Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, therock είπε

Κατι καλλυματα που βαζουν εξω στις μοναδες τα θεωρειτε απαραιτητα. Μου ειπε να αγορασω αυτος που μου εκανε την εγκατασταση, και κατι μου ειπε να αγγιστρωνουν και με μαγνητες

Αυτα εδω που βρηκα αξιζουν, τι λετε

https://tehnothermiki.gr/levites-fisikou-aeriou/489-prostateutiko-kalimma-leviton-aeriou.html

https://www.m-energy.gr/ta-nea-mas-bottom/161-prostateftiko-kalyIMG_20210518_20120132.jpg.d1de7f031f62fe24d87bc1b097b5096d.jpgmma-levita

Εχω βάλει το θεωρώ απαραίτητο εξτρά προστασία από τον παγετο και την βροχη-υγρασια  το κόβουν από πάνω και μπαίνει βγαίνει ευκολά με μαγνήτες κουμπώνει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Είχαμε χθες διακοπή ρεύματος και παγώσαμε το βράδυ...

Έχω ένα ups για το pc... Αν κούμπωνα μόνο τον λέβητα επάνω θα είχα θέμα; 100W τραβάει λέει πολύ μικρότερο από το pc σίγουρα..

Μια χαρά θα δουλέψει και είναι σωστή κίνηση η τοποθέτηση του εκεί και μόνιμα ακόμα για την προστασία των ηλεκτρονικών μερών του μηχανήματος.

Το μόνο που καταναλώνει μια τυπική ποσότητα ενέργειας είναι ο κυκλοφορητής και αυτή εξαρτάται από την ταχύτητα που είναι αυτός ρυθμισμένος να δουλεύει.

Στους παλιούς συμβατικούς κυκλοφορητές αυτή μπορεί να φτάσει και τα 150W στην μεγαλύτερη ταχύτητα. Στους νέους τύπου inverter η κατανάλωση είναι αμελητέα <20W.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, tollisth είπε

Εχω βάλει το θεωρώ απαραίτητο εξτρά προστασία από τον παγετο και την βροχη-υγρασια το κόβουν από πάνω και μπαίνει βγαίνει ευκολά με μαγνήτες κουμπώνει

Εχεις καποιο λινκ η συγκεκιρμενο προιον να προτεινεις? Αυτα που εδωσα πριν ξερεις αν κανουν

14 ώρες πριν, marmagia είπε

Δεν έχει ερμάριο ο λέβητας;

Εχει κουβουκλιο, αλλα μου ειπε και παλι πως καλο θα ηταν κατι να μπει, εστω και για την lcd Οθονη που τη βαραει ο ηλιος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, therock είπε

Εχεις καποιο λινκ η συγκεκιρμενο προιον να προτεινεις? Αυτα που εδωσα πριν ξερεις αν κανουν

 

Ναι κάνουν απλα πρέπει να ταιριάζει με τον λέβητα σου να παρεις το αντίστοιχο δηλαδή για το μοντέλο σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, therock said:

Εχεις καποιο λινκ η συγκεκιρμενο προιον να προτεινεις? Αυτα που εδωσα πριν ξερεις αν κανουν

Εχει κουβουκλιο, αλλα μου ειπε και παλι πως καλο θα ηταν κατι να μπει, εστω και για την lcd Οθονη που τη βαραει ο ηλιος

Εμένα μου είπαν δεν χρειάζεται σε κανένα από τους Δυο λέβητες που έχουν συνδεθεί σε 2 διαμερίσματα.ο ένας πες είναι νέος μπορεί να μην βγάλει κάτι τόσο γρήγορα. Ο άλλος ομας είναι 11 χρόνια στο ερμάριο στη ταράτσα και δουλεύει άψογα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Στον κοινόχρηστο τοίχο της οικοδομής που θα μπεί η κεντρική βάνα του αερίου (μειωτής) υπάρχει ένας καθρέφτης που ανοίκει στο μαγαζί που βρίσκεται στο ισόγειο. Για να μπει το κουτί του μειωτή πρέπει να φύγει ο καθρέφτης, ποιανού ευθύνη είναι να φύγει;

Επεξ/σία από CaMp3on
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Παιδιά θέλω τα φώτα σας. Στον κοινόχρηστο τοίχο της οικοδομής που θα μπεί η κεντρική βάνα του αερίου (μειωτής) υπάρχει ένας καθρέφτης που ανοίκει στο μαγαζί που βρίσκεται στο ισόγειο. Για να μπει το κουτί του μειωτή πρέπει να φύγει ο καθρέφτης, ποιανού ευθύνη είναι να φύγει;

Του μαγαζιού που τον τοποθέτησε σε κοινόχρηστο χώρο,μιλησες μαζι του να τον ενημερώσεις?   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, tollisth είπε

Του μαγαζιού που τον τοποθέτησε σε κοινόχρηστο χώρο,μιλησες μαζι του να τον ενημερώσεις?   

Ναι και είπε ότι είναι δικιά μου δουλειά να τον αφαιρέσω και να τον αντικαταστήσω σε περίπτωση που χρειαστεί να σπάσει.

Είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχει άλλος ανάλογη εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CaMp3on είπε

Ναι και είπε ότι είναι δικιά μου δουλειά να τον αφαιρέσω και να τον αντικαταστήσω σε περίπτωση που χρειαστεί να σπάσει.

Είπα να ρωτήσω εδώ μπας και έχει άλλος ανάλογη εμπειρία.

Από την στιγμή που ο χωρος είναι κοινόχρηστος αυτος εχει βάλει κατι δικο του υπάρχει κάποια συμφωνία απο ολους η το εχει βαλει αυθαιρετα?δεν μπορει να καταχραστει κοινοχρηστο χωρο τοσο απλα,το μαγαζί είναι δικο του η νοικιάζει? 

Εγω που έβαλα πέρυσι το αεριο εκεί που έπρεπε να μπει ο μειωτης έπρεπε να γίνουν κάποιες παρεμβάσεις και επειδή ο χωρος ήταν κοινόχρηστος ενημέρωσα όλα τα διαμερίσματα για να ξέρουν και ευτηχως δεν είχε κάποιος πρόβλημα αρα απο την στιγμη που δεν ειναι ιδιοκτησία του και αν μπήκε και αυθαιρετα ουδε μια υποχρέωση έχεις και για εμένα κανε και μια ενημέρωση ολους να έχουν γνώση επι του θεματος μιας και θα ωφελήσει και αυτους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, tollisth είπε

Από την στιγμή που ο χωρος είναι κοινόχρηστος αυτος εχει βάλει κατι δικο του υπάρχει κάποια συμφωνία απο ολους η το εχει βαλει αυθαιρετα?δεν μπορει να καταχραστει κοινοχρηστο χωρο τοσο απλα,το μαγαζί είναι δικο του η νοικιάζει? 

Εγω που έβαλα πέρυσι το αεριο εκεί που έπρεπε να μπει ο μειωτης έπρεπε να γίνουν κάποιες παρεμβάσεις και επειδή ο χωρος ήταν κοινόχρηστος ενημέρωσα όλα τα διαμερίσματα για να ξέρουν και ευτηχως δεν είχε κάποιος πρόβλημα αρα απο την στιγμη που δεν ειναι ιδιοκτησία του και αν μπήκε και αυθαιρετα ουδε μια υποχρέωση έχεις και για εμένα κανε και μια ενημέρωση ολους να έχουν γνώση επι του θεματος μιας και θα ωφελήσει και αυτους

Νοικιάζει το κατάστημα, δεν είναι ιδιοκτήτης. Εντωμεταξυ επειδή δεν ξέραμε ότι ο τοίχος είναι κοινόχρηστος γιατί είναι δίπλα στην πρόσοψη του μαγαζιού στην αρχή τον ρωτήσαμε αν μπορούμε να βάλουμε το κουτί του αερίου εκεί και είπε όχι. Μετά ρωτήσαμε τον μηχανικό της ΕΔΑ και μας είπε ότι ο τοίχος είναι κοινόχρηστος και ότι ουδεμία απαίτηση μπορεί να έχει το μαγαζί ή ο ιδιοκτήτης του καταστήματος. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, CaMp3on είπε

Νοικιάζει το κατάστημα, δεν είναι ιδιοκτήτης. Εντωμεταξυ επειδή δεν ξέραμε ότι ο τοίχος είναι κοινόχρηστος γιατί είναι δίπλα στην πρόσοψη του μαγαζιού στην αρχή τον ρωτήσαμε αν μπορούμε να βάλουμε το κουτί του αερίου εκεί και είπε όχι. Μετά ρωτήσαμε τον μηχανικό της ΕΔΑ και μας είπε ότι ο τοίχος είναι κοινόχρηστος και ότι ουδεμία απαίτηση μπορεί να έχει το μαγαζί ή ο ιδιοκτήτης του καταστήματος. 

Αυτό ακριβως αρα τον ενημερώνεις ότι ο χωρος δεν ειναι δικος του πρέπει να τον βγάλει και δεν  θα το ξαναβάλει και κακος τον εβαλε σε χωρο που δεν ειναι δικος του πες τον, κανε και μια ενημέρωση του υπολοίπους πρώτα  η μια συνελευσει να τους πει τα γεγονότα και μετα να πας σε αυτον η οπως σε βολεύει οπως και να εχει ο μειωτής θα μπει πάντως 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλο ειναι το θεμα.Του λες οτι πρεπει να τον βγαλει σε "ταδε" μερες αλλιως θα επιληφθεις εσυ του θεματος και οτι προφανως δε θα τον αποζημιωσεις αν σπασει.Αν σε γραψει, πας με μια βαριοπουλα και κανεις τις απαραιτητες ενεργειες αφαιρεσης και αστον να βαραει το κωλο του.

Σε κοινοχρηστο χωρο,αυτος εχει την ευθυνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω την  εξής ερώτηση για ένα πρόβλημα που (μάλλον) αντιμετωπίζω. Στην πολυκατοικία που μένω βάλαμε φέτος φυσικό αέριο. Έχουμε αυτόνομη θέρμανση, αλλά παρατηρώ το εξής πρόβλημα. Οι ενδείξεις του μετρητή είναι πολύ μεγαλύτερες από ότι πριν με το πετρέλαιο. 

Για παράδειγμα: Αν έχω την θέρμανση ανοιχτή για 5 ώρες, ο μετρητής θα γράψει 4 ώρες. Αυτό συμβαίνει με όλα τα διαμερίσματα, οι συνολικές ώρες κάθε μήνα δλδ είναι πενταπλάσιες σε σχέση με πέρσι που είχαμε πετρέλαιο, χωρίς να έχει αλλάξει κάτι στην χρήση που του κάνουμε. 

Είναι φυσιολογικό αυτό; Υπάρχει κάποιο πρόβλημα μήπως με τους θερμοστάτες;

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος ασύρματο θερμοστάτη με WIFI ready λέβητα;

Έχω αυτόν τον Λέβητα - Riello Residence 30 KIS

Και αυτόν τον Θερμοστάτη - Riello RiCLOUD WiFi

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς γίνεται η σύνδεση Θερμοστάτη-Λέβητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, invisiblesurfer είπε

Έχει κάποιος ασύρματο θερμοστάτη με WIFI ready λέβητα;

Έχω αυτόν τον Λέβητα - Riello Residence 30 KIS

Και αυτόν τον Θερμοστάτη - Riello RiCLOUD WiFi

Γνωρίζει κάποιος να μου πεί πώς γίνεται η σύνδεση Θερμοστάτη-Λέβητα;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Λογικά μέσω της εφαρμογής που διαθέτει το δοκίμασες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...