Προς το περιεχόμενο

Witcher (Netflix, 2019)


Wayward

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μας την έπεσε ο μεταφραστής? Ήμουν ξεκάθαρος, ακούς Roach και διαβάζεις Πουότκα. Nothing more, nothing less.

Αν ξαναβγεις σήμερα πιες και για μένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Χριστούγεννα είναι dudes, δώστε λίγη αγάπη :P

Here you go then!

g83H9w0.jpg

Spoiler

kfhnCIf.png

 

Spoiler

blikxirbtl5y.png

Καλές γιορτές guys, ότι καλύτερο :)

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
  • Like 6
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελικά ο Έλληνας ειναι τελειομανής σε οτιδηποτε εκτος απο τον εαυτό του. Δικαιώμα του καθενος να του αρεσει ή να μην του αρεσει κάτι αλλα το να την συγκρινει κάποιος με Ηρακλή της δεκαετιας 90 και έχει χάλια CGI γιατι δεν φτάνει επιπέδου υπερπαραγωγη ταινιας! νομίζω ειναι υπερβολικό και άτοπο. Ειλικρινα πόσοι απο αυτούς το κατεβάζουν απο torrent ή pop corn.

Εμένα προσωπικά  μου άρεσε ακομα και η παλια σειρά απο Πολωνία (εχω γυναικα πολωνέζα και εκει όλοι ξέρουν,εχουν δει, διαβάσει Wiedzmin) που  όντως εκει ισχυουν οι παραπάνω κριτικές αλλα και πάλι μου άρεσε λογω ιστορίας-σεναρίου.

Επεξ/σία από brightblade
  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει subs που λένε το αλογο Τερέζα (μια κατσαριδουλα η μικρή τερέζα), και έχει αναφορές στο περσινό σαρβαιβορ και τον σινμπόη, οποιος θέλει να του κανω σερ όταν σχολασω καλα χριστουγεννα να χουμε και καλή συνέχεια ευχομαι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα απο που εχει εμπνευστει η σειρα για τη μαχη με την striga.

"μΑ η σειΡα βαΣιζεΤαι στα βιΒλιΑ"

Το παιχνιδι ειναι πιο πιστο στο canon και πιο κουλ γενικοτερα η σκηνη, αλλα ενιγουει

  • Thanks 1
  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, coffeex είπε

Πάρα πολύ καλή η σειρά, αν και με κάποια μικροπροβλήματα με το cgi σε ορισμένες σκηνές.

8,5 / 10

💪😎

και εγω τοσο θα εδινα 😛Αναμενουμε για τη 2η 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ablaoublas_542 είπε

Βρηκα απο που εχει εμπνευστει η σειρα για τη μαχη με την striga.

"μΑ η σειΡα βαΣιζεΤαι στα βιΒλιΑ"

Το παιχνιδι ειναι πιο πιστο στο canon και πιο κουλ γενικοτερα η σκηνη, αλλα ενιγουει

Ακριβώς η ίδια ιστορία με τη στρίγκα που έδειξε η σειρά, είναι ένα από τα πρώτα κεφάλαια του πρώτου βιβλίου (The Last Wish)

  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να δουμε και τι λεει και ο συγγραφεας των βιβλιων περι πιστοτητας μεταφορας κτλπ

“Creators of adaptations of literature works for other media have the right to be sovereign creators, with unrestricted right to creative freedom. However in the particular case of this adaptation, their ideas can be different than mine. And even when some of their ideas are different than mine, so what? My books are not the Bible.”

και κατα ποσο ειναι μερος της σλαβικης κουλτουρας τα βιβλια του

" “That ‘slavicness’ is rather something akin to a myth, by which my works were overgrown – and I myself too. The label of the ‘Slav’ was given to me and it stayed like that. Why? That Geralt sounds more Slavic than Conan? That I worked something Slavic-alike into onomastics? My first stories strictly adhered to the canon of fantasy – I’m thinking about the world’s canon here. Well, then the translations came and the world’s fantasy industry had to accept a Pole in whose works every smarter readers could spot some ‘Polish’ or ‘Slavic’ [phrases].”

 

https://redanianintelligence.com/2019/11/26/fantastyka-andrzej-sapkowski-talks-creative-freedom-and-slavicness-in-the-witcher/

 

 
  • Like 1
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς να έχω διαβάσει τα βιβλία και να έχω παίξει τα παιχνίδια, η σειρά μου φάνηκε τελείως άνευρη σε σημείο να μην νιώθω καμία σύνδεση ή αγωνία για τους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...