Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Mη σε μπερδεύει το εσωτερικά ή εξωτερικά

Αυτό που διαφέρει είναι το υλικό που χρησιμοποιείς για τη μόνωση

Έχω δει μόνωση σε εσωτερικό τοίχο με πλάκες πολυστερίνης και μόνο σοβάντισμα μετά, χωρίς ντύσιμο απέξω με γυψοσανίδα

Αυτό για το εξοικονομώ είναι 2Γ.1

Ο ορυκτοβάμβακας που αναφέρεις, έχει και θερμομονωτικές ιδιότητες:

https://www.knaufinsulation.gr/proionta/ultracoustic-p-plakes-horismaton-ypsilis-ihoaporrofisis

 

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, AristidisZ said:

Mη σε μπερδεύει το εσωτερικά ή εξωτερικά

Αυτό που διαφέρει είναι το υλικό που χρησιμοποιείς για τη μόνωση

Έχω δει μόνωση σε εσωτερικό τοίχο με πλάκες πολυστερίνης και μόνο σοβάντισμα μετά, χωρίς ντύσιμο απέξω με γυψοσανίδα

Αυτό για το εξοικονομώ είναι 2Γ.2

Ο ορυκτοβάμβακας που αναφέρεις, έχει και θερμομονωτικές ιδιότητες:

https://www.knaufinsulation.gr/proionta/ultracoustic-p-plakes-horismaton-ypsilis-ihoaporrofisis

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα ορθώς το φοβάμαι γιατί όταν η προσφορά του τεχνικού για αυτό που αναφέρεις είναι 55 ανά μέτρο σημαίνει οτι πρέπει να βάλω 20 ευρώ απο τσέπη σωστά?

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, g_f είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Άρα ορθώς το φοβάμαι γιατί όταν η προσφορά του τεχνικού για αυτό που αναφέρεις είναι 55 ανά μέτρο σημαίνει οτι πρέπει να βάλω 20 ευρώ απο τσέπη σωστά?

Λάθος το έγραψα, συγνώμη !!!

Με πλάκες είσαι 2Γ.1, έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα

Άρα αναλόγως του R μπορείς είσαι είτε στα 45 είτε στα 55€ / τ.μ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, AristidisZ said:

Λάθος το έγραψα, συγνώμη !!!

Με πλάκες είσαι 2Γ.1, έκανα edit το προηγούμενο μήνυμα

Άρα αναλόγως του R μπορείς είσαι είτε στα 45 είτε στα 55€ / τ.μ.

Χίλια ευχαριστώ. Τόσο απλό αλλά δεν έπαιρνα ξεκάθαρη απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_f είπε

Χίλια ευχαριστώ. Τόσο απλό αλλά δεν έπαιρνα ξεκάθαρη απάντηση.

Είτε βάλεις ορυκτοβαμβακα είτε πλάκες πολυστερινη, (και τα 2 με R>1.8) αυτό που καθορίζει την κατηγορία δαπάνης ειναι η επικάλυψη του. 

Με γυψοσανιδα είναι 35€ (λιγότερο κόστος εργασιων καθώς τελειώνεις πιο γρήγορα) 

Με συνθετικό επιχρισμα 55€ (μεγαλύτερο κόστος εργασιων καθώς έχει περισσότερη δουλειά) 

Ο ορυκτοβαμβακας είναι για θερμομόνωση (7αρα δίνει R>1.8) αλλά έχει το θετικό ότι προσφέρει και ηχομόνωση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, ikucic είπε

Τι εισόδημα είναι αυτό; ατομικό ή οικογενειακό; πάντως μόνο με αυτό που λες δύσκολα να σου πω αν έχεις πιθανότητες. 

Χρειάζεται να ξέρεις παλαιότητα,  περίπου τι παρεμβάσεις θα κάνεις, περιοχή βαθμοημερες και αν έχεις κάποιο κριτήριο έξτρα βαθμών πχ αμεα στην οικογένεια,  πολύτεκνος.

Πιθανότητες έχω γιατί το σπίτι είναι του 85 και θέλει πολλα , μόνωση ταράτσες, αλουμίνια, Ηλιακό θερμοσίφωνα κ.α. το εισόδημα που αναφέρω είναι ατομικό, η περιοχη είναι Αττική και δεν έχω κάποιο από τα κριτήρια που αναφέρεις. Όταν είχε προ δημοσιευτεί είχα ρωτήσει ξανά για το αν αξίζει ο κόπος την στιγμή που οι απαραιτητες αλλαγές στο σπιτι είναι κόστους περιπου στα 15κ και αυτό γιατί η επιδότηση στην περιπτωση μου είναι 55%. Αν ήταν μεγαλυτερη δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, GeG είπε

Πιθανότητες έχω γιατί το σπίτι είναι του 85 και θέλει πολλα , μόνωση ταράτσες, αλουμίνια, Ηλιακό θερμοσίφωνα κ.α. το εισόδημα που αναφέρω είναι ατομικό, η περιοχη είναι Αττική και δεν έχω κάποιο από τα κριτήρια που αναφέρεις. Όταν είχε προ δημοσιευτεί είχα ρωτήσει ξανά για το αν αξίζει ο κόπος την στιγμή που οι απαραιτητες αλλαγές στο σπιτι είναι κόστους περιπου στα 15κ και αυτό γιατί η επιδότηση στην περιπτωση μου είναι 55%. Αν ήταν μεγαλυτερη δεν θα το σκεφτόμουν καν.

Οι πιθανότητες καθορίζονται από τα μόρια που θα συγκεντρώσεις σε σύγκριση με τα μόρια των υπολοίπων υποψηφίων της περιοχής Αττικής.

Βασικό κριτήριο είναι η σχέση παρεμβάσεων - ενεργειακής αναβάθμισης και κοστους . Ηλιακός και μόνωση ταράτσες είναι "καλές" παρεμβάσεις ενώ τα κουφώματα όχι γιατί είναι σχετικά ακριβά σε σύγκριση με την ενεργειακή αναβάθμιση που δίνουν.

Οσο για το 55% ντάξει δεν είναι τόσο φοβερό αλλά εφόσον είναι πάνω από 50 πιστεύω ότι αξίζει το κόπο.

Υγ είσαι σίγουρος ότι οι 3 παρεμβάσεις που ανέφερες σε ανεβάζουν κατ ελάχιστον 3 κατηγορίες; 

Επεξ/σία από ikucic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αγοράσω ένα σπίτι ( βασικά το έκλεισα) αλλά θέλει ολική ανακαίνιση όπου στην ανακαίνιση θα γίνει και ενεργειακή αναβάθμιση παράθυρα μόνωση οροφής και καλοριφέρ. Αν τα κάνω εγώ αυτά χωρίς να είμαι στο πρόγραμμα εξοικονομώ μπορώ στην επόμενη φορά που θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά να μπω στο πρόγραμμα να επιδοτηθω - να γλυτώσω τουλάχιστον ένα ποσό από αυτά που θα δώσω για ανακαίνιση; ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kzampa είπε

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να αγοράσω ένα σπίτι ( βασικά το έκλεισα) αλλά θέλει ολική ανακαίνιση όπου στην ανακαίνιση θα γίνει και ενεργειακή αναβάθμιση παράθυρα μόνωση οροφής και καλοριφέρ. Αν τα κάνω εγώ αυτά χωρίς να είμαι στο πρόγραμμα εξοικονομώ μπορώ στην επόμενη φορά που θα μπορώ να κάνω τα χαρτιά να μπω στο πρόγραμμα να επιδοτηθω - να γλυτώσω τουλάχιστον ένα ποσό από αυτά που θα δώσω για ανακαίνιση; ευχαριστώ για το χρόνο σας 

Θα περιμένεις να μπεις στο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Θα περιμένεις να μπεις στο πρόγραμμα.

Δεν μπορώ να περιμένω όποτε άκυρη ιδέα που είχα ότι θα μπορέσω να εξοικονόμησω έστω και ένα ποσό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχουμε μπει στο εξοικονομώ, σαν πολυκατοικία τύπου Α (3 διαμερίσματα), για θερμοπρόσοψη, αλουμίνια φυσικό αέριο (3 επιτοίχιους λέβητες), 2 ηλιακούς, μόνωση ταράτσας. Το    Α ΠΕΑ δείχνει ότι με όλα αυτά, θα ανέβω 5 επίπεδα (από το Η στο Β). Το θέμα είναι ότι για διάφορους λόγους, το μόνο που είναι σίγουρο ότι θα υλοποιηθεί είναι το φυσικό αέριο, με τους 2 ηλιακούς (επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα υλοποιηθεί η θερμοπρόσοψη). Ξέρει κανείς αν μόνο με αυτά (φυσικό αέριο και 2 ηλιακούς) πετυχαίνω τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι 3 επίπεδα) ώστε να μπορώ να υλοποιήσω το πρόγραμμα με την επιδότηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Naybor είπε

Καλημέρα, έχουμε μπει στο εξοικονομώ, σαν πολυκατοικία τύπου Α (3 διαμερίσματα), για θερμοπρόσοψη, αλουμίνια φυσικό αέριο (3 επιτοίχιους λέβητες), 2 ηλιακούς, μόνωση ταράτσας. Το    Α ΠΕΑ δείχνει ότι με όλα αυτά, θα ανέβω 5 επίπεδα (από το Η στο Β). Το θέμα είναι ότι για διάφορους λόγους, το μόνο που είναι σίγουρο ότι θα υλοποιηθεί είναι το φυσικό αέριο, με τους 2 ηλιακούς (επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα υλοποιηθεί η θερμοπρόσοψη). Ξέρει κανείς αν μόνο με αυτά (φυσικό αέριο και 2 ηλιακούς) πετυχαίνω τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι 3 επίπεδα) ώστε να μπορώ να υλοποιήσω το πρόγραμμα με την επιδότηση;

Αυτος που σε έβαλε στο πρόγραμμα, τι λέει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Naybor είπε

Καλημέρα, έχουμε μπει στο εξοικονομώ, σαν πολυκατοικία τύπου Α (3 διαμερίσματα), για θερμοπρόσοψη, αλουμίνια φυσικό αέριο (3 επιτοίχιους λέβητες), 2 ηλιακούς, μόνωση ταράτσας. Το    Α ΠΕΑ δείχνει ότι με όλα αυτά, θα ανέβω 5 επίπεδα (από το Η στο Β). Το θέμα είναι ότι για διάφορους λόγους, το μόνο που είναι σίγουρο ότι θα υλοποιηθεί είναι το φυσικό αέριο, με τους 2 ηλιακούς (επίσης είναι σίγουρο ότι δεν θα υλοποιηθεί η θερμοπρόσοψη). Ξέρει κανείς αν μόνο με αυτά (φυσικό αέριο και 2 ηλιακούς) πετυχαίνω τον ελάχιστο ενεργειακό στόχο (ο οποίος αν δεν κάνω λάθος είναι 3 επίπεδα) ώστε να μπορώ να υλοποιήσω το πρόγραμμα με την επιδότηση;

Είναι καθαρά θέμα ενεργειακού επιθεωρητή και τέλος πάντων του μηχανικού που συνεργάζεστε. Σίγουρα εμείς ως συμμετέχοντες σε φορουμ είναι το μόνο που μπορούμε να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το γνωρίζω αυτό, απλά επειδή ξέρω ότι  σε αυτό το φόρουμ είστε αρκετοί που γνωρίζετε καλά το πρόγραμμα και συμβουλεύετε εμάς τους υπόλοιπους, και από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, δίνετε λύσεις και απαντάτε σε ερωτήματα, είπα να ρωτήσω μήπως βρώ κάποια λύση, γιατί έχουμε μπλοκάρει λίγο. Ο ενεργειακός επιθεωρητής, που έχω, τον οποίο τον έχω βάλει και σύμβουλο (αν και δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό) μου ζητάει χρήματα (αρκετά κατά τη γνώμη μου) για να μου απαντήσει σε αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Naybor είπε

Ναι το γνωρίζω αυτό, απλά επειδή ξέρω ότι  σε αυτό το φόρουμ είστε αρκετοί που γνωρίζετε καλά το πρόγραμμα και συμβουλεύετε εμάς τους υπόλοιπους, και από ότι έχω διαβάσει μέχρι τώρα, δίνετε λύσεις και απαντάτε σε ερωτήματα, είπα να ρωτήσω μήπως βρώ κάποια λύση, γιατί έχουμε μπλοκάρει λίγο. Ο ενεργειακός επιθεωρητής, που έχω, τον οποίο τον έχω βάλει και σύμβουλο (αν και δεν ξέρω αν είναι σωστό αυτό) μου ζητάει χρήματα (αρκετά κατά τη γνώμη μου) για να μου απαντήσει σε αυτό το θέμα.

Δεν θα κάνει το Β ΠΕΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...