Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/10/2019 στις 4:22 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα,

Μου έλεγε "γνωστός" μου που κάνει εγκαταστάσεις, ότι συμφέρει πιο πολύ ο κεντρικός λέβητας παρά ο ατομικός για τους παρακάτω λόγους:

  1. Πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα βγαίνει περίπου στα 1.300 με 1.500 ανά διαμέρισμα σε σχέση με τον ατομικό που βγαίνει στα 2.300 με 2.500 χωρίς ΦΠΑ
  2. Έχει καλύτερη απόδοση
  3. Λιγότερα έξοδα συντήρησης και πάγια γιατί μοιράζονται στα 4

Ισχύει;

Εάν π.χ. μια ημέρα ανοίξω μόνο εγώ την θέρμανση, δεν θα καίει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον ατομικό ή στην περίπτωση που θα το έχω ανοιχτό για 1/2/3/4 μήνες;

Νομιζω πως ειναι δυσκολο να σου απαντησει καποιος σε αυτο.ισως μονο μηχανολογος. Ενας μεγαλος λεβητας θα καιει παραπανω αν ειναι να ζεστανει μονο εσενα και θα εχει απωλειες στο δρομο. Επισης δε θα εχεις ζεστο νερο απο ατομικο λεβητα. Απο την αλλη θα εχεις απωλεια επειδη θα ειναι κρυα τα αλλα διαμερισματα. Νομιζω αν καιει για ολους ισως να ειναι πιο οικονομικο και οχι οποτε θελει ο καθενας

Επεξ/σία από ParhsG
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παράξενα νούμερα είναι αυτά.

Έναν termet που έβαλα στο χώρο μου για ατομική χρήση δεν πήγε πάνω από €1200.  Βέβαια μιλάω για τον 24/30kw

Στη δικιά μου την περίπτωση πριν λίγα χρόνια δώσαμε ένα σεβαστό ποσό σαν πολυκατοικία να βάλουμε κεντρικό λέβητα αερίου (μετατροπή από πετρέλαιο).  Και άρχισαν οι γρίνιες - κανένας δε βολευόταν όπως ήθελε και όταν ήθελε.  Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά τελικά έφτασε ένα χρέος 7 χιλιάρικα στο φυσικό αέριο και μας το έκοψαν.  Περίπου 2 χιλιάρικα το μήνα αέριο θέλαμε για 12 διαμερίσματα.  Τελικά βάλαμε οι περισσότεροι ατομικό και ησυχάσαμε.  Αυτοί που δεν έβαλαν είναι μερικοί στους ενδιάμεσους ορόφους γιατί, προφανώς, ζεσταίνονται από τους γύρο τους.

Για όλη την προηγούμενη σεζόν πάνω από €650 δεν έδωσα στο αέριο με το ατομικό και έχω και ζεστό νερό χρήσης.  Και πλήρη αυτονομία στο πότε το ανάβω / σβήνω (το έχω μόνιμα ανοιχτό στους 23C και 16C το βράδυ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, papars είπε

Παράξενα νούμερα είναι αυτά.

Έναν termet που έβαλα στο χώρο μου για ατομική χρήση δεν πήγε πάνω από €1200.  Βέβαια μιλάω για τον 24/30kw

Στη δικιά μου την περίπτωση πριν λίγα χρόνια δώσαμε ένα σεβαστό ποσό σαν πολυκατοικία να βάλουμε κεντρικό λέβητα αερίου (μετατροπή από πετρέλαιο).  Και άρχισαν οι γρίνιες - κανένας δε βολευόταν όπως ήθελε και όταν ήθελε.  Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες αλλά τελικά έφτασε ένα χρέος 7 χιλιάρικα στο φυσικό αέριο και μας το έκοψαν.  Περίπου 2 χιλιάρικα το μήνα αέριο θέλαμε για 12 διαμερίσματα.  Τελικά βάλαμε οι περισσότεροι ατομικό και ησυχάσαμε.  Αυτοί που δεν έβαλαν είναι μερικοί στους ενδιάμεσους ορόφους γιατί, προφανώς, ζεσταίνονται από τους γύρο τους.

Για όλη την προηγούμενη σεζόν πάνω από €650 δεν έδωσα στο αέριο με το ατομικό και έχω και ζεστό νερό χρήσης.  Και πλήρη αυτονομία στο πότε το ανάβω / σβήνω (το έχω μόνιμα ανοιχτό στους 23C και 16C το βράδυ).

Με 30kw ζεσταινεις μονοκατοικία. Λιγα μου φαινονται παντως μαζι με εργασια και εξαρτηματα ποιοτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/10/2019 στις 4:22 ΜΜ, Uberalles_gr είπε

Καλησπέρα,

Μου έλεγε "γνωστός" μου που κάνει εγκαταστάσεις, ότι συμφέρει πιο πολύ ο κεντρικός λέβητας παρά ο ατομικός για τους παρακάτω λόγους:

  1. Πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα βγαίνει περίπου στα 1.300 με 1.500 ανά διαμέρισμα σε σχέση με τον ατομικό που βγαίνει στα 2.300 με 2.500 χωρίς ΦΠΑ
  2. Έχει καλύτερη απόδοση
  3. Λιγότερα έξοδα συντήρησης και πάγια γιατί μοιράζονται στα 4

Ισχύει;

Εάν π.χ. μια ημέρα ανοίξω μόνο εγώ την θέρμανση, δεν θα καίει πολύ περισσότερο σε σχέση με τον ατομικό ή στην περίπτωση που θα το έχω ανοιχτό για 1/2/3/4 μήνες;

Ο κεντρικός λέβητας πάντα συμφέρει είτε σε πετρέλαιο είτε σε φ. αέριο... ΑΛΛΑ το ζήτημα είναι ότι κατά 90% δεν θα μπορέσεις να συνεννοηθείς με τους γείτονες.


Πάντα θα υπάρχει ο κλασικός/κλασική περίεργη που θα το κλείνει για οικονομία ή θα το ανεβάζει στους 30β γιατί κρυώνει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
8 minutes ago, ParhsG said:

Με 30kw ζεσταινεις μονοκατοικία. Λιγα μου φαινονται παντως μαζι με εργασια και εξαρτηματα ποιοτικα.

Αν δεν είναι αμόνωτη, ναι, γιατί όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή έχω πάρει προσφορές για ατομικό λέβητα από 3 διαφορετικούς όλοι έπαιζαν από 2.100 έως 2.500 ευρώ + ΦΠΑ (για 24kw)

Απλώς ο πιο γνωστός μου, μου είπε αυτό με το κεντρικό λέβητα. Απλώς να τονίσω κάτι που ξέχασα, έχουμε κεντρικό λέβητα πετρελαίου αλλά με αυτόνομη θέρμανση.

Επομένως το ίδιο θα ισχύει και στην περίπτωση που δεν πάει στην λύση του ατομικού αλλά σε κεντρικό λέβητα.

Ο ενδοιασμός μου λοιπόν για το ατομικό λέβητα είναι ότι εκτός από το αρχικό κόστος που θα γλιτώσω σε σχέση με το κεντρικό λέβητα, φαντάζομαι και από τα πάγια/συντήρηση/ότι άλλο χρειαστεί αφού θα είναι /4, εάν εντέλει μακροπρόθεσμα  θα μου έρθει πιο ακριβό η κεντρική γιατί αλλιώς να ανάβω μια μονάδα 24kw και αλλιώς μια κεντρική μονάδα πολύ περισσοτέρων kw.

Επεξ/σία από Uberalles_gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Termet eco codens silver plus 25Kw στα €850 και τελική €1600 όλα μαζί (τοποθέτηση, σωλήνες, τέλη σύνδεσης κλπ) είχα δώσει.

https://www.termet.com.pl/en/produkt/ecocondens-silver-plus/66

Συντήρηση δεν έχω δώσει κάτι, πέρα από ένα πιστοποιητικό που ζητάει η εταιρία αερίου.

Στην πολυκατοικία σε εμάς, με 6 οικογένειες δεν υπήρχε συνεννόηση.  Άσε που στο τέλος δεν μπορούσαμε να μαζέψουμε να κοινόχρηστα για να πληρωθεί το αέριο και το έκοψαν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, papars είπε

Termet eco codens silver plus 25Kw στα €850 και τελική €1600 όλα μαζί (τοποθέτηση, σωλήνες, τέλη σύνδεσης κλπ) είχα δώσει.

https://www.termet.com.pl/en/produkt/ecocondens-silver-plus/66

Συντήρηση δεν έχω δώσει κάτι, πέρα από ένα πιστοποιητικό που ζητάει η εταιρία αερίου.

Στην πολυκατοικία σε εμάς, με 6 οικογένειες δεν υπήρχε συνεννόηση.  Άσε που στο τέλος δεν μπορούσαμε να μαζέψουμε να κοινόχρηστα για να πληρωθεί το αέριο και το έκοψαν.

Στο skroutz μόνο η αγορά του λέβητα είναι στα 1384 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν δωσετε λεφτα σε καποιον,δειτε τις δουλειες του...

Γιατι εχουμε τη ταση να πηγαινουμε στο φθηνοτερο και μετα σκανε τα μαργαριταρια και κλαιμε.

Το λεω γιατι ειμαι στο χωρο του αεριου και εχω δει αρκετα ωραια.

Ο φθηνοτερος βγαινει ακριβοτερος σε αρκετες περιπτωσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αν η κεντρικη θερμανση παραμενει σε λειτουργεια υποχρεούντε ολοι να συμμετέχουν στη συντηρηση της ασχέτως αν εχουν καυστήρα στο μπαλκονι τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, spyros007 είπε

Παντως αν η κεντρικη θερμανση παραμενει σε λειτουργεια υποχρεούντε ολοι να συμμετέχουν στη συντηρηση της ασχέτως αν εχουν καυστήρα στο μπαλκονι τους

Σωστά, αλλά αν ο άλλος έχει να πληρώσει κοινόχρηστα 3 και χρόνια, και αν είναι περισσότεροι αυτοί με την αυτονομία δεν πληρώνουν για την κεντρική θέρμανση. 

Στις περισσότερες φορές η αυτονομία μπαίνει γιατί δεν ικανοποιεί όλους το κεντρικό σύστημα με αποτέλεσμα να μην μπαίνει σε λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...