιδι τοσο δεν βρισκω κατι το φοβερο(με την καλη εννοια)και αξιο αναφορας.

Ισως το πιο ομορφο πραγμα στο παιχνιδι ειναι η εναλλαγη των menus με το touchpad ξερω γω ή η αλλαγη του καιρου την ωρα που παιζεις ας πουμε.

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Fulgore είπε

Απο τα οσα εχω παιξει ως τωρα το παιχνιδι ειναι γυρω στο 6 με 6.5/10 και αυτο γιατι ενω εχει καποια πραγματα που μαρεσουν,εχει και αρκετα πραγματα που δεν μου καθονται καλα οπως τα ιδια τα τερατα ή η επαναληψη απο νωρις.

Ουτε καταλαβα βεβαια γιατι τετοιο κολλημα με την βαθμολογια συγκεκριμενα του Gamespot λες και ειναι πρωτη φορα που βλεπουμε κατι τετοιο.

Τα γραφικα του δεν  ειναι τιποτα το φοβερο(ομορφο συνολικα το παιχνιδι το λες,αλλα μεχρι εκει),ουτε το story του ειναι τιποτα το ιδιαιτερο(ειδικα ετσι οπως το παρουσιαζει κιολας)και απο μηχανισμους περαν της μηχανης που εχει δωθει το μεγαλο βαρος στα υπολοιπα περι οπλων ειναι ψιλο αντιγραφη του last of us.

Τα μονα ψηλα standar που εχει το παιχνιδι για μενα ειναι η αρχικη τιμη των 69.99. Αυτο ειναι το μεγαλυτερο μου ''παραπονο''απο το παιχνιδι οπως αυτο ηταν και το μεγαλυτερο παραπονο μου απο το The Order.Αν δεν εισαι 100% σιγουρος για ενα παιχνιδι(ειδικα στα exclusives που βγαινουν μονο σε 1 πλατφορμα),μην το βγαζεις με αρχικη τιμη τα 70ευρω...

Τις γιορτες που θα πεσει αρκετα η τιμη του και θα βγουν και τα οποια dlc,εκει σιγουρα θα αλλαξει η αποψη των περισσοτερων προς το καλυτερο. 

Μου κανει εντυπωση παντως σε αυτό που λές για το κομματι των γραφικων.Πρεπει να εισαι από τις μεγαλες μειοψηφιες .Ειδικα όταν  βλέπεις  ολοκληρο   digital foundry να  το εκθεσιαζει και να του δινει αριστα  πανω εκει.Ασε που πρεπει να εχει το καλυτερο  hdr μεχρι σιτγμης στα  first party παιχνίδια της σονυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

Έχεις παρατηρήσει στην αρχή συνέχεια ένα υπόκωφο μπουμπουνητο ; H είναι random ο καιρός ;

Έχω παρατηρήσει να ακούς random τον θόρυβο που κάνει όταν πετάς το μπετόνι βενζίνη :D

Σήμερα έβγαλα το πρώτο μεγάλο horde, μου πείρε 40 λεπτά χαλαρά. Πάντως σε συνδυασμό αυτές τις μέρες με TWD TV show τα σπάει :D

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Mhlogiatros

Την ίδια ώρα εγώ πήγαινα να καθαρίσω μια φωλιά και ήταν ένα μπουλούκι των 100 περίπου (μέτρησα τα αυτιά που μάζεψα ) στα 100-200 μέσα ξέρω γω και γευμάτιζε. Λέω εντάξει, θα πετάξω μια μολότοφ θα βάλω και σιγαστήρα δεν πρόκειται να με πάρουν χαμπάρι... Αμ δε! Σε χρόνο dt είχαν εισβάλει μέσα στο σπίτι κι εγώ να τρέχω σε κατάσταση πανικού με μόνο 2 μολότοφ, 2 χειροβομβίδες και κανένα βαρέλι-βυτίο να ανατινάξω μια και δεν ήξερα την περιοχή και πήγαινα όπου να 'ναι...

Μετά απ αυτό pause και στο μπαλκόνι για 1 τσιγάρο να φύγει η ένταση 😂

 

Και κάτι άκυρο: Ο Ελληνικός υποτιτλισμός γαμάει, πολύ γέλοιο ώρες ώρες. Πραγματικός Ελληνάρας αυτός που το ανέλαβε. Χρησιμοποίησε μέχρι και το μαλακοβιόληδες!

Επεξ/σία από aggelos87
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mπαινει σε μια αποθήκη και μονολογεί jesus f christ the stench  have u all shited together ; :P Είναι και R rating . Υποτιτλους δε θελω αλλά πρέπει να είναι δύσκολη δουλειά να μεταφέρεις το κλίμα και τους μονολόγους .  

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, spartan29gr είπε

Μου κανει εντυπωση παντως σε αυτό που λές για το κομματι των γραφικων.

Σου κανει εντυπωση επειδη ειπα οτι τα γραφικα του στο συνολο τα βρισκω καλα με βαση παντα τα οσα εχω παιξει ως τωρα?

Δεν το εχω τερματισει το παιχνιδι για να εχω ολοκληρωμενη αποψη απο πλευρας τοποθεσιων,εχθρων,npc και παει λεγοντας.

Δηλαδη αν ελεγα οτι εχει ασχημα γραφικα τι θα ελεγες? :P

 

Επεξ/σία από Fulgore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mhlogiatros είπε

Mπαινει σε μια αποθήκη και μονολογεί jesus f christ the stench  have u all shited together ; :P Είναι και R rating . Υποτιτλους δε θελω αλλά πρέπει να είναι δύσκολη δουλειά να μεταφέρεις το κλίμα και τους μονολόγους .  

Οι μονόλογοι όπως και είπα είναι αρκετά καλοί ειδικά σε σχέση με τις κλασσικές ατάκες άλλον games. Δυστυχώς όμως αρχίζουν και επαναλαμβάνονται, δηλαδή θα προτιμούσα περισσοτερους και ας ήταν μικρότεροι. Πάντως είναι τόσο ωραίο που δεν εξαφανίζονται τα πτώματα στα 5 μετρα. Βασικά μένουν και μέρες άμα εξαιρέσεις τα hordes που μένουν πολύ λιγότερα. Respect!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...