Προς το περιεχόμενο

AM4 motherboards εμπειριες και συμπερασματα


benign

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον, μιας και η μητρικη μου asus sabertooth 990FX R2.0 ειναι για σερβις στο msystems μεχρι το πασχα

αναγκαστικα θα πρεπει να κανω αναβαθμιση (ευκαιρια κιολας) οποτε θα πουλησω τον υπερτατο 8320 και τις 2400 ddr3 μνημες

 

εχω ηδη παραγγειλει ryzen 5 1600 απο αμαζον,

απο ραμ λεω F4-3200C16D-16GVKB μολις τις παρηγγειλα στα 185 ευρω (ελεος)

και μητρικη asus prime X370 pro

αν εχετε καμια ενσταση ακουω

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνα με αυτα οι balistix elite ειναι samsung b-dies

 

post-341170-0-30515800-1510248569_thumb.png

 

post-341170-0-55385300-1510248577_thumb.png

 

Παρόλα αυτα στην δικη μου μητρικη τουλαχιστον και με τον δικο μου επεξεργαστη, στα 3466 δεν δουλευουν με την καμια και με τα ελαχιστα timmings που μπορουν να δουλεψουν stable ειναι αυτα

 

post-341170-0-88457900-1510248742_thumb.png

 

Σε πολλα review ωστοσο ,τους δουλεψαν και στα 3466 για παραδειγμα ενα ειναι αυτο

 

Το σιγουρο ειναι οτι ειναι στα ιδια λεφτα με hynix αλλα νομιζω οτι αξιζουν περισσοτερο.

Επεξ/σία από akoinonitos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις ακριβυναν τις ballistix elite οι τραχαναδες.


Και τα 8αρια κιτ είναι B-die?

Nομιζω πως ναι αλλα δεν μπορω να το πω με σιγουρια ,τα 3200 16gb που ειδα σε review ειναι b dies για τα 8 δεν βρηκα καποιο review.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τον ryzen 1600 και είμαι τώρα σε αναζήτηση motherboard και ram. Ram λογικά θα πάρω 16gb 3200 κάποιο samsung b chip.

 

Motherboard όμως δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί δεν έχω ιδέα από overclock και θέλω να είναι όσο πιο plug and play γίνεται. Asrock και asus 350 series διαβάζω πολλά παράπονα. Με κάνει να σκέφτομαι να πάρω την taichi να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά 220ευρω mobo για 200 ευρώ επεξεργαστή μου φαίνεται κάπως.

Πείτε μου βρε παιδιά τις γνώμες σας.

Το υπόλοιπο σύστημα θα είναι rmx 650,phanteks p400s,ssd samsumg 850 evo και gpu μάλλον rx 580 nitro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τον ryzen 1600 και είμαι τώρα σε αναζήτηση motherboard και ram. Ram λογικά θα πάρω 16gb 3200 κάποιο samsung b chip.

 

Motherboard όμως δεν μπορώ να αποφασίσω γιατί δεν έχω ιδέα από overclock και θέλω να είναι όσο πιο plug and play γίνεται. Asrock και asus 350 series διαβάζω πολλά παράπονα. Με κάνει να σκέφτομαι να πάρω την taichi να έχω το κεφάλι μου ήσυχο αλλά 220ευρω mobo για 200 ευρώ επεξεργαστή μου φαίνεται κάπως.

Πείτε μου βρε παιδιά τις γνώμες σας.

Το υπόλοιπο σύστημα θα είναι rmx 650,phanteks p400s,ssd samsumg 850 evo και gpu μάλλον rx 580 nitro

 

 

Προβλήματα σε τι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια

θα κανω build με asrock ab350 pro4, ryzen 5 1600 και gtx 1070

υπαρχει περιπτωση να παρω ραμ και να μην λειτουργει καθολου στο πισι? οχι λογο προβληματος της αλλα συμβατοτητας με την mobo? γιατι ηθελα να παρω κατι της g skill αλλα δεν ειναι μεσα στην λιστα qvl της mobo και δεν ξερω αν αυτο σημαινει οτι δεν θα λειτουργησουν καθολου η οτι θα λειτουργησουν στα 2400mhz...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...