Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για σπίτι που δεν έχει εγκατάσταση ακόμα και το σκεφτόμαστε ανάμεσα σε πετρέλαιο και φ.α., διαβάζω οτι το οικονομικότερο μέσο είναι οι αντλίες θερμότητας. Κάπου είδα οτι για σπίτι 100 τ.μ. η εγκατάσταση πάει γυρω στις 4.000 ευρω. Ισχύει ή είναι με μη επώνυμα μηχανήματα. Αν έχει επιλέξει κάποιος αυτό το μέσο ψύξης/θέρμανσης έχει να προτείνει μάρκες στις οποίες προσανατολιζόμαστε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, Silenzio είπε

για σπίτι που δεν έχει εγκατάσταση ακόμα και το σκεφτόμαστε ανάμεσα σε πετρέλαιο και φ.α., διαβάζω οτι το οικονομικότερο μέσο είναι οι αντλίες θερμότητας. Κάπου είδα οτι για σπίτι 100 τ.μ. η εγκατάσταση πάει γυρω στις 4.000 ευρω. Ισχύει ή είναι με μη επώνυμα μηχανήματα. Αν έχει επιλέξει κάποιος αυτό το μέσο ψύξης/θέρμανσης έχει να προτείνει μάρκες στις οποίες προσανατολιζόμαστε ?

Διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Δεν έχεις εγκατάσταση θέρμανσης άρα χρειάζεσαι αρχικά μελέτη απο μηχανολόγο.

Αν δε θέλεις να το κάνεις αυτό, φυσικά και προχωράς σε σύνδεση με το φυσικό αέριο εφόσον αυτο περνάει απο εκει.

Μονο ο λέβητας, κοστίζει 2 με 3000 ανάλογα τι θα πάρεις.

Τα σώματα για 100 τετραγωνικά υπολογίζω γυρω στα 800 ευρω στη καλύτερη.

Η συνδεση με το φυσικό (από τον δρόμο στο μπαλκόνι σου) θα σου πάει 1000 ευρώ

Και απο κει και πέρα ειναι κανα 1000ρικο οι σωλήνες σύνδεσης, η δεξαμενή νερού κτλ κτλ.

Ε βάλε και την αμοιβη του υδραυλικού και του μάστορα για τα μερεμέτια (δε θα κρυψεις τις σωληνώσεις;) και καταλαβαίνεις το κόστος

6000 για πλάκα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, γνωρίζεται πόσο κοστίζει η βλάβη σε τριόδη;

Ο τεχνικός είπε οτι επισκευάζεται και ότι δεν θέλει αλλαγή, βέβαια το πρόβλημα που είχε το μηχάνημα είναι ότι δεν άναβε οπότε δεν ξέρω αν τα λέει σωστά.

Επίσης έχετε κάποιον έμπιστο τεχνικό Θεσσαλονίκη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, pontez2 είπε

Διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Δεν έχεις εγκατάσταση θέρμανσης άρα χρειάζεσαι αρχικά μελέτη απο μηχανολόγο.

Αν δε θέλεις να το κάνεις αυτό, φυσικά και προχωράς σε σύνδεση με το φυσικό αέριο εφόσον αυτο περνάει απο εκει.

Μονο ο λέβητας, κοστίζει 2 με 3000 ανάλογα τι θα πάρεις.

Τα σώματα για 100 τετραγωνικά υπολογίζω γυρω στα 800 ευρω στη καλύτερη.

Η συνδεση με το φυσικό (από τον δρόμο στο μπαλκόνι σου) θα σου πάει 1000 ευρώ

Και απο κει και πέρα ειναι κανα 1000ρικο οι σωλήνες σύνδεσης, η δεξαμενή νερού κτλ κτλ.

Ε βάλε και την αμοιβη του υδραυλικού και του μάστορα για τα μερεμέτια (δε θα κρυψεις τις σωληνώσεις;) και καταλαβαίνεις το κόστος

6000 για πλάκα!

2 διαμερίσματα είναι 120 τμ, εμένα με αφορά ο ένας όροφος, η υδραυλική εγκατάσταση έχει γίνει αλλά δεν έχουν μπει σώματα, ούτε λέβητας. Οτιδήποτε κοινό (ας πούμε λέβητας) θα πληρωθεί δια του 2.

σώματα χρειάζονται είτε για φ.α. είτε για αντλίες, οπότε ίδιο κόστος.

μου έκανε εντύπωση ότι οι αντλίες έχουν τη μισή κατανάλωση από πετρέλαιο και για 24 ώρες (όχι 3-4) αν είναι αλήθεια αυτό βέβαια.

σε ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Silenzio είπε

2 διαμερίσματα είναι 120 τμ, εμένα με αφορά ο ένας όροφος, η υδραυλική εγκατάσταση έχει γίνει αλλά δεν έχουν μπει σώματα, ούτε λέβητας. Οτιδήποτε κοινό (ας πούμε λέβητας) θα πληρωθεί δια του 2.

σώματα χρειάζονται είτε για φ.α. είτε για αντλίες, οπότε ίδιο κόστος.

μου έκανε εντύπωση ότι οι αντλίες έχουν τη μισή κατανάλωση από πετρέλαιο και για 24 ώρες (όχι 3-4) αν είναι αλήθεια αυτό βέβαια.

σε ευχαριστώ πολύ για τη λεπτομερή απάντηση.

H αντλία θέρμανσης να ξέρεις οτι χρειάζεται τριφασικό.

Κατά τα άλλα, εφόσον έχει γινει η αρχική εγκατάσταση, γλιτώνεις πολύ από το κόστος (ελπίζω η εγκατάσταση να ειναι εντελώς αυτόνομη χωρίς κοινόχρηστους σωλήνες διότι θα χρειαστεί να αποσυνδεθείς και να τους μονώσεις)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, pontez2 είπε

H αντλία θέρμανσης να ξέρεις οτι χρειάζεται τριφασικό.

Κατά τα άλλα, εφόσον έχει γινει η αρχική εγκατάσταση, γλιτώνεις πολύ από το κόστος (ελπίζω η εγκατάσταση να ειναι εντελώς αυτόνομη χωρίς κοινόχρηστους σωλήνες διότι θα χρειαστεί να αποσυνδεθείς και να τους μονώσεις)

τριφασικό έχει, για την εγκατάσταση υποτίθεται το κάθε διαμέρισμα θα έχει αυτονομία, απο εκει και πέρα δε ξέρω κάτι παραπάνω, θα ρωτήσω τον μηχανικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, pontez2 είπε

Διαμέρισμα ή μονοκατοικία?

Δεν έχεις εγκατάσταση θέρμανσης άρα χρειάζεσαι αρχικά μελέτη απο μηχανολόγο.

Αν δε θέλεις να το κάνεις αυτό, φυσικά και προχωράς σε σύνδεση με το φυσικό αέριο εφόσον αυτο περνάει απο εκει.

Μονο ο λέβητας, κοστίζει 2 με 3000 ανάλογα τι θα πάρεις.

Τα σώματα για 100 τετραγωνικά υπολογίζω γυρω στα 800 ευρω στη καλύτερη.

Η συνδεση με το φυσικό (από τον δρόμο στο μπαλκόνι σου) θα σου πάει 1000 ευρώ

Και απο κει και πέρα ειναι κανα 1000ρικο οι σωλήνες σύνδεσης, η δεξαμενή νερού κτλ κτλ.

Ε βάλε και την αμοιβη του υδραυλικού και του μάστορα για τα μερεμέτια (δε θα κρυψεις τις σωληνώσεις;) και καταλαβαίνεις το κόστος

6000 για πλάκα!

Αυτα τα νουμερα που τα ειδες??λεβητας 25kw αν παρεις κατι τοπ (vaillant, buderus, de dietrich, cosmogas) αντε το πολυ 1600€. Εγω εβαλα 5 σωματα υπερδιαστασιολογημενα vogel noot που ειναι τα τοπ 580€. Σωληνογραμμη λεγεται απο το δρομο στο σπιτι ο υδραυλικος μου πηρε 600€ κι ενας που ηταν πιο ακριβος μου ειχε δωσει με 800€. Καμιναδα διπλη 9 μετρα σχεδον αγωγος μαζι με εργασια 830€. Εξοδα στη δεπα με συνδεση κλπ καπου στο 300αρι. Μην λετε οτι θελετε στον κοσμο. Αν παιξεις με μια μεση λυση λεβητα σωματων ακομα και με χαλκοσωληνα το 4χιλιαρο ειναι ταβανι. Εκτος αν σε γδαρουν. Εγω αρχικη εγκατασταση υδρευσης-θερμανσης-αποχετευσης οροφου με πινακα υδροληψιας, λεβητα sime και ΟΛΟ χαλκοσωληνα πανω απο 7500€ δεν πηγε.

Επεξ/σία από john_petrucci7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σπιτι 120 τετραγωνικά δεν βάζεις μονο 5 σωματα κατά την άποψή μου. Αλλά αν ειναι να βάλεις, τοτε προχωράς σε μελέτη μηχανολόγου οποτε το κοστος θα ανέβει.

Και τα 800 που ειπα ειναι μια καλή τιμη.

Η εταιρια του φυσικου αερίου για τη σωληνογραμμή μου είπε 1000 ευρω ακριβος. Αυτο ειπαν, αυτο λέω.

Λέβητα με 1600 ευρω...οκ...Ναι υπάρχει και με 1000 ευρω. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pontez2 είπε

Λέβητα με 1600 ευρω...οκ...Ναι υπάρχει και με 1000 ευρω. 

€850 έδωσα για Termet 25kw.  Το έγραψα και παραπάνω.  Υπάρχουν και φτηνότεροι και ακριβότεροι.  Ψάξιμο θέλει.

Για εγκατάσταση σε 80τμ με 6 σώματα και σωλήνα από τον δρόμο + σύνδεση και όλα μέσα, μαζί με το λέβητα πήγε €1600 (Υπήρχαν εσωτερικές σωληνώσεις στο διαμέρισμα).

€7000 έδωσα σε διαμέρισμα 210τμ ρετιρέ με buderus και 2 ζώνες (διαφορετικό θερμοστάτη σε κάθε ζώνη), μαζί με τα σώματα και πλήρη υδραυλική εγκατάσταση εσωτερικά και εξωτερικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδιαφέροντα τα όσα λέτε για το φ.α., ωστόσο αν κάποιος έχει εμπειρία με τις αντλίες θερμότητας θα ήθελα να ακούσω και μια γνώμη. Μπορεί ο μηχανικός μου να βαριέται να ασχοληθεί και να μου πει άσε δεν αξίζει (μου έχει δώσει προσφορά για εγκατάσταση πετρελαίου με λέβητα, καπνοδόχο κλπ) αλλά μου φαίνεται πιο καλή επένδυση η αντλία. Για το φ.α. πάλι έχει πάγιο για όλο το χρόνο, αυτό είναι το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πάγιο για το ΦΑ είναι πολύ μικρό - γενικά για τους καλοκαιρινούς μήνες δεν στέλνουν ούτε λογαριασμό.  Αν έχεις και ρεύμα από τους ίδιους τότε υπάρχει και έκπτωση.

Για τις α.θ. όταν το κοίταξα φαίνονται φτηνότερες αφού έχουν δείκτη απόδοσης πάνω από το 1 - είναι σαν τα inverter a/c.  Ο μηχανικός μου είχε πει ότι συμφέρουν αν έχω ενδοδαπέδια, αλλιώς οι αθ υψηλής θερμοκρασίας τραβάνε ρεύμα όπως και να το κάνεις πολύ περισσότερο.  Στις αθ παίζουν ρόλο και οι αποστάσεις των σωληνώσεων, και αν θα βάλεις υποβοήθηση από ηλιακά πάνελ / γεωθερμία κλπ.  Επίσης θέλουν χώρο και κάνουν και φασαρία - οπότε δεν είναι εύκολο να μπουν σε διαμέρισμα.

Βρες σοβαρό μηχανικό να στα βγάλει στα μέτρα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, pontez2 είπε

Σε σπιτι 120 τετραγωνικά δεν βάζεις μονο 5 σωματα κατά την άποψή μου. Αλλά αν ειναι να βάλεις, τοτε προχωράς σε μελέτη μηχανολόγου οποτε το κοστος θα ανέβει.

Και τα 800 που ειπα ειναι μια καλή τιμη.

Η εταιρια του φυσικου αερίου για τη σωληνογραμμή μου είπε 1000 ευρω ακριβος. Αυτο ειπαν, αυτο λέω.

Λέβητα με 1600 ευρω...οκ...Ναι υπάρχει και με 1000 ευρω. 

Κατσε το χιλιαρικο στην εδα γιατι το εδωσες?Για το μετρητη?

Επισης πλεον εχουν πεσει οι τιμες,μια χαρα λεβητες βρισκεις και με 1000-1500.

Ο De Dietrich που ειχα παρει πριν χρονια (κανα 2500Ε αν θυμαμαι καλα) παντως τη τριοδη μου την εδωσε στο χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλημερα, εχω εναν λεβητα της vailant ecotec 25kw, εκανα χθες service τον λεβητα, ο μηχανικος μου εβαλε το νερο στους 50 βαθμους (η αληθεια ειναι πως δεν αντεχεται ειναι πολυ καυτο) και των σωματων στους 70, το θεμα ειναι οτι μ ειπε οτι μπορω να αλλαζω τους βαθμους του νερο οπως θελω αναλογα το τι με ευχαρηστει, αλλα να μην αλλαξω την θερμοκρασια των σωματων. Πιστευω πως 70 ειναι παρα πολυ, και ξερω οτι ο λεβητας ειναι με αντισταθμιση,  η καμπυλη μου χθες ηταν στο 5.03. Πιστευω πως πρεπει να ριξω την θερμοκρασια του νερου επειδη θελω την θερμανση μετα τις 7 το απογευμα για λιγες ωρες απλα δεν ξερω ποσο πιο αποδοτικο θα ειναι. Θελω ο λεβητας να δουλευει τοσο οσο χρειαζετε για μια θερμοκρασια σπιτιου 20 βαθμους ( για χειμωνα μιλαμε) γιατι ακομα εχουμε 25αρια.

 

Ολες οι αποψεις δεκτες ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, mindphreak είπε

Παιδια καλημερα, εχω εναν λεβητα της vailant ecotec 25kw, εκανα χθες service τον λεβητα, ο μηχανικος μου εβαλε το νερο στους 50 βαθμους (η αληθεια ειναι πως δεν αντεχεται ειναι πολυ καυτο) και των σωματων στους 70, το θεμα ειναι οτι μ ειπε οτι μπορω να αλλαζω τους βαθμους του νερο οπως θελω αναλογα το τι με ευχαρηστει, αλλα να μην αλλαξω την θερμοκρασια των σωματων. Πιστευω πως 70 ειναι παρα πολυ, και ξερω οτι ο λεβητας ειναι με αντισταθμιση,  η καμπυλη μου χθες ηταν στο 5.03. Πιστευω πως πρεπει να ριξω την θερμοκρασια του νερου επειδη θελω την θερμανση μετα τις 7 το απογευμα για λιγες ωρες απλα δεν ξερω ποσο πιο αποδοτικο θα ειναι. Θελω ο λεβητας να δουλευει τοσο οσο χρειαζετε για μια θερμοκρασια σπιτιου 20 βαθμους ( για χειμωνα μιλαμε) γιατι ακομα εχουμε 25αρια.

Ολες οι αποψεις δεκτες ευχαριστω.

Βασικά πρέπει να δεις σε τι θερμοκρασία και πίεση λειτουργούν τα σώματα που έχεις.  Μερικά για να αποδώσουν θέλουν πάνω από 80C και 1 έως 2at.  Μετά αφήνεις τον λέβητα να δουλέψει με την αντιστάθμιση.  Οπότε θες εσωτερικό και εξωτερικό θερμόμετρο και τον σχετικό συμβατό θερμοστάτη για να επιλέγεις την θερμοκρασία που επιθυμείς.  Η θερμοκρασία νερού χρήσης είναι ανεξάρτητη από τη θερμοκρασία των σωμάτων. 

Την καμπύλη την πειράζεις αν δεις ότι τις πολύ κρύες μέρες να μην νιώθεις ζεστός. (ή να νιώθεις πολύ ζεστός)

Αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, δηλαδή να μην έχεις σταθερή ρύθμιση όλη μέρα π.χ. να υπάρχει ωράριο που λείπεις / είσαι σπίτι - τότε θες έξυπνο θερμοστάτη να  του περάσεις το πρόγραμμα που επιθυμείς.  Δες μήπως ο vailant θέλει τύπου Opentherm.

Στην δικιά μου εγκατάσταση έχω τη ρύθμιση στους 22 όταν είμαι σπίτι, στους 18 όταν πέφτω για ύπνο και στους 16 όταν λείπω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...