Προς το περιεχόμενο

Αφορολογητο και ebanking


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα στοιχεία του εμπόρου είναι σε χώρα ευρωπαϊκής ένωσης (ανεξάρτητα αν το site είναι εκτός)  η συναλλαγή παίρνει κανονικά μέρος στο αφορολόγητο.Επιπλέον θα πρέπει ο έμπορος να έχει και σωστό δηλωμένο Merchant Category code γιατί παίζει ρόλο για το αν θα συμμετέχει ή όχι.

Άλλες κάρτες  εκτός του ελληνικού τραπεζικού συστήματος δεν νομίζω ότι παίρνουν μέρος γιατί θα έπρεπε να στέλνουν τα στοιχεία των συναλλαγών τους στην ΑΑΔΕ όπως κάνουν όλες οι ελληνικές τράπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτηση: Αν απο τις τραπεζες εμφανιζονται δαπάνες αφορολόγητου 10000€ και με βαση το εισοδημα μου πρεπει να εχω δαπάνες τουλαχιστον 5000€, μπορω εγω να το αλλαξω και να βαλω 5000€ ή καποιο ποσό κοντα σε αυτο, και να διορθωσω το 10000€  ?

 

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Dvs είπε

το αφορολόγητο πάει μονο στον "κύριο/πρώτο" δικαιούχο ή μπορει να πάει σε οποιαδήποτε απο τους δικαιούχους του λογαριασμου;

 Πάει στο όνομα που γράφει πάνω η κάρτα με την οποία έγινε η δαπάνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alfeios είπε

Ερωτηση: Αν απο τις τραπεζες εμφανιζονται δαπάνες αφορολόγητου 10000€ και με βαση το εισοδημα μου πρεπει να εχω δαπάνες τουλαχιστον 5000€, μπορω εγω να το αλλαξω και να βαλω 5000€ ή καποιο ποσό κοντα σε αυτο, και να διορθωσω το 10000€  ?

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, alfeios είπε

Ερωτηση: Αν απο τις τραπεζες εμφανιζονται δαπάνες αφορολόγητου 10000€ και με βαση το εισοδημα μου πρεπει να εχω δαπάνες τουλαχιστον 5000€, μπορω εγω να το αλλαξω και να βαλω 5000€ ή καποιο ποσό κοντα σε αυτο, και να διορθωσω το 10000€  ?

Αν οι αγορές έχουν ΓΙΝΕΙ, δεν το αγγίζεις.

ΜΟΝΟ, αν έχεις υπάρχει κάποιο λάθος, το διωρθωνεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Οι παραπάνω κωδικοί δεν προσυμπληρώνονται από τη Φορολογική Διοίκηση αλλά το ελάχιστο απαιτούμενο ποσό αναγράφεται από τους φορολογούμενους. Προς διευκόλυνση του υπολογισμού αυτού, η Φορολογική Διοίκηση αναρτά την ηλεκτρονική πληροφόρηση που έχει στη διάθεσή της και οι φορολογούμενοι έχοντας οι ίδιοι το βάρος της απόδειξης, αναγράφουν αυτά που πληρούν τις απαιτούμενες προϋποθέσεις.

Εννοείς ότι αναγράφουμε το "ελάχιστο απαιτούμενο" και όχι το πραγματικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Oπως τo συζητησαμε και περυσι και προπερσι, μπορουμε να βαλουμε το μινιμουμ απαραιτητο :-)

18 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Αν είναι μικροποσό και για μια φορά, δεν πρόκειται να ασχοληθεί κανένας με αυτό.

Στις πόσες φορες και για τι ποσο ασχολούνται δηλαδή?

Επεξ/σία από rus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, rus είπε

Στις πόσες φορες και για τι ποσο ασχολούνται δηλαδή?

Δεν υπάρχει συγκεκριμένο όριο, ούτε στις φορές, ούτε στο ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, alfeios είπε

Εννοείς ότι αναγράφουμε το "ελάχιστο απαιτούμενο" και όχι το πραγματικό;

Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, πρέπει να βάλεις !

Τι θα βάλεις, ψεύτικο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Το ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ, πρέπει να βάλεις !

Τι θα βάλεις, ψεύτικο ?

Σταμάτα να παραπληροφορείς χριστιανέ μου.... Έχουν παραθέσει το νόμο πιο πάνω που λέει ότι μπορείς να βάλεις το μινιμουν απαραίτητο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, 1comment είπε

Σταμάτα να παραπληροφορείς χριστιανέ μου.... Έχουν παραθέσει το νόμο πιο πάνω που λέει ότι μπορείς να βάλεις το μινιμουν απαραίτητο. Καταλαβαίνεις τι σημαίνει αυτό;

Τι θα πει: ότι μπορείς να βάλεις ????

Άμα θες, δηλαδή ?

Και ΓΙΑΤΙ δεν το αφήνεις ΩΣ ΕΧΕΙ ?

Αλχημείες, μου φαίνονται αυτά !

ΥΓ. ΚΑΝΕ τα, αλλά μην βγάζεις τελαλη 

Αν κάποιος έχει χαμηλό εισόδημα και φοβάται ότι οι συναλλαγές με κάρτα θα βγουν ΠΑΡΑΠΑΝΩ, απλά μειώνει την χρήση της κάρτας.

Δεν πάει στον κωδικό 049 και αρχίζει ΝΑ ΣΒΗΝΕΙ !!!!

Η το κάνει στα κρυφά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, alfeios είπε

Εννοείς ότι αναγράφουμε το "ελάχιστο απαιτούμενο" και όχι το πραγματικό;

Με το να παραθέτω το κείμενο των κωδικών 049 και 050 Δεν εννοώ τίποτα απολύτως.

Έχω την εντύπωση ότι είναι αυτοεξηγούμενοι. 

Το Κειμενο λέει ότι η διοίκηση σου δίνει την πληροφόρηση που έχει και ζητάει από εσένα να συμπληρώσεις αυτά που ανήκουν στις 12 κατηγορίες της Στατιστικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση μου αγόρασα με κάρτα Μηχανή οδηγησης 3.500 ευρώ Η αγορά αυτή ρητά εξαιρειται . Η τράπεζα όμως δεν τον ξέρει διότι το κατάστημα πουλάει και άλλα πράγματα που περιλαμβάνονται στις δαπάνες. Με δική μου ευθηνη θα το αφαιρεσω. Με δική του ευθηνη λοιπόν ο καθένας μπορεί να δηλώσει μικρώτερο ή και μεγαλύτερο ποσό.

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Vasileios-gr είπε

Με το να παραθέτω το κείμενο των κωδικών 049 και 050 Δεν εννοώ τίποτα απολύτως.

Έχω την εντύπωση ότι είναι αυτοεξηγούμενοι. 

Το Κειμενο λέει ότι η διοίκηση σου δίνει την πληροφόρηση που έχει και ζητάει από εσένα να συμπληρώσεις αυτά που ανήκουν στις 12 κατηγορίες της Στατιστικής υπηρεσίας. Στην περίπτωση μου αγόρασα με κάρτα Μηχανή οδηγησης 3.500 ευρώ Η αγορά αυτή ρητά εξαιρειται . Η τράπεζα όμως δεν τον ξέρει διότι το κατάστημα πουλάει και άλλα πράγματα που περιλαμβάνονται στις δαπάνες. Με δική μου ευθηνη θα το αφαιρεσω. Με δική του ευθηνη λοιπόν ο καθένας μπορεί να δηλώσει μικρώτερο ή και μεγαλύτερο ποσό.

ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο αφορολοηγητο μετρουν οι δαπανες που ειναι προς ξενες εταιριες? Π.χ συνδρομη Netflix, αγορες εφαρμογων απο google play κτλ.

Επεξ/σία από ardi21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...