Προς το περιεχόμενο

Αντηλιακές μεμβράνες


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

12 ώρες πριν, korakios είπε

Άσχετο , έχει παρατηρήσει κανένας υδρατμούς στα σημεία που χτυπά το AC μπροστά λόγω μεμβράνης ?

υδρατμούς και ψιλοθολούρα κάνει ούτως ή αλλως και χωρίς μεμβράνη.Αν είναι πολύ έντονο με μεμβράνη δεν γνωρίζω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, tasoskont είπε

υδρατμούς και ψιλοθολούρα κάνει ούτως ή αλλως και χωρίς μεμβράνη.Αν είναι πολύ έντονο με μεμβράνη δεν γνωρίζω. 

8ACFF012-AE77-4014-967C-7946EA96B393.jpeg.05da325e21b1e4f691b6f4a2beb70bc3.jpeg

Το κάνει συνήθως όταν το κλείνω και αφήνω μόνο αέρα για να μη μυρίζει , αλλά δεν έχω ακούσει γενικότερα να σχηματίζονται υδρατμοί

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

8ACFF012-AE77-4014-967C-7946EA96B393.jpeg.05da325e21b1e4f691b6f4a2beb70bc3.jpeg

Το κάνει συνήθως όταν το κλείνω και αφήνω μόνο αέρα για να μη μυρίζει , αλλά δεν έχω ακούσει γενικότερα να σχηματίζονται υδρατμοί

Το καλοκαίρι που το aircondition είναι γυρισμένο στην ψύξη, ο αέρας πρέπει να βγαίνει από τους πάνω αεραγωγούς για να δροσίζει την καμπίνα και όχι από τους αεραγωγούς του παρμπρίζ.

Η θολούρα μάλλον είναι η υγροποίηση των υδρατμών του αέρα από τη διαφορά θερμοκρασίας μεταξύ του κρύου αέρα του aircondition και του ζεστού παρμπριζ και συμβαίνει ανεξαρτήτως της ύπαρξης μεμβράνης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 30/6/2021 στις 12:25 ΜΜ, ritualistic είπε

επανερχομαι στο θεμα μια εβδομαδα μετα την τοποθετηση των νανοκεραμικων

κανενα απολυτως προβλημα με τα νερα που πεσανε στο ταμπλο (ειπαμε ειχε μπει και προστατευτικο κορδονι)

η τοποθετηση ειναι κυριολεκτικα αψογη και ειδικα στο παρμπριζ που ειναι πιο μεγαλη η μεμβρανη και θα περιμενες να εβρισκες κατι, δεν υπαρχει καμια απολυτως ατελεια

δεν καιει πλεον ο ηλιος, εχει μειωθει σημαντικα η αντηλια, κανενα προβλημα με οδηγηση/παρκαρισμα το βραδυ και το κλιμα δουλευει σημαντικα πιο ελαφρια ακομα κ μετα απο παρκαρισμα μεσα στον ηλιο στην θαλασσα

εχω βαλει 75 παρμπριζ - 50 στο υπολοιπο και θεωρω οτι αν ειχα την επιλογη τωρα θα εβαζα 35 στο υπολοιπο 

Αδερφέ ερώτηση ,διότι θα βάλω και εγώ ,και το τρενάρω για το παρμπρίζ. Περι αυτού και η ερώτηση, δεν σου κάνει αντανακλασεις ?τις απογευματινες και τις βραδυνές ώρες δεν σε κουραζει ? δεν σου μειώνει την ορατότητα ? Πενηνταρησαμε και δεν είναι να παίζουμε...

Πριν 12 χρόνια ,που είχα βάλει στο παρμπρίζ 75%(όχι νανοκεραμικες-δεν νομίζω να υπήρχαν τότε) , μέχρι που είχα σταματήσει τα απογευματοβραδυνα ταξίδια λόγο κούρασης των ματιών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sambouar είπε

Το καλοκαίρι που το aircondition είναι γυρισμένο στην ψύξη, ο αέρας πρέπει να βγαίνει από τους πάνω αεραγωγούς για να δροσίζει την καμπίνα και όχι από τους αεραγωγούς του παρμπρίζ.

Πάντα το βάζω παρμπρίζ για να δροσίζει απο το ταμπλό και να είναι πιο ευχάριστη η δροσιά και φυσικά να μη με χτυπάει άμεσα.

4 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Πριν 12 χρόνια ,που είχα βάλει στο παρμπρίζ 75%(όχι νανοκεραμικες-δεν νομίζω να υπήρχαν τότε) , μέχρι που είχα σταματήσει τα απογευματοβραδυνα ταξίδια λόγο κούρασης των ματιών.

το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βρεις άτομο και να δεις ο ίδιος μιας και δεν υπάρχει άλλος τρόπος να καταλάβεις αν θα σε κουράζει

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, dafnoula13 είπε

Αδερφέ ερώτηση ,διότι θα βάλω και εγώ ,και το τρενάρω για το παρμπρίζ. Περι αυτού και η ερώτηση, δεν σου κάνει αντανακλασεις ?τις απογευματινες και τις βραδυνές ώρες δεν σε κουραζει ? δεν σου μειώνει την ορατότητα ? Πενηνταρησαμε και δεν είναι να παίζουμε...

Πριν 12 χρόνια ,που είχα βάλει στο παρμπρίζ 75%(όχι νανοκεραμικες-δεν νομίζω να υπήρχαν τότε) , μέχρι που είχα σταματήσει τα απογευματοβραδυνα ταξίδια λόγο κούρασης των ματιών.

Δεν καταλαβα τον ορο αντανακλασεις... Ισα ισα βλεπω μεγαλη διαφορα στην αντηλια, μηπως αυτο εννοεις ?

Την ωρα που τις πηρα ηταν μεσημερι και μεχρι να φτασω σπιτι εβγαλα τα γυαλια ηλιου γιατι μου φανηκε οτι σκουραινε πολυ... εκτοτε οχι μονο τα ξαναεβαλα αλλα μου φαινεται πλεον σα να μην φοραει τπτ μπροστα το τζαμι

δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορα σε απογευματινη/βραδινη οδηγηση να σου πω την αληθεια... δεν θελω να σε παρω και στο λαιμο μου αλλα αν υπηρχε το παραμικρο τετοιο θεμα για μενα θα πηγαινα και θα την εβγαζα επι τοπου.

εχω κανει 2 ταξιδια αθηνα-ναυπλιο απο τοτε που τις εβαλα και τα 2 βραδινα και ενα κομματι κιολας της εθνικης εχει ελλιπεστατο φωτισμο... ακομα κ εκει δεν ειχα θεμα

Επεξ/σία από ritualistic
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, ritualistic είπε

Δεν καταλαβα τον ορο αντανακλασεις... Ισα ισα βλεπω μεγαλη διαφορα στην αντηλια, μηπως αυτο εννοεις ?

Την ωρα που τις πηρα ηταν μεσημερι και μεχρι να φτασω σπιτι εβγαλα τα γυαλια ηλιου γιατι μου φανηκε οτι σκουραινε πολυ... εκτοτε οχι μονο τα ξαναεβαλα αλλα μου φαινεται πλεον σα να μην φοραει τπτ μπροστα το τζαμι

δεν βλεπω καμια απολυτως διαφορα σε απογευματινη/βραδινη οδηγηση να σου πω την αληθεια... δεν θελω να σε παρω και στο λαιμο μου αλλα αν υπηρχε το παραμικρο τετοιο θεμα για μενα θα πηγαινα και θα την εβγαζα επι τοπου.

εχω κανει 2 ταξιδια αθηνα-ναυπλιο απο τοτε που τις εβαλα και τα 2 βραδινα και ενα κομματι κιολας της εθνικης εχει ελλιπεστατο φωτισμο... ακομα κ εκει δεν ειχα θεμα

Με κάλυψες , σε ευχαριστω. Καλό καλοκαίρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φίλο που έχει κάνει διόρθωση μυωπίας και όταν μπαίνει σε τούνελ αργεί να προσαρμοστεί το μάτι και στην αρχή λέει δε βλέπει τίποτα, μόνο σκοτάδι. Γι' αυτό πριν μπει σε τούνελ κόβει ταχύτητα από πριν. 

Το λέω γιατί δεν ξέρω αν όσοι έχετε κάνει laser κλπ στα μάτια έχετε κάποιο θέμα με την αντιηλιακή μπροστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά εγώ έχω να πω  δεν έβαλα παρμπριζ να πω την αλήθεια νομίζω δεν χρειάζεται μόλις βάλω λίγο air-condition δροσίζει αλλά καλύπτω όλο το παρμπριζ με καλλυμα κάθε φορά που το παρκάρω .Δεν ξέρω αν συμφωνείτε 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα άδεια σήμερα και πήγα στο Γιαννικέλη.

Είχε όργανα μέτρησης ακτινοβολίας και θερμότητας, όπως και αυτή τη λάμπα που έχουν σε videos στο YouTube, αλλά δεν είχε τελικά την Crystalline της 3M, αλλά κάποιες άλλες, τις οποίες και που τις συγκρίναμε δεν είχε ιδιαίτερο νόημα.

Τελικά λέω να πάω σε αυτόν για ολικό ντύσιμο (συν παρμπρίζ δηλαδή) μιας και μου έκανε ελαφρώς καλύτερη τιμή οπότε για 15-20€ δε θα τρέχω και στον Στεργίου στο Περιστέρι.

Μάλλον θα βάλω 35 οδηγό/συνοδηγό, 20 πίσω και 75 παρμπρίζ. Η 35άρα μπροστά μου φάνηκε ανοιχτή όταν την είδα σε ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο απέναντι, αλλά νομίζω η 20άρα θα δυσκολέψει το παρκάρισμα τη νύχτα.

17 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Παιδιά εγώ έχω να πω  δεν έβαλα παρμπριζ να πω την αλήθεια νομίζω δεν χρειάζεται μόλις βάλω λίγο air-condition δροσίζει αλλά καλύπτω όλο το παρμπριζ με καλλυμα κάθε φορά που το παρκάρω .Δεν ξέρω αν συμφωνείτε 

Άλλο κομμάτι το παρκαρισμένο αυτοκίνητο, και άλλο το να οδηγείς και να σε χτυπάει ο ήλιος από μπροστά.

Στην πρώτη περίπτωση κάτι γλιτώνεις με το κάλυμμα. Εξάλλου κι εγώ που λέω να βάλω στο παρμπρίζ όταν το παρκάρω για αρκετή ώρα θα βάζω και κάλυμμα.

Στη δεύτερη αν έχεις τον ήλιο μπροστά σου θεωρώ ότι θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Όταν έφτασα στο Γιαννικέλη ήταν ένας που αρχικά είχε βάλει παντού εκτός απ' το παρμπρίζ, και πιάσαμε την κουβέντα και μου είπε ότι του έκαιγε τα χέρια κ.λπ. ο ήλιος απ' το παρμπρίζ, οπότε έβαλε και εκεί.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Nabuko είπε

Έχω φίλο που έχει κάνει διόρθωση μυωπίας και όταν μπαίνει σε τούνελ αργεί να προσαρμοστεί το μάτι και στην αρχή λέει δε βλέπει τίποτα, μόνο σκοτάδι. Γι' αυτό πριν μπει σε τούνελ κόβει ταχύτητα από πριν. 

Το λέω γιατί δεν ξέρω αν όσοι έχετε κάνει laser κλπ στα μάτια έχετε κάποιο θέμα με την αντιηλιακή μπροστά.

Το θέμα το είχα πριν 12 χρόνια, τότε φορούσα γυαλιά ( lazer πλέον) , θυμάμαι με δυσκόλευε το βράδυ, ειδικά σε ταξίδι Αθήνα - Ηγουμενίτσα, λίγο η ορατότητα  λόγο φιλμ , λίγο και τα περιβόητα κολονάκια Κορίνθου - Πατρών , έφτανα στην γέφυρα και νόμιζα ότι είχαν μπει βελόνες στα μάτια μου... Έπειτα άλλαξα αυτοκίνητο και δεν έβαλα στο παρμπρίζ, τώρα που ξανααλλαξα το σκέφτομαι για νανοκεραμικη  μπροστά.

Εσύ έχεις βάλει? Σε ενοχλεί?

Επεξ/σία από dafnoula13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, phanispal είπε

Είχα άδεια σήμερα και πήγα στο Γιαννικέλη.

Είχε όργανα μέτρησης ακτινοβολίας και θερμότητας, όπως και αυτή τη λάμπα που έχουν σε videos στο YouTube, αλλά δεν είχε τελικά την Crystalline της 3M, αλλά κάποιες άλλες, τις οποίες και που τις συγκρίναμε δεν είχε ιδιαίτερο νόημα.

Τελικά λέω να πάω σε αυτόν για ολικό ντύσιμο (συν παρμπρίζ δηλαδή) μιας και μου έκανε ελαφρώς καλύτερη τιμή οπότε για 15-20€ δε θα τρέχω και στον Στεργίου στο Περιστέρι.

Μάλλον θα βάλω 35 οδηγό/συνοδηγό, 20 πίσω και 75 παρμπρίζ. Η 35άρα μπροστά μου φάνηκε ανοιχτή όταν την είδα σε ένα αυτοκίνητο που ήταν παρκαρισμένο απέναντι, αλλά νομίζω η 20άρα θα δυσκολέψει το παρκάρισμα τη νύχτα.

Άλλο κομμάτι το παρκαρισμένο αυτοκίνητο, και άλλο το να οδηγείς και να σε χτυπάει ο ήλιος από μπροστά.

Στην πρώτη περίπτωση κάτι γλιτώνεις με το κάλυμμα. Εξάλλου κι εγώ που λέω να βάλω στο παρμπρίζ όταν το παρκάρω για αρκετή ώρα θα βάζω και κάλυμμα.

Στη δεύτερη αν έχεις τον ήλιο μπροστά σου θεωρώ ότι θα κάνεις μια τρύπα στο νερό. Όταν έφτασα στο Γιαννικέλη ήταν ένας που αρχικά είχε βάλει παντού εκτός απ' το παρμπρίζ, και πιάσαμε την κουβέντα και μου είπε ότι του έκαιγε τα χέρια κ.λπ. ο ήλιος απ' το παρμπρίζ, οπότε έβαλε και εκεί.

Δοκιμασμένη επιλογή, λογικά θα μείνεις ευχαριστημένος!

Τι τιμή σου έδωσε (από περιέργεια);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην αρχή ζορίστηκε πολύ (ήθελα να του πω ότι τις βρήκα 50€ κάτω και να τα βρούμε στην τιμή να μη βάλω σε εκείνον μόνο παρμπρίζ και πάω στους άλλους για τα παράθυρα για να γλιτώσω το 50άρικο και δε με άφηνε καν να του εξηγήσω lol) αλλά μετά καταλήξαμε στα 310€ για ολικό.

Αφού η Crystalline της 3Μ βγαίνει πιο ακριβά, νομίζω ότι μετά κοιτάει κάποιος για αυτές τις Global Armolan, οι οποίες ποιος ξέρει αν είναι ισάξιες των Black Pearl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...