Προς το περιεχόμενο

Days Gone [PS4]


Θανος Δρακος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, katman2000 είπε

σου δινει μια ρεαλιστικη ματια για το πως επιβιωνει ο κοσμος σε μια τετοια κατασταση

Πως γινεται να ειναι ρεαλιστικο κατι που δεν βασιζεται σε κατι που εχει γινει στην πραγματικοτητα?

Αλλα και παλι,θεωρειται δηλαδη ρεαλιστικο το να κοβεις τα αυτια των zombie για να σου δινουν χρηματα τα camps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 523
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Fulgore είπε

Πως γινεται να ειναι ρεαλιστικο κατι που δεν βασιζεται σε κατι που εχει γινει στην πραγματικοτητα?

Αλλα και παλι,θεωρειται δηλαδη ρεαλιστικο το να κοβεις τα αυτια των zombie για να σου δινουν χρηματα τα camps?

runners όχι zombies .Κανονικά στα bounties έπρεπε να  κόβεις και φέρνεις πίσω το κεφάλι για realism  αλλά καταλαβαινεις τι θα γινότανε :P Το TLOU δε συγκρίνεται αλλά δεν έχει και τον action χαμό και το κυριότερο έτρεχε ομαλά 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, Mhlogiatros είπε

runners όχι zombies .Κανονικά στα bounties έπρεπε να  κόβεις και φέρνεις πίσω το κεφάλι για realism  αλλά καταλαβαινεις τι θα γινότανε :P Το TLOU δε συγκρίνεται αλλά δεν έχει και τον action χαμό και το κυριότερο έτρεχε ομαλά 

Εκει φαινονται δυστηχως οι αδυναμιες του Days gone μεταξυ αλλων.

Δεν υπαρχει το Survival παρολο που μιλαμε για post apocalyptic σκηνικα.

Και οι σφαιρες και οπλα ειναι αφθονα,και το να φερνεις αυτια runner/freaker για να σου δινουν credits (ταχα μου bounties) δεν εχουν καμια λογικη/νοημα.

Για κατι τετοια και εχει φαει κραξιμο(με παρομοια πραγματα) και η ιδια η σειρα του Walking Dead στις τελευταιες season.

Και απορω δηλαδη ο συμφορουμιτης πιο πισω πως ειπε οτι αυτο το πραγμα ειναι και ρεαλιστικο κιολας,να τρεχεις στην εξοχη να κυνηγας freakers για να τους κοψεις τα αυτια να τα επιστρεψεις πισω,λες και προσφερουν κατι το ουσιωδες στο camp σου....

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το παλεύεις ακόμα οι breakers /αρκουδες κτλ βουνά πέφτουν με μια μαχαιριά απο stealth με το skill η με το 50 cal έχεις καθαρίσει . Μονο οι 2 μεγαλυτερες horde ζόρισαν μέχρι που βρήκα ότι είχα και proximity bombs :P User Score 81 /100 παραπάνω από critics του δίνουν φαίνεται να αρέσει . Στο us  70 full price είναι too much με τίποτα δε λεει για τόσα 

Επεξ/σία από Mhlogiatros
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγω την μ...κια μου δεν βλεπω αγγελιες πωλησεις (τι στο διαολο εχει γινει?) μονο ζητησης αν εξαιρεσεις τις συλλεκτικες και οχι τιποτα αλλο το παιχνιδι κανει ενα 50αρικο και ο αλλος κολλαει στο 10αρικο.Δηλαδη 10 αγγελιες που ζητανε να δωσουν 40 ευρω και κολλανε στο 10αρικο αυτο ποτε δεν θα το καταλαβω αν καιγεσαι τοσο να παιξεις ενα παιχνιδι παρτο και μην πας μια μερα για καφε και σουβλακια so what.Και αυτοι οι ιδιοι αν τους πεις το δινω 45 θα σου πουν 50 κανει καινουργιο οκ ρε μαγκα γιατι κολλας δηλαδη εσυ εξαρχης στο 10αρικο και δεν πας να το παρεις καινουργιο σου λειπουν 10 ευρω και εμενα μου λειπουν 5 και τοσο το δινω. Πραγματικα απορω ωρες ωρες με την λογικη του κοσμου.Τεσπα βλακεια κουβεντα ανοιξα γραφτε λαθος και μην σχολιασετε απλα δεν το σβηνω γιατι ηθελα να αφησω τις σκεψεις μου καπου. :P

Περα απο αυτο στα του παιχνιδιου δεν ασχοληθηκα ιδιαιτερα με το παιχνιδι για να πω εντυπωσεις γιατι κολλησα με αλλο παιχνιδι και οποτε ειχα ορεξη να παιξω η γυναικα μου γκρινιαζε γιατι ηθελε να δει netflix οποτε το ολο σκηνικο με πηγε πισω.Αυτο που παρατηρησα ειναι οποτε καθομαι να παιξω χανω την αισθηση του χρονου παιζω 1 ωρα και νομιζω οτι παιζω 10 λεπτα μιλαμε θεωρια της σχετικοτητας σε ολο της το μεγαλειο..Επειδη περναω καλα δεν καταλαβαινω πως περναει η ωρα.

Ενα τελευταιο πανω στο θεμα bounties κτλ η λογικη με τα αυτια ειναι υποτιθεται οτι σου δινουν αμοιβη για καθε kill γιατι και καλα καθαριζεις την περιοχη διπλα απο τα camps ωστε να τα κανεις πιο ασφαλη.Και οτι δεν θα γινουν μεγαλες ορδες ωστε να κατακλυσουν τα camp.Εκει νομιζω βασιζεται η λογικη οτι τα camps σε πληρωνουν για αυτο.Οσο για την ρεαλιστικοτητα για πειτε μου ενα παιχνιδι που ειναι ρεαλιστικο?Ολα εχουν μια δοση ρεαλιστικοτητας τιποτα περισσοτερο τιποτα λιγοτερα κανενα δεν ειναι τερμα ρεαλιστικο.Αν ητανε ετσι καθε τρεις λιγο θα επρεπε να πας τον χαρακτηρα σου για χεσιμο,φαγητο, ξεκουραση, κανα 2-3 μηνες να γινει καλα απο τα τραυματα κοκ.Θυμαμαι τον max payne που ειχε φαει 1000 σφαιρες και επαιρνε painkillers και συνεχιζε σαν να μην τρεχει καστανο ουτε καν επιδεσμους.

Επεξ/σία από icenex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολυ απλος ο λογος. Ζητανε το παιχνιδι μτχ στα 40 για να το τελειωσουν και να το ξαναβαλουν αγγελια 40 με 45ευρω,να μην εχουν δηλαδη καθολου χασουρα.

Τωρα για τα περι ρεαλισμου,ειπαμε.Εκτος αν μου διαφευγει προσωπικα ιστορικα να ειχαμε κατι αναλογο σε post apocalyptic με τα του days gone,δεν μπορω να καταλαβω πως σε τετοια παιχνιδια μπορει καποιος να μιλαει για ρεαλισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Ειναι πολυ απλος ο λογος. Ζητανε το παιχνιδι μτχ στα 40 για να το τελειωσουν και να το ξαναβαλουν αγγελια 40 με 45ευρω,να μην εχουν δηλαδη καθολου χασουρα.

Τωρα για τα περι ρεαλισμου,ειπαμε.Εκτος αν μου διαφευγει προσωπικα ιστορικα να ειχαμε κατι αναλογο σε post apocalyptic με τα του days gone,δεν μπορω να καταλαβω πως σε τετοια παιχνιδια μπορει καποιος να μιλαει για ρεαλισμο.

Σωστο κ αυτο ειχα ξεχασει οτι υπαρχουν και οι τσαμπατζηδες..

Θεωρω οτι παιδι δεν μιλαει οτι υπαρχει ρεαλισμος στο σεναριο αλλα στο οτι αν σε ενα υποθετικο κοσμο ειχε γινει τετοιο σκηνικο ο κοσμος ισως και λειτουργουσε ετσι.Οτι δεν θα εβρισκες ευκολα βενζινη για το οχημα.Θα επρεπε να φτιαξεις οπλα κτλ για να επιβιωσεις η θα εχτιζε ο κοσμος camps για να προστατευθει.Το ολο θεμα της αναρχιας μεταξυ οσων ανθρωπων εχουν απομεινει.Πιο πολυ νομιζω μιλαει υποθετικα οτι υπαρχει ρεαλισμος αν οντως επικρατουσε ενα post apocalyptic σκηνικο που και παλι δεν ειναι ρεαλιστικο ξαναλεω απλα εχει καποια στοιχεια που κ αυτα ειναι τραβηγμενα απο τα μαλλια γιατι αν ητανε ενα παιχνιδι τερμα ρεαλιστικο και δεν ειχε μεσα την υπερβολη θα μιλαγαμε για ενα βαρετο παιχνιδι.Ολα τα παιχνιδια εχουν φτιαχτει με γνωμονα να ειναι διασκεδαστικα αν ητανε να υπαρχε ρεαλισμος τερμα θα μιλαγαμε για simulation παρα για video games.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλοι και φίλες. 

Μπορείτε να μου πείτε γνώμες για to days gone? Αξίζει η αγορά του ή είναι απλά ένα υπερεκτεμιμημένο παιχνίδι βάσει λόγω promotion?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρα σήμερα και εγώ, δεν έχω διαβάσει σχεδόν τίποτα για το παιχνίδι ούτε streams/videos έχω δει, πάω εντελώς "παρθένος" :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παιχνιδι ειναι καταπληκτικο για εμενα. Ειναι ενα open world story driven παιχνιδι οσο ειναι δυνατον να υπαρχει τετοιο genre. 

Δεν ειναι το χαλι των assassin's creed με 1εκ σημαδακια στην οθονη αλλα σου δινει την ιδια ελευθερια να περιπλανηθεις και να εξερευνησεις ενα post apocalyptic σκηνικο. 

Voice overs αψογα, ηχος αψογος, weather effects καταπληκτικα, το χιονι εδω ειναι πιο ομορφο και απο το χιονι του HZD. 

Η μηχανη ειναι κομματι του ηρωα , ειναι σαν το αλογο στο RDR. 

Εχω σιγουρα 60-70 ωρες και δεν χορταινω καθε φορα να παιζω. 

Ειναι τελειο? Είναι GOTY? Α)οχι και Β) who cares? Οσο παιζεις το παιχνιδι σε αποζημιωνει και αυτο μετραει. 

 

 

 

Post,  "ναι αλλα...." σε 3...2....1.....

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με καλυψε απο ο πανω φιλος και με το παραπανω ετσι ακριβως νιωθω και εγω και το παραδοξο ειναι οτι δεν βαριεμαι εχω ποσες ωρες free roam και καθαριζω περιοχες και ψαχνω εδω και εκει και ειμαι ακομη στην αρχη απο το στορυ επειδη ψαχνω τον χαρτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστηχως παντως κουβεντα/διαλογος με μονοδιαστατες αποψεις του τυπου''το παιχνιδι ειναι φοβερο''ή ''το παιχνιδι ειναι χαλια''δεν γινονται.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και περιεκτικος να γινει καποιος αν δεν το παιξει το παιχνιδι ο καθενας ξεχωριστα δεν θα καταλαβει αν του αρεσει η οχι ειδικα το συγκεκριμενο παιχνιδι και οτι και να γραφουμε εγω και εσυ περισσευει.Το παιχνιδι εχει παρει στοιχεια απο πολλα παιχνιδια σταθμους και τα εχει συνδυασει ολα μαζι σε ενα καλο αποτελεσμα (σε ολους τους τομεις) ξαναλεω καλο αποτελεσμα οχι τελειο.Για μενα ειναι αυτο, ενα καλο παιχνιδακι και αξιζει να ασχοληθεις και προσωπικα δεν εχω βαρεθει ακομη ισα ισα ανυπομονω να παιξω και αλλο.Δεν ξερω τι ειναι αυτο, αλλα παιζω και μου δινει ενα αισθημα ικανοποιησης σε οτι κανω γεγονος που παθαινω σπανια σε παιχνιδια τετοιου ειδους.

Παντως παρατηρησα και εγω κατι τρελα frame drop σε ενα gameplay μου την επομενη μερα που εκανα continue δεν ειδα να συνεχιζεται..Δεν ξερω σε τι οφειλεται αυτο ισως ζεσταθηκε η κονσολα επειδη επαιζα ωρα.Παντως αυτο που μου κανει εντυπωση παω σε καποια μερη και ειναι οπως τα αφησα ειτε απο σκοτωμενους εχθρους ειτε απο αυτοκινητα που τα εχω λουταρει κτλ ισως εκει οφειλεται το γεγονος και το παιχνιδι κολλαει και εχει frame drop γιατι οσο προχωρας δεν εξαφανιζονται οι σκοτωμενοι η γενικα οτιδηποτε υπαρχει στον κοσμο μονο ορισμενα πραγματα κανουν respawn.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...