Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον σ' ενδιαφέρει περισσότερο να μην ακουμπήσει κανείς τίποτα στο αυτοκίνητο παρά να μπουν σωστά οι μεμβράνες.

Μπορείς να το πεις σε όποιον κι αν πας και εκείνος θα πράξει αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
45 λεπτά πριν, kosmasdel είπε

Καλημέρα,

Έχει κάποιος εμπειρία να προτείνει πολύ προσεκτικό εγκαταστάτη στην Θεσσαλονίκη ο οποίος να μην βγάζει ταπετσαρίες σίγουρα (και αν είναι δυνατόν τις γλίστρες αν και μάλλον δεν γίνεται αυτό)  όπως και να προσέχει πολύ με τα νερά καθώς ενδιαφέρομαι και για παρμπρίζ εκτός από τα υπόλοιπα παράθυρα; (αν δεν γίνεται να απαντηθεί εδώ λόγω διαφήμισης και με pm). Ευχαριστώ!

Masterfilm κέντρο εγώ έβαλα κ απόλυτα ικανοποιημένος Δε μου ξήλωσαν ούτε βίδα. Τροκ Πολλή προσοχή τι χρώμα θα πάρετε γιατί εγώ το μετάνιωσα έπρεπε να βάλω πιο σκούρες

Επεξ/σία από tilaverboy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, phanispal said:

Μάλλον σ' ενδιαφέρει περισσότερο να μην ακουμπήσει κανείς τίποτα στο αυτοκίνητο παρά να μπουν σωστά οι μεμβράνες.

Μπορείς να το πεις σε όποιον κι αν πας και εκείνος θα πράξει αναλόγως.

Διάβασα όλο το thread και είδα ότι πολλοί εγκαταστάτες δεν βγάζουν ταπετσαρία και κάποιος ανέφερε ότι σε αυτόν δεν βγάλανε καν τις γλίστρες ( αυτό μου φαίνεται δύσκολο βέβαια).  Και για αυτόν τον λόγο και ρωτησα.

Επεξ/σία από kosmasdel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kosmasdel είπε

Διάβασα όλο το thread και είδα ότι πολλοί εγκαταστάτες δεν βγάζουν ταπετσαρία και κάποιος ανέφερε ότι σε αυτόν δεν βγάλανε καν τις γλίστρες ( αυτό μου φαίνεται δύσκολο βέβαια).  Και αυτόν τον λόγο και ρωτησα.

Εντάξει αν έχεις ένα παλιό αμάξι δεν σε νοιάζει τι θα ξηλώσουν. Κατανοητό αυτό. Αν έχεις ένα καινούργιο και εγώ δεν θα ήθελα να πειράξουν ούτε βίδα γιατί μετά ξεκινάνε τα προβλήματα με τους τριγμούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά διαβάζω το thread και είναι τεράστιο με πολύ χρήσιμες πληροφορίες βέβαια. 

Τελικά ξέρουμε κάποιον καλό vfm μάστορα στην Αθήνα που να βάζει να ξεκινήσω από κάπου? 

Επίσης ποιες ποιότητες αξίζει να βάλεις? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιοχή νότια προάστια άγιος Δημήτριος. 

Δεν έχω ιδέα τι θέλω να πετύχω και τι μπορεί να πετύχω. 

Θέλω μια μεμβράνη που να κρατάει την υπεριώδη ακτινοβολία σίγουρα αλλά και να έχει καλό αισθητικό αποτέλεσμα με νορμάλ κόστος. 

Δεν θέλω δηλαδή να πληρώσω κάτι το οποίο είναι υπερκοστολογιμενο μάρκετινγκ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ Άγιο Δημήτριο είμαι αλλά έβαλα στο Γέρακα.

Στον Άγιο Δημήτριο ένας είναι ο WRC Tuning στην Αγίου Δημητρίου.

UV όλες υποτίθεται κόβουν το 99% εκτός από τις πολύ απλές που είναι μόνο για εμφάνιση (δεν ξέρω αν βρίσκεις εύκολα τέτοιες ούτως ή άλλως πλέον).

Από εκεί και πέρα ανάλογα την ποιότητα βλέπεις διαφορά στην θερμότητα που αποβάλλουν και που απορροφούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Γιαννικέλη πήγα, που έχει πολλά χρόνια εμπειρία.

Όχι ότι δε θα έχει αυτός στην Αγίου Δημητρίου, απλά έχω την εντύπωση ότι είχα ζητήσει προσφορά για νανοκεραμικές Madico (Black Pearl) και το ποσό ήταν υψηλό, αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και να ήθελε να με αποφύγει, τον είχα πετύχει σε πολλή δουλειά.

Απλά έχε κατά νου ότι εγώ είχα πάει την πρώτη φορά στο Γέρακα να κουβεντιάσουμε κάποια πράγματα για τις μεμβράνες, να κλείσουμε ραντεβού, οπότε πήγα δύο φορές.

Και ο Γιαννικέλης προτείνει να ξαναπάς μετά από λίγες μέρες/εβδομάδες για να διορθώσει τυχόν ατέλειες που μπορεί να προκύψουν (καμιά φουσκάλα π.χ.).

Οπότε μπορεί να χρειαστεί να πας τρεις φορές, που δεν είναι και λίγο. Εγώ δε χρειάστηκε να πάω, κι αν έχει καμιά πολύ μικρή φουσκάλα στις άκρες (στο πορτ μπαγκάζ ας πούμε που έχω δει), δεν κάθομαι να ασχοληθώ.

Γενικά έμεινα ευχαριστημένος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, phanispal είπε

Στο Γιαννικέλη πήγα, που έχει πολλά χρόνια εμπειρία.

Όχι ότι δε θα έχει αυτός στην Αγίου Δημητρίου, απλά έχω την εντύπωση ότι είχα ζητήσει προσφορά για νανοκεραμικές Madico (Black Pearl) και το ποσό ήταν υψηλό, αν θυμάμαι καλά. Μπορεί και να ήθελε να με αποφύγει, τον είχα πετύχει σε πολλή δουλειά.

Απλά έχε κατά νου ότι εγώ είχα πάει την πρώτη φορά στο Γέρακα να κουβεντιάσουμε κάποια πράγματα για τις μεμβράνες, να κλείσουμε ραντεβού, οπότε πήγα δύο φορές.

Και ο Γιαννικέλης προτείνει να ξαναπάς μετά από λίγες μέρες/εβδομάδες για να διορθώσει τυχόν ατέλειες που μπορεί να προκύψουν (καμιά φουσκάλα π.χ.).

Οπότε μπορεί να χρειαστεί να πας τρεις φορές, που δεν είναι και λίγο. Εγώ δε χρειάστηκε να πάω, κι αν έχει καμιά πολύ μικρή φουσκάλα στις άκρες (στο πορτ μπαγκάζ ας πούμε που έχω δει), δεν κάθομαι να ασχοληθώ.

Γενικά έμεινα ευχαριστημένος.

Ωραία Γιανικελης Madico είναι μια ασφαλής επιλογή, ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2023 στις 6:24 ΜΜ, apostolos2 είπε

Ωραία Γιανικελης Madico είναι μια ασφαλής επιλογή, ευχαριστώ 

Εκεί έβαλα και εγώ πρόσφατα, πολύ ικανοποιημένος και αντίστοιχα σε δουλειά εικοσαετίας στον πατέρα μου κανένα παράπονο από την εφαρμογή και την απόδοση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 26/08/2023 at 22:06, kosmasdel said:

Διάβασα όλο το thread και είδα ότι πολλοί εγκαταστάτες δεν βγάζουν ταπετσαρία και κάποιος ανέφερε ότι σε αυτόν δεν βγάλανε καν τις γλίστρες ( αυτό μου φαίνεται δύσκολο βέβαια).  Και για αυτόν τον λόγο και ρωτησα.

Αν έβγαζαν τις ταπετσαρίες θα ήταν καλύτερα.

Αυτό που κάνουν είναι να τραβούν βίαια από το άνω μέρος τον καπλαμά της πόρτας ώστε να ξεκουμπώσει και να μπορέσουν να τραβήξουν τις γλύστρες. Το σύνηθες είναι το άνω μέρος του καπλαμά με τα μαλακά υλικά να ενώνεται με το κάτω μέρος με πλαστικά πριτσίνια (σίγουρος για vag αλλά φαντάζομαι και σε άλλες εταιρίες) οπότε όπως εύκολα μαντεύει κανείς ότι πολλά μπορούν να συμβούν που θα τα μάθεις ίσως στην πορεία αν χρειαστεί να βγάλεις τον καπλαμά (από σπάσιμο/ανοχή πριτσινιού μέχρι σκίσιμο του σφουγγαριού στο "μαλακό υλικό".

Εγώ έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό σε έναν εγκαταστάτη με εξαιρετικές κατά τα άλλα κριτικές στο google αλλά στο τρίτο αμάξι αν πάω ποτέ για μεμβράνες θα έχω φροντίσει νωρίτερα να βγουν οι καπλαμάδες σωστά, να σκεπαστούν με πετσέτες τα πάντα και τότε θα το πάω να τις κολλήσουν.

To μεγαλύτερο λάθος όλων είναι που φεύγουν και "επιστρέφουν μετά από κανα δίωρο". Χάνεις σπουδαία πράγματα που αν τα ήξερες ίσως και να επέλεγες να μην βάλεις μεμβράνες πριν προετοιμάσεις σωστά το αυτοκίνητο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Αν έβγαζαν τις ταπετσαρίες θα ήταν καλύτερα.

Αυτό που κάνουν είναι να τραβούν βίαια από το άνω μέρος τον καπλαμά της πόρτας ώστε να ξεκουμπώσει και να μπορέσουν να τραβήξουν τις γλύστρες. Το σύνηθες είναι το άνω μέρος του καπλαμά με τα μαλακά υλικά να ενώνεται με το κάτω μέρος με πλαστικά πριτσίνια (σίγουρος για vag αλλά φαντάζομαι και σε άλλες εταιρίες) οπότε όπως εύκολα μαντεύει κανείς ότι πολλά μπορούν να συμβούν που θα τα μάθεις ίσως στην πορεία αν χρειαστεί να βγάλεις τον καπλαμά (από σπάσιμο/ανοχή πριτσινιού μέχρι σκίσιμο του σφουγγαριού στο "μαλακό υλικό".

Εγώ έπαθα ένα μικρό εγκεφαλικό σε έναν εγκαταστάτη με εξαιρετικές κατά τα άλλα κριτικές στο google αλλά στο τρίτο αμάξι αν πάω ποτέ για μεμβράνες θα έχω φροντίσει νωρίτερα να βγουν οι καπλαμάδες σωστά, να σκεπαστούν με πετσέτες τα πάντα και τότε θα το πάω να τις κολλήσουν.

To μεγαλύτερο λάθος όλων είναι που φεύγουν και "επιστρέφουν μετά από κανα δίωρο". Χάνεις σπουδαία πράγματα που αν τα ήξερες ίσως και να επέλεγες να μην βάλεις μεμβράνες πριν προετοιμάσεις σωστά το αυτοκίνητο.

 

Τί προετοιμασία πρέπει να κάνεις? 

 

Τυχαία είδα μια προσφορά για την εταιρεία ASWF μεμβράνες. Ξέρει κανείς ποια σε ποια εταιρεία σε στέλνουν? Έχει πάει κανείς εκεί και αξίζει ο μάστορας, τα 100 που ζητάνε είναι καλά? 

Screenshot_20230908_095339_COSMOTE.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...