Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω edit και εγώ το συγκεκριμένο ποστ, δεν υπάρχει λόγος να δημιουργούνται εντάσεις, απλά λέω πιο απλά αυτό που είπα και νωρίτερα... μη χάνετε το δάσος και την ευκαιρία να ευχαριστηθείτε μια αξιοπρεπή σειρά διότι μείνατε στο τεχνικό μόνο κομμάτι.

Επεξ/σία από Wayward
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

14 λεπτά πριν, Wayward είπε

Ψειρίστε λίγο ακόμα τη μαϊμού για το αν έχει καλά κάδρα, γκρο πλαν, αν η ταπετσασρία στο σπίτι της Yenefer μοιάζει φθηνή και αν οι φολίδες του δράκου αντικατοπτρίζουν καλά όλο το RGB φάσμα και μην ευχαριστηθείτε μια κατά τα άλλα καλή σειρά...

Επιπλεόν καλύτερα η σειρά να θυμίζει οπτικά Xena πάρα σεναριακά όπως πχ το Mandalorian μια και ανφέρθηκε (πήγαμε στο χωριό, φλερτάραμε με την όμορφη του χωριού και μάθαμε στους peasants να πολεμάνε).

Τουλάχιστον το Witcher είχε story, χαρακτήρες με κίνητρα και πάθη, και κάπου πήγαινε το σενάριο.

Μου θυμίζετε μερικούς που το 2015 όταν κυκλοφόρησε το Witcher 3 το απεγκατέστησαν γιατί είχε frame drops από 60 σε 48 και bugs, οπότε ήταν unplayable...

σε πληροφορώ ότι οι ίδιοι δεν ακούμπησαν καν το witcher 1 γιατί είχε "αθλιο σύστημα μάχης" 

Κάθε πράγμα ακολουθείτε από γκρίνια, μερικοί το έχουν και επάγγελμα που απορείς αν έχουν ποτέ ευχαριστήθει κάποιος game, anime, comic, σειρά, ταινία etc στην ζωή τους

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα και εγώ τη σειρά και μου άρεσε αρκετά. Εντάξει η παραγωγή μια χαρά ήταν για τηλεοπτική σειρά. Δεν ήταν υπερπαραγωγή αλλά ούτε low budget (έχω δει σειρές Netflix που πονούσαν τα ματάκια μου). Θα μπορούσε να είχε λιγο καλύτερη σκηνοθεσία, και βελτιομενα σκηνικά και θα γινόταν σούπερ. Περιμένω τον β κύκλο. 

Επεξ/σία από Κάβουρας
.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, red1 είπε

Συγκριτικά με αυτό, το Witcher φαντάζει παραγωγή Shannara chronicles

αυτο μου ερχοταν και μενα στο μυαλο στα πλανα στο brokilon forest. Δυστυχως... 

Να πω βεβαια οτι σημερα ειδα το 7 και ειναι πολυ βελτιωμενο απο τα προηγουμενα κινηματογραφικα, και σιγουρα βημα προς την σωστη κατευθυνση. There is hope yet. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ablaoublas_542 είπε

αυτο μου ερχοταν και μενα στο μυαλο στα πλανα στο brokilon forest. Δυστυχως... 

Να πω βεβαια οτι σημερα ειδα το 7 και ειναι πολυ βελτιωμενο απο τα προηγουμενα κινηματογραφικα, και σιγουρα βημα προς την σωστη κατευθυνση. There is hope yet. 

Βασικά 1,2 και 7,8 νομίζω έχουν τον ίδιο σκηνοθέτη και τα συγκεκριμένα θεωρώ πως είναι όντως καλύτερα οπτικά σε σχέση με τα μεσαία που έχουν θεματάκια ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σβήστηκαν τα αρχικά με τους χαρακτηρισμούς και τα flame bait και πήραν αλυσίδα και τα επόμενα που τα είχαν quotάρει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Wayward είπε

Και μάλλον επειδή δεν κατάλαβες να το διατυπώσω διαφορετικά χωρίς ειρωνία και χωρίς να σε χαρακτηρίσω όπως έκανες εσύ:

χρησιμοποίησα το Mandalorian ως παράδειγμα για να πως ότι δεν παίζει τόσο ρόλο η παραγωγή όσο η ουσία, και για εμένα το Witcher έχει περισσότερη από το Mandalorian παρόλο που το δεύτερο είναι πιθανώς καλύτερο "οπτικά"... απλά θέλω να πω μην κολλάτε σε πράγματα τα οποία δε σας επιτρέπουν να ευχαριστηθείτε κάτι περισσότερο.

Χαίρω πολύ πως η ταινία του Eggers σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δείγματα θα είναι κλάσεις ανώτερη σε σκηνοθετική ματιά αλλά και πάλι πας και συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Σεβαστό.
Βλέπεις τώρα ρε φίλε ? τωρα τοποθετήθηκες, τι να σου πει κάποιος, πως είσαι τρελός ή είσαι μ@λάκ@ς ? οχι φυσικά ;)
Σχετικά με τα bolded : άρα...που είναι η διαφωνία ? Είπαμε, το Witcher εχει καλό lore, οφείλεται όμως στον Sapkowski και οχι στο neflix, επίσης, προσωπικά, και εγώ (και ο Ablaoublas θαρρώ) πάνω στο όλο θέμα της παραγωγής "πατήσαμε" και αναφερθήκαμε, αυτό μόνο.

Πράματα ευχαριστίεμαι φίλε, το The Lighthouse οπως είπα το βρήκα καταπληκτικό, απο σειρές, το Sopranos, The Wire, Deadwood, Carnivale και (μέχρι τον 6ο κύκλο του) GoT τα βρήκα εξαιρετικά (ολες του ΗΒΟ, τυχαίο ? 😁) και πιο πρόσφατα, το The Terror (1η σαιζόν μόνο γιατί η 2η δεν βλεπόταν) ήταν εξαιρετική, όπως επίσης το man in the high castle, Gomorrah και Romanzo criminale, κοινώς, υπάρχει καλό πράμα για να δει κάποιος και για όλα τα γούστα.
Καταλαβαίνω τι λες σχετικά με τα ψυρίσματα, είμαστε στο internet είπαμε, παρόλα αυτά όμως δεν εχουν όλοι τον ίδιο σκοπό (ή διάθεση) οταν κρίνουν κάτι (βλέπε: γκρίνια για την γκρίνια/troll-αρισμα, εμπάθεια κτλπ).

ΥΓ: Σχετικά με το Lighthouse πάλι, το ανέφερα γιατί...είπα γιατί το ανέφερα και παρόλο που δεν υπήρξε σύγκριση (αλλά αναφορά) ηταν όντως λίγο "άδικο", παρόλα αυτά, επειδή και αυτό είναι σκοτεινό ,ατμοσφαιρικό και βρώμικο θα το πρότεινα σε κάποιον που τρέφει ενδιαφέρον για  τέτοιου είδους έργα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλουυυτσικο είναι μωρέ. Καλύτερα αυτό από το τίποτα. Ο Καβιλ πήρε όλη την σειρά στην πλάτη του πάντως, αν δεν ήταν αυτός δεν νομίζω ότι θα ήταν αξιόλογο το αποτέλεσμα. Βρωμάει βέβαια Netflixιλα η σειρά, και φυσικά δεν είναι Game of Thrones για κανένα λόγο (Season 8 not acknowledged in existence)

Στεναχωριέμαι που δεν έχει κόκκινομαλλα Τρις γιατί ήταν η αγαπημένη μου φυσικά, και γενικά διαβάζω ότι υπάρχουν μεγάλες αποκλείσεις από τα βιβλία. πχ  διάβασα ότι στα βιβλία η ιστορία της yennefer δεν υπάρχει πουθενά, είναι ένας μυστηριώδης χαρακτήρας, που επειδή δεν ξέρουμε πολλά για αυτήν, το άγνωστο την κάνει ακόμα πιο φοβερή. Στην σειρά από την άλλη έφτιαξαν ολόκληρο backstory από το πουθενά για ευνόητους λόγους.

 

Δεν βαριέσαι, από εμένα είναι ναι, έστω και με λίγο πικρία. Το ήθελα καλύτερο γιατί μπορούσε.

Επεξ/σία από Nomedor
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Nomedor είπε

πχ  διάβασα ότι στα βιβλία η ιστορία της yennefer δεν υπάρχει πουθενά, είναι ένας μυστηριώδης χαρακτήρας, που επειδή δεν ξέρουμε πολλά για αυτήν, το άγνωστο την κάνει ακόμα πιο φοβερή. Στην σειρά από την άλλη έφτιαξαν ολόκληρο backstory από το πουθενά για ευνόητους λόγους.

Δεν ισχύει αυτό. 

Spoiler

Έχει κάπως διαφορετικό backstory στα βιβλία ίσως, αλλά ξέρουμε κάποια πράγματα, όπως π.χ. ότι είχε καμπούρα, ότι ο πατέρας της δεν την ήθελε κλπ.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 ώρες πριν, Grim Ripper είπε

Ωραία η ερώτηση στα 2.30 λεπτά. 😛

Bλέποντάς τον σαν Geralt, τον έχω στα πιο υπόψιν για action ηθοποιούς. Τώρα που είπε κι αυτό, είναι και στους fav. :P:D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...