Προς το περιεχόμενο

Εγκατάσταση φυσικού αερίου


aggeliki :)

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, tollisth είπε

Λογικά μέσω της εφαρμογής που διαθέτει το δοκίμασες? 

Ευχαριστώ για την απάντηση, αναφέρομαι στη σύνδεση μεταξύ του wifi box και του λέβητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 687
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

14 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

ricloud_en_intaller-user-manual.pdf (riello.com)

σελ 13 και μετά δείχνει τρόπους σύνδεσης

Ευχαριστώ αυτές τις οδηγίες έχω αλλά από το WiFi box έχεις 2 ζευγάρια καλωδίων (μαύρα και κόκκινα) με αυτοκόλλητα που το ένα γράφει "ΤΑ" και το άλλο "ΟΤ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, invisiblesurfer είπε

Ευχαριστώ αυτές τις οδηγίες έχω αλλά από το WiFi box έχεις 2 ζευγάρια καλωδίων (μαύρα και κόκκινα) με αυτοκόλλητα που το ένα γράφει "ΤΑ" και το άλλο "ΟΤ"

Νομίζω στη σελίδα 31 και 32 λέει κάτι...

- The USB cable to connect the device to the boiler has an end with 4 terminals.

- The black terminals are for the ON/ OFF connection and are to be connected to the “boiler room thermostat” output. The red terminals are for the connection via OTBus and are to be connected to the “OTBus” output on the boiler

Sorry δεν έχω Riello... Πάρε τον προμηθευτή να ρωτήσεις για περαιτέρω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stazzy1978 είπε

Για την ιστορία... είπα να μετρήσω καταναλώσεις ρεύματος του λέβητα:

άρα είναι το πολύ 1 ΄kwh/ημέρα αν είναι συνέχεια αναμένο. σωστά? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, john1987 είπε

Αν κάποιος έχει βάλει πρόσφατα- σε τι κόστος είναι πλέον η εγκατάσταση με ατομικό λέβητα;

Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες μήκος σωληνωσεων,υλικα που θα χρησιμοποιήσεις,εργασιες που θα χρειαστούν μέσα στο σπίτι για την σύνδεση,κοστος λέβητα,θερμοστάτη και αμοιβή  

Αν έχεις καταλήξει σε κάποιο μοντέλο από λέβητα βαλε αλλά 1000 εύρω (χονδρικά λεμέ τώρα για να έχεις μια άποψη)

Φερε κανα δυο να σε δώσουν μια τιμή για να ξέρεις τι γίνεται 

Όπως και η αμοιβή του μηχανικού που θα σε κανει την μελετη για την σύνδεση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, john1987 said:

Αν κάποιος έχει βάλει πρόσφατα- σε τι κόστος είναι πλέον η εγκατάσταση με ατομικό λέβητα;

Ανάλογα τον λέβητα. Εμάς σε αλλαγή καυσίμου από πετρέλαιο σε φυσικό αεριο με αυτόνομη θέρμανση οι προσφορες που λάβαμε ήταν 3200-3500 και  με λέβητα de dietrich, solar kit, ασύρματο opentherm θερμοστάτη και λοιπά ερμάρια κλπ 

 

συν 150€ η αποξήλωση δεξαμενής και λέβητα παλιού 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, marmagia είπε

Ανάλογα τον λέβητα. Εμάς σε αλλαγή καυσίμου από πετρέλαιο σε φυσικό αεριο με αυτόνομη θέρμανση οι προσφορες που λάβαμε ήταν 3200-3500 και  με λέβητα de dietrich, solar kit, ασύρματο opentherm θερμοστάτη και λοιπά ερμάρια κλπ 

 

συν 150€ η αποξήλωση δεξαμενής και λέβητα παλιού 

Εντυπώσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Maurikycli said:

Εντυπώσεις;

Τις πρώτες μέρες κάψαμε αρκετά μέχρι να βρούμε τις θερμοκρασίες άνεσης γιατί δεν είναι ίδιες με του πετρελαίου. Με το πετρέλαιο δυο διαμερίσματα θέλαμε 1800 λίτρα άρα με τις σημερινές τιμές θα ήταν κοντά στα 2100-2200€ Στα δυο διαμερίσματα, άρα 1050-1100 έκαστο (αν πούμε 6 μήνες λειτουργία αντιστοιχεί σε 170-180€ το μήνα) Από όταν βρήκαμε την θερμοκρασία άνεσης μας καίμε 6-6,5 κυβικά την ημέρα άρα χονδρικά 2250-2300 kWh τον μήνα που αντιστοιχούν σε 110-120€ το μήνα με το σταθερό της ΔΕΗ προγραμμα πχ συν κυμαινόμενες χρεώσεις που δεν ξέρω ακόμα ποσό είναι. Ακόμα και με τις υψηλές τιμές νομίζω είναι οικονομικότερα αλλά ακόμα δε ξέρω σίγουρα. Η ζέστη είναι διαφορετική από το πετρέλαιο γιατί τα σώματα μέσα δεν παγώνουν εντελώς είναι χλιαρά άρα προσωπικα το προτιμώ. Συν ότι επειδή δεν είχαμε τριπλής ενέργειας ηλιακό εμείς τώρα έχουμε και άφθονο ζεστό νερό. Σίγουρα με τις περσινές τιμές η απόσβεση θα ήταν γρηγορότερη αλλά και τώρα δεν το έχουμε μετανιώσει ως τώρα 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 6/2/2022 στις 2:25 ΜΜ, marmagia είπε

Ανάλογα τον λέβητα. Εμάς σε αλλαγή καυσίμου από πετρέλαιο σε φυσικό αεριο με αυτόνομη θέρμανση οι προσφορες που λάβαμε ήταν 3200-3500 και  με λέβητα de dietrich, solar kit, ασύρματο opentherm θερμοστάτη και λοιπά ερμάρια κλπ 

 

συν 150€ η αποξήλωση δεξαμενής και λέβητα παλιού 

Μιλάς για διαμέρισμα σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία; Μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν ενδιαφέρονται και οι λοιποί ιδιοκτήτες για φυσικό αέριο αλλά μπορεί να το κάνεις και μόνος σου βάσει νόμου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, john1987 said:

Μιλάς για διαμέρισμα σε πολυκατοικία ή μονοκατοικία; Μέχρι στιγμής δεν ξέρω αν ενδιαφέρονται και οι λοιποί ιδιοκτήτες για φυσικό αέριο αλλά μπορεί να το κάνεις και μόνος σου βάσει νόμου.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Σε εμάς είναι διπλοκατοικία και αποφασίσαμε να αλλάξουμε και οι δυο. Το κόστος όμως είναι τιμή ανα διαμέρισμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...