Προς το περιεχόμενο

The Insomnia 3D Printing Community!


Μήνυμα προστέθηκε από Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 6,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τελικά το βόλεψα,αλλά και πάλι παρόλα που έβαλα damper(7€ 5αδα) ο ήχος από το μοτέρ του τραπεζιού παραμένει ίδιος,ο σπαστικός και μοναδικός ήχος 

καμια ιδέα κάποιος εδώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ήχος του τραπεζιού είναι πονεμένη ιστορία. Τα «κανονικά» ρουλεμάν κάνουν θόρυβο αλλά τα IGUS (ή άλλες αντίστοιχες αθυρυβες λύσεις) έχουν εξαιρετικά μικρές ανοχές στον παραλληλισμό των ράβδων ή/και των βάσεων των ρουλεμάν. Αν δεν είναι όλα απολύτως τέλεια, δυσκολεύουν την κίνηση του τραπεζιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, georgeadams είπε

Ο ήχος του τραπεζιού είναι πονεμένη ιστορία. Τα «κανονικά» ρουλεμάν κάνουν θόρυβο αλλά τα IGUS (ή άλλες αντίστοιχες αθυρυβες λύσεις) έχουν εξαιρετικά μικρές ανοχές στον παραλληλισμό των ράβδων ή/και των βάσεων των ρουλεμάν. Αν δεν είναι όλα απολύτως τέλεια, δυσκολεύουν την κίνηση του τραπεζιού.

Igus έχω βάλει και ξέχασα για ρουλεμάν αλλά τώρα είναι το μοτέρ κι εγώ νομίζοντας ότι αν πάρω damper θα μειωθεί ο ήχος από μοτέρ,γιατι άλλαξα για πολύ ησυχία και το εξτρουδερ φαν σε παρόμοιο με του duct

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
1 ώρα πριν, Vasilica89 είπε

Igus έχω βάλει και ξέχασα για ρουλεμάν αλλά τώρα είναι το μοτέρ κι εγώ νομίζοντας ότι αν πάρω damper θα μειωθεί ο ήχος από μοτέρ,γιατι άλλαξα για πολύ ησυχία και το εξτρουδερ φαν σε παρόμοιο με του duct

Τα dumpner βοηθανε Μονο στην περιπτωση που ο θορυβος ειναι συντονισμος , το 90% στο θορυβο τον μοτερ ειναι ηλεκτρονικος , και λυνεται μονο με αλλαγη mainboard+ stepper driver (tmx 2xxx για τα top)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως. Άλλαξα board γιατί έκαψα την Anet κατά λάθος. Δεν πίστευα τη διαφορά στο θόρυβο των TMC σε σχέση με τα κωλο-stepper της Anet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτη απόπειρα δεν την λές κι άσχημα , πως σας φαίνεται ?

Τώρα τυπώνω γωνίτσες για το bed για να μην κουνιέται το τζαμάκι γιατι το έχω με μονωτική ταινία τώρα :P

https://www.thingiverse.com/thing:2307100

IMG_2978.JPG

IMG_2979.JPG

IMG_2980.JPG

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για pla fillament ποιο χρησιμοποιείται απο θέμα ποιότητας ;

Αν και αυτο που έχει μέσα μια χαρά ειναι αλλα δεν ξέρω τι εταιρία ειναι , φαντάζομαι οτι ειναι no name

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το PrimaValue PLA έχω μέχρι τώρα πολύ καλά αποτελέσματα. Δεν χρειάστηκε μέχρι τώρα να δοκιμάσω άλλες μάρκες σε PLA

Σε PETG έχω δοκιμάσει Devil, Real Filament και πρόσφατα Prusa (είχα ένα εκπτωτικό κουπόνι από το e-shop του και το πήρα πληρώνοντας μόνο τα μεταφορικά -10€). Και με το Devil γίνεται η δουλειά αλλά τα άλλα δύο είναι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και στα 3 υλικά (pla/abs/petg)πλέον δουλεύω spectrum (20ευρω/κικο)

Το pla τους θέλει μεγαλύτερη θερμοκρασία από τα primavalue (γύρω στα 220) bed μπορείς ακόμα και με κλειστό αλλά συνήθως εκτυπώνω στους 50 το bed

το petg τους δουλεύετε ακριβώς όπως το pla (πολύ πιο εύκολα από ότι μάρκα έχω δοκιμάσει)

Εγώ εκτυπώνω 240/65 πάνω σε καθρέπτη με ένα αρκετά παχύ στρώμα lac (συνήθως κάθε 2ο ρόλο χαλάω και ένα καθρέπτη από βιασύνη κυρίως)

το abs τους εκτυπώνω 245/90 βέβαια ο εκτυπωτής είναι μέσα σε ντουλάπι, να αναφέρω ότι το abs τους μυρίζει λίγο ειδικά σε σχέση με primaselect/value που όταν εκτύπωσα δεν κατάλαβα τίποτα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρε συ εχω παρει petg και σημερα ειμαιετοιμος να κανω μερικες εκτυπωσεις

θελει να πειραξω κατι ιδιαιτερα....flow ,underextrusion λιγο ......γιατι διαβαζω διαφορα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
4 λεπτά πριν, kostasbm είπε

βρε συ εχω παρει petg και σημερα ειμαιετοιμος να κανω μερικες εκτυπωσεις

θελει να πειραξω κατι ιδιαιτερα....flow ,underextrusion λιγο ......γιατι διαβαζω διαφορα

Το prima με είχε παιδέψει πολύ, το Spectrum άλλαξα πρακτικά μόνο θερμοκρασίες από ρυθμίσεις, επειδή κάνω manual leveling για pla κάνω με αποδείξεις, ενώ στο petg με α4 χαρτί μιας και θέλει τη μύτη λίγο πιο ψιλά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, georgeadams είπε

Ξεκίνησα κι εγώ σιγά σιγά το στήσιμο της δικής μου παραλλαγής του Hypercube...

IMG_20180618_174542_HDR.jpg

εγω το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να βαλω ενα κομματι μελαμινι και την αλφαδιασα στο τραπεζι για να εχω επιπεδο παγκο

καταηργησα τα ζ rods και εβαλα τα mgn12    θα βαλω φωτο μετα ...ειδα καθ οδον καποιες δυσκολιες  πχ μη δενεις τη βαση του κρεβατιου ασε μονο τα μακρυα κομματια για να μην υπαρχει πιεση πουθενα και ασε τελευταια τα μικρα συνδετικα για να εχεις την ανεση να ρεγουλαρεις τη καθετη μινηση(σε μενα εκαναν πολυ θορυβο τα ρουλεμαν αν και η κινηση ηταν ομαλη

και τα εβγαλα αμεσως..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...