Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο για όλους το Windows 10 Creators Update – Τι καινούριο φέρνει


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εμένα ακόμα στον δρόμο είναι πάντως..σήμερα έκανε κάποια updates,αλλά όχι αυτήν.. :D

Μετα τα updates κανε restart το pc και μολις bootareis θα σου βγαλει μηνυμα για αναβαθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 172
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ένας απο τους μεγαλύτερους αποτρεπτικούς παράγοντες για να βάλω τα 10 ήταν και είναι η τραμπουκική συλλογή δεδομένων μου απο τη Microsoft.

 

Έχω μείνει στον Ιούλιο του 15' που υπήρξε γενική κατακραυγή πάνω στο θέμα.

Διαβάζω τώρα εδώ ότι υπάρχει κάποια βελτίωση. Δε διευκρινίζεται όμως σε τι βαθμό υπάρχει βελτίωση..

 

 

 

privacywin10a.jpg

 

 

 

Τι σημαίνει "Απαραίτητα δεδομένα"; Απο ποιον ορίζεται τι είναι απαραίτητο;

Δε γίνεται να απενεργοποιηθεί πλήρως η αποστολή δεδομένων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι "κλεβουν" ρε παιδια απο μας δηλαδη; Τις γυμνες φωτογραφιες της κοπελας μου μεσα απο τον D σκληρό δισκο;

Τι πληροφοριες παιρνουν που δεν παιρνουν οι αλλοι (googl, aapl, amazon)?

To πως τρωω το σουβλακι μου στις σπετσες; 

Περιμενω απαντηση.

Μην παιξει κανεις το χαρτι του Snowden.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι "κλεβουν" ρε παιδια απο μας δηλαδη; Τις γυμνες φωτογραφιες της κοπελας μου μεσα απο τον D σκληρό δισκο;

Τι πληροφοριες παιρνουν που δεν παιρνουν οι αλλοι (googl, aapl, amazon)?

To πως τρωω το σουβλακι μου στις σπετσες; 

Περιμενω απαντηση.

Μην παιξει κανεις το χαρτι του Snowden.

 

Έχουν μπερδέψει την π..... με την βούρτσα, το τι θα πει δηλαδή ανώνυμη συλλογή στατιστικών δεδομένων χρήσης με την παρακολούθηση... Άστους να τρώγονται με τα ρούχα τους, κάθονται και κλαίγονται για την τηλεμετρία των windows (που στο λένε, που, πως και γιατί), και αγνοούν το ότι η παραμικρή αναζήτηση τους στο google υπόκειται και αυτή σε telemetry data analysis, το κινητό τους το ίδιο, από το gps μέχρι το πλήθος των εφαρμογών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι "κλεβουν" ρε παιδια απο μας δηλαδη; Τις γυμνες φωτογραφιες της κοπελας μου μεσα απο τον D σκληρό δισκο;

Τι πληροφοριες παιρνουν που δεν παιρνουν οι αλλοι (googl, aapl, amazon)?

To πως τρωω το σουβλακι μου στις σπετσες; 

Περιμενω απαντηση.

Μην παιξει κανεις το χαρτι του Snowden.

Τίποτα δεν "κλέβουν", συλλέγουν όμως.

Όταν θα έρθει η ώρα να "κλέψουν" τότε τους έχεις ανοίξει ευχαρίστως την πόρτα, και θα πεις και ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα δεν "κλέβουν", συλλέγουν όμως.

Όταν θα έρθει η ώρα να "κλέψουν" τότε τους έχεις ανοίξει ευχαρίστως την πόρτα, και θα πεις και ευχαριστώ!

Μονο το κωδικο απο το ibank της εθνικης να μην μου κλεψει η MS απο text αρχειο και τον πουλησει σε Νιγηριανο, τους εφαγα.

Τωρα χωρις πλακα, τα υποθετικα σεναρια αν και οταν δεν με πιανουν.

Ειναι συνομωσιες και για Παϊσιολογους.

Δεδομένα παιρνουν για να βελτιωνουν το λογισμικο μεσω cloud database, μην φοβαστε  εδω επιβιωσαμε απο τον ΙΟ ΤΟΥ 2000!1!111!!ΕΝΑ ΕΝΑ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι προγραμματιστής.

Από την προηγούμενη εβδομάδα είχαμε θέματα με πελάτες μας που είχαν πάρει την Pre-release (insider?)  του Creators Update και είχαμε θέμα, με την γραμματοσειρά Ms Sans Serif. Οπουδήποτε στην εφαρμογή χρησιμοποιούσαμε αυτή την γραμματοσειρά για να γράψουμε ελληνικά το μόνο που φαινόταν ήταν κάθετες γραμμές. Όταν αλλάζαμε σε άλλη (Arial, Tahoma κτλ) κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα μία ερώτηση σχετική με την προστασία των προσωπικών δεδομένων μου και κάποιοι (aris1986, argipent) ερμήνευσαν την ερώτησή μου σαν παραλλήρημα συνομωσιολογίας.

 

Μου θύμησε και λίγο το ανέκδοτο με το γρύλο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν μπερδέψει την π..... με την βούρτσα, το τι θα πει δηλαδή ανώνυμη συλλογή στατιστικών δεδομένων χρήσης με την παρακολούθηση... Άστους να τρώγονται με τα ρούχα τους, κάθονται και κλαίγονται για την τηλεμετρία των windows (που στο λένε, που, πως και γιατί), και αγνοούν το ότι η παραμικρή αναζήτηση τους στο google υπόκειται και αυτή σε telemetry data analysis, το κινητό τους το ίδιο, από το gps μέχρι το πλήθος των εφαρμογών.

 

Η τηλεμετρία δε με ενοχλεί στο οτι με 'παρακολουθούν' (έχω και linux-άκια), απλά μου τη δίνει όταν βλέπω να χρησιμοποιεί πόρους του συστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάνε ανά κύματα για να δουν μήπως χρειαστούν παραπάνω fixes για ορισμένους συνδυασμούς hardware.

 

Ελπίζω να μην αργήσει πολύ το update να έρθει σε όλους. Προσπαθώ από χθες με update assistant και media creation tool και μου βγάζει error στο boot. Σε thread της microsoft όσοι έχουμε επεξεργαστή AMD A10-8700P εμφανίζει αυτό το σφάλμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απο τους μεγαλύτερους αποτρεπτικούς παράγοντες για να βάλω τα 10 ήταν και είναι η τραμπουκική συλλογή δεδομένων μου απο τη Microsoft.

 

Έχω μείνει στον Ιούλιο του 15' που υπήρξε γενική κατακραυγή πάνω στο θέμα.

Διαβάζω τώρα εδώ ότι υπάρχει κάποια βελτίωση. Δε διευκρινίζεται όμως σε τι βαθμό υπάρχει βελτίωση..

 

 

 

privacywin10a.jpg

 

 

 

Τι σημαίνει "Απαραίτητα δεδομένα"; Απο ποιον ορίζεται τι είναι απαραίτητο;

Δε γίνεται να απενεργοποιηθεί πλήρως η αποστολή δεδομένων;

 

Spybot Anti-beacon.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έκανα μία ερώτηση σχετική με την προστασία των προσωπικών δεδομένων μου και κάποιοι (aris1986, argipent) ερμήνευσαν την ερώτησή μου σαν παραλλήρημα συνομωσιολογίας.

 

Μου θύμησε και λίγο το ανέκδοτο με το γρύλο. :P

 

 

Ελεος :P

 

Περα απ'τη πλακα, η απαντηση τους ηταν ισως πιο επιθετικη απ'οσο χρειαζοταν, αλλα το δικαιολογω λογω των ατελειωτων συζητησεων πανω στο θεμα τα τελευταια 2 χρονια.

 

Η αποψη που προσπαθουν να επικοινωνησουν ειναι οτι το θεμα εχει παρει αδικαιολογητα μεγαλες διαστασεις. Το αν την ασπαζεσαι η οχι ειναι αλλου παπα ευαγγελιο.

 

Ο καθενας πανω στο θεμα απ'οτι εχω παρατηρησει εχει την αποψη του και τα επιχειρηματα ειτε απο τη μια ειτε απο την αλλη πλευρα δεν φαινεται να πειθουν κανεναν να αλλαξει γνωμη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...