Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Volta, GV100


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Αν μπορεις να κατσεις να περιμενεις μεχρι τοτε δεν χανεις τιποτα.Αλλα για να το κανεις αυτο θα πρεπει να εχεις κυριως 1180ti προς το παρον ή ξερω γω sli 1070.Αντε στην χειροτερη αν παιζεις σε 1080p 144hz monitor καμια 1080.

Έτσι ακριβώς όλη η δουλειά είναι στη διάθεσή ανάλυση. Αν παίζεις στα 144hz δεν επαρκεί η 1080 στα νέα παιχνιδια ουτε για πλάκα. Ούτε και σε 1080p. Θα περιμένουμε και Navi με freesync εκεί θα έδινα 800 900 και θα την κράταγα για 3 4 χρόνια άνετα στην ανάλυση και hertz που παίζω. Αν βγει στα 700 όμως θα το σκεφτώ η κάτι από amd. 1000αρικο για gpu δεν μπορώ να δώσω ακόμα και 400 να δώσω την 1070ti. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Φέτος ίσως "επενδύσω" σε οθόνη 4K/144hz και μάλλον όχι σε GPU. Θα το αφήσω για του χρόνου. 

Φοβάμαι όμως μην η AMD κάνει κανενα τρελό άλμα και δυστυχώς δεν θα μπορέσω να μεταβώ στους κόκκινους αφού θα είμαι με G-SYNC

Μην βιάζεσαι απόλαυσε τα παιχνίδια και βλέπεις. 4k144hz θα θες 2 1180 για να βγάλεις. Εκτός αν πας σε gsync το οποίο τα 1500 είναι στάνταρ. Μου φαίνονται πάρα πολλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, firepc είπε

Όλα εξαρτώνται απο το μόνιτορ που έχεις/θα πάρεις.

Οτιδήποτε πάνω απο 1080p60fps, πας μονο στη 1080ti

Έλα ρε συ για την ώρα μια χαρά παίζουμε τα παιχνίδια και σε μεγαλύτερη ανάλυση. Για 2k εκεί ζορίζουν αρκετά. 

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Εδω δεν περιμενουμε πως και πως να βγουν οι νεες καρτες της nvidia και θα περιμενουμε και για την Amd?Ναι τι ωρα?

Λέμε αν κάνει κάνα μαγικό ποτέ δεν ξέρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Heybro είπε

Μην βιάζεσαι απόλαυσε τα παιχνίδια και βλέπεις. 4k144hz θα θες 2 1180 για να βγάλεις. Εκτός αν πας σε gsync το οποίο τα 1500 είναι στάνταρ. Μου φαίνονται πάρα πολλά. 

Όταν αγοράζεις ενα αυτοκίνητο που έχει τελική 300χλμ/ώρα δεν το αγοράζεις για να τρέχεις πάντα με 300χλμ/ώρα

Την συγκεκριμένη οθόνη δεν την θέλω για να πιάνω 144fps. Γιατί έχει 4K/G-SYNC/HDR 1000nits/FALD/Quantum Dot . 

Ας πιάνω και 60-70fps . Δεν με χαλάει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Acmilangr2 είπε

Όταν αγοράζεις ενα αυτοκίνητο που έχει τελική 300χλμ/ώρα δεν το αγοράζεις για να τρέχεις πάντα με 300χλμ/ώρα

Την συγκεκριμένη οθόνη δεν την θέλω για να πιάνω 144fps. Γιατί έχει 4K/G-SYNC/HDR 1000nits/FALD/Quantum Dot . 

Ας πιάνω και 60-70fps . Δεν με χαλάει

Απλά είναι πολλά τα χρήματα για μένα ειδικά όταν δεν θα την αξιοποιήσεις. Πάρε μια στα 75 αφού τόσα θα τραβάνε οι κάρτες. Μου φαίνονται πολλά χρήματα αν την αξιοποιούσες πλήρως θα έλεγα χαλάλι. Για οθόνη μιλάμε τα αυτοκίνητα είναι άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Έλα ρε συ για την ώρα μια χαρά παίζουμε τα παιχνίδια και σε μεγαλύτερη ανάλυση. Για 2k εκεί ζορίζουν αρκετά. 

Γτ για 1Κ 144fps δεν ζοριζουν?

Νομιζεις οτι η 1070 σου, μπορει να καρφωσει 144fps στα 1080p?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Heybro είπε

Απλά είναι πολλά τα χρήματα για μένα ειδικά όταν δεν θα την αξιοποιήσεις. Πάρε μια στα 75 αφού τόσα θα τραβάνε οι κάρτες. Μου φαίνονται πολλά χρήματα αν την αξιοποιούσες πλήρως θα έλεγα χαλάλι. Για οθόνη μιλάμε τα αυτοκίνητα είναι άλλο. 

Βρές μου μία 75hz 4K/G-SYNC/HDR 1000nits/FALD/Quantum Dot  και την πήρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Heybro είπε

Έλα ρε συ για την ώρα μια χαρά παίζουμε τα παιχνίδια και σε μεγαλύτερη ανάλυση. Για 2k εκεί ζορίζουν αρκετά. 

Δεν σε καταλαβαινω, ποια ειναι η μεγαλυτερη αναλυση κατω απο 2κ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, firepc είπε

Γτ για 1Κ 144fps δεν ζοριζουν?

Νομιζεις οτι η 1070 σου, μπορει να καρφωσει 144fps στα 1080p?

Με τέρμα oc 1070ti παίζω και έχω άνετα τα 1.5k 75fps. Για 144 όχι σε αρκετά παιχνίδια προφανώς και δεν τα έχω ούτε η 1080ti δεν τα καρφώνει σε πολλά. 

7 λεπτά πριν, Fulgore είπε

Δεν σε καταλαβαινω, ποια ειναι η μεγαλυτερη αναλυση κατω απο 2κ?

Σε 1.5k βγαίνει αναλογικά η ανάλυση της Ultra wide. Γιατί πχ άλλο 1920x1080 και άλλο 2560x1080 είναι 33% περισσότερα pixels και η 2k πάει ακόμα 33% πάνω από αυτή και 66 από την κανονική 1920x1080. 

13 λεπτά πριν, Acmilangr2 είπε

Βρές μου μία 75hz 4K/G-SYNC/HDR 1000nits/FALD/Quantum Dot  και την πήρα

Δεν θα βγουν μέσα στο 2018 και τέτοιες? Γιατί είναι πολλά τα χρήματα ενώ θα παίζεις σε λιγότερα fps. Αλλά ναι αν δεν υπάρχει δεν γίνεται αλλιώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Heybro είπε

Με τέρμα oc 1070ti παίζω και έχω άνετα τα 1.5k 75fps. Για 144 όχι σε αρκετά παιχνίδια προφανώς και δεν τα έχω ούτε η 1080ti δεν τα καρφώνει σε πολλά. 

Σε 1.5k βγαίνει αναλογικά η ανάλυση της Ultra wide. Γιατί πχ άλλο 1920x1080 και άλλο 2560x1080 είναι 33% περισσότερα pixels και η 2k πάει ακόμα 33% πάνω από αυτή και 66 από την κανονική 1920x1080. 

Δεν θα βγουν μέσα στο 2018 και τέτοιες? Γιατί είναι πολλά τα χρήματα ενώ θα παίζεις σε λιγότερα fps. Αλλά ναι αν δεν υπάρχει δεν γίνεται αλλιώς. 

Το μεγάλο γίνεται και μικρό. 

Εξάλλου αργότερα με μια άλλη gpu θα εκμεταλλευτώ περισσότερα fps. 

 

Για την ιστορία :

4k = περίπου 3840x2160

2k =  2048×1080

Αν θέλουμε να μιλάμε σωστά τους όρους 

Επεξ/σία από Acmilangr2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, Heybro είπε

Σε 1.5k βγαίνει αναλογικά η ανάλυση της Ultra wide.

Για να υπαρχει μια σωστη επικοινωνια στο forum,οταν λεμε για υψηλη αναλυση εννοουμε απο 2560x1440 και πανω,αρα 2560x1440,3440x1440 και φυσικα 3840x2160.

Το 1080p ultrawide δεν θεωρειται υψηλη αναλυση γιατι παρολα τα περισσοτερα pixel που λες και εσυ,παλι 1080p θεωρειται.Η αν θελεις μπορεις να την θεωρεις για τον εαυτο σου υψηλη αναλυση,αλλα οταν σχολιαζεται στο forum η λεγομενη υψηλη αναλυση στα παιχνιδια να ξερεις οτι εννοουνται οι παραπανω.

Επισης για ποιο λογο να βγουν οι παραπανω 4κ οθονες σε 75hz αφου υπαρχουν ηδη οι αντιστοιχες 60ρες?

Επεξ/σία από Fulgore
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Fulgore είπε

Για να υπαρχει μια σωστη επικοινωνια στο forum,οταν λεμε για υψηλη αναλυση εννοουμε απο 2560x1440 και πανω,αρα 2560x1440,3440x1440 και φυσικα 3840x2160.

Το 1080p ultrawide δεν θεωρειται υψηλη αναλυση γιατι παρολα τα περισσοτερα pixel που λες και εσυ,παλι 1080p θεωρειται.Η αν θελεις μπορεις να την θεωρεις για τον εαυτο σου υψηλη αναλυση,αλλα οταν σχολιαζεται στο forum η λεγομενη υψηλη αναλυση στα παιχνιδια να ξερεις οτι εννοουνται οι παραπανω.

πιο βαρυά εννοει

Απο την αναλυση 1920χ1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firepc είπε

πιο βαρυά εννοει

Απο την αναλυση 1920χ1080

Ναι και το 1920x1200 ειναι πιο μεγαλη αναλυση,να το συμπεριλαβουμε και αυτο στις παραπανω αναλογιες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...