Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Καμμία επιλογή.

Ουφ, απότομο μου ήρθε αυτό.
Για να λέγεται πρώτη κατοικία πρέπει να μένω μέσα (να αναφέρεται δλδ σαν μέρος διαμονής στο Ε1) ή πρέπει απλά να είναι το πρώτο ακίνητο/διαμέρισμα που μου ανήκει?
Ρωτάω την διευκρίνηση γιατί κάπου πήρε το μάτι μου στο νεο εξοικονομώ οτι θα έχουν επιδότηση και όσοι έχουν ένα διαμέρισμα που το ενοικιάζουν σε κάποιον τρίτο, η οποία βέβαια θα είναι σταθερή και όχι εξαρτώμενη απο το εισόδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

^Πρέπει κάποιος στα χαρτιά να φαίνεται πως μένει μέσα, δηλαδή να το έχει δηλώσει σαν μέρος διαμονής σε συγκεκριμένο σημείο του Ε1 αν θυμάμαι καλά. Όχι εσύ απαραίτητα.

Μπορείς να βάλεις κάποιον συγγενή ή φίλο κλπ να το κάνει ώστε σε κάποιο επόμενο πρόγραμμα να μπορείς να μπεις.

Επεξ/σία από Sanjuro
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, tsapadim είπε

Ουφ, απότομο μου ήρθε αυτό.
Για να λέγεται πρώτη κατοικία πρέπει να μένω μέσα (να αναφέρεται δλδ σαν μέρος διαμονής στο Ε1) ή πρέπει απλά να είναι το πρώτο ακίνητο/διαμέρισμα που μου ανήκει?
Ρωτάω την διευκρίνηση γιατί κάπου πήρε το μάτι μου στο νεο εξοικονομώ οτι θα έχουν επιδότηση και όσοι έχουν ένα διαμέρισμα που το ενοικιάζουν σε κάποιον τρίτο, η οποία βέβαια θα είναι σταθερή και όχι εξαρτώμενη απο το εισόδημα.

διάβασε τι ισχύει:

το ακίνητο πρέπει να είναι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ είτε δική σου είτε αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς δωρεάν (π.χ σε συγγενή σου) να το δηλώνει αυτός ο άλλος ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ στο Ε1 του οικονομικού έτους 2020 (δηλαδή των δηλώσεων που ολοκληρώθηκαν πριν ένα μήνα).

Αν έχεις την κυριότητα και το δηλώνεις εσύ τότε μπορείς να φτάσεις ως 75% επιδότηση (ανάλογα το ετήσιο εισόδημά σου). Αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς δωρεάν τότε η επιδότηση είναι 40%.

σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/10/2021 στις 7:31 ΜΜ, tsapadim είπε

Καλησπέρα παιδία

Έχω ένα διαμέρισμα που δεν είναι πρώτη κατοικια, έχουν τελειώσει οι τοίχοι και τα πατώματα αλλά ακόμα δεν έχω βάλει πόρτες, κουφώματα, τέντες και αέριο που θέλω. Διάβασα 2-3 σελίδες πίσω αλλά δεν βρήκα κάτι που να με βοηθάει. Μπορεί κάποιος να μου πει παρακαλώ τι επιλογές έχω με τα προγμάμματα εξοικονομώ?

Επίσης, από την κατάσταση που περιγράφεις, ούτε ρεύμα δεν θα είχε. Αφού δεν ήταν κατοικήσιμο.. 

Επισης πρέπει να βγουν φωτογραφίες βγάζοντας τα παλιά κουφώματα, και βάζοντας τα καινούρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, ikucic είπε

διάβασε τι ισχύει:

το ακίνητο πρέπει να είναι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ είτε δική σου είτε αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς δωρεάν (π.χ σε συγγενή σου) να το δηλώνει αυτός ο άλλος ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ στο Ε1 του οικονομικού έτους 2020 (δηλαδή των δηλώσεων που ολοκληρώθηκαν πριν ένα μήνα).

Αν έχεις την κυριότητα και το δηλώνεις εσύ τότε μπορείς να φτάσεις ως 75% επιδότηση (ανάλογα το ετήσιο εισόδημά σου). Αν το νοικιάζεις ή το παραχωρείς δωρεάν τότε η επιδότηση είναι 40%.

σε κάθε περίπτωση πρέπει να είναι ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ.

Άρα εξ' ορισμού μιας και το σπίτι είναι ακόμα στο φτιάξιμο δεν μπορεί να οριστεί ως κύρια κατοικία? Αυτό καταλαβαίνω από αυτό που λες.

Έχω πληρη κυριότητα και το δηλώνω εγώ αλλά δεν μένω εκεί, φιλοξενούμαι από τους γονείς μέχρι να φτιαχτεί. 

 

11 ώρες πριν, Maknight είπε

Επίσης, από την κατάσταση που περιγράφεις, ούτε ρεύμα δεν θα είχε. Αφού δεν ήταν κατοικήσιμο.. 

Επισης πρέπει να βγουν φωτογραφίες βγάζοντας τα παλιά κουφώματα, και βάζοντας τα καινούρια. 

Έχει ρεύμα κανονικά. Ουσιαστικά ήταν διαμέρισμα παλιό που του έκανα ολική ανακαίνηση.

Τα παλιά κουφώματα έχουν βγεί πολύ καιρό πριν. και στην θέση τους δεν έχει μπει ακόμα τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tsapadim είπε

Άρα εξ' ορισμού μιας και το σπίτι είναι ακόμα στο φτιάξιμο δεν μπορεί να οριστεί ως κύρια κατοικία? Αυτό καταλαβαίνω από αυτό που λες.

Έχω πληρη κυριότητα και το δηλώνω εγώ αλλά δεν μένω εκεί, φιλοξενούμαι από τους γονείς μέχρι να φτιαχτεί. 

 

Έχει ρεύμα κανονικά. Ουσιαστικά ήταν διαμέρισμα παλιό που του έκανα ολική ανακαίνηση.

Τα παλιά κουφώματα έχουν βγεί πολύ καιρό πριν. και στην θέση τους δεν έχει μπει ακόμα τίποτα.

Φωτογραφίες από τα παλιά κουφώματα έχεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tsapadim είπε

Άρα εξ' ορισμού μιας και το σπίτι είναι ακόμα στο φτιάξιμο δεν μπορεί να οριστεί ως κύρια κατοικία? Αυτό καταλαβαίνω από αυτό που λες.

Έχω πληρη κυριότητα και το δηλώνω εγώ αλλά δεν μένω εκεί, φιλοξενούμαι από τους γονείς μέχρι να φτιαχτεί. 

 

Έχει ρεύμα κανονικά. Ουσιαστικά ήταν διαμέρισμα παλιό που του έκανα ολική ανακαίνηση.

Τα παλιά κουφώματα έχουν βγεί πολύ καιρό πριν. και στην θέση τους δεν έχει μπει ακόμα τίποτα.

δηλαδή πως το δηλώνεις στο Ε1;

κύρια κατοικία, 1η δευτερεύουσα, 2η δευτερεύουσα ;;; Αυτό είναι το βασικό ερώτημα στο οποίο δεν μας έχεις απαντήσει.

το σπίτι ορίζεται ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ βάσει της δήλωσης στο Ε1. Όχι από το αν έχει εσωτερικές πόρτες ή αν κατοικείται πραγματικά ή όχι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsapadim είπε

Τα παλιά κουφώματα έχουν βγεί πολύ καιρό πριν. και στην θέση τους δεν έχει μπει ακόμα τίποτα.

Να τα ξαναβάλεις και να βγάλεις φωτογραφιες. Στο Εξοικονομώ Αυτονομώ μας ταράξανε στις φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Φωτογραφίες από τα παλιά κουφώματα έχεις ?

Ναι, έχω φώτογραφίες από το σπίτι πριν ξεκινήσει η ανακαίνηση που φαίνονται τα παλιά κουφώματα

 

1 ώρα πριν, ikucic είπε

δηλαδή πως το δηλώνεις στο Ε1;

κύρια κατοικία, 1η δευτερεύουσα, 2η δευτερεύουσα ;;; Αυτό είναι το βασικό ερώτημα στο οποίο δεν μας έχεις απαντήσει.

το σπίτι ορίζεται ως ΚΥΡΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ βάσει της δήλωσης στο Ε1. Όχι από το αν έχει εσωτερικές πόρτες ή αν κατοικείται πραγματικά ή όχι.

 

Στο σπίτι δεν έχω μείνει ποτέ. Στο Ε1 δηλώνω οτι φιλοξενούμαι και το διαμέρισμα αυτό δεν φαίνεται πουθένα στο Ε1 μέχρι και τις φετίνες δηλώσεις για το 2020.

10 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Να τα ξαναβάλεις και να βγάλεις φωτογραφιες. Στο Εξοικονομώ Αυτονομώ μας ταράξανε στις φωτογραφίες.

Ευτιχώς βρήκα φωτογραφίες γιατί τα παλιά κουφώματα τώρα θα έχουν γίνει ήδη στάχτη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, tsapadim είπε

Στο σπίτι δεν έχω μείνει ποτέ. Στο Ε1 δηλώνω οτι φιλοξενούμαι και το διαμέρισμα αυτό δεν φαίνεται πουθένα στο Ε1 μέχρι και τις φετίνες δηλώσεις για το 2020.

Για τα σπίτια που αποκτήθηκαν πρόσφατα και δεν εμφανίζονται ακόμα στο Ε1, ο ιδιοκτήτης μπορεί στην αίτηση του να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι θα είναι η κύρια κατοικία του. Λογικά κάτι τέτοιο μπορεί να σε καλύπτει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, becoming_I είπε

Να τα ξαναβάλεις και να βγάλεις φωτογραφιες. Στο Εξοικονομώ Αυτονομώ μας ταράξανε στις φωτογραφίες.

Για ποιο εξοικονομω μιλάς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Insomniagr1 είπε

Για τα σπίτια που αποκτήθηκαν πρόσφατα και δεν εμφανίζονται ακόμα στο Ε1, ο ιδιοκτήτης μπορεί στην αίτηση του να κάνει υπεύθυνη δήλωση ότι θα είναι η κύρια κατοικία του. Λογικά κάτι τέτοιο μπορεί να σε καλύπτει.. 

Οπως γράφεις σωστά:  για σπίτια που αποκτήθηκαν πρόσφατα, ισχύει η υπεύθυνη δήλωση. 

Αρα αν το έχεις ιδιοκτησιακά από παλιά αλλά στο ε1 (το δικό σου ή πιθανού ενοικιαστή) δεν δηλώνεται κύρια κατοικία τότε δεν αποτελεί επιλέξιμη κατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, GREGORYMO είπε

Σου έκαναν έλεγχο ?

Θέλουν φωτογραφική τεκμηρίωση. Μπορεί να έπεσα εγώ σε λακαμα ελεγκτή αλλά ζητούσε μέχρι και τα κλιματιστικα ολα φωτογραφιες. Θα κλεισει να παει για εκταμιευση αλλα σου σπανε λιγο τα νευρα. Έχω ακούσει από 2 συναδέλφους ότι κάνουν πιο τακτικούς ελέγχους. Σε εμένα δεν έτυχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...