Προς το περιεχόμενο

Εξοικονομώ κατ' οίκον


TiMoRiS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

36 λεπτά πριν, becoming_I είπε

Θέλουν φωτογραφική τεκμηρίωση. Μπορεί να έπεσα εγώ σε λακαμα ελεγκτή αλλά ζητούσε μέχρι και τα κλιματιστικα ολα φωτογραφιες. Θα κλεισει να παει για εκταμιευση αλλα σου σπανε λιγο τα νευρα. Έχω ακούσει από 2 συναδέλφους ότι κάνουν πιο τακτικούς ελέγχους. Σε εμένα δεν έτυχε.

Πόσο καιρό μετά, αφού έκλεισες τον φάκελο, έγινε έλεγχος? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 λεπτά πριν, Maknight είπε

Πόσο καιρό μετά, αφού έκλεισες τον φάκελο, έγινε έλεγχος? 

Αυτα που αναφερω ηταν στη φαση προσκομισης παραστατικων. Ελεγχος σε μενα δεν ετυχε. Θα ρωτησω τους συναδελφους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/10/2021 στις 11:10 ΜΜ, becoming_I είπε

Αυτα που αναφερω ηταν στη φαση προσκομισης παραστατικων. Ελεγχος σε μενα δεν ετυχε. Θα ρωτησω τους συναδελφους.

Τα παραστατικά και τις φωτογραφίες, πόσο σύντομα τα έλεγξαν? 

Παντωε για επιτοπιο έλεγχο, δεν έχω ακούσει να συνέβη σε κάποιον γνωστό. 

Επεξ/σία από Maknight
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Maknight είπε

Τα παραστατικά και τις φωτογραφίες, πόσο σύντομα τα έλεγξαν? 

Παντωε για επιτοπιο έλεγχο, δεν έχω ακούσει να συνέβη σε κάποιον γνωστό. 

Προσωπικά έχω καταθέσει όλα τα δικαιολογητικά και τις φωτο (κατάσταση 8α) εδώ και 40 μέρες και τίποτα ακόμη.

Κάποιοι άκουσα ότι τους έγινε ο έλεγχος του δικαιολογητικων περίπου στους 2 μήνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, g_f είπε

Για όσους ενδιαφέονται:

https://exoikonomo2021.gov.gr/

Το site του νέου εξοικονομώ

Μικρές αλλαγές σε σχέση με την προδημοσίευση.  200 ευρώ ανά τμ ή 1,00 αντί για 0,9 και σταθερός ο Κωστής στα 28000 ευρώ. Τα αμεα περιλαμβάνουν και εξαρτώμενα μέλη. Και κάτι αλλά ψιλά.  Στην ουσία είναι ένα κολοβό πρόγραμμα που μοιάζει με αυτό το παλιό εξοικονομω κατ' οίκον Ι (με τα 15000) χωρίς βέβαια τις διατυπώσεις που χρειάζεται το τωρινό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απορία την έχω από τον οδηγό. Εάν η κατοικία παραχωρειτε στον ψιλό κύριο. Με 40% πάει? 

Επειδή λέει εάν παραχωρειται σε τρίτο πρόσωπο. 

Ενω εάν ιδιοκατοικειται απο κάποιον με εμπράγματο δικαίωμα, επιδοτείται ανάλογα τα εισοδήματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στο "ωφελούμενοι-κίνητρα" γράφει "Δεν γίνεται δεκτή αίτηση ενεργειακής αναβάθμισης σε κατοικία,  της οποίας το εμπράγματο δικαίωμα αποκτήθηκε μετά από την 31/12/2020 (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου)." που σημαίνει οτι αν κάποιος απόκτησε σπίτι με δωρεά-γονική παροχή ή αγορά δεν μπορεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα.

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maknight είπε

Μια απορία την έχω από τον οδηγό. Εάν η κατοικία παραχωρειτε στον ψιλό κύριο. Με 40% πάει? 

Επειδή λέει εάν παραχωρειται σε τρίτο πρόσωπο. 

Ενω εάν ιδιοκατοικειται απο κάποιον με εμπράγματο δικαίωμα, επιδοτείται ανάλογα τα εισοδήματα. 

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω αυτό …

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, infini είπε

Στο "ωφελούμενοι-κίνητρα" γράφει "Δεν γίνεται δεκτή αίτηση ενεργειακής αναβάθμισης σε κατοικία,  της οποίας το εμπράγματο δικαίωμα αποκτήθηκε μετά από την 31/12/2020 (πρόσφατη απόκτηση ακινήτου)." που σημαίνει οτι αν κάποιος απόκτησε σπίτι με δωρεά-γονική παροχή ή αγορά δεν μπορεί να συμμετέχει στο πρόγραμμα.

Δεν αναφέρομαι σε πρόσφατη απόκτηση.. 

Οι δαπάνες των παρεμβάσεων, θα εξοφλούνται από τον Ωφελούμενο και η επιχορήγηση 
θα αποδίδεται στον ίδιο. Το 50% της επιχορήγησης θα κατατίθεται μετά την απόφαση 
υπαγωγής και θα δεσμεύεται σε λογαριασμό του ωφελούμενου που θα χρησιμοποιείται 
μόνο για τις ανάγκες του προγράμματος. Το υπολειπόμενο ποσό θα αποδίδεται στον 
ωφελούμενο, μετά τον ολοκλήρωση του ελέγχου των δικαιολογητικών υλοποίησης του 
έργου και την επίτευξη του ενεργειακού στόχου και της απαιτούμενης εξοικονόμησης 
ενέργειας. Παρέχεται η δυνατότητα εκχώρησης από τον ωφελούμενο του υπόλοιπου της 
επιχορήγησης σε Τράπεζα.
 

Πάει αυτό? Καταργήθηκε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, GeG είπε

Κανα δυο εντυπώσεις από τους γνωστές του θέματος; με εισόδημα 12k αξίζει να το προσπαθησω ;

Τι εισόδημα είναι αυτό; ατομικό ή οικογενειακό; πάντως μόνο με αυτό που λες δύσκολα να σου πω αν έχεις πιθανότητες. 

Χρειάζεται να ξέρεις παλαιότητα,  περίπου τι παρεμβάσεις θα κάνεις, περιοχή βαθμοημερες και αν έχεις κάποιο κριτήριο έξτρα βαθμών πχ αμεα στην οικογένεια,  πολύτεκνος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, paylidis είπε

Ούτε εγώ το καταλαβαίνω αυτό …

Μίλησα με το help desk. 

Άνοιξε σήμερα.. 

Μου είπε ότι ο ψιλος κύριος πάει ανάλογα τα εισοδηματα του. Η δωρεάν παραχώρηση πάει με 40% όταν μένει κάποιος τρίτος που δεν είναι ιδιοκτήτης..

Οι πληροφορίες που έχουν ανέβει στην ιστοσελίδα, δεν είναι ο τελικός οδηγός. Θα βγει σε λίγο με όλες τις λεπτομέρειες.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα....Επανέρχομαι λίγο στο θέμα της εσωτερική θερμομόνωσης γιατί έχω πελαγώσει.

On 15/07/2021 at 09:43, g_f said:

Καλημέρα.  Μια ερώτηση και από εμένα γιατί μάλλον θα έχω θέμα συναίνεσης για τη θερμοπρόσοψη.  Ο μηχανικός μου λέει ότι δεν έχω πρόβλημα να την βάλω εσωτερικά. Δεν έχω πρόβλημα με αυτό,  αλλά δεν το βλέπω πουθενά στον οδηγό ότι είναι επιλέξιμη εργασία.  Πχ για την μόνωση στέγης σου δίνει την δυνατότητα εσωτερικά ή εξωτερικά.  Στη θερμοπρόσοψη αναφέρει μονο εξωτερικά.  Ισχύει ότι μπορεί να γίνει εσωτερικά και να περαστεί σαν δαπάνη (νόμιμα χωρις μαϊμούδιές) στο πρόγραμμα? 

Και η βασική απάντηση που είχα πάρει: 

On 15/07/2021 at 10:09, AristidisZ said:

Το πρόγραμμα δεν αναφέρει κάπου την λέξη "θερμοπρόσοψη"

image.png.b6ca823aea196104d73a62fd8b38e1b1.png

Μπορείς να μονώσεις εσωτερικά, αν και υπάρχουν τεράστια μειονεκτήματα αν πας με αυτή τη λύση

Ίσα ίσα που για το δώμα χρειάζεται διευκρίνιση, αφού σου λέει "θερμομόνωση δώματος εξωτερικά", για τους τοίχους δεν υπάρχει περιορισμός 

Αποφάσισα λοιπόν να πάω με μόνωση εσωτερικά ( και για αυτό δεν πιέστηκα με εργασίες να γίνουν καλοκαίρι). Το ζήτημα είναι το εξής. Στην αίτησή μου έχει εγκριθεί η δαπάνη 2.Γ1 (R>1.8).  Ο μηχανικός μου λέει οτι αφού θα πάμε εσωτερικά πάμε με την περίπτωση 2.Γ2 (R>1.8).  Δεν μπορώ όμως να καταλάβω γιατί υπάρχει αυτός ο περιορισμός. Αφού στον οδηγό λέει  στην σελίδα 32:

image.png.f5b60b0321376cb258cb17429f53af45.png

Για να μπερδευτώ ακόμα πιο πολύ οι απόψεις των τεχνικών που έρχονται για προσφορά ποικίλουν. Αν είναι τεχνικός αποκλειστικά μονώσεων λέει οτι θα μπουν πλάκες πολυεστερίνης και απο πάνω επίχρισμα οπότε η προσφορά είναι 55 ευρώ ανα μέτρο. Αν είναι τεχνικός που ασχολείται με γυψοσανίδες γίνεται ακόμα πιο πολύπλοκο. Άλλοι λένε πλάκες και μπροστά γυψοσανίδα με προσφορές μεταξύ 35 και 55 ευρώ, και άλλοι λένε ορυκτοβάμβακα και γυψοσανίδα με τιμές στα 35 ανά μέτρο. Επίσης όσοι ασχολούνται με γυψοσανίδες διαφωνούν μεταξύ τους. Οι μισοί λένε οτι ο ορυκτοβάμβακας είναι μόνο για ηχομόνωση, οι άλλοι μισοί λένε θερμομόνωση και ηχομόνωση. Συμφωνούν όμως στο ότι είναι τεχνικά μη εφικτό να γίνει μονωτική επένδυση στους λαμπάδες. Αντίθετα οι μονωσάδες δεν έχουν τέτοιο θέμα. 

Δυστυχώς αυτό το θέμα με καθυστερεί και δεν προχωράω στις προκαταβολές. Προσωπικά μου αρέσει η λύση της επένδυσης με πλάκες πολυεστερίνης και επίχρισμα (εσωτερικά αυτά) αλλά δεν το αποφασίζω γιατί φοβάμαι μην δεν το καλύψει το πρόγραμμα. 

Επεξ/σία από g_f
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...