Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, JohnnySilverhand είπε

Το καινουριο το μαθατε; Διαβασα σ'ενα αρθρο οτι στο νεο εξοικονομω για να κανεις αιτηση θα θελει και ταυτοτητα κτιριου, καλο εεε;

ΝΑΙ, αλλά θα επιδοτείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 30/6/2021 στις 1:53 ΜΜ, AristidisZ είπε

Σήμερα μετά από 3 μήνες και 4 Αρνητικά αποτελέσματα ελέγχου Τελικής Εκταμίευσης, επιτέλους έκλεισε μία από τις 2 αιτήσεις που είχα από το ΙΙΒ και έγιναν οι εργασίες φέτος 

Ο ωφελούμενος (που τυγχάνει και κουμπάρος μου) ήδη ετοιμάζει την έξτρα αμοιβή μου 

 

 

maxresdefault.jpg.0f94abb256acd15ff51edea0c9abc5e2.jpg

 

  

Με το καλό.

Προχθες μετά απο 3 αρνητικούς ελέγχους (καθαρά με ανοησίες) πήρε το δρόμο του προς εκταμίευση ενα απ'τα δικά μου.

Αλλα 2 δυστυχως, πήγαμε σε 4τη "διόρθωση"

Και ολα αυτα, με το νεο προγραμμα να τρεχει, τα υλικα να εχουν ανεβει 25+++%, η προκαταβολή να μειώθηκε και μεσα σ'ολα αυτα...να εχουμε και παρολογες απαιτήσεις απο τους πελάτες.

Σημειώστε τα λογια μου. Στο ΕΚΟ που τρεχει...θα γίνουν ΠΟΛΛΕΣ κακοτεχνίες, για να μειωθεί το κόστος...

Υ.Γ. μεχρι να δω τα χρηματα στη τραπεζα δε πιστευω τιποτα. Σε αιτηση συναδελφου που ητνα προς τελικη εκταμίευεση, "γυρισε" παλι ενα βήμα πίσω!

6 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

ΝΑΙ, αλλά θα επιδοτείται.

προφανως ομως με μια τιμή που έθεσε κάποιος/οι φωστήρας...που σίγουρα θα ειναι εκτός αγοράς, ώς συνήθως.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, kanesaxo είπε

 

Υ.Γ. μεχρι να δω τα χρηματα στη τραπεζα δε πιστευω τιποτα. Σε αιτηση συναδελφου που ητνα προς τελικη εκταμίευεση, "γυρισε" παλι ενα βήμα πίσω!

Ένα άγχος το έχω και εγώ για αυτό να σου πω την αλήθεια, αλλά οκ, προσπαθώ να έχω θετική σκέψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημέρα σε όλους.

Έχω υποβάλλει αίτηση για την υπαγωγή της οικίας μου στο πρόγραμμα Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020 και η οποία έχει υπαχθεί.
 
Έχω υπογράψει τη δανειακή σύμβαση που αφορά στην υλοποίηση του προγράμματος με την συνεργαζόμενη Τράπεζα και η αίτησή μου, βρίσκεται στο στάδιο καταχώρησης των προμηθευτών. 
 
Για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του έργου, προτίθεμαι να αναθέσω την εκτέλεση του (το σύνολο των παρεμβάσεων) σε τεχνική εταιρεία (ανάδοχος έργου).
 
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όπως μου γνωρίσετε τα παρακάτω:
α. Υπάρχει δυνατότητα ανάθεσης του έργου σε έναν εργολάβο (ανάδοχος έργου), ο οποίος θα προβεί στο σύνολο των παρεμβάσεων που απαιτούνται;
 
β. Ο παραπάνω ανάδοχος, θα εμφαίνεται ως ο μόνος "προμηθευτής" για το σύνολο των εργασιών - υλικών (π.χ. εργασίες θερμοπροσοψης - υλικά θερμοπρόσοψης, αντλία θερμότητας-εργασίες τοποθέτησης αντλίας θερμότητας, αντικατάσταση κουφωμάτων - προμήθεια κουφουμάτων, προμήθεια κλιματιστικών - εγκατάσταση κλιματιστικών κ.λπ.);
 
γ. Στην περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να καταχωρηθούν ως προμηθευτές οι αντίστοιχοι από τους οποίους θα πραγματοποιηθεί η προμήθεια των υλικών (π.χ. προμηθευτής κουφωμάτων, προμηθευτής αντλίας θερμότητας - κλιματιστικών), προκειμένου να λάβουν αυτοί τη σχετική προκαταβολή και να εκδόσουν τα αντίστοιχα παραστατικά για την προμήθεια των υλικών και ο ανάδοχος να εκδόσει τα αντίστοιχα παραστατικά για τις εργασίες των επιμέρους κατηγοριών;
 
γ. Στην περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα να είναι ο μοναδικός "προμηθευτής", τα παραστατικά που θα κόβει θα πρέπει να είναι διαφορετικά για την προμήθεια των υλικών και διαφορετικά για την εκτέλεση των εργασιών ;
 
δ. Τα παραστατικά θα πρέπει να είναι ξεχωριστά για κάθε κατηγορία παρέμβασης (π.χ. ένα παραστατικό για τη θερμοπρόσοψη, άλλο παραστατικό για την αντικατάσταση κουφωμάτων, και ούτω καθεξής), ή ένα παραστατικό στο οποίο θα αναγράφονται τα ποσά ανά κατηγορία παρέμβασης;
 
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά το πρόγραμμα είναι αρκετά μπερδεμένο (αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τον οδηγό) και δε βγάζω εύκολα άκρη.
 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας.
 
Με εκτίμηση Νίκος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nt7561 είπε

Kαλημέρα σε όλους.

Έχω υποβάλλει αίτηση για την υπαγωγή της οικίας μου στο πρόγραμμα Εξοικονομώ-Αυτονομώ 2020 και η οποία έχει υπαχθεί.
 
Έχω υπογράψει τη δανειακή σύμβαση που αφορά στην υλοποίηση του προγράμματος με την συνεργαζόμενη Τράπεζα και η αίτησή μου, βρίσκεται στο στάδιο καταχώρησης των προμηθευτών. 
 
Για την υλοποίηση των παρεμβάσεων του έργου, προτίθεμαι να αναθέσω την εκτέλεση του (το σύνολο των παρεμβάσεων) σε τεχνική εταιρεία (ανάδοχος έργου).
 
Θα ήθελα να σας παρακαλέσω όπως μου γνωρίσετε τα παρακάτω:
α. Υπάρχει δυνατότητα ανάθεσης του έργου σε έναν εργολάβο (ανάδοχος έργου), ο οποίος θα προβεί στο σύνολο των παρεμβάσεων που απαιτούνται;
 
β. Ο παραπάνω ανάδοχος, θα εμφαίνεται ως ο μόνος "προμηθευτής" για το σύνολο των εργασιών - υλικών (π.χ. εργασίες θερμοπροσοψης - υλικά θερμοπρόσοψης, αντλία θερμότητας-εργασίες τοποθέτησης αντλίας θερμότητας, αντικατάσταση κουφωμάτων - προμήθεια κουφουμάτων, προμήθεια κλιματιστικών - εγκατάσταση κλιματιστικών κ.λπ.);
 
γ. Στην περίπτωση που αυτό δεν είναι εφικτό, θα πρέπει να καταχωρηθούν ως προμηθευτές οι αντίστοιχοι από τους οποίους θα πραγματοποιηθεί η προμήθεια των υλικών (π.χ. προμηθευτής κουφωμάτων, προμηθευτής αντλίας θερμότητας - κλιματιστικών), προκειμένου να λάβουν αυτοί τη σχετική προκαταβολή και να εκδόσουν τα αντίστοιχα παραστατικά για την προμήθεια των υλικών και ο ανάδοχος να εκδόσει τα αντίστοιχα παραστατικά για τις εργασίες των επιμέρους κατηγοριών;
 
γ. Στην περίπτωση που υπάρχει δυνατότητα να είναι ο μοναδικός "προμηθευτής", τα παραστατικά που θα κόβει θα πρέπει να είναι διαφορετικά για την προμήθεια των υλικών και διαφορετικά για την εκτέλεση των εργασιών ;
 
δ. Τα παραστατικά θα πρέπει να είναι ξεχωριστά για κάθε κατηγορία παρέμβασης (π.χ. ένα παραστατικό για τη θερμοπρόσοψη, άλλο παραστατικό για την αντικατάσταση κουφωμάτων, και ούτω καθεξής), ή ένα παραστατικό στο οποίο θα αναγράφονται τα ποσά ανά κατηγορία παρέμβασης;
 
Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα, αλλά το πρόγραμμα είναι αρκετά μπερδεμένο (αν και έχω διαβάσει αρκετές φορές τον οδηγό) και δε βγάζω εύκολα άκρη.
 
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις τυχόν απαντήσεις σας.
 
Με εκτίμηση Νίκος

Εγω θα σου πρότεινα να στείλεις ένα μέιλ στο help desk . Σε δύο μέρες θα έχεις απάντηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αυτούς που περιμένουν να πάνε στο 7β απο Εθνική: Σε γραπτή επικοινωνία με την planet (Εκπρόσωπος τράπεζας για το εξοικονομώ) για τους λόγους καθυστέρησης, έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

"Καλημέρα σας,

Υπάρχει συστημικό πρόβλημα της Τράπεζας και δεν ενημερώνεται το πληροφοριακό σύστημα του προγράμματος. Αναμένεται να επιλυθεί μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Στην διάθεσή σας,

2106905059"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, seath36 είπε

Για αυτούς που περιμένουν να πάνε στο 7β απο Εθνική: Σε γραπτή επικοινωνία με την planet (Εκπρόσωπος τράπεζας για το εξοικονομώ) για τους λόγους καθυστέρησης, έλαβα το παρακάτω μήνυμα:

"Καλημέρα σας,

Υπάρχει συστημικό πρόβλημα της Τράπεζας και δεν ενημερώνεται το πληροφοριακό σύστημα του προγράμματος. Αναμένεται να επιλυθεί μέχρι την επόμενη εβδομάδα.

Στην διάθεσή σας,

2106905059"

Το ίδιο μήνυμα μου μετέφεραν από την planet, πριν 2 εβδομάδες, ότι την επόμενη βδομάδα θα λυθεί..

 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Το 1ο ΠΕΑ το πληρώνουμε εμείς και μας το επιστρέφει το πρόγραμμα εφόσον εγκριθούμε και ολοκληρώσουμε. Την αμοιβή του συμβούλου έργου την πληρώνεται απευθείας από το πρόγραμμα. Το 2ο ΠΕΑ το πληρώνουμε πάλι εμείς και μας το επιστρέφει το πρόγραμμα ή πληρώνεται απευθείας από το πρόγραμμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ακουσει καποιος αν θα καταργηθουν απο το προγραμμα οι παρεμβασεις σε κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιων ? Μιλαμε για το προγραμμα που θα ανοιξει τωρα το σεπτεμβρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα γνωριζει κανεις πως στα κομματια μπορουμε να επικοινωνησουμε με το helpdesk ? εχω στειλει mail καμια απαντηση εδω και μια βδομαδα και στο τηλεφωνο ειναι κατειλημμενη η γραμμη ή χτυπαει για 20 δευτερα και κλεινει γιατι δε το σηκωνει κανεις ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

καλησπερα γνωριζει κανεις πως στα κομματια μπορουμε να επικοινωνησουμε με το helpdesk ? εχω στειλει mail καμια απαντηση εδω και μια βδομαδα και στο τηλεφωνο ειναι κατειλημμενη η γραμμη ή χτυπαει για 20 δευτερα και κλεινει γιατι δε το σηκωνει κανεις ..

Ξαναστείλε και από άλλο μέιλ.

Προσωπικά έχω στείλει 8 ερωτήματα.  Μού απάντησαν εντός τριών ημερών στα 7. Σε ένα που δεν απάντησαν το ξαναστείλα από άλλο μέιλ και μου απάντησαν σε 2 μέρες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, NikolasdaL είπε

εδω και μια βδομαδα και στο τηλεφωνο ειναι κατειλημμενη η γραμμη ή χτυπαει για 20 δευτερα και κλεινει γιατι δε το σηκωνει κανεις ..

Αστα να πάνε, τα ιδια και εδώ. Βγαίνουν αποφάσεις υπαγωγής και ξεκινάνε υλοποιήσεις και λογικό είναι οι απορίες να πέφτουν βροχή. 

Στις 8/7/2021 στις 1:14 ΜΜ, generalb31 είπε

Εχει ακουσει καποιος αν θα καταργηθουν απο το προγραμμα οι παρεμβασεις σε κοινοχρηστους χωρους πολυκατοικιων ? Μιλαμε για το προγραμμα που θα ανοιξει τωρα το σεπτεμβρη.

Αν δε βγει επίσημος οδηγός μην πιστεύεις κανέναν και τίποτα. Πάντως σε ότι αφορά το τρέχον, λίγες πολυκατοικίες κάνανε αιτήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει πολυ τρεξιμο η πολυκατοικια και το πιο σημαντικο ειναι να συννενοηθουν ολοι οι ιδιοκτητες.Αλλα για μας που θελουμε να αλλαξουμε ασανσερ και να παμε απο πετρελεο σε φυσικο αεριο ειναι ο μονος τροπος για να βγει οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...