Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα.  Μια ερώτηση και από εμένα γιατί μάλλον θα έχω θέμα συναίνεσης για τη θερμοπρόσοψη.  Ο μηχανικός μου λέει ότι δεν έχω πρόβλημα να την βάλω εσωτερικά. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό,  αλλά δεν το βλέπω πουθενά στον οδηγό ότι είναι επιλέξιμη εργασία.  Πχ για την μόνωση στέγης σου δίνει την δυνατότητα εσωτερικά ή εξωτερικά.  Στη θερμοπρόσοψη αναφέρει μονο εξωτερικά.  Ισχύει ότι μπορεί να γίνει εσωτερικά και να περαστεί σαν δαπάνη (νόμιμα χωρις μαϊμούδιές) στο πρόγραμμα? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, έχετε να προτείνετε σε προσωπικο μήνυμα κάποιον μηχανικό; ή να διαλέξω κάποιον από αυτους που βγάζει διαφήμισης στο google ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει πλέον νόμιμη διαδικασία προ-πληρωμής από τον ωφελούμενο στον προμηθευτή (έτσι ώστε να επωφεληθεί της όποιας έκπτωσης θα μπορούσε να διαπραγματευθεί) και μετά να πληρωθεί ο ωφελούμενος από το πρόγραμμα ότι του αναλογεί; (αυτό που θα έδινε κανονικά στον προμηθευτή).

Αν ναι, υπάρχει κάπου αυτό γραμμένο; (όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι σχετικό)

ΠΡΟΣΟΧΗ Δεν μιλάω για τη γνωστή (και άτυπη) διαδικασία του ιδιωτικού συμφωνητικού (πληρώνεις, παίρνεις την όποια καλύτερη τιμή, και όταν ο προμηθευτής πάρει τα φράγκα στα επιστρέφει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, g_f είπε

Καλημέρα.  Μια ερώτηση και από εμένα γιατί μάλλον θα έχω θέμα συναίνεσης για τη θερμοπρόσοψη.  Ο μηχανικός μου λέει ότι δεν έχω πρόβλημα να την βάλω εσωτερικά. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό,  αλλά δεν το βλέπω πουθενά στον οδηγό ότι είναι επιλέξιμη εργασία.  Πχ για την μόνωση στέγης σου δίνει την δυνατότητα εσωτερικά ή εξωτερικά.  Στη θερμοπρόσοψη αναφέρει μονο εξωτερικά.  Ισχύει ότι μπορεί να γίνει εσωτερικά και να περαστεί σαν δαπάνη (νόμιμα χωρις μαϊμούδιές) στο πρόγραμμα? 

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει κάπου την λέξη "θερμοπρόσοψη"

image.png.b6ca823aea196104d73a62fd8b38e1b1.png

Μπορείς να μονώσεις εσωτερικά, αν και υπάρχουν τεράστια μειονεκτήματα αν πας με αυτή τη λύση

Ίσα ίσα που για το δώμα χρειάζεται διευκρίνιση, αφού σου λέει "θερμομόνωση δώματος εξωτερικά", για τους τοίχους δεν υπάρχει περιορισμός 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, AristidisZ said:

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει κάπου την λέξη "θερμοπρόσοψη"

image.png.b6ca823aea196104d73a62fd8b38e1b1.png

Μπορείς να μονώσεις εσωτερικά, αν και υπάρχουν τεράστια μειονεκτήματα αν πας με αυτή τη λύση

Ίσα ίσα που για το δώμα χρειάζεται διευκρίνιση, αφού σου λέει "θερμομόνωση δώματος εξωτερικά", για τους τοίχους δεν υπάρχει περιορισμός 

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση.  Νομίζω κατάλαβα τι εννοείς.  Παρότι ο οδηγός απευθύνεται σε όλους, σίγουρα ενας μηχανικός τον "διαβάζει" ορθότερα.  Άρα αν δεν βρεθεί λύση παω εσωτερικά.  Ξέρω ότι είναι σαφώς λιγότερο αποδοτική εσωτερικά αλλά τι εννοείς με τα τεράστια μειονεκτήματα?  Θα μπορούσε να γίνει ανασταλτικός παράγοντας? Από την άποψη και λεφτά να φύγουν και απόδοση να μην υπάρχει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Καταρχήν ευχαριστώ πάρα πολύ για την διευκρίνηση.  Νομίζω κατάλαβα τι εννοείς.  Παρότι ο οδηγός απευθύνεται σε όλους, σίγουρα ενας μηχανικός τον "διαβάζει" ορθότερα.  Άρα αν δεν βρεθεί λύση παω εσωτερικά.  Ξέρω ότι είναι σαφώς λιγότερο αποδοτική εσωτερικά αλλά τι εννοείς με τα τεράστια μειονεκτήματα?  Θα μπορούσε να γίνει ανασταλτικός παράγοντας? Από την άποψη και λεφτά να φύγουν και απόδοση να μην υπάρχει? 

Σίγουρα χάνεις χώρο από το σπίτι εσωτερικά, ενώ γίνεται και της "ρουφιάνας" από σκόνη, χώμα κλπ μέσα στο σπίτι 

Αν δεν κατοικείται, πες πάει στο διάολο, αν μένεις μέσα όμως θα μαρτυρήσεις, το είδα με τα μάτια μου που το κάναμε στον κουμπάρο μου το χειμώνα

Θεωρητικά αν γίνει σωστά η δουλειά είναι η πιο καλή μόνωση από πλευράς θερμογεφυρών πάντως

image.png.f12e11b48de8e8a149d8d73bac9f8083.png

 

image.png.4beb4640f6c48d91a34a2d71abbe98d1.png

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, AristidisZ said:

Σίγουρα χάνεις χώρο από το σπίτι εσωτερικά, ενώ γίνεται και της "ρουφιάνας" από σκόνη, χώμα κλπ μέσα στο σπίτι 

Αν δεν κατοικείται, πες πάει στο διάολο, αν μένεις μέσα όμως θα μαρτυρήσεις, το είδα με τα μάτια μου που το κάναμε στον κουμπάρο μου το χειμώνα

Θεωρητικά αν γίνει σωστά η δουλειά είναι η πιο καλή μόνωση από πλευράς θερμογεφυρών πάντως

image.png.f12e11b48de8e8a149d8d73bac9f8083.png

 

image.png.4beb4640f6c48d91a34a2d71abbe98d1.png

Και πάλι σε ευχαριστώ.  Ευτυχώς είναι αρκετά μεγάλο σπίτι,  οπότε χώρος υπάρχει. Αυτό ήθελα να αναφέρω πριν, αν λέγοντας τεράστια μειονέκτηματα εννοείς το ότι θα γίνει το σπίτι εργοτάξιο ή κάτι άλλο.  Το έχω σκεφτεί ναι. Ευτυχώς υπάρχει μέρος να μείνουμε προσωρινά.  Και θα μπατζεταρω και ένα συνεργείο καθαρισμού. 

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_f είπε

Και πάλι σε ευχαριστώ.  Αυτό ήθελα να αναφέρω πριν, αν λέγοντας τεράστια μειονέκτηματα εννοείς το ότι θα γίνει το σπίτι εργοτάξιο ή κάτι άλλο.  Το έχω σκεφτεί ναι. Ευτυχώς υπάρχει μέρος να μείνουμε προσωρινά.  Και θα μπατζεταρω και ένα συνεργείο καθαρισμού. 

Απλά να σκεφτείς ότι θα χάσεις και χοντρικά 10 πόντους εσωτερικά ε ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AristidisZ said:

Απλά να σκεφτείς ότι θα χάσεις και χοντρικά 10 πόντους εσωτερικά ε ; 

Ναι, ευτυχώς είναι αρκετά μεγάλο το σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Σίγουρα χάνεις χώρο από το σπίτι εσωτερικά, ενώ γίνεται και της "ρουφιάνας" από σκόνη, χώμα κλπ μέσα στο σπίτι 

Αν δεν κατοικείται, πες πάει στο διάολο, αν μένεις μέσα όμως θα μαρτυρήσεις, το είδα με τα μάτια μου που το κάναμε στον κουμπάρο μου το χειμώνα

Θεωρητικά αν γίνει σωστά η δουλειά είναι η πιο καλή μόνωση από πλευράς θερμογεφυρών πάντως

image.png.f12e11b48de8e8a149d8d73bac9f8083.png

 

image.png.4beb4640f6c48d91a34a2d71abbe98d1.png

Θεωρητικά αν γίνει σωστή θερμοπρόσοψη, πρέπει να μηδενίζονται οι θερμογέφυρες...Στο Εξοικονομώ λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί γιατί έχουμε να κάνουμε με υφιστάμενες κατασκευές, σε νέα κατοικία όμως, εκ σχεδιασμού μπορούν να αποφευχθούν πάρα πολλές!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Θεωρητικά αν γίνει σωστή θερμοπρόσοψη, πρέπει να μηδενίζονται οι θερμογέφυρες...Στο Εξοικονομώ λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί γιατί έχουμε να κάνουμε με υφιστάμενες κατασκευές, σε νέα κατοικία όμως, εκ σχεδιασμού μπορούν να αποφευχθούν πάρα πολλές!

Σωστό, βέβαια αυτές που δε μπορείς πρακτικά να αποφύγεις είναι οι ενδιάμεσων ορόφων, ενώ αν είσαι τελευταίο όροφο και έχεις πρόβολο από πάνω πάλι δε μπορείς να τις μηδενίσεις με θερμοπρόσοψη ότι κι αν κάνεις 

Ας μην τους ζαλίζουμε με τέτοια βέβαια, θα την κοπανήσουν όλοι από το νήμα 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, g_f είπε

Τοιχοποιίας...

Εκτιμώ ότι το μεγάλο μειονέκτημα της εσωτερικής μόνωσης είναι ότι χάνεις τη θερμοχωρητικοτητα των υλικών της τοιχοποιίας. 

Δηλ στην εσωτερική μόνωση έχεις γρηγορη θέρμανση του χώρου το χειμώνα αλλά όταν κλείσεις τη θέρμανση γρήγορα κρυώνει. Είναι μια πολύ καλή λύση για ξενοδοχεία ή ενοικιαζόμενα ή γραφεία που λειτουργούν 8 με 10 ώρες τη μέρα. Αλλά για σπίτι νομίζω η εξωτερική είναι πολύ καλύτερη. 

Βέβαια αν δεν μπορείς αλλιώς θα πας έτσι και γενικά θα είσαι μια χαρά.

Η κουβέντα αυτή βέβαια είναι φιλοσοφική και εξαρτάται από τι μπορείς να κάνεις εσύ.

Αν μπορείς να κάνεις και τα 2 προτείνω εξωτερική.

Αν μπορείς να κάνεις μόνο εσωτερική κάνεις εσωτερική.  Πρόκειται για πιστοποιημένα συστήματα που αν μπουν σωστά δουλεύουν και σωστά.

11 λεπτά πριν, ikucic είπε

 

 

 

Επεξ/σία από ikucic
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mechpanos είπε

Θεωρητικά αν γίνει σωστή θερμοπρόσοψη, πρέπει να μηδενίζονται οι θερμογέφυρες...Στο Εξοικονομώ λίγο δύσκολο να εφαρμοστεί γιατί έχουμε να κάνουμε με υφιστάμενες κατασκευές, σε νέα κατοικία όμως, εκ σχεδιασμού μπορούν να αποφευχθούν πάρα πολλές!

Πολύ δύσκολο να μηδενιστούν οι θερμογέφυρες, οσο σωστά και να κάνεις τη θερμοπρόσοψη. Ασε που στις περισσότερες περιπτώσεις, θα ειναι και οπτικά άσχημο το αποτέλεσμα.

Παράδειγμα, σε μεγάλους προβόλους, οσο και να τα μονώσεις απο κάτω, η θερμογέφυρα θα συνεχίζει να υπάρχει. Διοτι δε μπορεις να τα μονώσεις απο πάνω. Δε μπορείς να θερμοδιακόψεις στη σύνδεση με το φέρων οργανισμό. (σε νεοδμητο, υπάρχει τρόπος, αλλα δε ξέρω αν "πληρώνεται")

Σε μια ισόγεια μονοκατοικία πχ, ΚΑΝΕΙΣ δε τοποθετουσε αναμεσα στο μπαζωμα των τοιχείων και την εδαφοπλακα μόνωση. Ποιός θα "γκρεμισει" πλακακια, εδαφοπλακα, για να βαλει εκει μόνωση; 

Υ.Γ. επειδή παρακολούθησα κάμποσες παρουσιάσεις περι παθητικων κτιρίων, οπου τη θερμογέφυρα την εχουν αναγάγει σε επιστήμη, έπαθα πλάκα...

Υ.Γ.2. βέβαια, επειδη δε μιλάμε εδω για παθητικα κτίρια, ίσως κάποιες θερμογέφυρες να γίνονται αποδεκτές. Οπως πχ σε νεόδημητη οικοδομή, που εχει βγει Β+, οταν ειπα το συνάδελφο να μονώσω το τοιχειο κατω απο την εδαφοπλακα, μου λεει τζαμπα λεφτα, το προγραμμα εχει υπολογίσει τη θερμογέφυρα...πράγμα που δεν ειναι σωστό.

Επεξ/σία από kanesaxo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...