Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, papars είπε

Βασικά πρέπει να δεις σε τι θερμοκρασία και πίεση λειτουργούν τα σώματα που έχεις.  Μερικά για να αποδώσουν θέλουν πάνω από 80C και 1 έως 2at.  Μετά αφήνεις τον λέβητα να δουλέψει με την αντιστάθμιση.  Οπότε θες εσωτερικό και εξωτερικό θερμόμετρο και τον σχετικό συμβατό θερμοστάτη για να επιλέγεις την θερμοκρασία που επιθυμείς.  Η θερμοκρασία νερού χρήσης είναι ανεξάρτητη από τη θερμοκρασία των σωμάτων. 

Την καμπύλη την πειράζεις αν δεις ότι τις πολύ κρύες μέρες να μην νιώθεις ζεστός. (ή να νιώθεις πολύ ζεστός)

Αν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις, δηλαδή να μην έχεις σταθερή ρύθμιση όλη μέρα π.χ. να υπάρχει ωράριο που λείπεις / είσαι σπίτι - τότε θες έξυπνο θερμοστάτη να  του περάσεις το πρόγραμμα που επιθυμείς.  Δες μήπως ο vailant θέλει τύπου Opentherm.

Στην δικιά μου εγκατάσταση έχω τη ρύθμιση στους 22 όταν είμαι σπίτι, στους 18 όταν πέφτω για ύπνο και στους 16 όταν λείπω.

Εχω εναν παλιο θερμοστατη μεσα στο σπιτι αυτους τους κλασικους με θερμοκρασιες 18-20-22-24... ειπα τον τεχνικο αν μπορω να βαλω και μου προτεινε εναν samsung στα 50 ευρω, απλα εγω ζητησα με προγραμμα οπως λες γιατι λυπω 10 ωρες τη μερα απο το σπιτι και με παρεπεμψε σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα.

To θεμα ειναι να αφησω την θερμοκρασια νερου σωματων στους 70?? Η να το παω στους 60? Κατι διαβασα για υγροποιηση στην καμιναδα. Εγω θελω να μην καιω τζαμπα αεριο χωρις να χρειαζομαι τοση ζεστη αλλα ουτε να κανω ζημια στον λεβητα.

Επεξ/σία από mindphreak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

22 ώρες πριν, mindphreak είπε

Εχω εναν παλιο θερμοστατη μεσα στο σπιτι αυτους τους κλασικους με θερμοκρασιες 18-20-22-24... ειπα τον τεχνικο αν μπορω να βαλω και μου προτεινε εναν samsung στα 50 ευρω, απλα εγω ζητησα με προγραμμα οπως λες γιατι λυπω 10 ωρες τη μερα απο το σπιτι και με παρεπεμψε σε μαγαζι με ηλεκτρολογικα.

To θεμα ειναι να αφησω την θερμοκρασια νερου σωματων στους 70?? Η να το παω στους 60? Κατι διαβασα για υγροποιηση στην καμιναδα. Εγω θελω να μην καιω τζαμπα αεριο χωρις να χρειαζομαι τοση ζεστη αλλα ουτε να κανω ζημια στον λεβητα.

Και πάλι σε ρωτάω σε τι θερμοκρασία αποδίδουν τα σώματα; Τα δικά μου θέλουν 80C.

Αν βάλεις τον θερμοστάτη δωματίου στους 20 βαθμούς και έχεις αντιστάθμιση δεν σε ενδιαφέρει η θερμοκρασία των σωμάτων.  Ο λέβητας βάσει της καμπύλης θα ζεστάνει τα σώματα για να πετύχει τη θερμοκρασία που έχεις ζητήσει.  Βάλε έξυπνο θερμοστάτη συμβατό με τον καυστήρα σου.

Στο γραφείο μου έχω έναν που του λέω ότι στις 9 το πρωί θέλω η θερμοκρασία χώρου να είναι 22C.  Αυτός, ανάλογα με τις παραμέτρους που έχει (εσωτερική, εξωτερική θερμοκρασία, πρόβλεψη καιρού κλπ) θα ξεκινήσει να ζεσταίνει μερικές ώρες πριν.  Μάλιστα κρατάει αρχείο (έτσι λένε) και βγάζει στατιστικά για την δυνατότητα θέρμανσης του χώρου.  Οπότε υπολογίζει πότε θα ξεκινήσει να ζεσταίνει τόση ώρα πριν ώστε να μην κάνει overshoot την επιθυμητή θερμοκρασία.  Και την ώρα του κλεισίματος υπολογίζει ώστε ο χώρος να μείνει ζεστός μέχρι την ώρα που του έχω θέσει να πάει σε νυχτερινό ή away mode (τα σαββατοκύριακα π.χ.) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ,

 Μπορεί να με πληροφορήσει κάποιος φίλος που έχει βάλει αέριο πρόσφατα σπίτι του (Αθήνα) , πόσο καιρό χρειάστηκε να εγκριθεί η αίτηση δήλωσης ενδιαφέροντος εγκατάστασης ;;

 Εχω αποδεχτεί από τέλη Σεπτέμβρη προσφορά εγκατάστασης από συνεργαζόμενο με την ΕΠΑ Αττικής συνεργάτη και είμαι στην αναμονή αποδοχής της αίτησης προκειμένου να προχωρήσει η διαδικασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Dantε είπε

Να μπει ο μετρητης εννοεις?Εαν ναι καλο διμηνο,γινεται πανικος τωρα.

Δυστυχώς δεν έχω φθάσει μέχρι εκεί..

Μου είπαν από την εταιρεία που ανέλαβε το έργο ότι έχουν κάνει αίτηση στην εταιρεία φυσικού αερίου για αποδοχή της συνδεσης μου με αεριο, εν συνεχεία θα πρέπει να τους στείλω κάποια δικαιολογητικά που χρειάζεται για να προχωρήσει η διαδικασία και να ακολουθήσουν οι υδραυλικές εργασίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τελη Σεπτεμβρη ειναι οντως αρκετος καιρος.

Δεν εχω εικονα για αυτο το σταδιο ποσο καιρο κανουν,αλλα δε μου φαινεται περιεργο.Αργουν υπερβολικα πολυ σε οτιδηποτε αυτο το καιρο.

Εδω εχω μελετη 10 μερες και δε την εχουν εγκρινει ακομα.Πριν κανα μηνα επαιρνε 1 μερα φαντασου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτομαι να βαλω φυσικο αεριο και ψαχνω τους λεβητες.

Μεχρι στιγμης εχω καταληξει στους εξης 3 εξωτερικους:

1) Ariston Genus One Net Ext

2) Chaffoteaux Pigma Advance Ext

3) Baxi Luna Duo-Tec Space+

Γνωριζετε ποια μαρκα/μοντελο προσφερει την υψηλοτερη αξιοπιστια και την καλυτερη εξυπηρέτηση στη Θεσσαλονικη;

Ως προς τα μοντελα, νομιζω της Ariston υπερεχει λιγο στις προδιαγραφες.

Υπαρχουν κι αλλα μοντελα, αλλά ειναι εσωτερικης τοποθετησης που μαλλον καταχρηστικά μπαινουν εκτος σπιτιου με επιπλεον καμπινα...δεν ενδιαφερομαι για κατι τέτοιο, αλλα για ειδικό λεβητα εξωτερικής τοποθετησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θα έπρεπε να διαλέξω κάποιο από τα τρία που παρέθεσες, θα επέλεγα το τρίτο. Η Baxi έχει εξαιρετική υποστήριξη στην Θεσσαλονίκη και γκάμα ανταλλακτικών σε πολύ χαμηλές τιμές.

Λόγω καλών αντιπροσωπιών θα πρότεινα και δυο ακόμα μηχανήματα χαμηλότερου budget για όσους διαβάζουν. Daikin D2CND024A1A και Kiturami K1-28E. Το πρώτο προέρχεται από εταιρεία με τρομερή τεχνογνωσία στο χώρο της ψύξης-θέρμανσης και το δεύτερο είναι μιας εταιρείας δοκιμασμένης στην ελληνική ύπαιθρο στους λέβητες πετρελαίου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 29/10/2019 στις 1:11 ΜΜ, definitio είπε

2) Chaffoteaux Pigma Advance Ext

Kατοχος Chaffoteaux Pigma Green Ext 25 , υπερ ικανοποιημενος και σε σχεση με ομοιο διαμερισμα (m2 ) στην πολυκατοικια που εχει Sime .
ΝΑ βαλεις το expert control εαν δεν το εχει καθως και το wifi module αξιζει

 

Προσβαση στις ρυθμίσεις μεσω Η/Υ ( και απο κινητο )

Spoiler

rBm0zN7.png

 

 

Επεξ/σία από villasg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/10/2019 στις 1:11 ΜΜ, definitio είπε

Σκεφτομαι να βαλω φυσικο αεριο και ψαχνω τους λεβητες.

Μεχρι στιγμης εχω καταληξει στους εξης 3 εξωτερικους:

1) Ariston Genus One Net Ext

2) Chaffoteaux Pigma Advance Ext

3) Baxi Luna Duo-Tec Space+

Γνωριζετε ποια μαρκα/μοντελο προσφερει την υψηλοτερη αξιοπιστια και την καλυτερη εξυπηρέτηση στη Θεσσαλονικη;

Ως προς τα μοντελα, νομιζω της Ariston υπερεχει λιγο στις προδιαγραφες.

Υπαρχουν κι αλλα μοντελα, αλλά ειναι εσωτερικης τοποθετησης που μαλλον καταχρηστικά μπαινουν εκτος σπιτιου με επιπλεον καμπινα...δεν ενδιαφερομαι για κατι τέτοιο, αλλα για ειδικό λεβητα εξωτερικής τοποθετησης

 

Έχω βάλει δύο Baxi στο δικό μου σπίτι και στης αδερφής μου στον πάνω όροφο και είμαι πολυ ικανοποιημένος ως τώρα αν και μιλάμε για μόλις 2 χειμώνες χρήσης (τωρα θα ειναι ο τρίτος).  Πολύ καλή οικονομία. Γρήγορη θέρμανση. Το service ευτυχώς δεν το έχω χρειαστεί δεν έχουν βγάλει το παραμικρό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...