Προς το περιεχόμενο

Ειδικοτητα ιατρικης


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σιγα σιγα φτανω στο πτυχιο και μπηκα στο γνωστο τρυπακι του να αποφασισω που θα ειδικευτω.. αλλα εχω πελαγωσει.. και με ξενερωνει απιστευτα που οπου και να ζητησω συμβουλη ακουω επιχειρηματα του στυλ αυτο εχει περισσοτερα λεφτα, αυτο δεν εχει εφημεριες.. που οκ σημαντικα ειναι, σχετικα ειναι αλλα θελω η επιλογη μου να ειναι κυριως λογω του αντικειμενου της ειδικοτητας οχι επειδη αν γινω χειρουργος θα φοραω πρασινη μπλουζα που θα φωτιζει τα ματια μου. Οι γιατροι της παρεας πως διαλεξατε ειδικοτητα; Σας ητνα ευκολο; Μονο εγω παιδευομαι τοσο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αναρωτιέμαι πραγματικά ποια είναι τα κίνητρα σας όταν αποφασίζετε να γίνεται γιατροί.

Εγώ αν μπορούσα θα θελα να ασχοληθώ με νευροχειρουργική γιατί με ενδιαφέρει σαν αντικείμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν και δεν ειμαι γιατρος εχω 2-3 γνωστους γιατρους

ο ενας πηγε καρδιολογος και ο αλλος οφθαλμιατρος απο οτι μου λεγε ο οφθαλμιατρος πετυχε θεση στο ισραηλ για ειδικοτητα με πολυ καλο μισθο και δωρεαν διαμονη ενω στην ελλαδα ηταν απελπισια ενω ο καρδιολογος περιμενει ακομα την προσληψη για ειδικοτητα στη κυπρο...

μαθε και γερμανικα αρκετοι πανε γερμανια για ειδικοτητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ειδικοτητες της ιατρικης ειναι 39 (μαζι με τη γναθο).. αρα οι επιλοες ειναι πολλες και επειδη εγω ειμαι αναποφασιστος το κανει χειροτερο.. με ενδιαφερουν αρκετες..

πχ παθολογος, νευρολογος, αναισθησιολογος, γενικος χειρουργος

και δε με ενδιαφερουν καθολου μικροβιολογος, ουρολογος, γυναικολογος, κυτταρολογος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ειδικοτητες της ιατρικης ειναι 39 (μαζι με τη γναθο).. αρα οι επιλοες ειναι πολλες και επειδη εγω ειμαι αναποφασιστος το κανει χειροτερο.. με ενδιαφερουν αρκετες..

πχ παθολογος, νευρολογος, αναισθησιολογος, γενικος χειρουργος

και δε με ενδιαφερουν καθολου μικροβιολογος, ουρολογος, γυναικολογος, κυτταρολογος

Διάλεξε αν θες χειρουργική ειδικότητα ή όχι και αν θες κλινική ή εργαστηριακή καταρχάς. Σου άρεσε η χειρουργική; Την έβρισκες; Αν όχι τότε την αφήνεις δεν αξίζει.

 

Έπειτα διάλεξε αν θες να ασχοληθείς με μικρούς ή με μεγάλους.

 

Έπειτα διάλεξε αν θες η ειδικότητα να είναι εύκολη ή δύσκολη και αν θες μετέπειτα να είναι χαλαρή ή να λες στον άλλο ότι έχει καρκίνο κάθε μέρα.

 

Διάλεξε τέλος πόσες ευθύνες είσαι έτοιμος να αναλάβεις.

 

Παθολόγος με νευρολόγο, αναισθησιολογο και γεν. Χειρουργό δεν έχουν κοινά πέρα από το ότι είναι στον ίδιο χώρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χειρουργική δεν έχει αποκατάσταση.

Παθολογία φαίνεται πολυ γενική και ο κόσμος βρωμάει απο δαύτους. Εχει ενδιαφέρον γιατί έχεις μια σφαιρικη εικόνα της ιατρικής πάντως.

Αναισθησιολογια 999 φορες στις 1000 ολα θα ειναι εύκολα, θα εισαι visitor στα χειρουργεία, θα εχεις δουλειά. 1 να σου στραβωσει, θα σου στελνουμε τσιγαρα.

Νευρολογια εχει ενδιαφέρον. Μαθηματική / εντοπιστικη ειδικότητα σαν να λυνεις sudoku καθε μέρα. Επιστημη αλλα και δύσκολος ο εγκέφαλος. Καμια χαρά - θα τους βλέπεις να υποφέρουν και θα μπορεις να κανεις ελαχιστα έως τίποτα.

 

Ψυχιατρική έχει πολυ potential, στανταρ αποκατάσταση - πολυ μέλλον. Ιατρειο ανεξοδα. Λίγη επιστημοσυνη, εξαρταται απο εσενα ποσο βαθιά θα πας γιατί υπαρχουν ελαχιστοι ψαγμενοι ψυχίατροι που βαζουν κατω και νευρολογους.

 

Επίσης οσο πιο εξειδικευμενο και σπανιο, τοσο δυσκολότερο να το ξεκινήσεις (ειδίκευση/ιατρείο μετά) και τοσο καλύτερη η αποκατάσταση.

 

Διαλεξε χειρουργικη η παθολογική ειδικότητα. Απλο. Πιανουν η δεν πιανουν τα χέρια σου. Έχεις ή δεν έχεις ενα μινιμουμ αυτοπεποιθησης για να πάρεις κατι τελείως πάνω σου (παθολογικες ειναι απλα κουιζ).

 

Και πανε περασε καμιά βδομάδα με ανθρώπους της ειδικότητας που θα ήθελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πλειοψηφια των γιατρων στην ελλαδα διαλεγει ειδικοτητα αναλογα με το "φακελακι" που παιζει στη καθεμια. οποτε ρωτα να μαθεις και αποφασιζεις αναλογα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω σχέση με το αντικείμενο αλλά θα διάλεγα δερματολόγος. Μου φαίνεται πιό εύκολο σε σχέση με άλλα, σπανιότερο να βρεις κάτι σοβαρό, πιό δύσκολο να σε παίρνουν τηλέφωνο ασθενείς τη νύχτα και παίρνει εύκολα επέκταση με υπηρεσίες αισθητικής οπότε δεν γίνεται να βαράς μυγες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βοηθήσω δεν μπορώ γιατι δεν έχω σχέση με την ιατρική απλά απορώ 6 χρόνια σε αυτή την ρημάδοσχολή που ήσουν (μπορεί και παραπάνω) ΤΙ ΕΚΑΝΕΣ;

θέλω να πω πως γίνεται να μην έχεις πλέον ξεκάθαρη άποψη για τον χώρο και το που θέλεις να ανήκεις σε αυτόν...

Εγώ είχα μεγάλη ιδέα για το αντικείμενο μου ΠΡΙΝ μπω στην σχολή  (όχι θεωρητικά φυσικά γιατι αν ήξερα και την θεωρία δεν θα χρειαζόταν να σπουδάσω.. αλλά πχ στο πως διαμορφώνεται ο χώρος δηλαδή τους κλάδους και υποκλάδους  και γενικά πράματα για το αντικείμενο του κάθε κλάδου και πως συνεισφέρουν στο κυρίως αντικείμενο κτλ κτλ είχα πρότυπα στο μυαλό μου και γενικά ήμουν κάπως "μέσα στο κλίμα" )

 

Προς το τέλος της σχολής ήμουν ειδικός σε ότι έχει να κάνει με το cutting edge όπως ένας ποδοσφαιρόφιλος ήξερε την ενδεκάδα της ομάδας του πότε και ποια ομάδα έκανε μετεγγραφές και ποιούς πόσα γκολ έβαλε ο Χ παίχτης στο περσινό πρωτάθλημα εγώ ήξερα όλα τα μεγάλα και "μικρά" ονόματα του χώρου μερικά πράματα για την πρότερη δουλειά τους και τα ιδρύματα στα οποία σπούδασαν ή δίδαξαν το αντικείμενο τους δημοφιλή προβλήματα προς έρευνα τα σχετικά ιδρύματα και εταιρίες  και τους σκοπούς τους κτλ κτλ κτλ

Μου φαίνεται πραγματικά αδιανόητο να παίρνεις πτυχίο και να μην ξέρεις τι να κάνεις ειδικά στην ιατρική που κάθεσαι και παραπάνω χρόνια... παπαγαλία απο σημειώσεις να έκανες τόσα χρόνια πάλι μια άποψη θα την είχες...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...