Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

διαβασε τα ολα απο την αρχη,δεν ειναι μεγαλα σε μεγεθος και θα μπορεσεις να καταλαβεις καλυτερα τα κινητρα των χαρακτηρων.

 

Επεξ/σία από neofilelera
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν νομίζω είμαι έτοιμος να πω την γνώμη μου αναλυτικά. Θα αποφύγω να συγκρίνω με games η βιβλία αν και η σειρά παίρνει ότι την βολεύει και από τα δυο. Θα αναφερθώ σε πράγματα που δεν βγάζουν κανένα νόημα που άλλαξαν προς το χειρότερο. Γενικά ο Geralt είναι καταπληκτικός και γενικά η σειρά είναι καλή, καλύτερη από ότι περίμενα σίγουρα. Παρόλα αυτά η φτηνή παραγωγή φαίνεται και τι εννοώ φτωχή. Παίζει πολύ green screen και πολύ λίγα τοπια, το GOT επίσης δεν είχε καλο CGI αλλα πολλά τοπια ήταν πραγματικά σε σχέση με το Witcher. Τα wide πλανα είναι ελάχιστα μέχρι το τελευταίο επεισόδιο. Οι στολές των Nilfgaardians είναι εμετικές. Τα hunts κρατάνε δευτερόλεπτα και το μεγαλύτερο hunt φαίνεται σαν λες και φοράει κακή Alien στολή. Η μαγεία επίσης φαίνεται πολύ underwhelming εμφανισιακά. So here we go spoilers ahead:

Spoiler

Η σειρά ξεκινάει καλά αλλα το πρώτο hunt με Kikimore μούφα. O Geralt σκάει αστεία και τελείως αφύσικα λόγο τον σκοινιών που είναι δεμένος. Το ότι πολεμάει μέσα σε νερό το προσπερνάω. Η μάχη είναι cool και προσπερνώ που άλλαξαν τραγικά την Kikimore και τις δώσαν πρόσωπο, το finisher ήταν cool. Επίσης υπάρχουν πολλές φάσεις που κάνουν sneak στον Geralt. Οι witchers υποτίθεται ακούνε και μυρίζουν τρελα, κανένας δεν κάνει sneak σε witcher και ποσο μάλλον άμα έχουν πιει φίλτρα. Παρόλα αυτά ο Geralt μύρισε τα σεντόνια που ήταν χρονια παλιά. Wtf?! Δεν υπάρχει συνοχή.

Το τελευταίο fight του προτού επεισοδίου ήταν απίστευτο, έτσι όπως ακριβώς έπρεπε. Φυσικά για εκείνο το fight φέρανε παρα πολύ καλο χορογράφο και φαίνεται συγκριτικά με όλα τα υπόλοιπα fights που είναι τίγκα στα cuts. Όλες οι υπόλοιπες μάχες δίνουν έμφαση στους άλλους και όχι τόσο στο Geralt. Κακός. Μέχρι και η Yen κόβει για όνομα του θεού και δεν δείχνει ιδιαιτερα τον Geralt. Επίσης τα signs είναι αρκετά OP και δεν γίνονται με σχηματισμό δαχτύλων. Επίσης αφού δίνεις effects στα signs γιατί τα κανεις όλα μπλε και δεν δίνεις διαφορετικά χρώματα στο καθένα? Αλλιώς κρατα άχρωμα και δείξε ένα transparent force φάση.

Το Nilfgaardians παρουσιάζεται λες και είναι ο στρατός από την κόλαση η το Wild Hunt δεν ξέρω εγώ τι. Υποτίθεται το Nilfgaard είναι πιο civilized από τα Northern Kingdoms. Καλά για το armor του πιο πλούσιου κράτους απλά ασχολίαστο. Τώρα πως ο commander έδειρε έναν από τους ισχυρούς sorceress του continent ένας θεός ξέρει. Ο Vilgefortz νίκησε τον Geralt σε μάχη χωρίς καν να use magic ffs. Επίσης η Yen δεν ήταν σε εκείνη την μάχη άμα θυμάμαι καλά και όλοι οι άλλοι mages πεθαίνουν εκτος από την Triss. Όσο για τις δυνάμεις τις Yen ασχολίαστο και τελείως ότι νάνε.

Foltest τραγικός, γιατί δεν πολύ απλά δεν φώναξε τον Geralt για το contract όπως είναι game και βιβλία? Αυτή άλλωστε είναι η αρχή τις σχέσης του Foltest με τον Geralt. Γιατί τον παρουσιάζουν έτσι δήλο κτλ ενώ μετά σκάει πρώτος στην μάχη του Sodden Hill?! Makes no sense. Η Στριγά, ο θεός να την κάνει Στριγά, φαινόταν απίστευτα φτηνή. Επίσης που κολλάει η silver αλυσίδα και καίγεται? Είναι curse, δεν είναι post-conjunction monster. Και μετά η εμετική σκοινί που πηδάει λες και την κλοτσάει κάποιος από πίσω και απλά ο Geralt την τρώει στην μάπα ενώ έρχεται από χιλιόμετρα μακριά, wtf?!

Το conjunction of spheres έφερε τα τέρατα και όλα χρειάζονται silver, οτιδήποτε αλλα δεν χρειάζεται και για αυτό ο Geralt σπανια χρησιμοποιεί silver sword. Εδώ όλα είναι το ίδιο. Η μάχη με τον Sylvan ήταν τεραστια και ο διάλογος με τους γρίφους κτλ καταπληκτικός, στην σειρά δεν δείξαν τίποτα σχεδόν. Η μάχη με τους Nekkers, ο θεός να τους κάνει Nekkers ενώ ξεκίνησε καλά από το πουθενά χάνει το σπαθί ο Geralt και μετά σκοτώνει με τα χερια? Wtf?! Επίσης αυτή η μάχη έχει γίνει χρονια πριν την Ciri. Ο Geralt βρίσκει την Ciri στο Brokilon. Το οποιο Brokilon υποτίθεται έχει τους καλύτερους archers που υπάρχουν και η Queen Eithne δεν καταλαβαίνει τον evil Doppler? Evil Dopple, wtf?!  

Γενικά με ένα τόσο τεράστιο bestiary πως προβληματίζονται να κάνουν σωστά πράγματα.

Για τους μαύρους Zerrikanians ασχολίαστο, έπρεπε να είναι Ινδοί φάση, δεν υπάρχουν μαύροι. Για τον Villentretenmerth also known as Borch επίσης ασχολίαστο, το σκηνικό με τον green dragon ήταν επικό και καμια σχέση. Μου βάλαν τους Reavers να επιτεθούν έναν witcher μια sorceress δυο τρελαμένες Zerrikanians και έναν δράκο?! WTF?!?! Καμια σχέση παντελώς με τα βιβλία και ο δράκος έμοιαζε με Wyvern η Forktail παρα για δράκο και ειδικά gold.

Το πως γίνονται sterile οι Sorceresses επίσης τραγικότατο, όλες σχεδόν είναι και δεν έχει καμια σχέση με την αηδία που έδειξαν. Ελάχιστες δεν είναι όπως για παράδειγμα η μάνα του Geralt αλλα αυτές δεν ανήκουν σε κανένα guild. Είναι mandatory για sorceresses να γίνουν sterile, δεν έχει καμια σχέση με ομορφιά η οποια γίνετε με elixirs και μαγεία η και με permanent illusions.

Γενικά μπορώ να πω διαφορα αλλα όλα αυτά δεν βγάζουν νόημα που άλλαξαν και επίσης όλο αυτό το budget θα μπορούσε να πέσει σε σημαντικά πράγματα.

Σαν fan δίνω την σειρά ένα 5, σαν μην fan τις δίνω 7 και γενικά καταλαβαίνω ότι καλύτερα πέρασαν όσοι δεν είχαν ιδέα. Από την παρέα όσοι ήταν άσχετοι πέρασαν καλά.

Τώρα για το timeline. Πολύ απλά έπρεπε να υπάρχει για παράδειγμα ένα text που να έλεγε απλά "10 years before the fall of Cintra", "1 year after the fall of Cintra". Απλά και όμορφα, δεν υπήρχε απώτερος λόγος που το παρουσίασαν έτσι.

Τα themes ήταν μούφα, πολύ φασαρία για τίποτα, η μουσική κατά την διάρκεια των επεισοδιων ήταν πολύ καλύτερη.

Και τελειώνω με το κομμάτι του Dandelion, toss a coin το your witcher μπας και μαζέψουν κάνα φράγκο για την δεύτερη season που από ότι διάβασα θα είναι συνεχόμενο το timeline από το τρίτο βιβλίο και μετά.

ps. Sorry για rant αλλα το SW και το Witcher είναι τα top αγαπημένα μου series και το SW είναι ήδη fuckin dead μετά την τελευταία εμετική τριλογία οποτε καταλαβαίνετε it hurts! Εύχομαι η δεύτερη season να ανεβεί ποιοτικά.

ps2. επίσης το πιο σημαντικό, το witcher universe είναι dark, απίστευτα dark. Φτώχεια, θλίψη, φόβος, θάνατος. Καλά για τον πως παρουσίασαν τους νάνους τραγικό. Δεν είναι midgets, είναι νάνοι φυλή φάση lord of the rings. Ούτε γενιά δεν είχανffs. Ντροπή.

  

30 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

offtopic για οσους εχουν διαβασει τα βιβλια μιας και σκοπευω να τα αγορασω

  Απόκρυψη περιεχομένων

Το αιμα των ξωτικων ειναι το τελος της πρωτης σεζον  ; Πιστευετε οτι εχει καλυψει τα βασικα η σειρα ωστε να ξεκινησω κατευθειαν απο αυτο η να διαβασω και τα δυο προηγουμενα βιβλια με τις αυτοτελης ιστοριες ; 

Όχι, η σειρά κάλυψε τα πρώτα δυο βιβλία και λίγο από τρίτο και πέμπτο νομίζω που έχει το backstory τις Yen. Παρόλα αυτά θα πρότεινα από την αρχή μιας και έχουν πετσοκόψει τα hunts και stories με εξαιρετικούς διαλογους.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Το conjunction of spheres έφερε τα τέρατα και όλα χρειάζονται silve

δεν χρειαζονται ολα τα τερατa σιλβερ,αν θυμαμαι καλα τα βαμπιρ και τα σπεκτρς μονο (στα βιβλια)

4 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Για τους μαύρους Zerrikanians ασχολίαστο, έπρεπε να είναι Ινδοί φάση, δεν υπάρχουν μαύροι.

αντε παλι,δεν λεει πουθενα στα βιβλια τι χρωμα δερμα ειχαν μονο για τις σωματοφυλακες του three jacks o σαπκοφσκι εγραψε οτι ειχαν ξανθα μαλλια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

silver ηθελε οτιδηποτε περασε . Μονο τα φυσικα ζωα δεν χρειαζονται silver οπως οι λυκοι , οι αρκουδες κτλπ. 

(αυτα με βαση τα παιχνιδια , στα βιβλια οντως μπορει να ειναι αλλιως )

Επεξ/σία από noFEARgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, noFEARgr είπε

silver ηθελε οτιδηποτε περασε . Μονο τα φυσικα ζωα δεν χρειαζονται silver οπως οι λυκοι , οι αρκουδες κτλπ. 

αυτο ισχυει στα παιχνιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, neofilelera είπε

δεν χρειαζονται ολα τα τερατa σιλβερ,αν θυμαμαι καλα τα βαμπιρ και τα σπεκτρς μονο (στα βιβλια)

αντε παλι,δεν λεει πουθενα στα βιβλια τι χρωμα δερμα ειχαν μονο για τις σωματοφυλακες του three jacks o σαπκοφσκι εγραψε οτι ειχαν ξανθα μαλλια.

Ότι ήρθε από άλλο plane θέλει silver, ότι ήταν ήδη εδώ δεν θέλει. Πολλά τέρατα τα κόβει με steel. Τα conjunctions beasts είναι ελάχιστα πια. Η Zerrikania μπορεί να μην λέει χρώμα αλλα είναι σε ερημους και βουνά. Τι χρώμα είναι στην αίγυπτο? Μαύροι?! τελοσπάντων εδώ η Fringilla είναι μαύρη, στους  Zerrikanians θα κολλήσουμε?!

Μιλάω πάντα για το source material όχι τα games.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Ότι ήρθε από άλλο plane θέλει silver, ότι ήταν ήδη εδώ δεν θέλει. Πολλά τέρατα τα κόβει με steel.

αυτο ισχυει στα παιχνιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, neofilelera είπε

αυτο ισχυει στα παιχνιδια.

‘I believe in the sword. As you can see, I carry two. Every witcher does. It’s said, spitefully, the silver one is for monsters and the iron for humans. But that’s wrong. As there are monsters which can be struck down only with a silver blade, so there are those for whom iron is lethal.'

Ελάχιστα χρειάζονται silver γιατί οι old time witchers τα έχουν κόψει σχεδόν όλα. Τα περισσότερα τα κόβει με το κανονικό. Δεν είναι τυχαίο που σε όλα τα βιβλία ο Geralt πεινάει και είναι πετσί και κόκκαλο.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι να ναι γραφεις φιλος,στην αρχη οτι ολα τα τερατα θελουν σιλβερ μετα οχι ολα κτλπ.

οτι εγραψα δηλ απο την αρχη.

Επεξ/σία από neofilelera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, neofilelera είπε

οτι να ναι γραφεις φιλος,στην αρχη οτι ολα τα τερατα θελουν σιλβερ μετα οχι ολα κτλπ.

οτι εγραψα δηλ απο την αρχη.

Όλα που είναι από άλλο plane λέμε, ποσο δύσκολα να το καταλάβεις?! Απλά στα βιβλία είναι ελάχιστα που έχουν μείνει. Αν δεν prove me wrong, σου έβαλα quote από το βιβλίο. Στα games όλα τα τέρατα θέλουν silver.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το quote που παρεθεσες δεν ερμηνευει την θεση σου,παρα λεει οτι στην ουσια  σκοτωνει "τερατα" και με τα δυο σπαθια (εννοωντας και "τερατα" ως ανθρωπους λογω των πραξεων τους).

στο βιβλιο σπανια χρησιμοποιει το σιλβερ γιατι λιγα τερατα ειναι ευαλωτα στο ασημι,πχ η bruxa στο πρωτο βιβλιο η η στριγκα.

Επεξ/σία από neofilelera
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Αρχισα και γω και είδα τα πρώτα 2 επεισόδια και λίγο απο το 3ο.Μου αρέσει αρκετά δεν θα κάνω μεγάλη ανάλυση πρίν δω παραπάνω και μου έρθει όρεξη να γράψω γιαυτό αναφέρω περιληπτικά πράγματα βασικά που μου άρεσαν και που δεν μου άρεσαν και τα οποία έχουν κυρίως να κάνουν με φωτογραφία/παραγωγή.

Θετικά Οι περισσότεροι ηθοποιοί ως τώρα μου αρέσουν και η κοπελιά που μονομάχησε μαζί του στο πρώτο και ο stregobor και ο βάρδος και η Ciri που είναι απίθανη η μικρή,και άλλοι και βέβαια ο Cavil που είναι πραγματικά πολύ καλός γενικός (ιδιαίτερα στή φωνή και τον τόνο/ύφος του Gerald είναι όλα τα λεφτά)για την Yen αν και είναι παράξενη ως χαρακτήρας είναι και εκείνη καλή ως ηθοποιός.

Μου αρέσουν ορισμένα σκηνικά ενώ άλλα όχι οπότε εκεί υπάρχει απόκλιση απο μέρος σε μέρος αλλά ο βάλτος και τα δάση και οι ερημιές είναι καλά,απο την άλλη τα χωριά πόλεις κλπ μοιάζουν όντος πολύ άχρωμα και νομίζω πως είναι θέμα παραγωγής και post proccessing όπως είδα οτι αναφέρθηκε σε προηγούμενο πόστ.

Τα CGI ως τώρα απο τα λίγα που είδα χωρίς να είναι ιδιαίτερα την δουλειά τους την έκαναν,οι μάχες ιδιαίτερα του Gerald μου αρέσουν πολύ είναι πολύ καλά χορογραφημένες και με σωστό ρυθμό,έχουν επίσης αρκετά καλή δόση ρεαλισμού ώς πρός το splatter του θέματος και τους τραυματισμούς.

Παρόλο που ξενίζει η όλη ιστορία με την Yen δείχνει να μου κρατά το ενδιαφέρων αλλά με χαλάει αυτό που αναφέρθηκε και πιο πρίν που βάζουν και μαύρους ως Elf για να είναι σύμφωνοι με την politically correct μόδα/"εποχή".

Επίσης μου φαίνεται πως το τρέχουν πολύ στήν ιστορία,θα προτιμούσα να έχει διαστήματα να πηγαίνει πιο αργά για να δίνουν μεγαλύτερη λεπτομέρεια σε χαρακτήρες και λεπτομέρειες του κόσμου.

Στα αρνητικά σίγουρα είναι το κόστος παραγωγής (οκ καλομάθαμε με το GoT)και ιδιαίτερα κάποιοι εσωτερικοί χώροι που είναι άχρωμοι και άγευστοι και δίνουν αίσθηση σήριαλ,το ίδιο και κάποιοι φακοί και πλάνα σε εξωτερικά μέρη που τα έφτιαξαν όπως μπορούσαν,κάποια πλάνα ήταν καλά όπως αυτό με την φωτιά πρός το τέλος του πρώτου και στο πεδίο της μάχης η σύγκρουση που έγινε εκεί,θα ήθελα καλύτερα φίλτρα και φωτισμούς και φωτογραφία γενικά γιατί κάποια μέρη είναι όντος πολύ όμορφα και δεν το εκμεταλεύονται αυτό,ευτυχώς που έχει και HDR και το βλέπω με αυτό και σώζεται λίγο η κατάσταση 😎

Αυτά τα λίγα ως αρχή και απο μένα για την ώρα χωρίς να είναι κάτι το ξεχωριστώ το βλέπω ευχάριστα και παίρνει ως πρώτη βαθμολογία 6.5-7 και με προοπτική να ανέβει και περισσότερο. 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, neofilelera είπε

το quote που παρεθεσες δεν ερμηνευει την θεση σου,παρα λεει οτι στην ουσια  σκοτωνει "τερατα" και με τα δυο σπαθια (εννοωντας και "τερατα" ως ανθρωπους λογω των πραξεων τους).

στο βιβλιο σπανια χρησιμοποιει το σιλβερ γιατι λιγα τερατα ειναι ευαλωτα στο ασημι,πχ η bruxa στο πρωτο βιβλιο η η στριγκα.

Tο quote μιλάει για τέρατα μονο και δεν υπονοεί ότι οι άνθρωποι είναι τέρατα. Υπάρχει άλλο quote για αυτό.

Για την Striga έχεις δίκαιο εγώ έκανα λάθος γιατί είναι created by magic και magic είναι από το conjunction οποτε θέλει silver. Για τα υπόλοιπα lets agree το disagree ;)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κεντρικο μοτιβο των ιστοριων του σπακοφσκι ειναι οι διωγμοι/προκαταληψεις με βαση την φυλη,οποτε δεν το βλεπω ως παραλογο να παιξουν μαυροι ηθοποιοι σε ρολους χαρακτηρων που διωκονται.μην τρελαθουμε τελειως δηλ,δεν προκειται για ιστορικο γεγονος για να μην μπορει να παιξει αλλος ηθοποιος εκτος απο λευκους.

απο κει και μετα οτι τριγγαρει τον καθενα.....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...